Nové Noviny č. 10/019. března 2001str. 12

Ve vyrovnaném derby zvítězila Nová Paka

Nová Paka - Výborný a napínavý basketbal, plný velmi dobrých herních akcí, viděli minulou sobotu příznivci novopackého basketbalu. Domácí hostili na své palubovce v okresním derby třetí celek oblastního basketbalového přeboru Jiskru Hořice. Sokolům chyběli elitní střelci Nádvorník a Lukeš a možná právě tento handicap vyvolal mezi domácími zdravou ctižádostivost, která jim dopomohla k výbornému výkonu zajišťujícímu nečekané vítězství. Nejlepší výkon posledních let podal nestárnoucí Miloš Jisl, který byl hnacím motorem domácího týmu. U hostujícího celku splnil beze zbytku roli lídra Hradečák Pavel Pour.

Sokol Nová Paka - Jiskra Hořice 103:88 (20:17, 47:40, 69:69)

Po vyrovnaném úvodu utkání, kdy koš střídal koš, sokolové v 6. minutě poodskočili na rozdíl 4 bodů, ale vzápětí o tento náskok přišli. Hostující basketbalisté se však nespokojili pouhým srovnáním skóre a pokračovali ve svém tlaku. V 15. minutě již byl na ukazateli stav 25:30 díky trojce Švamberka a dotahovat museli zase sokolové. Těm se podařilo ve 28. minutě přiblížit k soupeři na rozdíl jednoho bodu (33:34) a za další dvě minuty obrátili na 42:36. Hned v prvé minutě druhé poloviny utkání se sokolové radovali z devítibodového náskoku, ale v další fázi se opět báli o výsledek, protože neomylný Pour trojkou snížil na 49:47 a na konci třetí čtvrtiny dorovnal na 69:69. Rozhodující náskok ale dosáhlo novopacké mužstvo díky Vondráčkovi a Jislovi, kteří sérií trojek upravili 6 minut před koncem na 85:79. Sokolové byli i nadále aktivní a "šňůrou" deseti bodů si zajistili konečné vítězství.

Domácí hráči podali jeden z nejlepších výkonů poslední doby. Střelecky se prosadil mimo Jisla také Celjak, který se dostal do velmi dobré střelecké formy. Utkání ale rozhodla lavička, kterou měli domácí hráčsky bohatší a vyrovnanější. Střelecky se zapsalo 9 hráčů a to u sokolů bývá málokdy. Značné zlepšení bylo po zranění vidět u Linka, velmi dobře si vedl Gottštein a Vondráček, překvapily výkony Jirutka a Tomáška. Pour v hořickém celku nastřílel 43 bodů a dobře si vedli i Šťastný s Košťálem. Nejdelší hráč hostů Němec velice brzy nasbíral čtyři osobní chyby, a proto velkou část proseděl na lavičce, kde se šetřil na závěr zápasu.

Body NP: Jisl 24, 2x3x, 5/3, 3, Celjak 18, 3x3, 3/3, 1, Vondráček 13, 1x3, 7/6, 3, Sedlák 10, 2/0, 5, Jirutka 10, 2/0, 0, Gottštein 9, 6/5, 1, Tomášek 8, 2/2, 2, Link 7, 4/3, 2, Haratický 4, 1/0, 0, Hrubý 0,0,1. Body Hořice: Pour 43, 3x3, 6/4, 2, Šťastný 15, 1x3, 0, 3, Košťál 11, 1x3, 6/4, 5, Švamberk 7, 1x3, 3, Petr Lánský 6,0,3, Němec 4,9,5, Plaček 2,0,2, Roman Lánský 0,0,5. Trestné hody 32/22: 12/8, trojky 5:6, fauly 17:28, 5 OCH 1:3.

Novopačtí hrají 17. března v Lomnici a o den později v Trutnově, Hořice hrají s oběma soupeři v obráceném pořadí.

(ur)

Novopackou NHL vyhráli Hořičtí

Nová Paka - O posledním únorovém a prvním březnovém víkendu vyvrcholila dlouhodobá soutěž na novopackém zimním stadioně. O prvenství sváděla urputný boj družstva Martinic a Hořic.

