Nové Noviny č. 8/0123. února 2001str. 11

Společenská kronika

Rozloučení od 12.2. do 18.2.

Františka Bočková (*1911, Příchvoj)

Anna Loudová (*1913, Libošovice)

Vlasta Hančilová (*1917, Hořice)

Bohuslav Březský (*1946, Vitiněves)

Svatopluk Runčík (*1931, Zelenecká Lhota)

JUDr. Eva Veselá (*1916, Jičín)

Dobroslav Vrbata (*1928, Jičín)

Pavel Šturma (*1980, Vršce)

Jiří Fejfar (*1966, Konecchlumí)

Miloslava Fialová (*1910, Soběraz)

Josef Dlouhý (*1911, Ohaveč)

Rudolf Kitler (*1950, Staré Smrkovice)

Věra Koubková (*1911, Jičín)

Marta Plítková (*1920, Kamenice)


Víkendová inspirace šéfkuchaře Zdeňka

Vepřové po s'čchuánsku

Chuej-kuo žou (Čína)

Na 500 g krkovičky - 3 lžíce oleje, 2 stroužky česneku, 1 cibuli, 1 lžičku červené papriky, 1/2 lžičky soli, 1 lžíci cukru, 1 lžíci mletého zázvoru, 2 lžíce sojové omáčky.

Maso uvaříme do měkka, vykostíme, nakrájíme na delší kousky a dáme vychladnout. Česnek nakrájíme na jemné plátky, vhodíme do tuku a za stálého míchání chvíli smažíme, pak jej dáme do misky. Zvlášť na tuku smažíme cibulku nakrájenou na kroužky až zesklovatí. Na pánev přilijeme tuk, rozpálíme jej a vhodíme do něho maso. Chvíli mícháme, pak přidáme cibuli, česnek a nakonec vmícháme omáčkovou směs ze sojové omáčky, cukru, soli, papriky a zázvoru.

Dobrou chuť


Přebor ve sportovním lezení

Jičín - V sobotu od 10 hodin bude na jičínské umělé stěně zahájen přebor Českého ráje ve sportovním lezení, jehož pořadatelem je Lezecký kroužek Prachov. Závod lze považovat za jakousi malou generálku na podzimní mistrovství republiky mládeže ve sportovním lezení a zúčastní se jej řada vynikajících lezců. Kromě domácích sportovců se do Jičína sjedou rovněž borci z Lomnice nad Popelkou, Mladé Boleslavi, Turnova, Hradce Králové a dalších míst. Mezi závodníky bude i mnoho jmen, která se pravidelně objevují na předních místech v prestižních českých pohárových soutěžích, což nepochybně slibuje skvělé výkony. Lézt se bude ve dvanácti kategoriích od nejmenších dětí až po nejstarší lezce a na stěně je připraveno celkem pět stupňů obtížnosti. Finále lezeckého maratonu bude vzhledem k počtu zúčastněných možné očekávat až v pozdních večerních hodinách a po vyhlášení výsledků se většina účastníků přesune na Blata, kde začne horolezecký bál.

Všichni příznivci horolezectví, kteří chtějí povzbudit své favority, jsou v sobotu srdečně zváni do haly 3. základní školy, kde pro ně bude rovněž zajištěno občerstvení.

(V.h.S.)


Basketbalové derby žákyň

Nová Paka - Dvě vítězná utkání oblastního basketbalového přeboru sehrály mladé jičínské basketbalistky v Nové Pace. Novopacké hráčky, které nastoupily k utkání pouze v pěti, byly jičínskému týmu vážnějším soupeřem pouze v prvém utkání.

Sokol Nová Paka - BSK TJ Jičín 49:50 (5:10,14:19,29:33) Sokolkám utekl začátek o pět bodů a tuto ztrátu se jim nepodařilo do konce utkání beze zbytku zlikvidovat. Body NP: Schlöglová 24,1x3, Doležalová 10, Lukešová 9, Pilařová 6. Body Jc: Smolíková 15, Bílková 10, Spáčilová 9, Víznerová a Boháčová po 5, Dubská 4, Vlčková 2.

