Nové Noviny č. 15/0113. dubna 2001str. 7

Kouzlo barev Blanky Křížkové

Lázně Bělohrad - Nevšední zážitek si odnesli ti, kteří se poslední březnovou sobotu sešli v budově Grandu Anenských slatinných lázní. Ve 14 hodin rozezněl Miroslav Vobořil kouzelné tóny svých skladeb, aby tak zahájil vernisáž výstavy kreseb a obrazů výtvarnice Blanky Křížkové.

Podtext výstavy Kouzlo barev nejen v přírodě, jako by vystihoval snahu autorky převést pomíjivou, a přesto věčnou barevnou škálu přírody na papír či plátno. "Rostliny z volné přírody, pokojové květiny, klenoty ze skleníků - orchideje. To jsou její lásky, ke kterým chová obdiv a které se snaží na svých obrázcích zachytit." Těmito slovy přibližovala tvorbu výtvarnice Mirka Grohová a pokračovala: "Zrození, život, smrt; jaro, léto, podzim, zima; věčný koloběh. Právě tato pomíjivost nutí autorku zachytit to, co je v přírodě odsouzeno k dočasnému zániku. Nepřeberné množství roztodivných květů a barev nutí k malování stejně tak, jako snaha upozornit ty spěchající a nemající čas na tak nicotné věci, jako je příroda. A protože příroda provokuje autorku celým svým bytím, nalezneme zde kromě rostlin i něco navíc."

Ale na to ať se případný zájemce přijde podívat sám. Bohužel o hudební vystoupení Miroslava Vobořila a kouzla, kterými zpestřil sobotní odpoledne Petr Mečíř, už bude ochuzen.

(JH)


Blues v jičínském K-klubu

Jičín - Strhující směsicí plně elektrifikovaného blues se v pátek 20. dubna od 19.30 hodin představí v jičínském K-klubu skupina Lady I and the Blues Birds. Skupina patří do absolutní špičky českého blues a před časem vydala vlastní CD, které chce podpořit v rámci letošního promo turné.

Skupina uvádí jako datum svého vzniku prosinec 1995, přestože její jádro spolu působí již od roku 1987 a hlavní protagonisté, kytarista Milan Špaček a zpěvačka Ivana Konopásková (vynikající ve hře na foukací harmoniku) spolu vystupovali v dnes již legendární kapele Blues bujon. Kromě této dvojice uvidí návštěvníci koncertu baskytaristu Miroslava Vorlíčka a Luboše Hnáta na bicí.

Skupina slavila v předchozích letech velké úspěchy i v zahraničí, představila se například v Německu, kde absolvovala četná klubová vystoupení, hrála na menších open-air festivalech i na těch renomovaných (Apolda, Dresden). Lady I and The Blues Birds si získala posluchače rovněž v Maďarsku a Slovensku a zúčastnila se prestižního šumperského festivalu Blues Alive. V roce 1997 skupina zvítězila v soutěži vypsané samotným B. B. Kingem u příležitosti jeho pražského koncertu. Jičínští posluchači se s repertoárem této kapely mohli seznámit již před dvěma lety, když koncertovala na Koupališti Kníže a v Kulturním domě.

Skupina Lady I and The Blues Birds při svém koncertním vystoupení v Jičíně nabídne posluchačům směs skladeb sestavenou z tvorby chicagských a texaských blues a bluesrockově orientovaných skupin, které doplní vlastními autorskými díly. Výsledný celek je pak spojením tradice s moderním pojetím bluesové muziky, které určitě stojí za pozornost. Předprodej vstupenek a rezervace stolů probíhá v Čelakovského ulici 78 v prodejně vín. Nespokojeným návštěvníkům bude vráceno vstupné.

(red)


Jaký bude rok 2001?

Podle stoletého kalendáře studeňanského grafika Josefa Váchala, znalce okultních a vizionářských věd, je vládcem roku 2001 slunce. Čechy patří mezi země, v nichž má slunce největší moc. Rok jeho vlády má být více suchý a horký než mokrý a studený.

Jaro bude jen málo studené, v dubnu bude řada dní mokrých, máj má být zpočátku pěkný, pak však do počátku června pokažený. Červen bude zpočátku parný, pak bouřlivý a náchylný ke krupobití, srpen vlhký, pak příjemně teplý. V září bude řada krásných dní. Podzim má být suchý a pěkný, zima zpočátku mlhavá s mnohým sněhem.

