Nové Noviny č. 3/0119. ledna 2001str. 14

Porážka ve vyrovnaném utkání

Nová Paka - Téměř zaplněná sokolovna viděla tuto sobotu určitě nejlepší utkání letošní druholigové soutěže. Pražská Aritma v něm nakonec po vyrovnaném utkání zvítězila, o čemž rozhodla zejména vyrovnanost jejich týmu, perfektní obrana a výborná střelba. Po pohledném sobotním utkání se však favorizované basketbalistky Nové Paky v dalším zápase s Pardubicemi trápily a na jejich výkonu byla znát i únava z předchozího duelu.

Sokol Nová Paka - Aritma Praha 74:80 (26:22, 24:21, 7:14, 17:23)

Bez středních rozehrávaček Fejfarové a hostující Holubcové se této role ujala Patra Kalendová, která nastoupila do základu spolu se svojí sestrou Pavlou, dorostenkou Borůvkovou a pivotmankami Havlíkovou a Křížkovou. Po zaváhání sokolek se ujaly Pražačky vedení 8:4. Domácí basketbalistky kontrovaly a skóre obrátily. Vedení o čtyři body si pak udržely až do konce první čtvrtiny. Ve druhé části se sokolkám podařilo zvýšit náskok až na sedm bodů a do poločasu odcházely z palubovky za stavu 50:47. Velký tlak ve třetí čtvrtině a pouhých sedm zaznamenaných bodů znamenal vyrovnání na 57:57. Odchod sester Kalendových pro 5 osobních chyb a značná únava obou pivotmanek, které byly na palubovce, vykonaly své a domácí basketbalistky odešly s prvou porážkou před svými příznivci. Dařilo se Křížkové, výborná byla i Havlíková a Petra Kalendová.

Body NP: Křížková 24, 11/10, 1, Havlíková 18, 10/8, 1, Kalendová Petra 17, 4/3, 5, Paurová 6,0,0, Pavla Kalendová 5, 1x3, 5, Borůvková 1,0,2, Jislová 0,0,4, Doubravská 0/2, 0,2. Za Aritmu nejvíce reprezentantka Slovenska Kartíková 23 a Holubová 22. Trestné hody 26/21, 25/16, trojky 4/6, fauly 23/24.

Sokol Nová Paka - SŠB Pardubice 93:77 (27:18, 19:19, 27:22, 20:18)

Po celé utkání měly sokolky navrch, i když se perníkářky proti prvnímu utkání zlepšily a v sobotu prohrály v Liberci pouze o dva body. Domácí basketbalistky nepředvedly nejlepší výkon a nebezpečné byly pouze jejich rychlé protiútoky.

Body NP: Holubcová 23, 6/5, 0,2, Kalendová Petra 23, 4x3, 5/4, 1, Kalendová Pavla 16, 4x3, 0,5, Křížková 14 4/2, Havlíková 10, 10/4, 3, Doubravská 5, 2/4, 4, Borůvková 2,0,0. Trestné hody: 27/16, 21/12, trojky 5/3, fauly 22/20.

(bas)

Jan Kosák bojuje ve SP bobistů

Jičín - Na první pohled by se mohlo zdát, že mezi bobovým sportem a zdejším okresem neexistuje žádná spojitost. Opak je však pravdou.

Již několik let se tomuto olympijskému odvětví věnuje jinak úspěšný jičínský atlet, Jan Kosák. Tak jako značná část brzdařů a posádek čtyřbobu se dostal k této zajímavé a netradiční disciplíně z atletického oválu. Postupně se propracoval v českém čtyřbobu z Evropského poháru až do Světového poháru. V současnosti je členem druhého českého čtyřbobu, který pilotuje Ivo Danilevič a dalšími členy posádky jsou Žaloudek a Gomola. Stejně jako ostatní reprezentanti mají i tito borci za sebou úvodní část letošního SP.

Nejlépe se jim vedlo v úvodním závodě v německém Altenbergu, kde obsadili pěkné 21. místo, pouhých 6 setin sekundy za prvním českým čtyřbobem. Pro představu, jak minimální rozdíly rozhodují mezi špičkou, postačí údaj o ztrátě vítěze, který činil pouze 2,95 sekundy. V rakouském Iglsu vybojovala posádka 25. příčku, když se dopustila několika chybiček na trati a nejméně vydařené vystoupení bylo v italské Cortině d'Ampezzo, kde po problémech při nasednutí do svého stroje obsadila sestava 27. příčku.

