Nové Noviny č. 51/0029. prosince 2000str. 4

VÁNOČNÍ SOUTĚŽ V TANCI Jičínský Kulturní dům byl na Štěpána již tradičně ve znamení tanečních soutěží. O Vánoční cenu Jičína se na parketu ucházely taneční páry z celé České republiky v rámci postupové soutěže ve sportovním tanci tříd D, C a B. Za bedlivého sledování poroty byla soutěž zahájena již v dopoledních hodinách vystoupeními ve standardních a latinských tancích třídy D. V této kategorii si z jičínských zástupců vedla nejlépe dvojice Daniela Zilvarová - František Votýpka, která ve finále standardních tanců obsadila 5. místo. Vyvrcholením Vánoční ceny Jičína pak bylo podvečerní finále třídy B, které se uskutečnilo v rámci Štěpánské prodloužené. V kategorii latinských tanců skončil na prvním místě taneční pár Hrubešová - Kostner (Ústí nad Labem) a ve standardních tancích zvítězila dvojice Novotná - Pik (Bakov nad Jizerou) před domácím párem Tereza Kobrlová - Jan Kittler.

FOTO: jn


Kompostárna by mohla být na skládce

Jičín - V minulém vydání Nových Novin jsme informovali o možné výstavbě kompostárny na Jičínsku. Po zveřejnění článku nás kontaktoval jednatel společnosti Agro Future a firmy A.E.T. Václav Jirkovský, který redakci o plánovaném projektu poskytl upřesňující informace. Ve zveřejněném článku z minulého vydání navíc zaznělo několik zavádějících údajů, a i proto jsme se rozhodli k tématu zpětně vrátit.

Společnost Agro Future koncem roku oslovila město s nabídkou zřízení kompostárny, což by bylo pro jičínskou radnici výhodné hned z několika důvodů. Především by se neukládalo tak velké množství odpadu na skládku v Libci, čímž by se prodloužila její životnost. Zároveň tato firma nabízí částečné přetřídění již zde uloženého odpadu. Jako nejlepší varianta se zatím jeví možnost zřízení kompostárny právě v prostorách Libce, kde je město majitelem pozemků. Tím by se velmi zjednodušilo přetřídění dnešní skládky, ale bylo by také snažší třídění nového odpadu. Kompostárna by přitom byla postavena v rámci celorepublikového projektu, ve kterém se počítá s vybudováním patnácti kompletních areálů. "Němečtí investoři na celý projekt již vyčlenili 180 milionů a na naší firmě je zajistit jeho realizaci. Rozhodně nepočítáme a ani nežádáme ministerstvo životního prostředí o jakoukoliv dotaci," říká Jirkovský.

Města vstupující do projektu mají jediný úkol, a to poskytnout společnosti zhruba dvouhektarový pozemek za symbolický pronájem a zároveň se zavázat k jeho odprodeji po deseti letech za předem stanovenou cenu. Město by dále muselo zaplatit 280 až 300 korun za zpracování jedné tuny odpadu a výměnou by dostávalo pět procent hotového materiálu a pět procent z utržených financí z prodeje. "Cena, kterou by města musela platit, je rozhodně nižší než náklady za skládku. Navíc by získala i určitý finanční příjem z prodeje a zpracovaný kompost. Jsme schopni pro město připravit i systém kontejnerů a sběru," upřesňuje Jirkovský. Podle něho by mohla kompostárna být zřízena tři měsíce od podepsání konečné smlouvy s městem. To znamená, že provoz by mohl být zahájen již v polovině příštího roku. "V kompostárně se počítá s ručním tříděním, čímž by vzniklo i několik nových pracovních příležitostí. Do tří let se přitom celorepublikově počítá se zpracováním až 400 tisíc tun odpadu," dodává.

Firma Agro Future ve svém programu již několik let nabízí výstavbu kompletních kompostáren v několika provedeních, od tradičních systémů až po systémy plně mechanizované. Zakladatel firmy Václav Jirkovský je přitom držitelem patentů na technologická zařízení na zpracování organických odpadů ze zemědělské prvovýroby a výrobu organických hnojiv. V silné konkurenci přes 600 vystavovatelů tato technologie získala i prestižní hlavní cenu "Zlatý klas s kytičkou" na výstavě Země živitelka 1993 v Českých Budějovicích.

