Logo NN

Nové Noviny č. 8/0123. února 2001str. 1

Mobiliáře čekají na odvoz

Cerekvice, Sobčice - O důvod víc, proč zrenovovat zámeckou kapli v Cerekvici nad Bystřicí, má tamní obecní úřad. Ten by si totiž letos, nejpozději v příštím roce, měl převzít zpět veškerý mobiliář, který už několik let schraňuje Okresní úřad Jičín.

Nejen Cerekvice, ale i několik dalších obcí, respektive farností, využilo v první polovině devadesátých let nabídky okresního úřadu, který jim vyšel vstříc a do své péče převzal mobiliáře z několika chátrajících nebo špatně zabezpečených sakrálních objektů. "V poslední době se snažíme s vlastníky dohodnout na převozu předmětů zpět na původní místo nebo do jiného depozitáře," uvedla Hana Dařílková z oddělení kultury referátu regionálního rozvoje.

Různé sošky, obrazy, svícny a části oltářů byly nejprve uschovány v prostorách Lepařova gymnázia v Jičíně, odtud však byly před dvěma lety převezeny do vhodnějšího prostředí, které okresní úřad z důvodu bezpečností tají. "V gymnáziu byly podmínky nevyhovující. Místnosti, ve kterých jsou předměty uschovány, je potřeba zabezpečit před většími výkyvy teplot a vlhkosti. V tomto směru jsme se snažili parametry zlepšit, i když ani dnes nejsou zcela ideální," vysvětluje Dařílková, což potvrzují i památkáři.

V současnosti se úřad na své náklady stará o mobiliář z Cerekvice a ze sobčického kostela, dohromady eviduje na 130 různých položek. "V případě Sobčic jednáme o situaci s děkanem P. Adamem Depou z Hořic. V Cerekvici nám starosta obce předběžně přislíbil, že si svou část zřejmě už letos odvezou," doplňuje Dařílková. Cerekvický starosta František Bernkopf to nepopírá, zároveň ale upozorňuje, že obec musí provést opravu kaple, do níž se sbírka nainstaluje. Zásah si vyžádá především zastřešení s výměnou šindelů. "Rádi bychom v naší obci měli co nejvíce kulturních památek. Vhodné prostory jsme už našli, nejprve však musíme zajistit jejich odpovídající ochranu, protože v mnoha případech jde o cennosti větší hodnoty," reaguje Bernkopf.

K umělecky nejpozoruhodnějším a dnes už převezeným památkám patřily dřevěné sochy z kostelíku v Kozojedech, které jsou uloženy v depozitáři královéhradeckého biskupství.

(jn)


Objekt Dachova nebyl zaplacen

Hořice - Rekreační objekt Dachova by opět mohl připadnout městu, které ho v roce 1998 prodalo soukromému subjektu za 2,5 milionu korun. Kupní cena však nebyla doposud v plné výši uhrazena, a proto by mohlo dojít ke zrušení tehdejší kupní smlouvy. "Přestože máme již zaplacenou podstatnou část, stále nám současný majitel dluží půl milionu korun. Rada odsouhlasila i prodloužení lhůty na celkové zaplacení tak, aby vše bylo uhrazeno nejdéle v roce 2000. To se však bohužel nestalo, a proto byla celá kauza předána městskému právníkovi a následně se vše dostalo až k soudu," sdělil na dotaz NN tajemník městského úřadu Jaroslav Vais.

(max)


Rekonstrukce výtahů

Jičín - V těchto dnech probíhá celková rekonstrukce dvou osobních výtahů Hotelu Start v lipách. Zadavatelem investiční akce je majitel nemovitosti město Jičín. Práce byly zahájeny po vzájemné dohodě se současným nájemcem hotelu Start, společností DC point s.r.o., a jsou prováděny za provozu hotelu s podmínkou použitelnosti alespoň jednoho z obou výtahů.

"Hotel Start byl zprovozněn koncem listopadu 1975 a od té doby výtahy neprodělaly žádnou větší opravu. Bezpodmínečnou potřebu rekonstrukce avizovaly i pravidelné revizní zprávy, které již dva roky upozorňovaly na jejich nevyhovující technický stav," zdůvodňuje nutnost akce za 850 tisíc vedoucí odboru místního hospodářství Petr Kynčl.

K rekonstrukci byly použity peníze z městského rozpočtového provizoria, přestože nájemce původně nabízel jinou variantu. "V podstatě jsme městu nabídli pomoc uhrazením celkové částky za provedené opravy z našich finančních zdrojů. Konečnou sumu jsme navrhovali vzájemně započíst formou odkladu nebo úlev plateb nájemného. Město se však rozhodlo investiční akci uhradit ze svého rozpočtu," uvedl ředitel hotelu Richard Toman.

Nájemci se proto rozhodli městu pomoci jiným způsobem. Zaplatí polovinu z 600 tisíc korun ročního nájemného, a to i přesto, že investiční akce provedené jimi v Hotelu Start na základě ústních a písemných smluv s jičínskou radnicí nebyly podle místostarosty Vlastislava Matuchy dosud zápočtem zcela vykompenzovány.

