Nové Noviny č. 51/0029. prosince 2000str. 3

Vytvoření přírodní památky zamítnuto

Jičín - Čeřovka, jeden ze sopečných vrchů v bezprostřední blízkosti jičínské městské zástavby, nebude uznán za chráněnou přírodní památku. Na posledním jednání městské rady totiž byl předložený návrh zamítnut, přestože z geologického hlediska patří zdejší lokalita k unikátům celoevropského významu.

Jičínští radní rozhodli nevyhlašovat Čeřovku za chráněnou přírodní památku, protože podle jejich názoru je město samo připraveno a schopno zajišťovat patřičnou ochranu. "Jsme si vědomi významu této lokality a budeme činit takové kroky, aby byla zachována. Souhlasíme například s postavením informačních tabulí v oblasti lomu, které by více přiblížily její geologickou strukturu, ale formální vyhlášení památky nepovažujeme za nezbytně nutné. Pokud by k tomu došlo, město by mělo značně ztíženou roli při jakýchkoliv i sebemenších úpravách a zásazích v této oblasti," tlumočil stanovisko městské rady místostarosta Jičína Vlastislav Matucha.

Předložený návrh vycházel z iniciativy místního geologa a paleontologa Martina Košťáka, který v současné době působí na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. "Čeřovka je jedinečnou geologickou oblastí, protože právě zde můžeme studovat prolínání a kontakt sopečných a usazených hornin. V případě Čeřovky však navíc v souvislosti s průnikem vulkanických hornin křídovými usazeninami došlo k přeměně slínovců a působením vysokých teplot vznikla zcela nová hornina - čeřovský porcelanit. Ten spolu s výskytem přeměněných hornin, jejich typickým zbarvením a strukturou patří ke světovým unikátům. Význam lokality potvrzuje i skutečnost, že horniny z Čeřovky jsou často uváděny v odborné zahraniční literatuře," vysvětluje Košťák.

Podle jeho slov je výjimečnost čeřovské lokality umocněna také vzácným výskytem zkamenělin ve zdejších horninách. "Doposud se v porcelanitech podařilo nalézt schránky amonitů druhu Scaphites geinitzii a mlžů Lithodomus spatulatus. Tyto druhy jsou typické pro okolí Jičína a pocházejí z období před 90 miliony let. Zachování zkamenělin v přeměněných horninách je však naprosto ojedinělé, a to nejen v České republice."

Předmětem ochrany by podle předkládaného návrhu měly být především stěny bývalého čedičového lomu, na kterých je prolínání jednotlivých hornin velice dobře patrné. "Například při pohledu na hlavní stěnu pod rozhlednou je v levé části dokonce vidět žilný průnik řídké lávy z poslední fáze vulkanického procesu, který probíhal před 5 - 7 miliony let. Tato lokalita je opravdu zcela unikátní a zasloužila by si udělení statutu chráněné přírodní památky, rozhodně by měla být zachována pro příští generace," upozorňuje Košťák, který má v úmyslu i nadále pokračovat v prosazování zlepšení ochrany Čeřovky.

(pe)


Vítězily mobily a prodej na splátky

Jičín, Nová Paka, Hořice - Letošní předvánoční období bylo ve znamení velkého množství nákupů formou splátek. Jak potvrzují slova některých prodejců, takový zájem o splátkový prodej dosud nepamatují.

Přestože podle oficiálních údajů ekonomika mírně pookřívá, spotřebitelé mají v mnoha případech stále hluboko do kapsy, zejména v období vánočním, kdy vrcholí "nákupní horečka". Jako nejpřijatelnější řešení se v tomto čase jeví možnost využít splátkového prodeje a rozložení velké finanční investice na delší období. I to je možná jeden z důvodů, proč prodejci hlásí větší nákupy než v loňském roce.

