Nové Noviny č. 50/0022. prosince 2000str. 2

Od 1. ledna budou hospodařit podle rozpočtového provizoria

Jičín - Až do definitivního schválení rozpočtu na příští rok bude město hospodařit podle takzvaného rozpočtového provizoria. To bylo schváleno městským zastupitelstvem na jeho zasedání v minulém týdnu a bude platit hned k 1. lednu příštího roku.

V rámci provizoria mohou pokračovat a být financovány především již rozběhlé investiční akce. Jeho celková výše se přitom pohybuje řádově okolo 18 milionů korun. Největší výdaje v něm jsou určeny na pokračování ve výstavbě multifunkčního domu v blízkosti Tylova náměstí, a to ve výši sedmi milionů. Dále jsou to dva miliony korun na infrastrukturu na Novém Městě - sever, milion na dobudování protihlukové stěny v Robousích a milion tři sta tisíc na kanalizaci v Popovicích. Nechybí zde však mimo jiné ani investice do rekonstrukce veřejného osvětlení, oprav bazénu v Aqua centru, plynofikace Sedliček a finance určené k opravám výtahů v hotelu Start.

Podle tajemníka městského úřadu Petera Bareše by provizorium mělo platit zhruba do konce února, kdy by mohl být schválen kompletní rozpočet. "Město žije jednoduše dál i po Novém roce. Je třeba platit běžné provozní výdaje, nedokončené a již rozběhlé akce. A právě proto jsme na toto překlenovací období nějaký oficiálně schválený rozpočet nutně potřebovali," konstatoval Bareš.

(max)


Městu zůstalo devět milionů

Lázně Bělohrad - Se zůstatkem devět milionů korun podle všech odhadů skončí letošní hospodaření města Lázně Bělohrad. K hlavním výdajům v letošním roce z místního rozpočtu se řadí rekonstrukce kuchyně mateřské školy a oprava topení v přístavku za více jak 2,5 milionů korun. Dalších pět set tisíc bylo investováno do konvenktomatu pro kuchyň základní školy. Šest milionů korun vložilo město do oprav chodníků a komunikací. V hodnotící zprávě starosty Pavla Šubra mezi chystanými akcemi na příští rok figuruje například plánovaná výměna betonových dlaždic v centru města, které by měla nahradit žulová dlažba. Tato obměna povrchu na náměstí je mimo jiné podmíněna rekonstrukcemi sítí, které jí musí předcházet. Radnice chce na rok 2001 požádat o dotaci na odbahnění rybníku Pardoubek, a v návrhu je i obnova křížové cesty na Byšičkách. Vzhledem k růstu ceny plynu není stále jistá plynofikace obcí Brtev, Lány a Hřídelec. Letos byla také dokončena výstavba bytového domu v Harantově ulici, který byl hrazen z dotace státu a příspěvku nájemníků. Za stejných podmínek byla minulý měsíc zahájena také rekonstrukce bývalého hotelu Zátiší, kde vznikne další 38 bytových jednotek.

(jn)


DÍVKA ROKU 2001 V hořickém Domě kultury Koruna sedmnáct dívek ve věku od 13 do 15 let usilovalo v sobotu o postup ze základního do oblastního kola soutěže Dívka roku 2001, které se bude rovněž konat v Hořicích. Vítězkou po absolvování tradičních disciplín se stala Žaneta Wiesnerová z Hořic, která jednoznačně zabodovala i u publika, když získala titul Miss Sympatie. Druhá skončila Kristýna Bláhová (vlevo) ze Sobotky, a třetí stupínek patří Evě Skokanové rovněž z Hořic. Hostem večera a členkou poroty byla mimo jiné i známá zpěvačka Petra Černocká. Oblastní kolo se koná 31. ledna. Výtěžek ve výši necelých 11 tisíc korun byl pořádajícím Domem dětí a mládeže předán ředitelce mateřské školy pro děti s kombinovanými vadami ze speciální třídy.

FOTO: jn


Masokombinát Jičín plánuje rozšíření výroby

Masokombinát Jičín plánuje v následujících letech investovat do rozšíření výroby 30 až 60 milionů korun.