To nejdůležitější však naše reprezentanty čeká během následujícího měsíce. Již 16. ledna odjela reprezentace do německého Königssee, kde právě dnes začíná ME konané zároveň jako čtvrtý díl SP. O týden později je pak na programu MS v zemi helvétského kříže na přírodní dráze ve Sv.Mořici. Právě zde půjde také o možnost kvalifikovat se na OH v Salt Lake City. K tomu je potřeba obsadit v redukovaném pořadí šampionátu (započítávají se dvě nejlepší posádky z každé země) nejhůře 16. místo. Cíl je tedy velmi obtížný, ale ne nereálný.

Honza je podle svého tvrzení v dobré fyzické kondici a na vyvrcholení sezony se opravdu těší. Sebevědomí mu určitě zvedla také bronzová medaile z domácího šampionátu, který se konal v Altenbergu (v ČR bohužel není ani jedna bobová dráha). Medaili vybojoval s pilotem Milošem Veselým. Nezbývá než držet palce, aby se posádce dařilo vše ideálně sladit a co nejlépe uspět.

(jk)

Posádka druhého českého čtyřbobu v sestavě Danilevič, Kosák, Žaloudek a Gomola.

Prohra sokolek

Nová Paka - Bez šance byl prořídlý celek mladých novopackých basketbalistek v utkání extraligy mladších dorostenek v Hradci Králové. Od prvého hvizdu byly domácí basketbalistky lepším celkem a navíc během druhého poločasu se sokolkám postupně vyfaulovaly Krauseová, Schlöglová, Fejfarová a Podrazilová, a tak musela nastoupit i nedávno zraněná Jonová a nedoléčená Jislová. Kruté porážce nezabránily ani výborné výkony dvou packých opor, Krauseové a Matoušové, které se jako jediné packé hráčky dokázaly v utkání prosadit. Jitka Matoušová, která byla v prosinci vyhlášena mezi nejúspěšnějšími sportovci Nové Paky, si svými posledními výkony řekla o hostování do extraligového týmu starších dorostenek Loko Trutnov. Zde již hostuje v týmu mladších dorostenek Monika Krauseová a další dvě packé starší dorostenky.

Sokol Hradec Králové - Sokol Nová Paka 121:63 (29:13, 37:7, 29:18, 34:25)

Body NP: Matoušová 27, 4x3, 6/5, 4, Krauseová 22, 11/6, 5, Jislová 5, 1x3, 1, Schlöglová 3, 2/1, 5, Knapová 3, 1x3 , 1, Fejfarová 2, 4/2, 5, Podrazilová 1, 2/1, 5, Jonová 0,0,1 Pavlová 0,0,1.

Příští extraligové utkání hrají mladší dorostenky na svém hřišti 27. a 28. ledna. V sobotu je čekají Strakonice a v neděli Karlovy Vary.

(bas)

Pozvánka na ligovou házenou

Sobota 20. ledna od 18 hodin

AGS HBC Jičín - HC Dufa Zlín

O přestávce vyhlášení výsledků ankety Sportovec Jičína roku 2000.

Přijďte naše hráče povzbudit!

Atleti zahájili halovou sezonu

Jablonec n/N - Jičínští atleti pilně se připravující na mistrovské soutěže, které je čekají v únoru, absolvovali první přípravné starty v jablonecké hale v rámci pravidelných úterních závodů. Veronika Plesarová startovala v běhu na 400 metrů a dosáhla času 1:00,22 vteřiny. Dita Ondřejová absolvovala svoji premiéru na trati 3000 metrů v čase 12:52,01 minuty. V soutěži koulařek se představila Kateřina Marešová a poslala tříkilové ruční náčiní do vzdálenosti 11,36 metrů.

První letošní přebornický titul pro jičínskou atletiku vybojovala ve společném přeboru Libereckého a Ústeckého kraje Petra Šindelářová v soutěži juniorek v pětiboji. Přestože do vrcholné formy ještě leccos chybí, dokázala své soupeřky porazit solidním ziskem 3338 bodů. Na druhém místě se umístila závodnice AC Turnov Irena Kobosilová, která získala 3018 bodů a třetí skončila domácí závodnice Dana Bervicová (2872). Výkony v jednotlivých disciplínách - 60 mpř. 9,64, výška 168, koule (4kg) 10,67, dálka 473,800,2:31,96.

(PeŠ)

Malá kopaná

Výsledky zápasů - 6.1. Jičín: Flamengo Hořice - Ronal Jičín 3:8 (2:4) P.Tóth, J.Tóth a Paroulek 1x - Květenský 5x, Kalenda 2x, Horčička 1x. BŽB Miletín - Continental Teves 8:0 (2:0) Machačka 4x, Krátký, Novák, Kožíšek a Kněžourek 1x. SC Klasa sport Valdice - Ronal Jičín 2:4 (0:2) Hlava 2x - Brábník 2x, Kalenda a Květenský 1x. BŽB Miletín - C.S. Cargo Jičín 5:3 (2:2) Krátký 3x, Machačka a Filounek 1x - Hájek 2x, Vobořil 1x (čk - D. Mádle). BŽB Miletín - Parta Hic 5:8 (1:3) Krátký a Machačka 2x, Novák 1x (čk - Filounek, 1x stop) - Z.Fejfar 3x, J.Roman a Obermajer 2x, Kazda 1x. Forman Jičín - C.S. Cargo Jičín 11:2 (6:0) Portyš 5x, Havel 2x, Klička, Velich, Mejzlík a Starý 1x - Vobořil a Ryba 1x. Rozhodčí: Stýblík a Špáta.