"Prodává se naprosto všechno počínaje bílou technikou až po televize, velká část právě formou splátek. Zdá se, že se situace oproti loňsku zlepšila," řekl Josef Munzar z prodejny Elektra - Machek v Nové Pace. Podle jeho slov zákazníci využívají možnosti splátkového prodeje i při nákupu například telefonů. "Nákup na splátky je možný u zboží od tří tisíc korun a i v těchto nižších cenových relacích je hojně využíván. Odhaduji, že podíl nákupů na splátky je minimálně 50 procent." Velký zájem o splátkový prodej zaznamenali rovněž v dalších obchodech, zejména s elektrospotřebiči. "V našem obchodě se specializujeme na bílou techniku a oproti předchozímu období se opravdu zvýšil zájem o splátkovou formu prodeje, kterého využívá až 40 procent našich zákazníků. Kromě klasického splátkového prodeje je v současné době velice zajímavý prodej na zákaznickou kartu, který je pro nakupujícího ekonomicky výhodnější a rychlejší. Pro firmy nabízející zboží zase klesá riziko neserióznosti zákazníka," sdělil Milan Vrcek z jičínského Elektro - Elzim. Velkou poptávku po splátkovém prodeji potvrzují také v hořické prodejně Domácí elektrospotřebiče. "Zájem je opravdu veliký a na splátky se prodává vše od praček přes chladničky až po televize. Situace se zlepšila i v porovnání s loňským rokem," míní jedna z prodavaček.

Podle názorů prodejců svou roli určitě sehrála i reklamní kampaň, která prezentovala výhodnou možnost nákupu na splátky. Jiní přidávají i špatnou ekonomickou situaci některých lidí, která jde až do absurdních nákupů levnějších artiklů formou splátek. "Při splátkovém prodeji může zákazník u pokladny zaplatit pouze několik set korun. Chápu, když si lidé tímto způsobem nakoupí dražší výrobky jako jsou lednice. Často se však stává, že nakupují na splátky více věcí najednou, mezi nimi i fény a další výrobky v nižších cenových relacích," říká Miroslav Kodydek, majitel Elektro - Falco. Podle jeho názoru je hlavním důvodem oblíbenosti splátkového nákupu jednoduše fakt, že lidé nemají peníze.

Hitem letošní sezony mezi nakupovaným sortimentem jsou však bezpochyby mobilní telefony. Potvrzují to také zkušenosti jednotlivých regionálních prodejců na Jičínsku. "Zájem o mobilní telefony je opravdu veliký, zejména nyní před Vánoci. Naše zkušenost je taková, že se nakupují zejména typy určené pro věkovou kategorii mezi 15 až 20 lety. Přestože nenabízíme nákup na splátky, není problém prodat i dražší modely. Opravdu je to asi hit letošní sezony," uvádí Miroslav Vízner z jičínského M. V. COMu.

(pe)


Geolog a paleontolog Martin Košťák se zasazuje o uznání lomu na Čeřovce jako chráněné přírodní památky. Na snímku ukazuje místo, kde jsou velice dobře patrné průniky řídké lávy do usazených hornin.

FOTO: pe


Expozice pod dohledem

Jičín - Exponáty Okresního muzea a galerie v Jičíně budou zřejmě už v příštím roce pod stálým dohledem, ostrahu objektu má zajistit nový kamerový systém.

Náklady na pořízení tohoto technického zabezpečení se odhadují na dvě stě tisíc korun, které muzeum získalo od okresního úřadu v rámci přiděleného jednoho milionu korun v návaznosti na změny letošního rozpočtu OkÚ Jičín, schválených okresním shromážděním. Z této sumy je právě 200 tisíc korun určeno na pořízení a instalaci bezpečnostního kamerového systému.

"Zámecké prostory okresního muzea jsou rozlehlé, jsou zde místa, která nemohou být kontrolována, větší přehled o návštěvnících bychom rozhodně měli mít," sdělil ředitel okresního muzea a galerie Jaromír Gottlieb. Průmyslová televize představuje relativně nejúčinnější a nejúspornější způsob, jak předejít případným krádežím některých exponátů. Stejná forma zabezpečení je dnes už běžná ve většině podobných institucích a galeriích a vyžadují ji i některé pojišťovací ústavy.