FOTO: jn

Jičín - Jičínský Masokombinát plánuje do roku 2002 investici v objemu řádově několika desítek milionů korun. Provázet by ji mělo i rozšíření pracovních příležitostí, jejichž počet se pravděpodobně zvýší až o dvacet míst.

V první polovině příštího roku má mít vedení firmy k dispozici finální projekt, který zahrnuje výstavbu nových zpracovatelských kapacit na pozemcích průmyslové zony, včetně modernizace stávajících prostor.

"Do konce ledna budeme mít zpracovaný druhý návrh, oponenturu k první studii. Teprve na základě jejich posouzení se rozhodneme, které variantě dáme přednost. V každém případě se s projektovou přípravou začne hned od února. A pokud nebudou problémy se schvalováním, je pravděpodobné, že se na podzim zahájí přípravné práce, aby se na jaře 2002 mohla stavba rozjet," oznámil ředitel společnosti Ladislav Adam.

Obě stávající varianty se z hlediska celkových nákladů od sebe zásadním způsobem liší. Objem investic se bude pohybovat v rozmezí 30 až 60 milionů korun. Uskutečnění záměru je pro Masokombinát nezbytností. "V současnosti nejsme soběstační, na porážku musíme každý měsíc maso vykupovat od jiných dodavatelů. Naše plány počítají s navýšením zpracování, výrobou výsekových mas. Je to pro nás nutnost nejen z hlediska zpracovatelské kapacity, ale i z důvodu toho, aby už nová porážka fungovala v souladu s požadavky Evropské unie, což dnešní provoz nesplňuje," vysvětluje Adam.

O kolik pracovníků se zvýší počet stávajících dvou set zaměstnanců, se bude odvíjet od výsledné investice. Už dopředu však ředitel předesílá, že se firma soustředí na zvýšení produktivity práce. K tomu má přispět modernizovaná technologie, díky níž budou některé operace plně automatizované. "Přesto předpokládáme, že přijmeme asi dvacet dalších lidí," doplnil Adam. Výroba bude pokračovat nepřetržitě i v době výstavby nové haly, která vyroste na pozemku v těsném sousedství areálu Masokombinátu Jičín.

Ten za letošní rok očekává obrat kolem 340 milionů korun, přičemž cílem firmy je po dokončení úprav docílit zvýšení ročních tržeb na úroveň půl miliardy korun. Zatímco se řada tuzemských masokombinátů potýká s existenčními problémy, z nichž čtyři ukončily činnost jenom v letošním roce, jičínský podnik jako jedna z mála firem v oboru se chystá na další expanzi. Podobný krok učiní v následujícím roce také Kostelecké uzeniny, které plánují stavbu nového závodu za více jak 400 milionů korun.

"Situace není ani pro nás jednoduchá, ale částečně nám ji usnadnilo to, že okolních šest masokombinátů v uplynulých letech zaniklo. Svou činnost ukončil Březhrad, Poděbrady, Boleslav, Liberec, Jablonec a Turnov. Tím se nám uvolnil prostor na trhu, také strategická poloha Jičína k tomu víceméně nahrává. Takže perspektiva tady pro nás určitě je, zvlášť když se nacházíme v centru regionu, který má výrazně zemědělský charakter," hodnotí výchozí pozici Adam.

Z důvodu chybějící kapacity porážek došlo k meziročnímu poklesu u výsekových mas zhruba o šest procent. Naopak u masné výroby zaznamenal letos jičínský Masokombinát nárůst o 27 procent a u polotovarů dokonce až o 250 procent.

(jn)


Raisův kraj podruhé

Lázně Bělohrad - Více než dvoutisícovým nákladem vydaly Anenské slatinné lázně ve spolupráci s městem přepracovanou publikaci Raisův kraj od Zdeňka Prchala, která vyšla před pěti lety.

Nová knížka je aktualizována a obohacena o další údaje. "Před lety vyšla pouze v černobílém provedení, tentokrát jsme použili i barevné diapozitivy," sdělil ředitel lázní Radim Kalfus. Publikace má být už v těchto dnech k dostání. V úvodu je zpracován geologický vývoj Bělohradska. Další kapitoly jsou věnovány historii města, lázní a místním památkám. "V případě prvního vydání byl mezi lázeňskými hosty o knihu velký zájem. Nyní jsme ji doplnili například i o náměty na výlety do okolí. Součástí přílohy jsou také plánky Hořic a Nové Paky a mapa celého okolí včetně Miletínska, Peckovska a Zvičiny," doplnil Kalfus.