Sluneční rok je suchý a teplý, obilí bude hojnost, zeleniny méně. Ovoce bude dosti, hrušek více než jablek. Bouřek bude hodně, ale neškodných.

Tak pravil Váchal. Dojde na jeho slova?

(S)


Zajímavé knihy U Pašků

P.D.Jamesová Rubáš pro slavíka

První případ inspektora Dalglieshe.

Motto Kč 189,-

Macourek Žofka ředitelkou ZOO

Pokračování příběhů o malé opičce Žofce Orangutanové.

Albatros Kč 189,-

Hůla Hledám, hledáš, hledáme práci

Příručka je určena všem, kteří hledají zaměstnání.

Scientia Kč 94,50

NABÍZÍME:

CD - Rebelové * Video - Méďové 1,2

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/532 267).


Velikonoce v jičínském muzeu

Jičín - Tradiční dvoudenní "Velikonoční dílny" v Okresním muzeu a galerii se aktivně zúčastnilo několik stovek předškolních a školních dětí, mládeže i dospělých, kteří zde mohli všichni společně jaksi v předstihu načerpat neopakovatelnou atmosféru a kouzlo blížících se českých Velikonoc.

Šikovné pracovnice a neméně pečliví pracovníci muzea zde předváděli tradiční výrobu velikonočních zvykoslovných předmětů, s kterými se častěji než mnozí příchozí návštěvníci setkávali jejich babičky a dědečkové.

Děti měly možnost různými technikami zdobit vajíčka, kraslice, z brambor vyráběly razítka s velikonoční tématikou a páni kluci pod dohledem trpělivého ředitele muzea Jaromíra Gottlieba vyřezávali a otloukali klasické píšťalky z vrbového proutí.

K vidění byla výroba překrásných panenek a různých postaviček z kukuřičného šustí, obřadního pečiva a samozřejmě nejdůležitějšího zvykoslovného předmětu velikonočních koledníků, kterým je bezesporu tradiční vrbová pomlázka.

(mar)


Letošní Muzika Paka přivítá Moniku Načevu

Nová Paka - Těžko vybírat, který z předchozích pěti ročníků festivalu Muzika Paka byl natolik výjimečný, aby si zasloužil větší pozornost. Díky svému obsazení byl ojedinělý každý z nich, a ani letos nezůstane jeho program za očekáváním.

Právě v Nové Pace se poslední květnový víkend vrací znovu na scénu Monika Načeva a mezi hlavní lákadla hned prvního festivalového večera patří i znovuvzkříšené rockové trio "E", které zde bude mít po desetiletích odmlky rovněž premiéru. Pořadatelům se podařilo získat například i divadlo Vizita a na samotný závěr Scholu Gregorianu Pragensis.

Žánrově pestrý festival s podtitulem Kultura okraje v kraji blouznivců, jehož šestý ročník se uskuteční 25. až 27. května, si dokázal za poměrně krátký čas své existence získat prestižní postavení. Vedle boskovického festivalu, který však svým rozsahem patří už do jiné "kategorie", je projekt Muzika Paka pořádajícího sdružení Open Art možná jedinou přehlídkou svého druhu u nás.

"Po skončení každého ročníku si vždy říkáme, jestli je možné sestavit natolik atraktivní program, který by mohl návštěvníky ještě něčím překvapit," přiznává Ivo Chocholáč, jeden z těch, kteří stáli u zrodu festivalu. "Daří se nám to především díky tomu, že se festival dostal do povědomí. S přípravou dramaturgie nám pomáhají i umělci, kteří tady už vystupovali a zdejší atmosféru si pochvalují. Někteří z nich se sem začínají vracet i jako diváci. Právě tyto kontakty jsou pro nás neocenitelné," vyzdvihuje Chocholáč.

