Logo NN

Nové Noviny č. 17/0127. dubna 2001str. 1

Agenturu kraje čeká zatěžkávací období

Hradec Králové, Jičín - Jeden a čtvrt milionu korun bude mít k dispozici na rozjezd Královéhradecká agentura regionálního rozvoje (ARR), která má v tuto chvíli před sebou jediný cíl: přesvědčit o svém významu. Na tom se shoduje většina zainteresovaných.

Vznik agentury, jejímiž rozhodujícími akcionáři jsou okresní města hradeckého kraje, schválila valná hromada minulý týden. Kromě jiného by měla jednotlivým úřadům a organizacím v regionu pomáhat zpracovávat projekty a žádosti o dotace z evropských fondů. "Mezi její hlavní úkoly bude patřit poradenská činnost a technická a odborná pomoc v rámci rozvoje různých odvětví v kraji, například cestovního ruchu či malého a středního podnikání," sdělila Zita Kučerová z Úřadu města Hradec Králové. Právě tamní magistrát poskytl agentuře dočasné útočiště a počítačové vybavení do doby, než získá vlastní prostory.

K zakládajícím členům ARR patří i město Jičín, které se stejně jako ostatní akcionáři bude na její činnosti finančně spolupodílet. "Členský příspěvek na rok činí 50 tisíc korun, který uhradí každý bez rozdílu, od všech tak dohromady získá 350 tisíc korun. Agentura funguje na principu, že každý člen má stejná práva a stejný hlas," uvedl jičínský místostarosta Vlastislav Matucha.

V letošním roce by měla mít ARR na rozjezd celkem 1,25 milionu korun. Jde o sdružené finanční prostředky, větší část z nich získá z Centra regionálního rozvoje a Programu rozvoje kraje. Žádost o příspěvek předložila agentura i královéhradeckému hejtmanství, včetně nabídky na členství. Krajský úřad svou účast bude zatím zvažovat, sdělil NN zástupce hejtmana Vladimír Derner. "Pro nás je důležitá otázka, co by měla agentura konkrétně zajišťovat. V nejbližším období budeme sledovat nakolik je funkční a podle toho se zřejmě rozhodneme," řekl Derner.

Podle Matuchy projevila zájem o členství i další města, valná hromada však rozhodla, že v první vlně přijme pouze zakládající členy, dalšímu rozšiřování se prý ale nebrání. V současnosti sdružuje města Hradec Králové, Trutnov, Náchod, Jičín, Rychnov a dva více početně zastoupené subjekty - euroregion Glascensis a Regionální hospodářskou komoru. O vlastní chod agentury, v jejímž čele stojí předseda výkonné rady, královéhradecký primátor Oldřich Vlasák, se budou starat čtyři lidé. Tuto středu mělo být rozhodnuto i o obsazení místa ředitele, do konkurzu se přihlásilo osm zájemců.

(jn) (Viz Město Jičín zváží... str.2)


Privatizace TS?

Nová Paka - Další z měst, které uvažuje o privatizaci technických služeb, je Nová Paka. Technické služby jsou zde doposud příspěvkovou organizací města a od transformace si novopačtí radní slibují především zlepšení jejich činnosti a služeb.

Podle místostarosty Miroslava Pitry byla podobným způsobem nedávno schválena privatizace Správy budov a bytů, o změně statutu dalších příspěvkových organizací se zatím pouze uvažuje. "I po privatizaci by zůstalo sto procent společnosti v majetku města. Rozhodně neuvažujeme, že bychom část Technických služeb někomu odprodali. Privatizace by každopádně měla přinést především zefektivnění činnosti Technických služeb. Lidé si však budou moci nově i za více práce více vydělat," říká místostarosta. "Doposud Technické služby hospodaří se zhruba šesti miliony korun, které dostanou jako dotaci města. Jistě by si jejich vedení vědělo rady i s větší dotací, ale finanční situace města zatím neumožňuje přidělovanou částku navýšit," dodal Pitra.

(max)


Obec pořádá anketu

Miletín - Zřejmě v závěru května budou známé výsledky ankety, kterou v těchto dnech pořádá zdejší obecní úřad kvůli chystané plynofikaci. Průzkum by měl dát odpověď na otázku, kolik domácností má zájem o zavedení přípojky. Lidé, kteří se budou chtít plynofikace zúčastnit, by poté měli složit na účet obce finanční částku, která bude vybírána jako záloha. O bližším postupu rozhodne miletínské zastupitelstvo na veřejném zasedání, které se podle místostarostky Petry Voňkové uskuteční pravděpodobně v květnu.

