Nové Noviny č. 12/0123. března 2001str. 14

Ve vyrovnaném utkání prohráli o gól

KH Kopřivnice - AGS HBC Jičín 18:17 (10:10)

Jičín - Ve středu večer předehrávali házenkáři Jičína v Kopřivnici utkání čtvrtého kola nadstavbové části prvoligové soutěže. Trenéři hostů měli k dispozici kompletní hráčský kádr, a tak odjížděla výprava na Moravu s cílem zkomplikovat vedoucímu celku tabulky jeho cestu za dalšími dvěma body.

Od samotného začátku se jednalo o velmi urputné, vyrovnané střetnutí, ve kterém na obou stranách jasně dominovaly obrany nad útočnou činností. Jičínští šli do vedení brankou Pustky, stejný hráč v šesté minutě vyrovnával na 2:2. Poté předvedl několik skvělých zákroků vynikající brankář Řezáč a zavelel tak k ofenzívě hostujícího celku. Za stavu 3:5 Kopřivničtí, vědomi si důležitosti utkání, odpověděli stejnou mincí a třemi góly po sobě otočili na 6:5 v jejich prospěch. V tuto chvíli připomínal průběh zápasu houpačku, neboť hostující hráči znovu zabojovali a získali vedení zpět, když se postupně trefili Věcek, Samec a Mareš. Potom byli Jičínu vyloučeni dva hráči a zkušení kopřivničtí házenkáři toho využili ke srovnání skóre na 9:9. V poslední minutě prvního poločasu skóroval Štegl, ovšem z následného útoku domácí vyrovnali, a tak se do kabin odcházelo za nerozhodného stavu 10:10.

Druhá půle, to byl doslova boj o každý metr kopřivnické palubovky. Jičínu vyšel dokonale nástup a získal během dvou minut brankami Kořínka dvoubrankové vedení, 10:12. Poté však doplatil hostující tým na příliš mnoho faulů za hranicí pravidel, které trestali rozhodčí udělováním dvouminutových trestů. Přesilové hry dokázali Kopřivničtí využít a znovu otočili na 13:12. Vstřelit gól bylo pro oba celky čím dál těžší, obrany pracovaly velmi důsledně a tvrdě. Ani jeden tým nedokázal potom vstřelit dvě branky po sobě, a tak byl stav na konci 19. minuty 15:15, když góly Jičína stříleli Samec, Štegl a Babák. Domácím hráčům se potom přece jen podařilo získat dvoubrankové vedení 17:15, ale Samec dokázal snížit na rozdíl jediného gólu. Ve 26. minutě Kopřivničtí opět zvýšili, ovšem na druhé straně byl nařízen za faul na brankovišti sedmimetrový hod, který Babák bezpečně proměnil, stav 18:17. Jičínská obrana byla v těchto chvílích doslova neprostupná, vše jistil výborný Řezáč, to samé se však dá říci o defenzívě domácích. Drama vrcholilo. V poslední minutě ztratili Kopřivničtí míč a hosté šli do útoku. Do konce utkání chybělo osm vteřin, Jičínští rozehrávali volný hod. Míč putoval po ose Babák, Štegl, Samec. Posledně jmenovaný byl při pokusu o zakončení ve vyložené brankové příležitosti faulován a nemohlo následovat nic jiného než sedmimetrový hod. Hrací čas mezitím vypršel. K provedení sedmimetrového hodu se postavil Babák. Jeho střelu však domácí gólman vyrazil, v táboře domácích vypuká nezměrná radost, na druhé straně smutek a beznaděj. Takhle blízko jičínští házenkáři k zisku bodu na půdě Kopřivnice dlouho nebyli.

V sobotu 24. března přivítají jičínští házenkáři v 18 hodin ve sportovní hale v Jičíně druhý tým tabulky, celek SKH Ostrava.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Řezáč, Coufal - Štegl 4; Kořínek a Samec po 3; Pustka 2; Babák 2/1; Pancner, Mareš a Věcek po 1; Prachař; Král. Statistika utkání: Sedmičky: 4/3 - 3/1. Vyloučení: 6 - 8; ČK: 0 - 1. Rozhodčí: Kramoliš, Krejčí.

Postoupili na mistrovství Evropy

Na národním turnaji v boccie se velmi dobře umístil Jan Pelikán (vlevo) a Josef Fučík.

Nová Paka, Stará Paka - Velmi dobrého umístění dosáhli 17. února a 10. března v Janských Lázních na národním turnaji v boccie Josef Fučík z Nové Paky a Jan Pelikán ze Staré Paky. Tito zdravotně postižení sportovci tak byli nominováni do reprezentace České republiky na mistrovství Evropy, kde bude Josef Fučík a Jan Pelikán (jako náhradník) obhajovat ČR.