Sokol Nová Paka - BSK TJ Jičín 45:58 (9:18,28:32,34:52) Utkání mělo podobný průběh jako první zápas. Tentokrát utekly hráčky Jičína sokolkám i ve třetí čtvrtině a ani pětibodové vítězství domácích v poslední části již nic nezměnilo na vítězství Jičína. Body NP: Schlöglová 18, Doležalová 9, Pilařová 7, Kosejková 6, Lukešová 5. Body Jc: Spáčilová 15, Smolíková a Víznerová po 12, Dubská 9, Jirešová 4, Bílková, Boháčová a Šedivá po 2.

(bas)


Jičínský aerobik sklízí úspěchy

Železný Brod - Dvě svěřenkyně trenérky Radky Jonášové, které se zúčastnily v neděli 18. února v Železném Brodě II. ročníku Mini Miss aerobik ČR 2001, sklidily nečekaný úspěch.

Soutěž se skládala ze dvou disciplín. Jako první bylo cvičení aerobiku podle lektorky. Karolína Imlaufová a Adéla Srbová cvičily velmi dobře a probojovaly se do finále soutěže, kde čekala druhá soutěžní disciplína - rozhovor s Petrem Salavou, který celou soutěž moderoval. Obě děvčata postupují do celorepublikového kola soutěže, které se koná v Praze. Karolínka Imlaufová si dokonce odvezla korunku za první místo v této kategorii.

(šs)


Zasloužená vítězství novopackých

Nová Paka - Průběh utkání 14. února s Opočnem předčil očekávání hokejových příznivců.

BK Pivovar Nová Paka - HC Opočno 9:2 (2:1, 3:1, 4:0) Ve 12. minutě otevřel skóre domácí Herbst po spolupráci s Kubálkem. O tři minuty později hosté srovnali díky Havlíčkovi. Dvě minuty před koncem třetiny se probil útočným pásmem Luboš Kolovratník a brankáři Kopeckému nedal šanci. Zahajovací bully druhé třetiny vyhrál Herbst a po spolupráci s Langmajerem ve 26. vteřině zasunul kotouč do opočenské klece. O dvě minuty později opět řada vedená Herbstem zahrála výbornou hru, na jejímž konci byl kanonýr Kubálek. Čtvrtá branka v síti vyhnala Kopeckého na střídačku v naději, že jeho kolega Kratochvíl bude mít více štěstí. Hosté ve 29. minutě snížili Slezákem. Třicátá třetí minuta přinesla pro domácí velice důležitou branku z hole Herbsta. Ve 40. vteřině zasunul kotouč za bezmocného Kratochvíla Herbst, kterému ideálně přihrál Langmajer. O šest minut později se domácí radovali posedmé. Svoji pátou branku v utkání dal Herbst s přispěním svého dvorního nahrávače Langmajera. Padesátá třetí minuta přinesla další hezkou hokejovou chvilku. Od vlastní brankové čáry přihrál milimetrově přesně Herbst až na útočnou modrou Langmajerovi. Ten ukázkově zpracoval kotouč a řítil se na osamoceného Kratochvíla, kterého do svého blafáku doslova zamotal. Góól si zakřičel snad každý. Poslední slovo v utkání patřilo výjimečně střelecky naladěnému Herbstovi. Svoji šestou brankou završil skóre utkání. Více branek v utkání dal v novopackých barvách nedávno Daniel Fišar /9/a v minulosti Tomáš Nádvorník, ale v mládežnických kategoriích. Nahrával mu opět Langmajer.

Branky BK: Herbst 6, Kubálek, Langmajer, L. Kolovratník, as. Langmajer 5, Kubálek 2, Herbst 2, P. Šmika - Havlíček, Slezák, as. Křeček a Čišecký. Vyloučení: 2: 4. Využití: 2:0, oslabení: 0:0. Střely: 37:30. Rozhodčí: Vokřál - Schánil, Hloušek. Diváků: 300. Sestava BK: Klik 94,6% /Tomeš/ - P. Křížek, Karban, L. Kolovratník, Sucharda - Langmajer, Herbst, Kubálek - P. Šmika, Rychlovský, Rejthárek /Vondrák/.

