Nové Noviny č. 4/0126. ledna 2001str. 12

Házenkáři se vyhoupli do čela tabulky

AGS HBC Jičín - HC Novesta Dufa Zlín 27:22 (10:9)

Jičín - V sobotu se představili prvoligoví házenkáři poprvé v novém tisíciletí na domácí palubovce, když přivítali ambiciózní celek ze Zlína. Jičínští, patřičně povzbuzeni výhrou z minulého kola v Třeboni, chtěli potvrdit domácí neporazitelnost a připsat si další dva body.

Bohužel, samotnému utkání předcházela smutná událost. Všichni přítomní hráči a diváci uctili minutou ticha památku bývalého jičínského házenkáře a velkého příznivce jičínské házené, pana Václava Síče, který zemřel v pátek 19. 1. 2001 v Praze.

Úvod utkání vyšel lépe hostujícímu celku, který se ujal jednobrankového vedení, které si udržoval téměř celý první poločas. Jičínští působili nervózním dojmem, nedokázali se prosadit v útočné fázi, nemohli najít správnou provozní teplotu. Nebýt opět výborného brankáře Řezáče, vytvořili by si Moravané mnohem větší náskok. I přesto si udržovali vedení 2:3 a ve dvacáté minutě 4:6. Teprve v těchto fázích zápasu se probudili i hráči Jičína a na dění na hřišti to bylo okamžitě znát. Jičínští přitvrdili obranu, zrychlili kombinaci a výsledek se brzy dostavil, stav 6:6. Ve dvacáté šesté minutě šli domácí do vedení 8:7, když se pěkně trefil Štegl. Zlínští si přestávali v útoku věřit, nevěděli si rady s důraznou obranou Jičína, a tak se pokoušeli prosadit střelbou z větší vzdálenosti, Řezáč se však překvapit nenechal. Jičínští mohli svůj náskok do konce první půle zvýšit, ale své příležitosti trestuhodně zahodili. I proto odcházeli do kabin s nejtěsnějším vedením v poměru 10:9.

O přestávce byli diváci svědky slavnostního vyhlášení nejlepších sportovců města Jičína za rok 2000 a poté již přišlo očekávané druhé dějství prvoligového utkání v házené.

Jičínští na svého soupeře doslova "vlítli" a během osmi minut vedli 14:10, když se střelecky prosadili rychlonohý Kořínek a důrazný Prachař. Hosté najednou nevěděli, co hrát. Lehce ztráceli míče a pomáhali tak domácím zakládat rychlé útoky do své nezformované obrany. Jičínští touto nabídkou nepohrdli a postupně zvyšovali svůj náskok až na rozdíl šesti branek, stav 17:11. I přítomní příznivci se dostali do varu a jičínská sportovní hala byla svědkem pěkné sportovní podívané. Domácí s přehledem kontrolovali výsledek a ve dvacáté minutě zvýšili na 22:15. Jejich nejpilnějším střelcem se stal Kořínek, který několikrát uplatnil svou rychlost a zakončil rychlý útok. Svou dravost předvedl i Mareš, jenž se dokázal prosadit jeden na jednoho a skórovat. Hosté se však přeci jen dostali na chvíli do zápasu, když využili krátkou ztrátu koncentrace Jičína a snížili na 22:18. Domácí však odpověděli velmi rychle a brankami Mareše a Samce odskočili na 24:18. Zbytek utkání se již dohrával v poklidu, Jičínští udržovali vybudovaný náskok a po zásluze dotáhli zápas do vítězného konce v poměru 27:22.

Jičínští házenkáři podali především ve druhém poločasu výborný výkon. Základem úspěchu byl bezchybný gólman Řezáč, velmi pohyblivá a důrazná obrana, která uhlídala nejnebezpečnější hráče Zlína. Již tradičně byli oporami domácí defenzívy Mareš, Kořínek, vše s přehledem dirigoval Štegl. Nejlepším střelcem byl s osmi brankami Kořínek. Asi nejvydařenější výkon v barvách Jičína podal Prachař, jenž byl neustálou hrozbou soupeřovy obrany. Svůj stabilní výkon předvedl Štegl a Mareš.