(max)


Evidenci řidičů přebírá civilní úřad

Nově upravené parkoviště v zadním traktu Okresního úřadu Jičín bude od února připraveno na nápor motoristů, kteří sem budou přijíždět vyřídit si některé záležitosti, které dosud vykonává dopravní inspektorát okresního policejního ředitelství.

FOTO: jn

Jičín - Okresní úřady čeká další posílení kompetencí, po agendách občanských průkazů a cestovních dokladů přebírají k Novému roku také evidenci řidičských průkazů, vyřizování dopravních přestupků a komisaře autoškol. Evidence motorových vozidel zůstane dál pod policií.

Nové policejní agendy budou na Okresní úřad Jičín přecházet postupně ve třech fázích, informoval NN přednosta Jiří Vitvar. Jisté je, že od pondělí se část stávajících zaměstnanců okresního policejního ředitelství stává pracovníky okresního úřadu. Personální změna se týká celkem dvanácti lidí ve dvou vlnách. K fyzickému stěhování do nově upravených prostor zadního křídla okresního úřadu se však přistoupí až v samotném závěru ledna. Do té doby si budou řidiči i nadále vyřizovat své záležitosti na stejném místě jako dosud. To znamená, že pro veřejnost největší změna nastane až po 1. únoru.

"K prvnímu lednu ze zákona přechází pod okresní úřad evidence řidičů a zkušební komisaři a od 1. února předpokládáme, že přestěhujeme pracoviště fyzicky z budovy policie na okresní úřad. První dvě fáze přechodu policejních agend souvisí s tím, že ne všechny zákony byly schváleny najednou. Zhruba měsíční zpoždění jejich samotného přemístění do jiné části města je dáno termínem dokončení stavebních úprav dvora okresního úřadu, kde se vytvořilo parkoviště pro potřeby těchto agend," uvedl Vitvar.

Náklady spojené s jeho vybudováním se pohybují kolem 8 milionů korun. Přesto panuje obava, že nebude svou kapacitou dostačující. "Parkovací plocha je maximálně možně velká. My jsme navíc vybudovali nová parkovací stání u severozápadního křídla okresního úřadu, na bývalém dvoře. Nebudou sice až tak dobře přístupná, nicméně v těchto místech by měli parkovat zaměstnanci okresního úřadu. Hlavní parkoviště budou využívat klienti úřadu a největší nápor předpokládáme právě ze strany motorizovaných klientů dnes ještě policejních agend," doplnil přednosta.

Nové pracoviště bude organizačně začleněno pod referát dopravy a silničního hospodářství jako samostatné oddělení.

(jn)


Některá zastupitelstva zvyšují odměny

Jičín, Hořice, Lázně Bělohrad - Zastupitelstva Jičína a Hořic v minulých týdnech odsouhlasila navýšení odměn pro neuvolněné členy zastupitelstva, předsedy výborů nebo komisí a členy rady. Tento postup umožnilo nové nařízení vlády o odměnách za výkon funkce, který stanovuje odměňování jak uvolněných, tak neuvolněných členů zastupitelstva.

Na poslední veřejném jednání jičínského zastupitelstva byl odsouhlasen návrh, podle kterého dostanou zastupitelé celkovou měsíční odměnu 490 korun (před zdaněním), členové rad a komisí 1460 korun a starosta 7994 koruny. "Jedním z důvodů, proč byl tento návrh přijat, je časová náročnost práce a zvýšení motivace pro jednotlivé členy zastupitelstva. Například v Jičíně zastupitelé až dosud nedostávali žádné peníze, v ostatních případech byly navýšeny již existující odměny," vysvětluje místostarosta Vlastislav Matucha.

V listopadu byl nový návrh odměn odsouhlasen také v Hořicích. Zastupitelé rozhodli, že člen zastupitelstva obdrží 389 korun, předsedové výborů, komisí nebo zvláštních orgánů 789 korun a členové rady 1189 korun. "Nařízení vlády o odměnách za výkon funkce nově stanovuje, že součástí odměny je příplatek vztahující se k počtu obyvatel v obci. Tuto částku jsme jednoduše stanovili přepočítáním na počet obyvatel Hořic. V souhrnu tak došlo k mírnému nárůstu odměn, ovšem odpovídá to stavu v minulosti. Pouze u předsedů výborů a komisí dojde v souvislosti s diferenciací odměn ke snížení původní částky," sdělil tajemník Městského úřadu Jaroslav Vais. Vyplácené částky však považuje vzhledem k jejich výši spíše za symbolické. "Odměnu chápu jako náhradu případných výdajů, které vznikají v souvislosti s činností zastupitele. Například členové rady se schází až pětkrát do měsíce, pracují v zastupitelstvu a komisích, jezdí na shromáždění a jsou odbornými poradci v jednotlivých záležitostech. Přestože mají nárok na úhradu cestovních výdajů, často si neúčtují ani žádné náklady."