TJ Sokol Staré Jesenčany - BK Pivovar Nová Paka 2:4 (2:1,0:3,0:0) Samotné utkání 18. února začalo v extraligové aréně oboustranně opatrně. Domácí se ve 4. minutě dostali do úniku. V obraně hrající Luboš Kolovratník dostihl ujíždějícího a rybičkou mu kotouč z hole vyrazil. Hlavní rozhodčí Brandejs k údivu hostů nařídil trestné střílení. Domácí Šíla díky velice šikovným rukám dokázal soustředěného Klika překonat. V 17. minutě zahájila první novopacká řada rychlý protiútok. Herbst z úhlu prudkou střelou vyjetého Pavlíčka nepřekonal. U odraženého kotouče byl nejrychleji Luboš Kolovratník. Z mohutného nápřahu prostřelil vše před sebou a jím vyslaný kotouč skončil poprvé v domácí síti. V obranné třetině si domácí Kučera vyšlápl na Herbsta a poslal jej tvrdě k ledu. V poslední minutě první třetiny se díky nedostatečným bráněním dostali hosté k obléhání Klikovi branky. Domácí Kučera se po objetí branky pokusil překonat Klika. Ten i přesto, že jej bránící hráč tečoval, zachránil, ale kotouč se dostal do výšky a pak se snášel za jeho záda. Petr Křížek již nedokázal brance zabránit.

Od druhé třetiny vyjeli na led hosté již bez respektu k prostředí a zvýšenou snahou se dostali do soustavného tlaku. Ve 24. minutě Rychlovský vybojoval v útočném pásmu vhazování. Kotouč poslal na Rejthárka, který bez přípravy prostřelil Pavlíčka. V půli utkání vyšachovala první řada novopackého celku své protějšky. Na konci kombinace s Kubálkem byl úspěšný Langmajer. Na obrazovce nad plochou se poprvé rozsvítilo vedení hostujícího celku. Tlak Nové Paky nepolevil a o 5. minut později z něho vytěžila čtvrtý úspěch. V závaru před brankou se nejlépe orientovali Langmajer s Nedomlelem, který našel skulinku v Jesenčanské brance a dal stý novopacký gól v této sezóně. Tři vteřiny před koncem druhé třetiny pronikli domácí před osamoceného Klika, který k údivu všech dokázal střelu do horního růžku lapačkou vyrazit. V poslední části čekali Novopačtí soustředěnou snahu domácích, kterou eliminovali zodpovědným bráněním s podnikáním rychlých protiútoků. Domácí nedokázali na výjimečně chytrou hru najít odpověď. Utápěli se v nepřesnostech, které museli s úsilím napravovat. O závěrečný tlak se domácí připravili v 54. minutě faulem. Přesilovou hru sehráli pivovarští větším dílem ve své třetině, kde drželi kotouč s cílem nedat domácím příležitost k útoku.

Branky BK: Šíla /TS/, Kučera, as. Hybeš - L. Kolovratník, Rejthárek, Langmajer, Nedomlel, as. Herbst, Rychlovský, Kubálek a Langmajer. Vyloučení: 5:2 a TS. Využití: 1:0. Rozhodčí: Brandejs - R. Prchal, T. Prchal. Diváků: 200. Střely: 32:40. Sestava BK: Klik 94,1% /Věchet/ - Karban, P. Křížek, L. Kolovratník, Hodonský - Langmajer, Herbst, Kubálek - P. Šmika, Rychlovský, Rejthárek - Sucharda, Nedomlel, Vondrák.

(bš)


3.kuželkářská liga

V 16. kole třetí kuželkářské ligy porazil Jičín poslední celek tabulky Ústí nad Labem. Po čtyřech hráčích Lokomotiva ještě těsně vedla na body, ale jičínští dotahováci V.Řehák a J.Soukup svými výkony zajistili vítězství pro Jičín.

SKK Jičín - Lokomotiva Ústí n/L 12:4 (4855-4728) P.Louda 784 - J.Kysilka 783, P.Kříž 789 - M.Grejtovský 797, Z.Dymáček 786 - J.Strachoň 852, J.Brumlich 829 - P.Kuneš 777, V.Řehák 826 - D.Dařílek 785, J.Soukup 841 - M.Zahálka 734. Výsledky ostatních zápasů: KK Vysoké Mýto - Start Rychnov n/K 10:6 (5193-5053), Bižu Jablonec n/N - Akuma Mladá Boleslav 10:6 (5195-5145), Hvězda Trnovany B - Lokomotiva Liberec 6:10 (4906-4979), KK Sadská - SKK Primátor Náchod 2:14 (5005-5148), Slovan Jirkov B - SK Solnice 2:14 (5043-5069).