Protože v neděli podlehla dosud vedoucí Kopřivnice domácímu celku Házená Brno, vyhoupli se Jičínští po sedmnáctém kole do čela prvoligové tabulky. V dalším kole nastoupí v sobotu 27. ledna opět v Jičíně, kdy přivítají v 18 hodin družstvo Sokola Kostelec na Hané, bojující o účast v první šestce.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Řezáč, Kynčl - Kořínek 8/2; Prachař 5; Štegl 4; Mareš 3; Babák 3/1; Samec 2; Pancner a Pokorný po 1; Šulc; Kůta. Statistika utkání: Sedmičky: 4/3 - 4/4. Vyloučení: 3 - 5; ČK: 1 - 0. Rozhodčí: Kastner, Šimek.

Na zelených stolech

Výsledky - divize: Jičín A - Turnov 10:7 (Kohout a Müller 3,5, Kašík 2, Kašpar 1), Stará Paka A - Tesla Pardubice 10:6 (Vajgl a Čeřovský 3,5, Jež a Šajner 1,5), Stará Paka A - Hronov 6:10 (Čeřovský 2,5, Šajner 1,5, Jež a Vajgl 1).

Přebor: Valdice - Vrchlabí B 10:2 (Milan Jirásek 3,5, Martin Jirásek a Rejha 2,5, Jiřiště 1,5).

Soutěž: Jičín B - Bernartice 10:6 (Kašpar 3,5, Pavel Harcuba 2,5, Chloupek a Grym 2), Jičín B - Vrchlabí C 10:1 (Kašpar 3,5, Grym a Chloupek 2,5, Pavel Harcuba 1,5), Kopidlno - Vrchlabí C 10:8 (Bujárek 4,5, Šimsa a Procházka 2, Dohnal 1,5), Kopidlno - Bernartice 5:10 (Procházka 2, Bujárek 1,5, Šimsa 1, Dohnal 0,5), Úpice A - Hořice 10:7 (Macák 3,5, Vyskočil 3, Z.Štěpánek 0,5, M.Štěpánek 0), Hostinné B - Hořice 9:9 (Macák 3,5, Vyskočil 3, Z.Štěpánek 2,5, M.Štěpánek 0), Hostinné B - Stará Paka B 10:7 (Dlabola 4,5, Herber 1,5, Krutský 1, Kobrle 0), Úpice A - Stará Paka B 9:9 (Dlabola 4,5, Herber 2,5, Krutský a Kobrle 1).

(n)

Pozvánka na basketbal

V sobotu 27. ledna od 9.00 a 12.00 hodin hostí žákyně BSK TJ Jičín celek BK Jaroměř A. Od 17.00 hodin hraje muži BSK TJ Jičín B s TJ Turnov. Toto utkání otevírá druhou polovinu oblastní soutěže, ve které je Jičín zatím na 2. místě, a na podzim jičínští hráči vyhráli v Turnově 68:55. Zajímavostí tohoto utkání bude i odpověď na otázku, zda v něm Zd. Maxa překročí hranici 11.000 bodů v dresu Jičína. K dosažení této mety mu chybí pouhých 9 bodů a bude to jeho 570. utkání.

(kk)

Pod vysokou sítí

Oblastní přebor muži: Dřevěnice se představila v Broumově a podle očekávání dvakrát vyhrála - 3:1 a 3:0. Hořice hostily vedoucí Vamberk a mohly překvapit, když v prvním utkání podlehly 2:3 (17:19 v tie-breaku), odveta už byla jednoznačná - 0:3. Další výsledky: VK Hradec Králové - Police n/M 3:0 a 3:0, Vrchlabí - Jaroměř 3:1 a 3:2, Rychnov n/K - Slávie Hradec Králové B 3:2 a 3:1.