V sobotu 3.března navečer se obě družstva střetla v nejdůležitějším utkání sezony. Martinice měly výhodu náskoku jednoho bodu. Hořický nováček potřeboval k prvenství vyhrát. Martiničtí se ve 4. minutě dostali do vedení. V závěru třetiny Hořičtí vyrovnali, ale do vedení se ve druhé části dostali opět hráči Martinic, ale pouze na necelé dvě minuty než vyrovnal Knap. Poslední třetina přinesla opět vyrovnaný, ale férový boj. Početní příznivci hořického celku hnali svůj tým za vítězstvím. V závěru si sice více šancí vytvářeli hráči Martinic, ale v poslední minutě vyhrál ve středním pásmu vhazování hořický Zahradník. Přihrávkou poslal do úniku Palouše, který nájezd výtečně proměnil 36 vteřin před koncem utkání. Radost byla veliká přesto, že následující den mohl Hořické o premiérové první místo připravit novopacký Max. S ním hráli hráči z Hořic dlouho vyrovnaně, ale v poslední třetině dvěma brankami potvrdili vytoužené vítězství. Na třetí příčku dosáhl novopacký Max, který měl z duelů s Jilemnicí stejný počet bodů a lepší brankový rozdíl o pouhou jednu branku. Za očekáváním zůstal výrazně novopacký Aron, který v závěru soutěže ztrácel.

Výsledky posledních zápasů: TJ Jilemnice - HC Claudie Dobrá Voda 1:12 (0:0,1:5,0:7) Branky: Augustin - Zd.Jón 2, Janák 2, Sušír 2, Havelka 2, Novák 2, Zinecker, J.Jón., TJ Sokol Martinice - Max Nová Paka 7:2 (3:2,0:0,4:0) Branky: Cejnar 2, Lešák 2, Pochop, J.Pacholík, Stránský - Horáček 2, Grey Grizzlies Hořice - HC Aron Nová Paka 6:2 (0:0,4:2,2:0) Branky: Palouš 2, P.Pospíšil 2, Čihák, Knap - Kadavý, Lukeš, TJ Sokol Martinice - Grey Grizzlies Hořice 2:3 (1:1,1:1,0:1) Branky: Stránský, Bartoš - Čihák, Knap, Palouš, HC Aron Nová Paka - TJ Jilemnice 2:8 (1:2,0:2,1:4) Branky: Kadavý, R.Mach - Skalický 4, Boukal 4, Max Nová Paka - Grey Grizzlies Hořice 3:5 (2:1,1:2,0:2) Branky: Chudoba, Knap, Krejčí - P.Pospíšil 2, Knap, Palouš, Zahradník, HC Claudie Dobrá Voda - TJ Sokol Martinice 1:9 (1:3,0:3,0:3) Branky: Z.Jón - Valenta 3, Pochop 2, Hádek, Cejnar, J.Pacholík, Buďárek.

6.Dobrá Voda231051:737

Kanadské bodování: 1.Bartoš (TJ So Martinice) 23 bodů (16 gólů+7asistencí), 2.Palouš (Grey Grizzlies Hořice) 20 (13+7), 3.Skalický (TJ Jilemnice) 20 (13+7).

(bš)

Pozvánka na ligovou házenou

Sobota 10. března od 18 hodin

AGS HBC Jičín - 1. HK Dvůr Králové n/L.

Přijďte naše hráče povzbudit!

V Jičíně padlo 360 bodů

Jičín - Zápasy 16. a 17. kola pokračovala III. liga mužů v basketbalu. Jičínští hostili Pardubice a Choceň a diváci mohli zhlédnout zajímavé zápasy, ve kterých padlo dohromady 360 bodů. Shodou náhod 180 v sobotu a 180 v neděli.

BSK TJ Jičín A - Tesla Pardubice A 98:82 (28:14,24:24,23:19,23:25) Utkání sousedů v tabulce (Jičín 3. a Tesla 4.) bylo prvních pět minut naprosto vyrovnaných (9:8). Pak se začalo střelecky dařit dvojici D.Stěhulka a T.Banýr, a když k tomu domácí přidali pozornou obranu, dokázali během dalších čtyř minut ujet na 28:11. V pěkné, soustředěné a kombinačně přesné hře pokračovali Jičínští i na začátku druhé čtvrtiny, a tak ve 13. minutě vedli už 38:16. Za tohoto stavu domácí poněkud polevili a Tesla, která vycítila příležitost, během dalších pěti minut stáhla na 43:36. Dosud hladký průběh utkání začínal dostávat dramatický náboj. Naštěstí se začalo střelecky dařit P.Novákovi a jeho trojky držely soupeře v patřičném odstupu. Po změně stran se situace na hřišti moc nezměnila, hosté hráli důsledně "do koše", domácí dost faulovali, z čehož těžili Pardubičtí. Zlom nastal mezi 25.-26. minutou, kdy se Jičín přece jenom střelecky chytil a devítibodovou šňůrou ujel na 67:49. Svůj náskok si pak ještě na začátku poslední čtvrtiny pojistil, a tak se koncovka utkání hrála už relativně v klidu.