Na letošním ročníku představí osobně režisér Jiří Němec svůj nový digitální film Noční hovory s matkou. Znovu na Muzice Pace vystoupí experimentální divadelní soubor Teatr NovoG.O.Fronta. V Suchardově domě budou k vidění medijní kresby Petra Nikla, jednoho z členů skupiny Tvrdohlaví. Básník Ivan Wernisch představí "Zapomenuté, opomíjené a opovrhované aneb z jiné historie české literatury. "Znovu u nás přivítáme Filipa Topola, který tu byl poprvé se skupinou Psí vojáci, loni hrál sám na klavír a letos usedne v klášteře za varhany. Mnozí budou možná překvapeni, že skládá i duchovní hudbu," upozorňuje Chocholáč. Za hlavní těžiště Muziky Paka bývá vždy považován sobotní koncert, který zahájí ostrovní formace Tiger Lillies a hned posté se představí s novým projektem Monika Načeva. S repertoárem cikánské hudby vystoupí Alom a noční maraton završí skupina Joe Blow.

"Vedle již zavedené sekce Umění na pomezí, jejíž obsazení zajišťuje náš dánský spolupracovník Martin Klepper, jsme nově přidali ještě druhou tématickou sekci Pohyb v prostoru, prostor v pohybu, zaměřenou na scénický tanec, který tady už v předchozích ročnících slavil úspěch," doplnil Chocholáč. Už osvědčená koncepce festivalu se podle jeho slov jinak nemění.

(jn)


MUZEUM ZAHÁJILO SEZONU První společnou výstavou čtyř výtvarníků zahájilo hořické muzeum letošní výstavní sezonu. Ve Štorchově síni jsou k vidění obrazy malířky Jarmily Kalašové a plastiky sochařky Věry Bejrové - Růžičkové, rodačky z nedaleké Nové Paky. V malé síni je otevřena expozice keramiky místního výtvarníka Jiřího Ambrozka (vpravo) a plátna malíře Michaila Ščigola (uprostřed), který na poslední chvíli zaskočil za Ludvíka Vašinu. Svou velkou retrospektivní výstavu bude Ščigol v květnu otvírat také v zámecké galerii ve Starých Hradech.

FOTO: jn


Výročí: Jan Václav Erben

O tom, jak byl ve Spojených státech, konkrétně v St.Louis, založen Sokol, by mohl vyprávět novopacký rodák Jan Václav Erben. V Nové Pace se narodil 14. dubna 1836, tedy před sto šedesáti pěti lety a snad útěk před vojnou jej zavedl do Ameriky. Cesta jej zavedla do St.Louis, kde se soustřeďovala velká skupina Čechů v Americe a právě zde se Erben podílí na vydávání českých "Národních novin". Jejich první číslo vyšlo 21. ledna 1860.

V době, kdy se území Spojených států schylovalo k občanské válce, je Erben profesorem na vyšší škole v St.Louis. Nechává se inspirovat založením Sokola ve své vlasti (1862) a o tři roky později se skupinkou nadšenců zakládá tělocvičný sbor v počtu pětašedesáti mužů. Právě v té době dochází (14.dubna 1865) k atentátu na prezidenta Lincolna, a tak je činnost sboru ztížena, ale již 22. května 1865 se koná první vystoupení, které vedl právě Erben se dvěma dalšími cvičiteli.

Jan Václav Erben prožil v Americe velkou část svého života a v St.Louis zemřel v roce 1923. Všestranně nadaný člověk, žurnalista, sokol a profesor ani v cizině nezapomínal na svůj domov a učil české vystěhovalce sokolským a českým národním písním. Tyto schopnosti si přinesl z rodiny, neboť i jeho bratr (nar.1827) byl učitelem hudby na Rusi.

Podle autorů Vlastivědné monografie okresu (Sv.3 - Nová Paka, Budeč), z které jsem informace čerpal, navštívil Erben Novou Paku na zapřenou, ale byl poznán a vrátil se zpět do Ameriky.

Václav Franc


Klub tradičního karate

Jičín - Klub tradičního karate v Jičíně (KTK) začal aktivně rozšiřovat řady zájemců o toto bojové umění. V poslední době se jeho členové zúčastnili několika akcí, které přispěly k upevnění České federace tradičního karate Fudokan a rozšířily řady nových uchazečů.