(mar)


PRESTIGE CUP V jičínské kuželně změřilo o víkendu síly 16 nejlepších družstev z turnaje neregistrovaných v rámci 3. ročníku Prestige cupu. Na snímku při jednom ze svých pokusů Bohuslav Man z týmu Šutrman Hořice. (více informací na str. 12).

FOTO: pe


Doživotní vězni přijdou do Valdic

Valdice - Na základě požadavku vedení věznice je v těchto dnech všech 58 vazebně zadržovaných obviněných eskortováno z Valdic do jiných vazebních věznic. Děje se tak z důvodu ukončení téměř osmiletého působení zvláštního oddělení vazby, která zde byla dočasně zřízena po nepokojích v královéhradeckém vězení.

"Valdická věznice nikdy v minulosti vazbu neměla, vždy to bylo vězení pro výkon trestu. V současnosti zde jsou oddělení s ostrahou, zvýšenou ochranou a od letošního 1. ledna pak nově i zvláštní oddělení pro výkon doživotních trestů," konstatuje ředitel věznice Karel Kocourek.

Historie vězení byla vždy spojena s nejzávažnějšími kriminálními delikty. Tomu také odpovídá jeho technické vybavení a bezpečnostní řešení celého komplexu. Odstartování lednových změn ve vězeňství a s nimi související zřízení oddělení pro doživotní tresty ve Valdicích pomohl zřejmě urychlit i Jiří Kajínek svým útěkem z Mírova.

Po prvním březnu již nebude ve valdické věznici jediný vazebník a v uvolněném objektu ubytovny E, dříve oddělení pro výkon výjimečných trestů, budou plynule pokračovat stavební rekonstrukce. V červenci sem pak mají být převezeni někteří další vězni vykonávající v současné době doživotní tresty odnětí svobody na Mírově.

Pokračování na str.2


Herec se svou prací není nikdy hotov

Jičín - Herec Vladimír Brabec, který za posledních deset let mnoho příležitostí od filmových režisérů nedostal, je s úspěchem Troškovy pohádky Z pekla štěstí 2, měřeno počtem diváků, evidentně spokojen. Vždyť s téměř půlmilionovou návštěvností se loni umístila na prvním místě.

"Myslím si, že král Bambas byl pro mě herecky zajímavý, protože v televizi jsem už hrál panovníky hodné, méně hodné, ale tenhle král má zvláštní povahu. On je zlý a zároveň směšný," hodnotí Brabec svou zatím poslední roli. Další nabídku podílet se na filmu prozatím nedostal. Mnohé známé tváře se na plátně už dlouhou dobu neobjevují, mezi ně s výjimkou Z pekla štěstí patří i Brabec, o jehož "popularitu" se postaral především kontroverzní major Zeman.

Brabec raději obrací řeč na současnost a blízkou budoucnost. "Já vám povím jedině to, že když někdo z nás dostává nějakou nabídku, tak ji samozřejmě vezme, protože herec není se svou prací nikdy na konci, jedině až v truhle," říká se smíchem. "Jako herci si chceme neustále dokazovat, že tu nebo onu roli můžeme zahrát. Zkrátka pro nás je život soustředěn v tom, že člověk chce stále hrát. Jakmile jednou přestanete, tak můžete mít kdekoliv napsáno, že jste herec, ale když nehrajete, tak nejste nic."

Pro Brabce je důležité i divadlo, které považuje za základ. "Tam máte možnost vnímat okamžitou reakci publika, kdežto ve filmu tvoříte imaginárně s divákem," srovnává. I když je už důchodcem, ruce do klína, jak sám říká, nesložil. V současnosti má stálé angažmá v Hudebním divadle v Karlíně. "Dokud to půjde, tak nepřestanu, protože pro mě je herectví všechno, radost, dobrodružství. Trpím nervózou i trémou, která je teď ke stáru snad ještě větší než dřív," odpovídá napůl vážně.

Jeden čas se hovořilo o natáčení dalšího a zároveň posledního dílu majora Zemana. To Brabec potvrzuje s tím, že tento celovečerní snímek měla shodou okolností točit právě společnost, která stvořila pohádku Z pekla štěstí. "Scénář je hotov, ale k realizaci nedošlo. Důvodem jsou jednak peníze a také společenské vlivy, které tomu nepřály, přestože scénář byl fantastický. Byla by to chytrá a vtipná veselohra, nikoho neurážející," reaguje Brabec. Pointu posledního dílu však odmítl prozradit. "To už dnes stejně nemá smysl, to zásadní je pryč a k některým věcem je zbytečné se vracet," dodává pouze.

(jn)


HERCI V ŽELEZNICI A JIČÍNĚ Do dětské lázeňské léčebny v Železnici zavítali minulý pátek protagonisté pokračování úspěšné pohádky Zdeňka Trošky Z pekla štěstí. O podpis Vladimíra Brabce (krále) a Miroslava Šimůnka (pohádkového Honzy) byl mezi dětmi velký zájem. Autogramiáda se uskutečnila i v Biografu Český ráj v Jičíně, kde se Troškova výpravná pohádka koncem týdne promítala.

FOTO: jn


Nové Noviny