Fakta - body Jičína: P.Novák 34, T.Banýr 21, D.Stěhulka 18, J.Nádvorník 8, O.Stěhulka 6, M.Banýr 5, J.Šindelář 2. OCH 29:19, trestné hody 21/10:33:28, trojky 12:4.

BSK TJ Jičín A - Spartak Choceň 107:73 (32:19,26:21,22:17,27:10) Soupeř se sice brodí v sestupových vodách, ale nečekaně přesvědčivá vítězství v minulém kole mu zvedla sebevědomí a do Jičína se přijel pokusit o další bodový zisk. Úvod střetnutí se vydařil střelcům - během prvních pěti minut padlo sedm trojek (5:2), a připočítáme-li k tomu několik čítankových kombinací domácích, měli diváci důvod k potlesku. V 6. min. to bylo 23:10 a už tento úvod svým způsobem ovlivnil další průběh utkání. Domácí totiž v dalších minutách hráli až příliš bezstarostně, to co zrovna bylo potřeba. Dost chybovali především v obranné fázi, když nedokázali pokrýt jediné dva nebezpečné střelce hostí Svojanovského a M.Klusoně. Druhá a třetí čtvrtina tak byla celkem vyrovnaná, závěrečná už jen potvrdila převahu Jičína. "Kilo" dal O.Stěhulka a tečku za zápasem udělal svoji čtvrtou trojkou J.Nádvorník, který stejným způsobem utkání otevřel.

Fakta - body Jičína: P.Novák 34 (7x tři), J.Nádvorník 22 (4x3), O.Stěhulka 19, T.Banýr 14, M.Banýr 8, T.Brunclík 4, D.Stěhulka, J.Šindelář a J.Urbánek po 2. OCH 19:16, trestné hody 15/7:21/16, trojky 11:5. Oba zápasy velmi dobře řídili rozhodčí Vondráček a Gomola.

(kk)

O body v Hořicích

Hořice - Poslední bodovaný turnaj stolních tenistů se hrál tentokrát v hořické sportovní hale. Přihlásilo se celkem 41 hráčů a boje měly dramatický průběh i slušnou úroveň.

Výsledky - dvouhra muži: 1.Milan Jirásek (So Valdice), 2.Martin Čeřovský (So Stará Paka), 3.-4. Petr Vyskočil (Ji Hořice) a Petr Kašpar (TJ Jičín), 5.-8. Jaroslav Jiřiště (So Valdice), Jiří Krutský a Lubomír Šajner (oba So Stará Paka), Tomáš Chotěbor (Ji Hořice). Čtyřhra muži: 1. Lukáš Macák - Zdeněk Štěpánek (Ji Hořice), 2. Milan a Martin Jiráskovi (So Valdice), 3.-4. Petr Kašpar-Jiří Soukup (TJ Jičín), Ivan Ludvík-Vladimír Rákosník (Ji Hořice), 5.-8. Jiří Stuchlík-Vojtěch Kazda (So Nová Paka), Jan Rohlíček-Martin Štěpánek (So Železnice-Ji Hořice), Tomáš Pánek-Jiří Krutský ml., Martin Budina-Lubomír Šajner (všichni So Stará Paka).

(n)

Oblastním volejbalem

V přeboru mužů hrály Hořice s Vrchlabím a podlehly 0:3 a 1:3, Dřevěnice přivítala Jaroměř a po výsledcích 3:1 a 1:3 se body dělily. Zbývající zápasy: Rychnov - VK Hradec Králové 0:3 a 1:3, Broumov - Police 1:3 a 2:3, Vamberk - Sl. Hradec Králové B 3:1 a 3:1.

10.Broumov3232926:9133

Ve stejné soutěži žen hrál Jičín v Hradci Králové s místní Slávií a oba zápasy prohrál - 0:3 a 1:3. Ostatní výsledky: Start Náchod - Jilemnice 2:3 a 0:3, Pardubice A - Červený Kostelec 3:1 a 3:1, Žacléř - Staré Město Náchod 2:3 a 3:1, Trutnov - Malšovice 3:1 a 3:1.