První akcí byl seminář klubů karate v Jičíně organizovaný KTK Jičín. Tréninky vedl Jiří Hauser, instruktor ČFTKF a prezident Jihomoravského kraje tradičního karate. Následovaly tzv. doplňkové tréninky karatéků, soustředění na Bradech a seminář v Mladé Boleslavi s Ladislavem Klementisem, nositelem 7.Danu, protagonistou tradičního okinawského karate školy Goju ryu. Ve dnech 5.-8. dubna pak proběhl v Praze seminář tradičního karate Fudokan pod vedením Iliji Jorgy.

V současnosti probíhá nábor nových členů do KTK Jičín, který pomohl i při organizaci nového klubu karate založeného při TJ Sokol Libáň. Zájemci o bojové umění karate, ve věku od 6 let, se mohou hlásit každé úterý a čtvrtek v 16 hodin v tělocvičně jičínské 4.ZŠ nebo ve stejné dny v 19.30 ve Sportovní areálu v dódžo SKP judo.

(PaV)


Turnaj neregistrovaných v kuželkách

Jičín - Oddíl kuželek SKK Jičín připravil pro příznivce kuželkářského sportu již 9.ročník turnaje neregistrovaných jednotlivců na 2x60 hodů sdružených pro ženy a muže. Turnaj proběhne v pondělí 7.května od 15 do 21 hodin, v úterý 8.května od 8 do 21 hodin a ve středu 9. května od 15 do 21 hodin. Přihlášky přijímá v odpoledních hodinách na kuželně v lipách František Kynčl. Startovné je 100 Kč.

(fk)


Mladší dorostenci remizovali

HK Sl VŠ Plzeň - AGS HBC Jičín 16:16 (9:10)

Jičín - Úvod utkání přinesl vyrovnanou partii. Domácí třikrát vedli o jednu branku, Jičínští vždy dovedli vyrovnat. Přišlo však dvanáct minut, v průběhu kterých nedokázali hosté najít recept na pohyblivou obranu Plzně a především na výborného domácího gólmana. Naopak Plzeňští vstřelili pět branek za sebou a odskočili na 8:3. Hostující celek se ale dokázal velmi rychle z tohoto tlaku domácích vymanit a postupně začal náskok snižovat. Základem byla důrazná a neprostupná obrana Jičína, kterou jistil brankář Veverka. Jičínští zlepšili i pohyb v útoku, prosazovali se individuálně a dvě minuty před koncem prvního poločasu šli do vedení 8:9. Domácí stačili vyrovnat, ale poslední slovo měl jičínský Krejčí, jenž proměnil sedmimetrový hod a stanovil poločasový výsledek na 9:10 ve prospěch Jičína.

Stejný hráč dvěma góly na začátku druhého dějství upravil na třígólový náskok Jičína, 9:12. Opakovala se však situace z první části, kdy Jičínští nedokázali dlouhé minuty skórovat. Střelecký výpadek, tentokrát dokonce devatenáctiminutový, byl příčinou, že domácí házenkáři opět strhli vedení na svou stranu v poměru 15:12. Jičínští však nepřestali bojovat a snížili na 15:14. Plzeňští házenkáři sice ještě jednou zvýšili na 16:14, ale závěr zápasu vyšel lépe házenkářům Jičína. Nejprve snížil Tomáš Vitík a dvě minuty před koncem vyrovnal Fejfar. Oba celky potom hrály na jistotu, nechtěly se chybou připravit o bodový zisk. Blíže k vítězství měli nakonec házenkáři Jičína. Pět vteřin před koncem utkání se ke střele z dálky odhodlal Jetleb, jeho střela skončila pouze na tyči domácí branky.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Veverka, Císař - Krejčí 6/2; Fejfar 3; Vitík T., Jetleb a Kvasnička po 2; Vitík J. 1; Bareš; Chromý; Chalupa; Kolomazník. Statistika utkání: Sedmičky: 0/0 - 2/2. Vyloučení: 6 - 3. Rozhodčí: Šajner, Želina.

(bama)


Velmi cenné body béčka

SHK Louny-Litvínov "B" - AGS HBC Jičín "B" 23:28 (7:13)

Jičín - O víkendu odstartovala svou jarní část také třetiligová soutěž mužů. Trenéři Ivan Coufal a Pavel Babák neměli k dispozici zdaleka kompletní kádr, a tak družstvo posílili o hráče "A" týmu, Kynčla a A. Babáka, po delší pauze znovu nastoupil i Petr Babák.

