Nové Noviny č. 17/0127. dubna 2001str. 5

Město pivovar koupí, ale za méně korun

Hořice - Hořičtí zastupitelé nakonec odsouhlasili koupi bývalého pivovaru, ovšem podmíněně. Za konkurzní podstatu je totiž město ochotno zaplatit méně než pět milionů korun, za které je v současnosti areál úpadce nabízen.

Podle dřívějších vyjádření zástupců radnice by cena mohla být snížena až o dva miliony korun. "Byl jsem pověřen k dalšímu jednání o snížení prodejní ceny. Záměr získat komplex pivovaru do majetku města je potřeba vidět i z pohledu budoucích generací, i když se to možná někomu nebude líbit," míní starosta Ladislav Vrba.

V případě, že se radnice s věřitelem na nižší částce dohodne, bude podle starosty stoletý areál blízko historického centra stálým zdrojem výdajů i v následujících letech. Jeho rekonstrukce si odhadem vyžádá desítky milionů korun. "Byla by škoda alespoň část těchto prostor v nějakém kratším časovém horizontu nevyužít. Některé části objektu by bylo možné po určitých úpravách zprovoznit, nachází se zde například velký byt a zasedací místnost," připouští menší investice Vrba.

Podle představ radnice by v pivovaru mohl být uložen depozitář městského muzea, nabízí se zde vytvořit lapidárium a několik dalších možností využití zejména v oblasti kultury a zájmové činnosti. Na opravu budovy, jež by měla mít statut technické památky, se Hořice také pokusí získat případné dotace.

(jn)


Černý víkend na silnicích

Jičín - Během uplynulé soboty a neděle došlo na silnicích jičínského okresu k šesti dopravním nehodám, z nichž dvě nejvážnější si bohužel vyžádaly po jednom zbytečně zmařeném lidském životě.

K první tragédii došlo v sobotu 21. dubna dvacet minut po poledni v levotočivé zatáčce mezi Čimyšlí a Újezdem pod Troskami, kudy velkou rychlostí ve směru na Turnov projížděli dva motocyklisté. První z nich, třiadvacetiletý řidič z Nechanic na Hondě VTR 1000 F, projel zatáčku v protisměru, přičemž přehlédl proti němu jedoucí Daewoo Matiz řízené dvaadvacetiletou dívkou z Liberce. Po obrovském čelním nárazu do levé přední části vozidla byl motocyklista se svým strojem vymrštěn do pravého silničního příkopu, kde narazil do břehu a vzrostlých keřů.

I přes rychlý příjezd jičínské záchranky a následný přílet letecké záchranné služby Liberecké nemocnice mladý řidič těžkým zraněním na místě podlehl. Druhý motocyklista (1977) na Hondě CBR 1000 F ze Sloupna u Hradce Králové stačil na nastalou situaci reagovat stržením řízení do pravého silničního příkopu, kde havaroval. Pouze s lehkým zraněním pak byl převezen do jičínské nemocnice ke krátkodobému pozorování. Řidička nárazem zdemolovaného Matize byla po ošetření drobných zranění propuštěna do domácího léčení.

Druhá dopravní nehoda s tragickými následky se odehrála v neděli 22. dubna čtyři hodiny po půlnoci na silnici 3. třídy v katastru obce Kacákova Lhota. Kolektiv pěti mladých lidí se v té době údajně vracel z kovačské diskotéky. Plně obsazený Seat Marbella jičínské poznávací značky při sjíždění s kopce za Tuří ve směru na Kacákovu Lhotu dostal v pravotočivé zatáčce smyk, ve kterém narazil levým bokem do stromu. Při nehodě utrpěl čtyřiadvacetiletý řidič z Jičína zranění, kterým bohužel na místě podlehl. Stejně mladý spolujezdec utrpěl těžkou zlomeninu levé dolní končetiny, třetí muž (1975) ve voze pak rovněž těžkou zlomeninu levé nohy spolu se zlomeninou horní končetiny. Dvě ženy ve věku 19 a 28 let jedoucí na zadním sedadle Seatu přečkaly těžkou havárii s četnými pohmožděninami. Všichni zranění byli z místa nehody převezeni do Okresní nemocnice v Jičíně.

Obě dvě tragické nehody z minulého víkendu a zejména míra jejich zavinění jsou dosud předmětem policejního vyšetřování.

(mar)


Policie ČR

Nová Paka - V noci ze 17. na 18. dubna se dosud neustanovený výtečník dopustil na novopackém sídlišti U Studénky vloupání do čtyř osobních automobilů Škoda. Vozidla prohledal a s sebou si odnesl dvě autorádia, dva kusy reprobeden, dřevěný panel autorádia, autolékárničku a hlavici řadicí páky tvaru kapky. Poškozeným způsobil celkovou škodu v částce asi 8.500 Kč.