Podle vyjádření starosty Hořic Ladislava Vrby tato odměna vychází z návrhu vlády, a proto se řídí určitými pravidly. "Správný postup je takový, že odsouhlasená výše odměn se musí vyplatit a zdanit, jak to ukládá vládní nařízení. Po zdanění je na každém zastupiteli, jak s touto částkou naloží. Mohou se jí například zříci ve prospěch humanitárních akcí."

Možnosti zvýšit odměny zastupitelům a dalším funkcionářům naopak nevyužili v Lázních Bělohrad. "Zákon nám sice umožňuje jít výše s odměnami, ovšem vzhledem k malému počtu obyvatel našeho města bylo přijato rozhodnutí odměny nezvyšovat," vysvětluje starosta Jan Šubrt. Radní tak i nadále obdrží měsíčně částku 700 korun a členové zastupitelstva zůstanou na 150 korunách za každé jednání.

(pe)


Pořad o dějinách Sobotky

Škola hrou je hlavní zásadou Komenského didaktiky. Vzornou ukázkou této metody se stal pořad, který o dějinách města Sobotky připravila a nacvičila učitelka O.Bičišťová.

Sedmdesátičlenný soubor žáků sobotecké školy vystoupil se svým programem 19. prostince v podvečer a z kouzelného zrcadla se postupně vynořovaly jednotlivé děje města. Od šumění křídového moře po založení Sobotky a udělení statutu města, při němž vystoupil i Vladislav Jagellonský a kostecký pán Jan ze Šelnberka se objevil i Jan Žižka s výrokem "Kost patří psu!". Bylo vzpomenuto třicetileté války, loupeže krásné monstrance a jejího návratu. Stavbu chrámu i Humprechtu připomněly modely obou staveb. Vtipně se tu do vystoupení zapojila Anna Ceresolová, rozená Svobodová, manželka budovatele zámku, která jako zástupce Soboteckých navrhla, aby se místo cizokrajně znějícího Humprechtsberk říkalo Humprecht. Z dosti špatného záznamu zazněly po dlouhé době sobotecké intrády, snad dílo děkana Philipphiho. Pořad zakončily osobnosti předválečné generace.

Bylo by samozřejmě možné diskutovat o tom, co by snad ještě mělo či nemělo v pořadu být. Důležitější je však koncepce večera, její plynulost a zajímavost. Pro mnohé z plně obsazeného sálu spořitelny přinesl pořad mnoho nového a zajímavého a přiblížil jim osudy města, které obývají. Program snad byl jen poněkud statický, založený téměř jen na vyprávění. Snad ho mohly zpestřit některé drobnosti, např. vpád Uffo Horna mezi gardistické důstojníky shromážděné roku 1848 na sobotecké poště, kde chtěl srazit k zemi velitele jičínské gardy Poláčka. Je to dobře známá situace nejen z archivních pramenů, ale i z odborné literatury, dokonce i místní. Neznalost a mnohdy i vědomá negace novějších poznatků je smutným znakem sobotecké kultury.

Pořad zakončila píseň Soboteckým dětem, kterou na slova Fráni Šrámka zhudebnil Jos. Bohuslav Foerster. Celé vystoupení opět ukázalo hodnotu sobotecké školy, která tak navazuje na své tradice. Škoda, že se děti na začátku prázdnin rozprchnou. Po drobných retuších by mohly úspěšně vystoupit na Šrámkově Sobotce a její účastníky tak seznámit nejen s dějinami města, ale ukázat jim i zajímavý přístup k výuce.

Karel Samšiňák


Policie České republiky

Jičín - Z kapsy u vesty odcizil v Jičíně neznámý pachatel poškozenému peněženku a způsobil mu tím škodu za zhruba 41.000 Kč.

Podhorní Újezd - Neznámý pachatel zde v noci na 19. prosince z nákladního vozidla odcizil dvě autobaterie, čímž majiteli způsobil škodu za téměř 6.000 Kč.

