Nové Noviny č. 8/0123. února 2001str. 5

Budova zdravotního střediska je ohrožena

Miletín - Dřívější obavy miletínské radnice z porušení statiky objektu, jehož průčelí směřuje do náměstí a u kterého bylo před dvěma lety zbouráno severní křídlo, se zvolna naplňují.

Obec před časem nechala strhnout část rozpadající se přístavby zdravotního střediska, která ohrožovala okolí. "Objekt je v havarijním stavu, začínáme s ním mít velké problémy," potvrzuje miletínská starostka Lenka Kožíšková. "Před dvěma lety jsme museli vybourat severní křídlo, které se začalo bortit, a to je příčinou současného stavu, protože část stěny, která byla původně vnitřní, nyní ze severní strany tvoří venkovní obvodovou zeď, na kterou působí nepříznivé povětrnostní vlivy," vysvětluje starostka.

Připomněla, že obec k radikálnímu stavebnímu zásahu před dvěma lety přistoupila z nutnosti a zároveň s nadějí, že se Miletínu podaří získat dotaci na byty s pečovatelskou službou, s jejichž výstavbou se počítá v zadním traktu střediska, tedy právě v místě bývalého severního křídla. V tomto prostoru bývala dříve lékárna a ordinace pediatra a gynekologa. Ordinaci nechala obec přemístit do náhradních prostor, které jsou ovšem z hlediska hygienických norem na hranici únosnosti. "Hygienici nám sice dali zelenou, ale pouze dočasně, než se podaří postavit dům s pečovatelskou službou, do jehož přízemí by se měla ordinace přestěhovat. Pokud bychom o ni přišli, lidé by museli za lékařem dojíždět do Hořic. To však naráží na problém nedostatečného autobusového spojení," doplnila Kožíšková.

S žádostí o dotaci však obec neuspěla a ani letos to zatím nevypadá nijak nadějně. "Alespoň kdyby se letos tato nejistota rozsekla, v průběhu tohoto roku bychom potřebovali mít jasno, zda můžeme s dotací na dům s pečovatelskou službou počítat. Jakmile se nám letos nepodaří získat peníze alespoň na hrubou stavbu, nezbyde nám nic jiného, než severní stěnu provizorně zesílit novou zdí. Takové řešení však považujeme za krajní, neboť to budou do jisté míry zbytečné náklady," uvedla starostka.

(jn)


Chtějí zachovat oblast Český ráj

Podspálov - Zachovat oblast Klubu českých turistů Český ráj v současné podobě, tak by se dal stručně shrnout výsledek jednání čtrnácti představitelů odborů KČT, které proběhlo minulou sobotu v hostinci na Podspálově. Neprošel tak návrh předkládaný ústředím KČT na rozdělení místních organizací podle nového krajského uspořádání.

Zástupci odborů, místních organizací Klubu českých turistů, sdružených v oblasti Český ráj vyjádřili v Podspálově jednoznačný souhlas se zachováním oblasti KČT Český ráj jako celku. "Zavedení nového krajského uspořádání způsobilo, že o Český ráj se nyní dělí hned tři kraje - liberecký, středočeský a královéhradecký. Také ústředí Klubu českých turistů zareagovalo na tyto změny snahou převést organizační strukturu KČT podle krajského členění a na odbory vyvíjelo nátlak, aby se rozdělily podle příslušnosti k jednotlivým krajům," vysvětlil hlavní bod jednání Jan Petera z KČT. Podle jeho slov je však pro region důležité udržet turistickou správu oblasti Český ráj pohromadě. "Tento region má zajímavou historii, řadu kulturních památek a vyniká i přírodními krásami, jeho hodnota je však především v bohatství této krajiny jako celku, od Mnichova Hradiště přes Jičínsko, Semilsko až po Železnobrodsko. Podobně je důležité zachovat i jednotu při spravování oblasti, informovanosti nebo při udržování turistického značení. Neumím si představit, jak bude někdo jednat kvůli značení v Českém ráji současně v Hradci, Liberci a Praze. Z tohoto důvodu chceme i nadále vyznávat filosofii Českého ráje jako celku. Ostatně tuto tezi podporuje i marketingová centrála cestovního ruchu a Sdružení obcí Český ráj," dodává rozhodně Petera.

(pe)


Výstavba nového bytového domu

Jičín - V souvislosti s pokračující zástavbou lokality Nové Město Sever provádějí pracovníci pardubické akciové společnosti CZ stavební holding průzkum zájmu veřejnosti o novou bytovou výstavbu v Jičíně.