Výsledky zápasů - 14.1. Jičín: El Niňo Hořice - C.S. Cargo Jičín 0:5 (k). Parta Hic - C.S Cargo Jičín 0:0. BŽB Miletín - FC Kopec 9:1 (2:0) Machačka 4x, T. Kožíšek 2x, O.Kožíšek 2x, Novák 1x - Pavel Kunt 1x. FC Kopec - Sport Klasa Valdice 4:3 (4:1) Kaláb 2x, Pavel Kunt a Brádle 1x - Repka 3x. Sport Klasa Valdice - BŽB Miletín 3:11 (1:3) Repka a Patočka 1x + vlastní - Machačka 4x, Krátký, Novák a O.Kožíšek 2x, T.Kožíšek 1x.

Nejlepší střelci: 1.Machačka (Miletín) 21 gólů, 2.Květenský (Ronal) 17, 3.J.Tóth (Flamengo) 16, 4.Marek (Hekťák) 14, 5. Rejha (Ronal), Krátký (Miletín) a Portyš (Forman) 13.

11.Continent.71066:363

Prvním postupujícím do finálové čtyřky se stal BŽB Miletín. Podle předpokladů zřejmě postoupí i FK Forman Jičín a Hekťák Hořice, kteří mají před sebou zápasy s lehčími soupeři. O posledním postupovém místě mezi sebou rozhodnou týmy Ronal Jičín, Parta Hic a C.S. Cargo Jičín, přičemž je několik možností. C.S. Cargo i Parta Hic musí čekat na zápas Ronal - FK Forman, který se hraje v neděli 21.ledna v 15.00. Ronal pokud zvítězí, postoupí, když prohraje, postoupí Parta Hic a když zápas skončí remízou, rozhoduje vzájemná minitabulka těchto tří mužstev. Nejlépe je na tom C.S. Cargo, které získalo 4 body.

(red)

Nábor do karate

Jičín - Klub tradičního karate (KTK) v Jičíně provádí v současné době první nábor v letošním roce. Zájemci o tradiční bojové umění ve věku od 6 let výše se mohou přihlásit každé úterý a čtvrtek v 16.00 hodin v tělocvičně IV.ZŠ v Jičíně nebo ve stejné dny v 19.30 hodin ve Sportovním areálu v dódžo judo.

KTK Jičín je organizován v České federaci tradičního karate Fudokan a spolupracuje s dalšími kluby karate a jiných bojových umění v České republice i zahraničí. Hlavními zahraničními instruktory jsou prof.dr. Ilija Jorga (8.Dan) a Rajev Sinha (5.Dan). V letošním roce by mělo dojít k založení přidruženého oddílu při KTK Jičín, a tím výuky nového asijského sportovního umění - SATRIA NUSANTARA.

(PaV)

Na Hradec neměli

Nová Paka - Na velmi dobrého soupeře, který současně vede tabulku oblastního přeboru, narazili minulou sobotu novopačtí mladší žáci. Mladí hradečtí basketbalisté nedali novopackým basketbalovým nadějím žádnou šanci a po zásluze v obou utkáních vysoko zvítězili.

Sokol Nová Paka - Sokol Hradec Králové PP 30:97 (7:11, 6:23, 8:29, 9:24)

Body NP: Syřiště 7, Jisl a Suchrda 6, Zamlar, 5, Lukeš 3, Horáček 2.

Sokol Nová Paka - Sokol Hradec Králové PP 28:96 (10:16, 4:30, 12:21, 2:29)

Body NP: Zamlar 6, Sucharda 5, Zapadlo, Jisl a Lukeš 4, Syřiště 3.

(bas)

Do nového tisíciletí vstoupili výhrou

Ji Lázně Třeboň - AGS HBC Jičín 20:22 (10:11)

Jičín - V úvodním utkání prvoligové soutěže házenkářů v tomto roce nečekal hráče jednoduchý úkol, neboť nastoupili na horké půdě domácí Třeboně, která bojuje o účast v první šestici týmů. Jičínský celek byl navíc silně oslaben o hráče základního kádru, chyběl Josef, jenž přestoupil do Německa, o Věcka, jenž se zotavuje ze zranění palce, Janderu, který tento týden podstoupí operaci kolene, Pustku, laborujícího se zády a Beneše s dlouhodobě zraněným kolenem. Přesto chtěli Jičínští bodovat a udržet se tak v kontaktu za vedoucí Kopřivnicí.