(jn)


Severočeši sondují možnost expanze na Jičínsko

Jičín, Liberec - Zájem silných subjektů o vstup do jičínských vodáren, které jsou nyní zmítány vnitřními spory, na sebe nenechal dlouho čekat.

Severočeská vodárenská společnost (SVS) Liberec nabídla jičínským vodárnám blíže nespecifikovanou formu spolupráce, kterou hlavním akcionářům Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín minulý týden předložili zástupci liberecké firmy v čele s jejím předsedou představenstva Ivo Sušickým.

Odpověď na otázku, nakolik bude případná spolupráce pro zdejší vodárny přijatelná, mohla zaznít už na včerejší valné hromadě VOS Jičín, kterou z více jak pětadevadesáti procent vlastní města a obce jičínského okresu. Nabídka předložená vedením SVS Liberec, která kontroluje trh s vodou v deseti okresech bývalého severočeského kraje, byla tedy vhodně načasována.

"Přišli jsme s návrhem a oslovili největší akcionáře, v žádném případě ale nechceme podnikat nic, co by mohlo ovlivnit chod VOS Jičín. Počkáme, jak dopadne jednání valné hromady, buď budou mít starostové obcí o spolupráci zájem, v opačném případě chceme i nadále zůstat dobrými sousedy," tvrdí Ivo Sušický.

Pokračování na str.2


Černý víkend na silnicích

Lidský život si vyžádala dopravní nehoda, která se odehrála minulou sobotu mezi Čimyšlí a Újezdem pod Troskami. Mladý řidič motocyklu se zde čelně střetl s protijedoucím automobilem a na místě zemřel. Více informací na str. 5.

FOTO: jn


SOUTĚŽ KULTURISTŮ V HOŘICÍCH Minulou sobotu se sjeli do hořického Domu kultury naši přední kulturisté, aby se tu zúčastnili mistrovství Čech v kulturistice mužů, žen a párů. V zaplněném sálu se publiku a rozhodcovské komisi představilo přes sto soutěžících rozdělených do devíti kategorií. Mezi muži si prvenství odvezli Michal Hradecký ze City Fitness Hořice (65 kg), Alexandr Klier z TJ Sandow Mariánské Lázně (70 kg), Tomáš Zvěřina z Rami Sport Nymburk (75 kg), Otakar Hrdlička z PSA Club Praha (80 kg), Petr Soukup z Cardiofitnes Praha (90 kg) a Radek Čejka z Universal Gym Ústí nad Labem (nad 90 kg). V kategorii žen si nejlépe vedla Jitka Šťastná z Fitness Petr Pik z Mladé Boleslavi (do 52 kg) a Jitka Nečasová z FCL - S Club Vrchlabí (nad 52 kg). V soutěži párů zvítězila dvojice Hana Čermáková - Krtilová, Otakar Hrdlička z PSA Club Praha.

FOTO: jn


S prezentací Nové Paky na internetu nejsou spokojeni

Nová Paka, Jičín - Zlepšit současnou prezentaci města na internetu by chtěli novopačtí radní. Tuto změnu k lepšímu si slibují od nabídky akciové společnosti Horské hotely a penziony, která v těchto dnech městu nabídla pomoc právě při zpracování propagačních stránek na internetu.

Podle místostarosty Miroslava Pitry se v současné době každá z organizací města propaguje na různých internetovských stránkách sama a propagace města je tak velmi roztříštěna a nekvalitní. "Se současnou situací opravdu spokojeni být v žádném případě nemůžeme. Vše by nově mělo být sjednoceno pod jedny webovské stránky, a tím by se mělo uživatelům internetu ulehčit jejich případné vyhledávání informací o Nové Pace," říká místostarosta. "Přesnou představu o spolupráci s novopackou firmou Horské hotely a penziony doposud nemáme a o bližších podmínkách budoucí smlouvy budeme ještě jednat," dodává Pitra.

O zlepšení prezentace na internetu by však měla uvažovat i další města. Například oficiální stránky jičínské radnice stále jako své zastupitele představují osoby, které už několik měsíců v zastupitelstvu vůbec nejsou. S adresami, fotkami a telefony zde například nelezneme několik odstoupivších zastupitelů, jako Evu Veselou, Alenu Knittlovou, Lubomíra Svatého, Jana Vaníčka a Lubomíra Voltra.

(max)


Nové Noviny