Podle jeho výsledků by mělo být konkrétními zájemci o byty založeno bytové družstvo. To se stane spoluinvestorem výstavby domu, která má být zahájena letos v dubnu. Město do projektu vloží pozemek se zainvestovanými inženýrskými sítěmi a státní investiční dotaci ve výši 320 tisíc korun na jeden byt. Zbývající částku z ceny bytu uhradí družstevníci složením podílu, k jehož uhrazení mohou použít i úvěry stavebních spořitelen. V případě více zájemců o konkrétní byt určí jeho budoucího uživatele los. Novostavba domu se čtyřiceti byty uzavře dosud nevyužitý rohový pozemek ulic Barákova a Pod Koželuhy. Nároží proti bývalé provozovně Dentálu má být zastavěno do dubna příštího roku.

(mar)


Hovory s radnicí v Srdíčku

Jičín - Tradiční Hovory s radnicí se uskuteční ve čtvrtek 1. března od 17 hodin v loutkovém divadle Srdíčko. Organizátorem setkání místních obyvatel s vedením radnice je opět Spolek občanů a přátel města Jičína, který se již celé jedno desetiletí staví do role konstruktivní opozice orgánům místní samosprávy.

"Povinností našeho občanského sdružení je sdělovat názory občanů zastupitelům, a tím alespoň částečně korigovat jejich jednání. Zastupitelská demokracie by samozřejmě měla fungovat tak, že občané své názory a připomínky sdělují v rámci veřejných zasedání zastupitelstva. Tato jednání však navštěvuje pouze minimální počet občanů. Jedním z důvodů je i fakt, že veřejnost může do jednání vstoupit až na jeho konci v diskuzi, tedy paradoxně až po odsouhlasení všech bodů programu," konstatuje předseda sdružení Petr Krupka.

Podle jeho vyjádření však není hlavním účelem Hovorů s radnicí diskutovat o finančně náročných projektech města. Mělo by spíš jít o možnost předání názorů na věci, které změnit lze, pokud zastupitelé vezmou v potaz hlasy svých voličů.

"Někdy to totiž vypadá tak, že radnice dělá pro město vše podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, ale je jí lhostejný názor, aktuální zájem a reálné potřeby veřejnosti. Náš spolek třeba nikdy nezaregistroval zájem občanů Jičína o instalaci podzemního osvětlení Valdštejnova náměstí. Tato investice podle nás nebyla nutná, přesto byla prosazena," dodává kriticky Petr Krupka.

V letošním roce chce občanské sdružení přesvědčit radnici například o zbytečnosti výstavby silniční spojky z popovické silnice až na Lidické náměstí.

"Chceme také apelovat na radní, aby přestali uvažovat o přemístění autobusového nádraží na kraj města. Naopak máme za to, že by se nemělo odkládat přestěhování Technických služeb ze středu města a na jejich místě vybudování centrálního parkoviště," přibližuje příští cíle Krupka.

Sdružení podporuje i propojení ulice Štrauchova a Čsl. armády a odstranění panelů z lipové aleje u sportovního areálu, kde tvoří jeden z černých přejezdů stromořadí.

"Občané Jičína se v průběhu Hovorů s radnicí mohou vyjádřit, zda s plány města souhlasí či nikoliv, a to zejména proto, aby dobře míněná snaha nebyla později zavržena a kritizována jako v případě výstavby multifunkčního domu v Nové ulici," dodal Petr Krupka.

(mar)


Policie ČR

Nová Paka - Vyšetřovatel OÚV Jičín koná řízení ve věci podezření ze spáchání trestných činů, krádež, porušování domovní svobody a ohrožování mravní výchovy mládeže. Tohoto jednání se dopustila trojice mladíků, dva z nich ještě v nezletilém věku, kteří od prosince loňského roku do 10. února provedli v šesti případech vloupání a krádeže z rodinných domků a zahradních chatek v Nové Pace. Předmětem jejich zájmu byly různé předměty - např. porcelánové nádobí, stolní lampa, keramika, zahradní nářadí, ale i keramický trpaslík a cínový vojáček. Způsobená škoda dosahuje téměř 40.000 Kč. Sérii případů objasnili policisté OOP ČR Nová Paka ve spolupráci s kriminální službou OŘP Jičín.

Nová Paka - Vyšetřovatel OÚV Jičín koná řízení ve věci podezření ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví, kterého se dopustil muž, který začátkem loňského prosince napadl svoji manželku a způsobil jí zranění, které si vyžádalo téměř dvouměsíční pracovní neschopnost.

Jičín - Vyšetřovatelem bylo sděleno obvinění z trestného činu krádež pachateli z Ústí nad Labem, který v jičínské prodejně PLUS odcizil 13. února v poledních hodinách 30 kusů krému Nivea v celkové ceně téměř 1.800 Kč. Pachatel byl při krádeži zadržen pracovníkem prodejny a zboží u něho bylo zajištěno.