Kromě 200 tisíc na instalaci kamerového systému a 600 tisíc korun na zavedení přípojek do objektu bývalé fary v Robousích, kde má postupně vzniknout nový depozitář pro rozměrné předměty a stacionář pro handicapovaná zvířata, použije muzeum zbývající část peněz na pořízení depozitáře pro obrazy a grafiky, které jsou zatím nevhodně uloženy do provizorních skříní, jež v minulosti muzeu poskytly některé školy.

(jn)


Hořice: svozová známka povinností

Hořice - Daleko důsledněji hodlá v nadcházejícím roce postihovat hořická radnice obyvatele, kteří nebudou mít zaplacenu známku na svoz domovního odpadu.

"Fyzické osoby, žijící na území města Hořic a spádových obcí trvale či přechodně, to znamená i chataři a chalupáři, mají povinnost zapojit se do systému sběru komunálního odpadu stanoveného městem," shrnul vedoucí radnice Jaroslav Vais ve stručnosti obsah nové obecně závazné vyhlášky, kterou schválilo před několika dny městské zastupitelstvo.

Tím se podle jeho slov zamezí nepříjemným a poměrně častým diskuzím o tom, zda je někdo původcem odpadu nebo není. "Všichni víme, že každý je původcem odpadu, někdo v menším a někdo ve větším rozsahu. Proto také všichni mají na výběr několik typů svozů: týdenní, čtrnáctidenní a nebo kombinovaný. Mimo to tady je ještě možnost koupit si takzvaný pytlový svoz či jednorázové známky na popelnice," konstatuje tajemník.

Na jiný způsob prokazování o zneškodňování odpadu než dokladem z městského úřadu nebude brát radnice zřetel, jak potvrdil starosta Ladislav Vrba. Přijetí nové vyhlášky přiměla zastupitele dlouhodobá nekázeň lidí, kteří se obalů a dalších přebytků z domácností zbavovali i zakládáním černých skládek. Zhruba čtvrtina domácnosti totiž známku dodnes nezaplatila. Nově se tak vystavují riziku, že s nimi úřad zahájí přestupkové řízení.

"Máme například nedobré zkušenosti s velkoobjemovými kontejnery, někteří obyvatelé po celý rok střádají odpad na svých dvorcích v pytlích, které pak nahází do kontejneru. Jsou i takové případy, kdy si stavebníci objednají nakladač, kterým do něj převážejí stavební suť. Tím je naprosto popřený původní smysl těchto kontejnerů, které mají sloužit na jarní a podzimní úklid zahrádek. Místo toho se plní sutí, starým nábytkem, ledničkami a dalším nebezpečným odpadem a ročně nás stojí půl milionu korun," stěžuje si starosta. Město proto zvažuje, že je přistaví pouze do areálu Technických služeb, kde budou po několik dní k dispozici.

Ze zákona je původcem odpadu obec a ta se o něj musí postarat, což podle Vaise Hořice činí tím, že ve výběrovém řízení vybraly firmu, která svoz zajišťuje. Povolení nakládat s odpadem domácností má v Hořicích společnost Marius Pedersen. "Nejspravedlivější způsob by byl poplatek za každého člena rodiny, dříve nebo později tento způsob zavedeme," řekl Vrba. "Ročně by se platil paušál, a pokud bude zavedena přímo daň, o které se hovoří v návrhu nového zákona, tak bude možné v případě jejího nezaplacení přistoupit k stržení peněz ze mzdy nebo až k exekuci majetku," doplnil Vais. O podobném opatření jako v Hořicích uvažuje například i radnice v Lázních Bělohradě.

(jn)


BĚLOHRADSKÉ VÁNOCE Takřka nepřetržitý maratón více jak dvaceti kulturních pořadů nabídl cyklus s názvem Bělohradské Vánoce, který vyvrcholil v pátek celodenním programem u jesliček na Raisově náměstí. V dopoledních hodinách zde vystoupily děti z mateřské a základní školy. V druhé části se přestavil pěvecký komorní sbor Cor mio a flétnový soubor Pifferaios (na snímku). Pořadatelem Bělohradských Vánoc bylo městské kulturní středisko a Anenské slatinné lázně. Letošní oslavy v Bělohradě zakončí silvestrovský ohňostroj na náměstí.

FOTO: jn


Nové Noviny