Boccie je nový sport, podobný francouzskému pettangue, ve kterém se Česká republika účastnila i na Paralympijských hrách konaných v loňském roce v Sydney. V konečném pořadí národního turnaje obsadil Josef Fučík (TJ Spastik sport Praha) v turnaji jednotlivců krásné 3. místo a Jan Pelikán (SC OA Janské Lázně) taktéž velmi dobré 6. místo. Mistrovství Evropy, které je zároveň přípravou na příští Paralympijské hry, se uskuteční v květnu v Teplicích. "To, že jsem se probojoval do reprezentace, mě velmi těší. Budu se samozřejmě snažit Českou republiku co nejlépe obhájit. Do té doby bych chtěl mít co nejvíce natrénováno a hlavně si musím hlídat zdraví," sdělil NN Josef Fučík. Mistrovství Evropy považuje i za důležitou přípravu na pozdější mistrovství světa a paralympiádu. Josef Fučík by měl soutěžit v jednotlivcích, pokud se mu podaří sehnat sponzory, mohl by se se soupeři utkat i v týmu. "Naším věčným problémem jsou finance. Musíme shánět sponzory takřka na všechno, nejen na závody, ale na celou naši činnost. Sport pro zdravotně postižené občany je v České republice opravdu v porovnání s jinými vyspělejšími státy daleko méně podporován. V cizině mají sportovci své asistenty, u nás bych například bez obrovské pomoci mé rodiny byl naprosto vyřízen," konstatoval Fučík.

Všichni, kteří by měli zájem sponzorsky podpořit činnost zdravotně postižených sportovců, se mohou obrátit na telefon 0608/828 353.

Packé žákyně postupují

Nová Paka - O minulém víkendu sehrály packé a hořické žákyně dvě play-off utkání oblastního basketbalového přeboru, ve kterých byly novopacké sokolky úspěšnější.

Sokol Nová Paka - Jiskra Hořice 38:37 (10:9, 16:20, 22:29)

Až teprve v poslední čtvrtině přišly novopacké žákyně na způsob, jak se vypořádat s hořickými dlouhánkami, které díky své výškové převaze doskákaly všechny míče pod packým košem a hodně z nich dokázaly proměnit. Recept byl poměrně jednoduchý - těsná osobní obrana po celém hřišti umožnila mladým sokolkám získávat míče ještě na polovině soupeřek, a tak z rychlých útoků zakončovat. Tento způsob hry se vyplatil a sokolky brzy vyrovnaly vedení 38:37, které již poslední minutu udržely.

Body NP: Schlöglová 22, Doležalová 6, Kuhnová 5, Lukešová 3, Pilařová 2. Body Hořice: Mečířová 17, Vondráčková 7, Prokešová 4, Munzarová 3, Divoká, Vondrová, Kuglerová po 2. Trestné hody: 19/8 .19/4, trojky 2:1, fauly 14:22, 5 OCH 1:0.

Jiskra Hořice - Sokol Nová Paka 25:47 (4:9, 15:30, 19:45)

Poučeni ze soboty uplatnily mladé sokolky v Hořicích svoji taktiku z předcházejícího utkání hned od prvého hvizdu a skóre v jejich prospěch rychle narůstalo. O poločase to bylo již 30:15 a ve třetí čtvrtině dosáhl rozdíl mezi mužstvy 26 bodů a o zápase bylo rozhodnuto. Vítězstvím si Nová Paka zajistila postup do dalšího kola play-off. Podobně jako v sobotu byla i v nedělním utkání hnacím motorem novopackého celku Martina Schlöglová, která dala téměř polovinu bodů sokolek.

Body Hořice: Mečířová 12, Vondráčková 5, Kuglerová 4, Prokešová 3, Divoká 1. Body Nová Paka: Schlöglová 22, Kuhnová 10, Lukešová 6, Podlipná 5, Kosejková 3, Pilařová 2. Trestné hody: 20/3: 22/16, fauly 19:14.

(bas)

Šachová divize mužů

Výsledky předposledního kola: Lomnice A - Hořice A 3,5:4,5, Tanvald A - Dvůr Králové A 5,5:2,5, Nová Paka A - Desko Liberec B 1,5:6,5, Jičín A - Ateso Jablonec B 4:4, Dvůr Králové B - Trutnov B 3,5:4,5, Bižu Jablonec A - Loko Liberec 6,5:1,5.

3.kuželkářská liga žen

Pěkný úspěch obou jičínských družstev, když porazily týmy bojující o postup.

SKK Jičín B - Konstruktiva Praha B 8:2 (1537-1497) M.Hrdinová 401 - Z.Váňová 369, M.Kvasničková 378 - L.Bazgerová 357, A.Šedivá 352 - E.Barchánková 372, M.Břicháčková 406 - H.Jeřábková 399. SKK Jičín A - Sokol Kolín 6:4 (1502-1481) Marc.Kolářová 388 - Z.Dejdová 387, L.Tůmová 336 - V.Kohoutová 371, Mari.Kolářová 371 - Ma.Moravcová 375, D.Viková 407 - J.Soukénková+Mi.Moravcová 348. Další výsledky 20.kola: Tesla Pardubice B - Neratovice A 4:6 (1549-1583), SKK Bohušovice n/O - Neratovice B 2:8 (1443-1479), Elektrárny Kadaň - SK Děčín (odloženo). V průběžné tabulce je jičínské B družstvo s 20 body na 3. místě. Áčko je čtvrté s 18 body.