10.Broumov31718:5523

Oblastní přebor ženy: Jičín A hostil Červený Kostelec a po výhře v prvním zápase 3:1 mohl být úspěšný i v odvetě. Ve třetím setu totiž vedl 24:18. Nakonec však podlehl 1:3. Další výsledky: Jilemnice - Staré Město 1:3 a 3:0, Hradec Králové A - Malšovice 3:2 a 3:2, Start Náchod - Trutnov 2:3 a 3:0, Pardubice A - Žacléř 3:0 a 3:0.

Malá kopaná: rozpis zápasů

Utkání o 1.-4. místo (sobota 27.ledna - Jičín)

Od 8.00 Hekťák - Forman (rozhodčí Luštický), od 8.50 Miletín - Parta Hic (Styblík), od 9.40 Hekťák - Miletín (Luštický), od 10.30 Forman - Parta Hic (Styblík), od 11.20 Hekťák - Parta Hic (Luštický), od 12.10 Forman - Miletín (Styblík).

Utkání o 5.-11. místo (neděle 28. ledna - Jičín)

Od 8.00 C.S. Cargo - Ronal, od 8.50 Flamengo - FC Kopec, od 9.40 C.S. Cargo - Flamengo, od 10.30 Ronal - FC Kopec, od 11.20 C.S. Cargo - FC Kopec, od 12.10 Ronal - Flamengo, od 13.00 Valdice - El Niňo, od 13.50 Valdice - Continental, od 14.40 El Niňo - Continental.

Sportovec Jičína roku 2000

Jičín - Sportovní komise při MěÚ v Jičíně vyhlásila koncem listopadu loňského roku 2. ročník ankety o nejúspěšnějšího sportovce města. Tentokrát byla kriteria výběru velice přísná (podmínkou byla reprezentace ČR či finálové umístění v přeboru ČR, případně příslušnost ke kolektivu hrajícímu nejvyšší domácí soutěž) a tak komise na anketní lístek zařadila opravdu jen ty nejlepší. Vyhodnocení pak probíhalo ve dvou rovinách - za účasti veřejnosti, která měla možnost určit pořadí kandidátů prostřednictvím lístků zveřejněných v novinách, a svůj názor měli možnost vyjádřit i čelní zástupci sportovních oddílů a klubů. Celkovým vítězem se stal ten, kdo v součtu obou rovin získal nejméně bodů (sčítala se umístění). Při vyhlášení výsledků by se nemělo zapomínat ani na trenéry, kteří měli a mají na úspěších svých svěřenců velký podíl. Proto jsou u jmen oceněných uvedena i jména trenérů.

Pořadí desítky nejúspěšnějších

1. Jiří Kazda - TJ Sportcentrum Jičín, *1980, počet bodů 247 (213+33) Juniorský reprezentant ČR, dvojnásobný juniorský mistr světa v orientačním běhu na klasické trati a ve štafetě družstev. Vedle toho získal i dva tituly mistra ČR, a to v OB na dlouhé trati a parkovém OB, a dále ještě 2. místo na MČR na krátké trati a 3. místo na mistrovství ČR štafet. Trenéra, který mu nic neodpustí, má ve svém otci Jirkovi starším.

2. Petra Šindelářová - AC TJ Jičín, *1983, 267 (245+22) Trojnásobná mistryně ČR pro rok 2000 (skok vysoký v hale i venku, sedmiboj venku). Navíc 2. místo v halovém pětiboji, držitelka českého rekordu v sedmiboji dorostenek, kapitánka juniorského reprezentačního celku ČR (vítězka závodů ve skoku vysokém v utkáních se Španělskem, Francií a SRN). Trénuje pod dohledem svého otce Petra Šindeláře.

3. Veronika Plesarová - AC TJ Jičín, *1984, 353 (313+40) Trojnásobná juniorská mistryně ČR pro rok 2000 (800 m v hale i venku, 400 m venku), vítězka české juniorské GRAND PRIX na trati 800 m, členka juniorského reprezentačního družstva ČR (vítězka závodu na 800 m při mezistátním utkání se Španělskem, Francií a SRN). Trenérem této nadějné reprezentantky je Vlastimil Jenček.