Domácí se hned v úvodu utkání ujali vedení 1:0 a ve druhé minutě 2:1, nikdo však asi v tu chvíli netušil, že se jedná také o poslední vedení domácích v průběhu celého zápasu. V 11. minutě už vedli 2:7, když se střelecky prosadil s přehledem hrající Petr Babák, jemuž sekundoval A. Babák. Domácí si sice vypracovali také velké množství střeleckých příležitostí, ale proti jejich využití byl hostující gólman Petr Kynčl. Ten pochytal neskutečné množství střel a přiváděl hráče soupeře doslova k zoufalství. Po skončení prvního poločasu svítil na ukazateli stav 7:13 ve prospěch Jičína.

I ve druhém dějství pokračovali Jičínští ve vynikajícím výkonu a nedovolili domácím ani pomýšlet na bodový zisk. V excelentním výkonu pokračoval neprůstřelný Kynčl, obrana pracovala až na výjimky s přehledem. V útoku pak doslova vyučoval své o několik let mladší protihráče Petr Babák, který střílel jednu branku za druhou ze všech možných pozic. Není tedy divu, že ve třinácté minutě druhé půle vedli Jičínští již o devět branek, 11:20. Domácí poté přece jen zkorigovali výsledek a snížili na pro ně přijatelných 15:21. Do střeleckých pozic se dostali i oba křídelní hráči, Kolomazník a Král, kteří své šance naprosto s přehledem zakončili a hlavně jejich zásluhou odskočili hosté na 16:25. Domácí poté využili ztráty koncentrace Jičína a v posledních minutách utkání snížili na konečných 23:28.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Kynčl, Coufal - P. Babák 11; A. Babák 7; Kolomazník a Král po 3; Josef, Masák, Kůta a Horyna po 1; Schoř; Šulc. Statistika utkání: Sedmičky: 1/0 - 3/0. Vyloučení: 1 - 3. Rozhodčí: Brabec, Svatoň.

(bama)


Tabulka 3.ligy

1.HK Chomutov802207:16916
2.Sl. Hradec Král.604240:21412
3.Jiskra Zruč n/S604209:19112
4.ELP Jablonec n/N604211:20312
5.AGS HBC Jičín B505221:20010
6.SHK Louny-Litv.505223:22410
7.SKP Pardubice406231:2448
8.HC Kolín406193:2188
9.Chem. Ústí n/L406183:2148
10.TJ Náchod B208171:2124


8. turnaj žáků ve stolním tenisu

Jičín - Již 8. turnaj ve stolním tenisu pro žáky jičínských škol pořádal K-klub. Turnaje se zúčastnilo celkem 20 hráčů, kteří byli podle věku rozděleni do dvou skupin. Mladší žáci (8 účastníků): 1.Tomáš Kudrnáč (1.ZŠ), 2.Jakub Hušek (1.ZŠ), 3.Šimon Hladík (2.ZŠ), 4.Jakub Bareš (4.ZŠ). Starší žáci (12): 1.Pavel Hlaváček (LG), 2.Martin Štolc (3.ZŠ), 3.-4. Jiří Zelinger a Štěpán Hainiš (oba 4.ZŠ).

(mr)


Dvě prohry minižákyň

Nová Paka - Dvakrát prohrály minulou sobotu na své palubovce minižákyně novopackého Sokola s výborným pardubickým celkem. Zatímco prvé utkání bylo jasnou záležitostí hostujícího celku, ve druhém zápase se malé sokolky vytáhly a málem zvítězily. Sokol Nová Paka - SŠB Pardubice 17:50 (5:11, 5:24, 13:32) Body NP: Vilušinská 13, Podlipná 4. Sokol Nová Paka - SŠB Pardubice 42:43 (10:10, 16:24, 26:34) Body NP: Vilušinská 14, Podlipná 10, Nálevková a Kazdová po 6, Macounová 4 a Kalfařová 2.

(bas)


MISTROVSTVÍ ČECH

V KULTURISTICE

mužů, žen a párů - Hořice 2001

Sál DK Koruna v sobotu 21. dubna

semifinále 10.00-14.00, finále 15.00-18.00


Nové Noviny