(jk)


Kuželky: OP 1. třídy

Jičínské béčko prodloužilo svou vítěznou sérii již na 4 zápasy a na jaře ještě nepoznalo hořkost porážky. Po trochu nečekané výhře v Rychnově 12:4 o plných 74 kuželek se družstvo v tabulce probojovalo na výborné 3.místo. Průběh utkání však byl velice dramatický. V první dvojici se druhá dráha nevydařila J.Čapkovi, ale znovu výborně zahrál Josef Vejvara (445). Stav byl 2:2 a Rychnov vedl o 11 dřev. V prostřední dvojici podlehl J.Egrt o 4 kuželky, ale L.Křivka zvítězil, a tak bylo znovu vyrovnáno 4:4 a Jičín měl k dobru 7 kuželek. Naprosto otevřené utkání dovedli k vítěznému konci dotahováci J.Kapucián a J.Vejvara, kteří porazili své soupeře a nabrali celkem 67 kuželek. Naopak se nevedlo hořické Jiskře, která v důležitém utkání o udržení podlehla v Trutnově 4:12, když přísnější měřítko snesou pouze výkony J.Kroupy (419) a T.Langra (416).

Lokomotiva Trutnov - Jiskra Hořice 12:4 (2391-2321) K.Hofmann 394 - B.Fikar 356, R.Frinta 393 - P.Rücker 380, J.Ryšavý 391 - J.Kroupa 419, Z.Kauer 415 - T.Langr 416, M.Markl 426 - Z.Měkota 380, R.Kyncl 372 - F.Kráčmar 370. Start Rychnov n/K B - SKK Jičín B 4:12 (2404-2478). M.Podzimek 439 - J.Čapek 397, J.Šmejda 414 - Jo.Vejvara 445, J.Pácha 398 - J.Egrt 394, M.Frydrych 372 - L.Křivka 400, J.Ehl 394 - J.Kapucián 411, L.Pozůstal 387 - Ji.Vejvara 431. Další zápasy 15.kola: Loko Česká Třebová B - SKSC Svitavy 4:12 (2345-2353), TJ Červený Kostelec - Tesla Pardubice 4:12 (2505-2510), Sokol Rybník - TJ Jilemnice 10:6 (2650-2531), TJ Dvůr Králové n/L - Jiskra Hylváty 12:4 (2356-2282).

(jk)


Kuželky: OP 2. třídy

14.kolo přineslo debakl Nové Paky na domácí kuželně, když jí záloha Červeného Kostelce nadělila kanára. Nevedlo se také Březovicím. Naopak cenný bod za remizu si odvážejí Milovice ze Dvora Králové a v tabulce se posouvají již na 4. příčku. Na součet podlehli o 30 kuželek, ale takticky postavená sestava dokázala získat hned čtyřikrát skalp soupeře. Důležitý krok k možné záchraně učinila rezerva Hořic, která v dramatickém utkání porazila doposud třetí družstvo Náchoda D. O udržení se bude tvrdě bojovat až do posledního kola, neboť rozdíl mezi 8. a 12. místem je pouhopouhý bodík.

Sokol Nová Paka - TJ Červený Kostelec B 0:16 (2184-2340), Jiskra Hořice B - SKK Primátor Náchod D 10:6 (2283-2254), Spartak Rokytnice - Honerclub Březovice 14:2 (2453-2324), TJ Dvůr Králové B - TJ Milovice 8:8 (2372-2342).

Výsledky ostatních zápasů: TJ Poříčí B - KK Zálabák Smiřice B 11:5 (2461-2364), SKK Primátor Náchod C - Lokomotiva Trutnov B 6:10 (2496-2551).

(jk)


Kuželky: OP 3.třídy

Výsledky 14.kola: Milovice B - SKK Jičín D 14:2 (2376-2221) M. Šanda 421 - J. Šrotýř 356, L. Janák 401 - A. Reiter 355, J. Ornst 364 - M. Langr 386, M. Souček 394 - P. Maška 391, M. Müller 409 - V. Řeháček 383, Mic. Včeliš 387 - Strnad 350. Spartak Rokytnice B - Sokol Nová Paka B 14:2 (2351-2200) K. Gernert 404 - J. Novotný 371, P. Fojt 358 - J. Erlebach 375, Z. Doubek 357 - J. Teimer 349, M. Valášek 393 - V. Zamlar 364, L. Vait 417 - O. Knap 352, V. Doubek 422 - P. Vávra 389. TJ Jilemnice B - SKK Jičín C 5:11 (2288-2333) H. Vrabcová 353 - M. Havlíček 372, K. Nožičková 359 - P. Mojžíš 370, L. Vrabec 386 - P. Kolář 409, J. Martin 403 - R. Bureš 396, J. Janoušek 405 - F. Čermák 405. Ostatní výsledky 14. kola: Trutnov E - Rokytnice C 14:2 (2352-2173).