4. Aleš Babák - AGS HBC Jičín, *1974, 411 (351+60) Hráč extraligového družstva mužů, které v sezoně 1999/2000 obsadilo 7. místo. Trénuje pod vedením svého bratra Petra.

5. Petr Vrátil - AC TJ Jičín, *1983, 432 (362+70) Účastník paralympiády v Sydney, kde získal 5. místo v hodu diskem. Dále byl stříbrný na mistrovství spastiků v pětiboji. Jeho přípravu vede ing. Josef Frýba.

6. Jaroslav Aim - SKP JUDO Jičín, *1985, 457(396+61) Svěřenec trenéra Petra Sýkory, nositel 2.kyu, člen družstva dorostenecké ligy, dorostenecký mistr ČR pro rok 2000, člen reprezentačního dorosteneckého družstva ČR.

7. Lukáš Dudek - Klub tradičního karate Jičín, *1981, 465 (392+73) Mistr republiky České federace tradičního karate Fudokan v zápase kumite. Je nominován do reprezentačního týmu ČR pro 8.ME. Trenérem je otec Ladislav Dudek.

8. Ondřej Kazda - TJ Sportcentrum Jičín, *1982, 469 (398+71) Dorostenecký reprezentant ČR v orientačním běhu, mistr ČR v nočním OB, vybojoval tři třetí místa na mistrovství ČR na krátké trati, v závodě štafet a soutěži družstev. Náročným trenérem mu je otec.

9. Jitka Pírková - Velomat Jičín, *1947, 471 (402+69) Vítězka EXTRALIGY MASTERS v kategorii nad 51 let, 1. místo na přeboru ČR v časovce jednotlivců, stříbro z ME v silniční cyklistice. Nejcennějšího úspěchu dosáhla v Rakousku, kde se stala mistryní světa v časovce jednotlivců a navíc dojela pátá v silničním závodě a spolu s manželem obsadila 2. místo v časovce manželských dvojic. Připravuje se pod vedením Zdeňka Matějky staršího.

10. Ctibor Havlík - SKP JUDO Jičín, *1981, 479 (433+46) Člen družstva extraligy mužů, nositel 1.kyu, na mistrovství ČR juniorů získal stříbro, je členem reprezentačního družstva juniorů ČR. Trénuje pod vedením Petra Sýkory.

Umístění na dalších místech: 11. Romana Mlejnková - SKK Jičín, 481 (418+63), 12. ing. Jiří Jakeš - Aeroklub Jičín, 494 (419+75), 13. Jiří Šanda - SKP JUDO Jičín, 514 (449+65), 14. Jan Vodička - Sportcentrum Jičín, 547 (455+92).

Deset sportovců, kteří se nejlépe umístili v anketě Sportovec Jičína roku 2000, převzalo ocenění z rukou jičínského starosty Jiřího Lišky o přestávce sobotního prvoligového házenkářského zápasu. Vedle starosty se slavnostního aktu zúčastnili místostarosta Vlastislav Matucha a předseda sportovní komise Vladimír Carda. Na snímku jsou Jiří Kazda, Petra Šindelářová, Veronika Plesarová, Aleš Babák a Petr Vrátil.

(kk)

Hráči HC Jičín konečně vyhráli

HC Náchod - HC Jičín 3:7 (1:4,0:2,2:1)

Náchod - Jičínští hokejisté se od začátku zápasu I.VčL pustili do nátlakové hry. Přesto se domácím podařilo v 8. minutě vsítit první gól utkání. Tlak Jičína však neustal a výsledkem bylo vyrovnání z hole Pěnkavy po samostatné akci v polovině 13. minuty. Za tři minuty se rozjel jičínský brankostroj a jeho výsledkem byly tři góly v síti domácích v rozpětí 123 sekund. Nejprve přidal druhou branku Charypar z přihrávky Šíra, za minutu skóroval po samostatné akci Dušička a čtvrtou branku přidal Šír z přihrávky Pěnkavy. Až ve 34. minutě zvýšil náskok Jičína Dušička - opět po samostatné akci. Skóre druhé třetiny završil v oslabení jičínský Novotný z přihrávky Dušičky. Hned na začátku 42. minuty se podařilo domácím snížit na 2:6 a o pět minut později (dokonce v oslabení) na 3:6. Když ve 48. minutě seděl na lavici trestaných opět domácí hráč, přidal Valentin z přihrávky Stříteského sedmou branku Jičína.