Konecchlumí, Cholenice - Minulou sobotu u Konecchlumí řídil vozidlo Vaz muž, který ani nevlastní řidičský průkaz. Při předjíždění si pozdě všiml protijedoucích vozidel, nestačil se včas zařadit zpět, dostal smyk a střetl se se dvěma protijedoucími vozy. Při nehodě došlo k lehkému zranění tří osob, škoda je přibližně 270.000 Kč. U řidiče bylo zjištěno požití alkoholu. Rovněž po požití alkoholu nepřizpůsobil rychlost vozu při průjezdu zatáčkou řidič u Cholenic. Následkem toho vyjel z vozovky do příkopu, kde narazil do stromu. Při nehodě došlo ke třem lehkým zraněním, škoda je asi 80.000 Kč.

(tm)


Policie varuje

Nedávno jsme varovali občany před podvodníky, kteří navštívili osmdesátiletého občana v jeho domku s tím, že mu nesou odškodnění za válečné útrapy od Červeného kříže. Muži předali pětitisícovou bankovku s tím, že má nárok na 1.500 Kč a požadovali od něho vrácení peněz. On jim tedy rozměnil a po odchodu povedené dvojice neznámý muž zůstal jistou dobu v domku sám. Zjistil, že mu chybí několikatisícová hotovost.

Dne 19. dubna kolem 14.45 hodin došlo v Sukoradech na Jičínsku opětovně ke spáchání krádeže finanční hotovosti. Tentokrát i za přítomnosti poškozené osoby. Pachatelé muž a žena ve věku asi čtyřicet let, bílé pleti, nemluvící plynule česky, žena oblečená v bílém plášti s bílým šátkem na hlavě, muž v šedém svetru se vydávali za pracovníky Červeného kříže s tím, že jdou vyplatit odškodné za válečné útrapy. Po jejich odchodu zjistila čtyřiasedmdesátiletá žena odcizení tří vkladních knížek s úsporami a třítisícové hotovosti, kterou měla v peněžence.

Celková škoda v okrese Jičín již dosahuje více jak 200.000 korun. Provedeným šetřením bylo zjištěno, že pachatelé mohou používat osobní vůz zahraniční výroby stříbrné barvy, ale není vyloučeno i jiné vozidlo.

Policie opětovně varuje občany před vpuštěním neznámých osob do domu, a to za účelem jakéhokoliv jednání či záminky. Zároveň hledá svědky případného výskytu těchto osob či vozidla s tím, že přivítá veškeré informace na tísňové lince 158, případně na kterémkoliv oddělení Policie ČR.

Kpt.Jiří Valter, OŘP Jičín


Daňový kalendář na květen

Středa 9.května

Pojistné: Záloha na pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za měsíc duben 2001. Záloha na pojistné na zdravotní pojištění OSVČ za měsíc duben 2001.

Pátek 25.května

Daň z přidané hodnoty: Daň a daňové přiznání za měsíc duben 2001. Spotřební daň: Daň a daňové přiznání za měsíc duben 2001.

Čtvrtek 31.května

Daň z příjmů: Měsíční záloha na daň za měsíc květen 2001. Odvod částek k zajištění daně za duben 2001. Odvod daně vybírané srážkou podle zvláštní sazby daně za duben 2001. Daň z nemovitostí: Platba daně na rok 2001 u poplatníků, jejichž roční daň nepřesáhla částku 1000 Kč. První splátka na daň roku 2001 u poplatníků, jejichž roční daň přesáhla částku 1000 Kč, kromě poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb ("ostatní poplatníci").

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 320)


Kraj přebírá státní školy, řadu z nich s dluhem

Hořice - Prvních čtyřiačtyřicet z celkového počtu 155 škol a školských zařízení hradeckého kraje začal tento měsíc přebírat od resortního ministerstva královéhradecký krajský úřad. Jak našemu listu sdělil krajský radní Ladislav Vrba, jen v této první vlně dochází k převodu majetku v hodnotě více než jedné miliardy korun.

Předávání středních škol do kompetencí krajských úřadů však není bez komplikací. Podle Vrby vytanuly na povrch dříve neřešené problémy s odepisováním majetku. Jednotlivá hejtmanství totiž v těchto dnech zjišťují, že řada škol za sebou vleče poměrně vysoký dluh, který za celou republiku dosahuje údajně zhruba jedné miliardy korun. "Podle platného zákona bychom měli takové školy poslat do likvidace, což ale v praxi nepřichází v úvahu. Faktem ovšem je, že v posledním roce byly dávány žádné nebo jen mizivé finanční prostředky do odpisových fondů," uvedl Vrba.

To, že nedocházelo k jejich odpovídajícímu plnění, přičítá většina zástupců krajů na vrub ministerstva školství. Podle vyjádření jednoho z ministerských úředníků, jenž si nepřál být jmenován, nejde o fyzický dluh v tom smyslu, že by školy měly splácet nějaké peníze. "Ztráta je pouze účetní, přičemž situaci by měla vyřešit novela zákona, kterou bude na květnové schůzi projednávat poslanecká sněmovna," sdělil.