Sobotecko - V době mezi 1. až 19. prosincem došlo k vloupání do sedlovny zemědělské usedlosti na Sobotecku. Zloděj si odtud odnesl tři obyčejná a jedno westernové sedlo, čímž majiteli způsobil přibližně třicetitisícovou škodu.

Jičín - Pachateli z Prahy bylo vyšetřovatelem sděleno obvinění z trestného činu krádeže, kterého se dopustil tím, že počátkem prosince letošního roku vnikl do sklepní kóje domu Na jihu a odcizil zde dětské horské kolo v hodnotě zhruba 4.000 Kč.

Novopacko - Vyšetřovatelem bylo sděleno obvinění z trestného činu neodvedení daně, pojistného na sociální zabezpečení, na zdravotní pojištění a příspěvku na státní politiku zaměstnanosti dvěma podnikatelům z Novopacka. Ti se tohoto jednání dopustili v období od roku 1993 do současnosti. Dlužná částka převyšuje 100.000 Kč.

Jičín - Vyšetřovatelem bylo sděleno obvinění z trestného činu zpronevěra dvěma mladíkům, kteří v říjnu letošního roku obdrželi téměř 40.000 Kč. Za tuto částku slíbili zprostředkovat dovoz vozu ze SRN. Vozidlo však nedodali a peníze použili pro svou potřebu.

Jičínsko - Během 21. prosince došlo na okrese k šesti dopravním nehodám, které si naštěstí nevyžádaly žádné zranění, alkohol nebyl zjištěn, škoda však činí 120.000 Kč. V jednom případě ujel pachatel z místa nehody v Tylově ulici v Jičíně, když poškodil druhé zaparkované vozidlo při couvání z řady.

(tm)


Zajímavé knihy U Pašků

1000 zázraků přírody

Tato kniha pomáhá pochopit, jakými zákonitostmi se svět přírody řídí.

Perfekt Kč 199,-

Petiška Martínkova čítanka a dvě klubíčka pohádek

Ikar Kč 329,-

Šťáhlavský Rusko mezi řádky

Zpravodaj Českého rozhlasu přináší často šokující pohled na realitu země.

Radioservis Kč 225,-

NABÍZÍME:

MC - František Nedvěd - Třetí pokus * MC - Enya

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/532 267).


Neplaťte víc, než musíte

Musí fyzická osoba, plátce DPH, účtující v jednoduchém účetnictví, odvést DPH ze zboží v případě jeho likvidace z důvodu prošlé doby upotřebitelnosti?

Prošlou dobu upotřebitelnosti zboží nelze zařadit mezi tzv. technické a technologické úbytky a ani mezi úbytky, které vyplývají z přirozených vlastností zboží, ani mezi ztratné do normy. Dojde-li tedy z důvodu prošlé upotřebitelnosti zboží k jeho vyřazení a následné likvidaci, jde o škodu v souladu s definicí dle § 25 odst. 5 zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění. Náklady na vyřazení a likvidaci pro účely stanovení základu daně z příjmů jsou daňově uznatelné do výše náhrady. V případě DPH se nejedná o zdanitelné plnění (viz např. Pokyn MF ČR č. D-171), jelikož zničení nebo odcizení věci nelze chápat jako dodání zboží.

Ing.Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 320)


Další likvidace?

Zhrozil jsem se po přečtení článku Úpravy zeleně ve městě (NN č. 50, část o ulici J. Š. Kubína). Neříká se snad tímto článkem občanům: "Vadí vám strom? Napište si na Městský úřad, oni vám jej promptně pokácí!"? Kácet takové množství mladých a z 97% zdravých stromů kvůli pochybným důvodům a vágně uvedeným stížnostem je luxus, který si město velikosti Jičína nemůže dovolit. Uvedené argumenty vyznívají velmi nepřesvědčivě. Přitom se v současnosti uznává přístup, kdy se kácejí stromy jedině ze závažných důvodů - zřejmě všude jinde, jen ne u nás. Pokud je na počátku této likvidační akce pouhá nechuť uklízet listí (takové náznaky se objevily), jedná se o precedens, jehož konce nedohledat.

V případě skácení celé výsadby v ulici J. Š. Kubína (téměř jediná ulice s komplexní stromovou výsadbou v Jičíně) vydělají pouze Technické služby města Jičína se svým astronomickým rozpočtem na veřejnou zeleň. Všichni ostatní prodělají, a to dlouhodobě.

Hynek Zlatník, Jičín


Nové Noviny