Jičínští hráči předvedli v Náchodě bojovný a zodpovědný výkon spolu s dobrou kombinační hrou. Vynikající výkon podal Skákalík v brance. Stínem utkání bylo zranění Surmy už v 1. minutě utkání.

Fakta - branky Jičína: 2x Dušička, 1x Pěnkava, D.Charypar, Šír, Novotný a Valentin, as. Šír, Pěnkava, Dušička a Stříteský. Rozhodčí: Brandejs - Shejbal, Korbel. Sestava HC Jičín: Skákalík (Žemlička) - Valentin, Šťastný, Novotný, Kapoun, Stříteský, Zezulka, Fadrhonc, Dušička, Šír, Hradec, Šoltys, Peřina, Pěnkava, D.Charypar, Dušek a Surma.

(mj)

Pozvánka na ligovou házenou

Sobota 27. ledna od 18 hodin

AGS HBC Jičín - Kostelec na Hané

Jak si povedou Jičínští jako vedoucí celek tabulky?

Jičínští chtějí pokračovat v úspěšné sérii na domácí palubovce.

Přijďte naše hráče povzbudit!

Zastoupení ve druhé lize žen

Nová Paka - Ke stálému účastníku druhé ženské atletické ligy Jičínu přibude letos i velmi mladý celek novopackých sokolek. Mimo těchto dvou celků jsou účastníky této soutěže i atletické ženské týmy z Trutnova, Svitav, Hradce Králové, Týniště n/0, Mladé Boleslavi a Chrudimi. Termíny atletických klání jsou totožné s termíny mužské druhé ligy, a tak si to atletky rozdají na oválech atletických drah, rozběžištích a vržištích pěti stadionů 19. května, 2. a 16. června, 1. a 15. září.

(bas)

Program judistů na letošní rok

Jičín - Po losování celostátních a regionálních soutěží judo znají již pořadatelé SKP JUDO Jičín program mistrovských soutěží v novém roce.

V ligových soutěžích družstev se v Jičíně koná druhý turnaj dorostenecké ligy 17. března a první turnaj EXTRALIGY mužů 7. dubna. Z výběru pořadatelů jsme tedy vyšli velmi dobře, když z dvou jarních turnajů byl vždy jeden určen do Jičína. Pořadatelé podzimních turnajů budou losování v červnu a ani zde není Jičín bez nadějí. V základní skupině EXTRALIGY startují muži společně s kluby Sport-judo Litoměřice, Sokol Hradec Králové, SK KP Brno a Judoclub Prostějov. Dorostenci byli nalosováni do silnější "moravské" skupiny s kluby Femax Drahotuše, Junior Prostějov, MEZ Mohelnice, SK KP Brno a Sokol Hradec Králové. V Jičíně se 12. května koná i mistrovství východočeského regionu družstev mužů a starších žáků.

Termínová listina soutěží jednotlivců je pro Jičín rovněž velmi příznivá. 31. března a 1.dubna se v Jičíně koná mistrovství ČR dorostenců a dorostenek, 28.-29. dubna Mezinárodní turnaj olympijských nadějí dorostu, kde se očekává účast reprezentačních celků z 6-8 zemí. V tradičním termínu 8.-9. září se koná druhá nejdůležitější mezinárodní akce českého svazu judo CZECH CUP juniorů - turnaj Evropské unie judo kategorie A, kde se očekává účast reprezentačních celků z 15-20 zemí. Na závěr roku se v jičínském areálu uskuteční již 34. ročník (delší tradici má v Jičíně pouze Mikulášský běh) mezinárodní Velké ceny Jičína.

Nejen závodníci, ale i pořadatelé mají tedy v Jičíně před sebou bohatou sezonu a hodně práce. Jičínští příznivci juda se však mohou těšit na řadu kvalitních turnajů.