Hrdoňovice - Hodinu po půlnoci 14. února bylo nahlášeno Policii ČR, že došlo k vloupání do prodejny v Hrdoňovicích. Pachatel po poškození dveří odcizil z pokladny finanční hotovost a dále pak různé zboží. Především měl zájem o alkohol, kávu, bonboniery, a cigarety, ale vzal i pěnu na holení a zubní kartáčky. Celková škoda činí přibližně 50.000 Kč.

Osek, Kumburský Újezd - K vloupání do novostaveb došlo v Oseku a v Kumburském Újezdu. V Oseku pachatel vypáčil okno a odcizil zde elektroinstalační materiál za přibližně 17.000 Kč. V Kumburském Újezdu pachatel vypáčil dveře a odcizil různé elektrické nářadí a pákové baterie. Celková škoda je v tomto případě téměř 50.000 Kč.

Jičín - Zatím neznámý pachatel se vloupal do prodejny v Jičíně. Nejprve z blízké kolny odcizil nářadí, pomocí kterého se snažil zezadu vniknout do prodejny. Toto se mu poprvé, díky zastavěnému prostoru za mříží, kterou vytrhl, nepovedlo a úspěšný nebyl ani po vysekání úchytu další mříže. Nakonec vnikl do prodejny otvorem pro větrák. Celková škoda však nebyla tak velká jako v sousední prodejně, do které se dostal po poškození dveří. Celkem majitelům obou prodejen vznikla škoda za téměř 300.000 Kč.

(tm)


Investice do dopravy a vzdělání

Hradec Králové - Rada krajského úřadu v Hradci Králové projednala minulou středu Program rozvoje kraje, který stanovuje základní priority a oblasti rozvoje v královéhradeckém regionu. "Prioritou je bezesporu zlepšení dopravní situace, což v krátké době znamená především vybudování dálnice D11 z Hradce Králové do Jaroměře. Dalším úkolem krajského úřadu bude zvýšení vzdělanostní úrovně obyvatel, neboť v tomto ohledu není zdejší situace příliš růžová," seznámil s některými aspekty rozvoje kraje člen rady krajského úřadu Ladislav Vrba. Na programu rady byly i další otázky spojené s delimitací regionálních pracovišť, nájmy za prostory nebo úpravami organizační struktury.

Podle Vrby dojde v nejbližší době ještě k dalšímu dopracování programu rozvoje, ovšem schvalování konkrétních finančních investic do jednotlivých oblastí bude možné až s přenesením kompetencí z okresu na kraje. "V současné době je rozpočet kraje ještě malý a finance plynou zejména na zaběhnutí úřadu a jeho technické a informační zabezpečení. Postupně už ale dochází k přebírání oblasti školství a bude následovat doprava, což přinese do rozpočtu kraje velké finance. Radním a zastupitelům tak začne práce, jak naložit s těmito prostředků. Vzhledem k hrubému nedostatku financí to ale určitě nebude lehké," netají se Vrba.

(pe)


Definitivní rozpočet v březnu

Jičín - Čtrnáct z jednadvaceti členů zastupitelstva se zúčastnilo pracovního zasedání, v jehož průběhu se dolaďovalo financování města v letošním roce.

V oblasti nesplněných přání zůstala například naprostá většina plánovaných rekonstrukcí ulic a chodníků ve městě. Požadovaná částka 22,850 milionů byla zredukována na 2,2 miliony korun na rekonstrukci a výstavbu pěší zóny v ulicích Tylova a Nová. V provozních výdajích stejné kapitoly zůstalo 500 tisíc korun na opravy chodníků a komunikací, 200 tisíc na rekonstrukci značení ulic a 750 tisíc příspěvku města na dopravní obslužnost.

Podobně je na tom i kapitola školství, ve které z celkových investičních požadavků za téměř 40 milionů korun zůstalo 1,660 milionů. Z nich je 360 tisíc určeno na nákup počítačů pro učebny I., II. a IV. základní školy. Dokončení umyváren I. Mateřské školy přijde na 650 tisíc a stejnou částku město uvolní na rekonstrukci tělocvičen IV. základní školy. Na provozní výdaje a příspěvky jednotlivým školám je určeno 20,874 milionů korun. Patrně ke spokojenosti členů občanského sdružení Kolej v jednom kole byl do návrhu zařazen příspěvek 100 tisíc korun jako podíl města na plánované technické úpravy v Jezuitské koleji. O definitivní podobě rozpočtu města na rok 2001 bude rozhodnuto v pondělí 5. března v rámci programu veřejného zasedání městského zastupitelstva.

(mar)


Nové Noviny