Trenérské licence

Hradec Králové - Na svém zasedání prvou březnovou středu rozhodla krajská trenérsko - metodická komise, že i v letošním roce bude v termínech 18. - 20. května a 9. - 10. června provádět kurs basketbalových trenérů. Bude se konat v Hradci Králové a završen bude zkouškami, jejichž úspěšní absolventi obdrží trenérskou licenci C. Pro současné trenéry připravuje komise na pondělí 4. června seminář, který bude zaměřen převážně na přípravné období včetně obsahu činnosti letních soustředění. Nebudou zde chybět ani nejrůznější cvičení, která mohou trenéři do tohoto období zařazovat. Semináře nejen že jsou potřebné z důvodu dalšího vzdělávání basketbalových trenérů, ale jsou rovněž nutné pro prodloužení licence, ke kterému dochází každý třetí rok.

(bas)

Házenkáři podlehli na Hané

So Kostelec na Hané - AGS HBC Jičín 23:20 (13:12)

Jičín - V neděli sehráli jičínští házenkáři druhý zápas nadstavbové části první ligy. Pro dvě červené karty z předchozích duelů nemohl nastoupit kapitán mužstva, Michael Štegl. Celá výprava cestovala ke střetnutí s cílem získat konečně body ze hřiště soupeře.

Od prvních minut byla k vidění vyrovnaná partie. Jičínští se ujali vedení brankou Pancnera, domácí odpověděli a otočili na 2:1. V podobném duchu se vyvíjely další minuty zápasu. Oba celky se přetahovaly o každý gól a pravidelně se střídaly v jednobrankovém vedení. Motorem většiny akcí domácích byl Tůma, jenž měl v nohách dopolední interligové utkání v barvách družstva HCB Karviná (vstřelil šest branek). Ve třinácté minutě bylo srovnáno. 5:5. Kostelečtí trenéři se rozhodli pro osobní bránění Babáka. S tím se nejprve hosté nedokázali vypořádat a domácí odskočili na 8:6. Postupem času se však Jičínští uklidnili a po rychlých kombinačních akcích se dokázali prosazovat z prostoru křídel. Střelecky se dařilo v těchto chvílích především Kořínkovi, Pustkovi a Samcovi. Jičínští hráči srovnali pět minut před koncem prvního poločasu na 10:10, ale přišly už tradiční technické chyby a neproměněné šance, které umožnily Kosteleckým získat do konce první půle jednobrankový náskok, stav 13:12.

Z prvního útoku druhého dějství domácí zvýšili na 14:12 a předpokládali, že budou svůj náskok zvyšovat a bez větších problémů dovedou utkání do vítězného konce. Opak byl však pravdou. Jičínští, jakoby pokropeni živou vodou, začali předvádět kvalitní házenou. Velmi spolehlivě chytal Doman, obrana výborně spolupracovala a nedovolila soupeři téměř nic. Domácí, spoléhající především na souhru s pivotem, najednou působili naivně a nervózně. Navíc se hostům konečně začal dařit rychlý přechod do nezformované obrany Kostelce, k jehož zakončení se dostali Samec, Pustka a Babák. V 6. minutě druhého poločasu svítil na ukazateli času průběžný stav 14:17. Hosté byli doslova na koni a zdálo se, že konečně kráčí k ligovým bodům ze hřiště soupeře. Bohužel stalo se to, čeho se asi trenéři, ale i samotní hráči, nejvíce báli. Z přemíry snahy začali kupit jednu technickou chybu za druhou, neproměnili ani ty nejvyloženější šance (Pancner, Babák, Kořínek, Samec, Pustka) a domácí opět otočili na 19:17. To byl rozhodující moment celého utkání. Jičínští se i nadále snažili, bojovali o každý míč, ale byla to z jejich strany již pouze křeč. Kostelečtí potom zkušeně drželi míč a trochu se štěstím dotáhli utkání do vítězného konce v poměru 23:20. Sestava a branky AGS HBC Jičín: Doman, Řezáč - Kořínek 6/2; Babák, Pustka a Samec po 4; Věcek a Pancner po 1; Šulc; Prachař; Mareš; Pokorný. Statistika utkání: Sedmičky: 1/1 - 2/2. Vyloučení: 3 - 5. Rozhodčí: Kohout, Štrébl.