V rámci decentralizace přejde letos na kraj po etapách celé státní školství v regionu, s výjimkou hradecké univerzity a tamních fakult UK. Delimitace se týká budov, zaměstnanců, předmětů činnosti, závazků a řady dalších úkonů. Pravomoce zřizovatele přebírá územněsprávní celek, krajská samospráva si tak bude moci napříště sama rozhodnout, jaké školy ponechá, a které zruší.

"Jakékoliv případné redukci musí předcházet diskuze. Za prvé si musíme ujasnit, jaké školství v kraji chceme do budoucna mít, v jakém rozsahu potřebujeme například gymnázia a odborné školy. Plošně by měly být v kraji rozmístěny tak, aby každé dítě mělo možnost dojíždět či bydlet v blízkosti školy, kterou si zvolí. Kupříkladu v Broumovském výběžku je dnes jen jediná a naopak jsou místa, kde je škol nakumulováno více. Rozhodně ale nechceme uplatňovat nějakou kružítkovou metodu," předesílá Vrba s tím, že v nejbližších dvou letech k žádné větší změně nedojde. Zdůraznil, že budoucí koncepce se bude odvíjet od probíhající správní reformy. "Jestliže někdo rozhodne, že budou v okresech detašovaná pracoviště krajského úřadu, proč bychom pak stahovali lidi do Hradce, aby například řídili školství na Jičínsku?"

Druhá vlna přebírání školských zařízení bude následovat k. 1. červenci v okresech Náchod a Rychnov nad Kněžnou a na podzim bude celý proces završen na Jičínsku a Trutnovsku. V případě základních škol se nic nemění, jejich zřizovatelem zůstanou nadále obce.

(jn)


Školy se dočkají investičních peněz

Střední školy na Jičínsku se letos dočkají přísunu peněz na zahájení investičních akcí. Poskytnuté dotace se vesměs týkají příprav projektových dokumentací a většina akcí je rozložena do tří let. Například Zahradnická škola v Kopidlně obdrží finance na opravy palmového skleníku a obnovy omítek budovy zámku, Vyšší odborná škola rozvoje venkova a SZeŠ Hořice na projekt protipožární ochrany, Obchodní akademie v Hořicích na rekonstrukci obvodového pláště a hořické gymnázium na výstavbu tělocvičny. Královéhradecký kraj obdrží pro tento rok celkem 70 milionů korun na investice ve školství, z toho by mělo být pro okres Jičín uvolněno 18,6 milionu korun, což je druhá nejvyšší částka hned po okrese Hradec Králové, jenž dostane kolem 32 milionů.

(jn)


V Jičíně je Běh Terryho Foxe odložen

Jičín - V příštích dnech bude v celé řadě měst České republiky odstartován v pořadí již 9. ročník Běhu Terryho Foxe. V Královéhradeckém a Pardubickém kraji je zaregistrováno bezmála čtyřicet měst a obcí, kde se již před lety stal neodmyslitelnou sportovní akcí jara.

V Jičíně květnový běh lipovou alejí pořádá místní Tělocvičná jednota Sokol. Avšak vzhledem k tomu, že pět dosud uskutečněných ročníků mělo co do účasti stále klesající tendenci, rozhodli se pořadatelé šestý ročník odložit až do období konání kulturního festivalu Jičín - město pohádky. Loňského Běhu Terryho Foxe se v Jičíně zúčastnilo 356 startujících, což bylo proti předchozímu ročníku pouhých padesát procent. Zcela chyběli studenti středních škol a zástupci střední a starší generace.

V roce 2000 bylo odstartováno celkem 231 závodů, kterých se lze zúčastnit libovolnou formou, například po svých, za kočárkem anebo na kole. Již dva roky před tím však dosáhla Česká republika co do rozsahu této humanitární akce světového prvenství. Její historie se váže k životnímu příběhu mladého Kanaďana, jemuž byla v osmnácti letech amputována noha postižená rakovinou kostí. Po intenzivním tréninku se pak 12. dubna 1980 vydal Terry v touze po překonání bezmocnosti z východního pobřeží kanadské provincie Newfoundland na trať "maratónu naděje". Během 143 dní uběhl 5 565 km až k Thunder Bay v provincii Ontario, kde byl nucen svůj hrdinský běh ukončit. Rakovina zachvátila jeho plíce a 28. června 1981 ještě ani ne 23 letého Terryho přemohla.

Od té doby se píše historie běhu i stejnojmenné nadace Terryho Foxe, jejíž finanční prostředky jsou cíleně používány na výzkum rakoviny. Jen v České republice byly v loňském roce touto dobrovolnou formou získány více než čtyři miliony korun.

Na Jičínsku se Běhy Terryho Foxe uskuteční 8. května v Sobotce a o den později v Nové Pace. V Jičíně se odložený běh uskuteční až ve dnech mezi 10. a 15. zářím.

(mar)


Nové Noviny