(jk)


Mladí atleti míří do Prahy

Nová Paka - Osm mladých packých atletů odjíždí tento víkend do Prahy, kde se zúčastní halového mistrovství ČR v atletice v juniorské a dorostenecké kategorii.

Nebudou mezi nimi chybět ani nedávní přeborníci oblasti, junioři vícebojař Pajurek a Hož, spolu s dorosteneckým středotraťařem Ondrou Sehnalem. Přibude k nim i dorostenecký chodec Jiří Chaloupka, který se před několika dny vrátil spolu s packými odchovanci Šormem a Pařízkem (startují za USK Praha) z třínedělního soustředění českého reprezentačního chodeckého týmu v italských Alpách. Chaloupka držící chodecké dorostenecké rekordy ČR je velkým favoritem mistrovství. Mezi favority patří i dva odchovanci packé atletiky Michal Tlapák ve vrhu koulí a samozřejmě i český rekordman Radek Pařízek, který se zúčastní závodu v chůzi na 10 kilometrů. Bez nadějí nejsou ani vícebojaři Pajurek a Hož, kteří budou pravděpodobně startovat ve více disciplinách.

(bas)


Přebory základních škol v šachu

Jaroměř - V průběhu ledna se uskutečnilo regionální kolo přeborů čtyřčlenných družstev základních škol v šachu, jehož pořadatelem se stal Dům dětí a mládeže v Jaroměři. V obou kategoriích reprezentovalo okres Jičín družstvo ZŠ v Kopidlně - vítěz okresního kola.

V kategorii žáků 6.- 9. ročníku byla pozice všech družstev základních škol znevýhodněna, protože propozice umožnily start víceletým gymnáziím ve stejném turnaji. Je pochopitelné, že reprezentace gymnázií složená z vybraných žáků několika škol převyšovala družstva z běžných základních škol, což se promítlo do konečného hodnocení pořadí nejlepších. Vítězem se stalo Gymnázium z Rychnova nad Kněžnou, před Gymnáziem Pardubice a Gymnáziem Chotěboř. Kdyby se hodnotila pouze družstva základních škol, pak čtveřice ve složení Jan Kubánek, Milan Šafařík, Tomáš Vodička a Vítek Kulhánek měla naději na nejpřednější umístění, protože všechny soupeře ze základních škol porazila nebo s nimi remizovala. Takto družstvo skončilo na celkově 6. místě mezi l9 zúčastněnými.

V mladší kategorii žáků od 1. do 5. třídy se kopidlenští prosadili a družstvo mezi l8 účastníky zvítězilo. Zasloužila se o to čtveřice žáků z 5. třídy ZŠ Kopidlno ve složení Ladislav Komárek, Vítek a Ruslan Dyčenkovi a Igor Kulhánek. V turnaji přehráli všechny své soupeře a zvítězili před ZŠ Hlušice u N. Bydžova a ZŠ HABRY Dobré 5. místo uhrál druhý reprezentant okresu - ZŠ Hořice-Daliborka.

Úspěch družstev v regionálním kole potěšil nejen oba trenéry Ladislava Komárka z Kopidlna a Jiřího Johna z Hořic, ale byl i dokladem dobré práce s šachovým dorostem na školách jičínského okresu. Vždyť právo účasti v regionálním kole mělo ještě družstvo ZŠ Lázně Bělohrad, které skončilo v okresním kole na 2. místě před Hořicemi, ale k účasti nenašlo podporu u vedení své školy.

Letos se uskuteční v této věkové kategorii republikové kolo přeborů škol, v březnu v Rychnově nad Kněžnou.

Oldřich Suchoradský


Prohra jičínských hokejových juniorů

Junioři: HC Vrchlabí - HC Jičín 8:1 (2:0,4:1,2:0) Jičínští junioři na vedoucí družstvo tabulky v žádném směru nestačili a utrpěli nejvyšší letošní porážku. Jedinou branku Jičína dal Karban po přihrávce Daniela. Utkání HC Lomnice n/P - HC Jičín bylo pro velkou nemocnost domácího celku.

(mj)


Nové Noviny