Domácí se snažili od samého úvodu dostat hostující celek pod tlak a přinutit ho k technickým chybám. Proto praktikovali obranný systém se třemi vysunutými obránci, kteří se snažili vytlačit hráče až na polovinu hrací plochy. Hostující tým působil trochu nervózně a zakřiknutě, ale postupem času začal přebírat iniciativu. V deváté minutě vedli Jičínští po třech brankách Babáka a jedné Kořínka a Štegla 3:5. Skvěle se dařilo Řezáčovi v brance a právě on svými zákroky pomohl ke zvýšení náskoku na rozdíl pěti branek, 3:8, když se prosadili Štegl, Prachař a Babák. Domácí celek poté zpřesnil hru a snížil na 5:8. V osmnácté minutě přišel velmi důležitý moment celého souboje. Jičínští měli výhodu sedmimetrového hodu a k jeho exekuci se postavil kapitán Štegl. Jeho střela však skončila na obličeji strážce domácí svatyně a mezinárodní rozhodcovská dvojice nemohla rozhodnout jinak, než udělit červenou kartu. To bylo další velké oslabení Jičína. Třeboňský lodivod okamžitě sáhl k osobnímu bránění Babáka a začala přetahovaná o každý míč. Domácí vycítili šanci a otočili na 9:8, později 10:9, Jičínští však do konce poločasu stačili strhnout vedení na svou stranu. Do kabin se tak odcházelo za stavu 10:11.

Do druhého dějství vlétli Třeboňští jako uragán a během minuty už vedli 12:11. Jičínští působili nervózním dojmem, dělali zbytečné technické chyby, pouštěli se do nepřipravených akcí, zbrkle stříleli. Házenkáři Třeboně proto ve dvanácté minutě zvýšili již na rozdíl tří branek, 16:13 a později 17:14. Jičínští hráli navíc oslabeni o vyloučeného hráče. Opět se však projevila psychická odolnost hráčů Jičína. Hostující branku doslova "zamknul" Řezáč a podpořil tak své spoluhráče. Ti začali postupně náskok stahovat. Dvakrát za sebou se z křídla prosadil Šulc a snížil na 17:16. Domácí zvýšili na 18:16 a 19:17, za hosty snižoval Mareš. Do konce utkání chybělo deset minut. Následující pětiminutovka vyzněla jednoznačně pro hostující tým. Nejprve snížil na rozdíl jediného gólu Kořínek, poté vyrovnal Samec a stejný hráč dostal Jičín do vedení 19:20. Dvě minuty před koncem domácí vyrovnali a drama vrcholilo. Z následujícího útoku strhl vedení na stranu Jičína neomylný Samec. Třeboňští si v poslední minutě nepřišli na Řezáče, který svým zákrokem založil rychlý útok po ose Samec - Šulc a druhý jmenovaný dal výsledku definitivní podobu, 20:22 ve prospěch Jičína.

V dalším utkání nastoupí Jičínští házenkáři v sobotu 20. ledna, když od 18 hodin přivítají v hale sportovního areálu houževnatý celek Zlína. O přestávce duelu budou vyhlášeni nejlepší sportovci Jičína. Jičínští jsou po patnáctém kole první ligy na druhém místě s 23 body.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Řezáč, Doman - Babák 5/2; Šulc 4; Samec, Kořínek a Mareš po 3; Štegl 2; Pancner a Prachař po 1; Pokorný; Schoř. Statistika utkání: Sedmičky: 5/2 - 3/2. Vyloučení: 4 - 5; ČK: 1 - 1. Rozhodčí: Kohout, Dolejš.

(bama)

Stovka béčka v koši Chrudimi

Nová Paka - Minulou sobotu přesvědčivě zvítězila novopacká basketbalová záloha nad béčkem Chrudimi. V utkání mimo první čtvrtiny měli sokolové značnou převahu, kterou korunovali v závěru nastřílenou stovkou. Tentokráte se z domácího celku nejvíce prosadili mimo Vondráčka a Celjaka i další mladí basketbalisté, jako Antoš, Kraus, Roček a Haratický.

Sokol Nová Paka B - Chrudim B 114: 72 (15:15, 29:19, 35:20, 35:18)

Body NP: Vondráček 31, Celjak 17, Antoš 15, Kraus 14, Haratický 12, Roček 10, Bekr 6, Kocourek 5 a Sucharda 4.

Příští utkání sehraje novopacká záloha opět na vlastní palubovce s celkem Nového Bydžova.