(jn)


HOROLEZCI NA RADNICI Účastníci expedice Himalaya 8000, kteří se počátkem listopadu vrátili ze svahů osmitisícové Kančendžengy, byli v pondělí přijati starostou Jičína Jiřím Liškou. Přestože se jim kvůli nepřízni počasí nepodařilo zdolat třetí nejvyšší vrchol světa, považují za úspěch i to, že se všichni horolezci vrátili ve zdraví zpět. Na fotografii zleva Josef Šimůnek, Luděk Ondřej a Josef Kubíček.

FOTO: Josef Krenn


Problémoví neplatiči nájemného

Jičín - Ve vlastnictví města i po částečně provedené privatizaci vybraných domů stále zůstává na 1800 bytových jednotek. Začátkem roku 1994 bylo přitom k postupné privatizaci rozhodnutím městského zastupitelstva určeno 244 bytů. Z nich se již podařilo prodat téměř devadesát procent.

Podle ředitele Městského bytového podniku v Jičíně Pavla Bílka v současné době k prodeji zbývají pouze ty domy, kde lze předpokládat menší než stoprocentní zájem nájemníků o koupi. Do majetku Jičína přitom během několika posledních let připadly další byty především z nové výstavby. Týká se to například části nově postaveného objektu v sousedství městského hřbitova. "Po této první větší vlně odprodejů bytů do soukromých rukou další privatizaci bytového fondu nechystáme," říká Bílek. Do první části privatizace byla zařazena především starší zástavba, u které by město čekaly v poměrně blízké budoucnosti nemalé investice. Proti dalším odprodejům hovoří i všeobecná nechuť dnešních nájemníků i za cenu výrazně nižší, než je cena odhadní, byty od města odkupovat. Důležitým momentem je i to, že v jejich většině bydlí důchodci, kteří nemají žádný důvod nebo motivaci jednotky odkupovat. "Z pověření města jsme v počáteční fázi privatizace provedli průzkum, ve kterém jsme zjišťovali zájem o koupi bytů na sídlišti v domě s dvěma vchody po 48 jednotkách. Jak z něho vyplynulo, pouze 3 nájemníci by o koupi panelového bytu jevili zájem, mnozí z nich však ani neodpověděli," dokresluje situaci právnička MBP Helena Cimbálová.

Přestože byly ve starší zástavbě byty z větší části odprodány, čekají bytový podnik a potažmo městský úřad nemalé výdaje v oblasti investic a údržby zbylých objektů. Roční rozpočet podniku, který je ve výši 22 milionů korun, však prozatím z větší části kryje pouze nutné běžné náklady a na rozsáhlejší investice již nezbývají finance. "Rádi bychom samozřejmě z městské kasy získali více. Přesto se nám daří z vybraných peněz z nájmů okolo 12 milionů zpět do bytového fondu vracet. Provádíme například různé opravy střech, rozvodů a fasád. Nezbývají však už peníze na potřebné zateplování objektů a jejich zásadnější rekonstrukce," konstatuje ředitel. Financování podniku komplikují i neplatiči nájemného. Objem pohledávek ke konci roku již bude podle právničky Cimbálové okolo 420 tisíc korun. "Počet neplatičů se rámcově pohybuje v rozmezí 60 až 100 osob, záleží na konkrétním období. Jejich množství tradičně stoupá od září, kdy se vyúčtuje topná sezona," říká Cimbálová. Podle ní je z uvedeného počtu okolo padesáti stále se opakujících případů a u deseti z nich se jedná o vyloženě "chronické" dlužníky, s kterými se v některých případech vedou časté soudní spory. "Přesto se nám daří s neplatiči velice úspěšně bojovat. Pokud nám někdo dluží už tři nájmy, podáváme k soudu návrh na vydání platebního rozkazu. Jestliže přesto dotyčný nezaplatí, a proti platebnímu rozkazu podá odpor, vede se s ním soudní spor. A v případě, že ani to nepomůže, může dojít až k jeho vystěhování z bytu," dodává závěrem.

(max)


Nové Noviny