(red)

Volejbal má dohráno

Poslední kolo měli na programu volejbalisté v oblastním přeboru. V kategorii mužů hostila Dřevěnice vedoucí Vamberk a překvapila - po prohře 1:3 si odpoledne připsala cennou výhru 3:2. Hořice se rovněž doma střetly s Jaroměří a podlehly dvakrát shodně 1:3. Zbývající výsledky: Vrchlabí - VK Hradec Králové 3:0 a 3:0, Rychnov - Police 3:0 a 3:0, Broumov - Sl.Hr.Králové B 0:3 a 2:3.

10.Broumov3633128:19337

V kategorii žen se Jičín loučil v Jilemnici a dvakrát podlehl 1:3 a 2:3. Ostatní zápasy: Hr.Králové A - Červený Kostelec 3:2 a 3:0, Start Náchod - Staré Město Náchod 1:3 a 3:0, Pardubice A - Malšovice 3:0 a 3:1, Žacléř - Trutnov 3:0 a 3:0.

Fotbalová nereliga

Jičín - Přípravná schůzka fotbalové nereligy se uskuteční v úterý 27. března od 15 hodin na OV ČSTV. Účast všech členů je nutná, jinak nebudou zařazeni do soutěže.

(kol)

Mezinárodní hokejový turnaj elévů na lomnickém stadionu

Lomnice n/P - V sobotu od 8 do 18 a v neděli od 9 do 18 hodin se na místním zimním stadionu uskuteční první Mezinárodní turnaj v ledním hokeji elévů, kterého se kromě pěti českých týmů zúčastní i tři kolektivy reprezentující Polskou republiku. Víkendovou akci včetně ubytování a stravování organizuje nájemce jičínského Hotelu Start, společnost DC point s.r.o., za vydatného přispění členů a příznivců HC Jičín, zejména z řad rodičů mladých hokejistů.

"Pořádání tohoto turnaje chápeme zejména jako sponzorskou podporu mládežnického hokeje v Jičíně. Podmínky na místním zimním stadionu jsou bohužel nevyhovující a jeho činnost byla dokonce nevhodně ukončena již před jarními prázdninami, proto jsme s radostí přijali vstřícnost provozovatele lomnického zimního stadionu," konstatoval s politováním jednatel společnosti Zdeněk Mičke.

Organizátorům hokejového turnaje se podařilo ekonomicky náročný podnik zabezpečit za laskavého přispění sponzorů, kteří se zakoupením V.I.P. vstupenek na víkendová utkání finančně spolupodílejí na jeho zdárném průběhu.

"Spolu s naším sponzorským vkladem jsme nashromáždili poměrně značnou sumu peněz, která bude použita nejen na uspořádání turnaje, ale i na další částečnou podporu činnosti jičínského družstva hokejových elévů," dodal Zdeněk Mičke.

Každý ze sponzorů pak kromě víkendového sportovního zážitku na lomnickém zimním stadionu získal dárek formou poukázky na konzumaci v pizzerii Hotelu Start za 250 korun a osm hodinových slev pronájmu hotelového bowlingu v celkové výši čtyř set korun.

Cílem snažení všech zúčastněných je zviditelnění jičínského ledního hokeje a podpora aktivit vedoucích k dosažení vyšších sportovních cílů. Za vrcholnou událost v dějinách místního hokejového klubu pak všichni považují plánované zastřešení zimního stadionu pod hrází rybníku Kníže.

(mar)

Česká liga klubů v orientačním běhu

Jičín - V neděli 18. března uspořádal OK99 Hradec Králové 1. kolo soutěže pro kategorii dospělých formou 4 členných štafet mužů a žen. V kategorii mužů skončila jičínská štafeta (Jan Vodička, Petr Zlámal, Zdeněk Zikmund, Radek Ticháček) druhá za SK Jamnice, v jehož barvách startovali dva reprezentanti Slovenska. Radek Ticháček prohrál finiš o první místo o pouhých 5 vteřin s loňským vícemistrem Evropy Dávidíkem ze Slovenska. V kategorii žen skončila jičínská štafeta na sedmém místě (Dana Brožková, Romana Kalenská, Jana Fikkerová, Martina Volfová).

Vzhledem k úspěšnému vystoupení v prvním kole soutěže vedení TJ Sportcentrum Jičín lituje, že z finančních důvodů bude muset ligové družstvo vypustit další kolo soutěže, které se koná ve Zlíně.