Nové Noviny č. 50/0022. prosince 2000str. 1

Ceny tepla porostou

Hořice, Jičín, Nová Paka - Domácnosti napojené na centrální rozvod tepla musí po Novém roce počítat i s vyššími rodinnými výdaji za ohřev svých radiátorů. Růst ceny tepla v lednu se odhaduje o šest až deset procent.

Městská energetická v Hořicích zvedla cenu naposledy minulý měsíc zhruba o tři procenta. "Nový rok? K němu vám zatím nic konkrétního říct nemohu, zatím nemám ceník. Podle předběžných kalkulací bychom se mohli vejít do šesti procent," odpověděl na dotaz NN vedoucí Městské energetické Petr Kašpar. Doplnil, že za celý letošní rok došlo k zvýšení ceny o 19 procent, vedle jiných faktorů na tom měl hlavní podíl především růst světových cen plynu.

Městská energetická Hořice chystá na příští rok napojení dalších objektů na centrální rozvod, k čemuž by chtěla využít i některý z dotačních programů ministerstva pro místní rozvoj případně Státního fondu životního prostředí. Uvažuje se například o napojení domova důchodců a o teplofikaci jedné z oblastí za kotelnou. Obě akce by podle Kašpara měly příznivý ekonomický dopad na fungování tepelného hospodářství ve městě. "Z důvodu technického pokroku, který vede k tomu, že spotřeba tepla neustále klesá, má za následek, že se snižuje využití kapacity zdrojů a tím se vytváří tlak na cenu. Proto je důležité, abychom napojovali nové odběratele," vysvětluje Kašpar.

Také v Nové Pace podle ředitele Správy bytů a budov Jaroslava Gottsteina chystají napojení dalších objektů. "Teplárna má určitou kapacitu a je v zájmu vlastníka, tedy obce i dalších odběratelů, aby se jejich počet průběžně zvyšoval. V příštím roce bychom chtěli napojit novou čtyřiadvacetibytovku, která se nyní staví, a budeme usilovat i o napojení továrny německé firmy AEG, která má v Nové Pace investovat," sdělil Gottstein. "Cena tepla v novém roce určitě stoupne, budeme se samozřejmě snažit, aby byl nárůst co nejnižší," doplnil. Průměrná cena za jeden GJ se dnes v Nové Pace pohybuje na hranici 330 korun.

V Jičíně v současnosti už jednotná cena tepla pro vytápění všech bytových domů vychází na zhruba 262 korun za GJ. O kolik se zvedne po prvním lednu, zatím ředitel Městského bytového podniku Jičín Pavel Bílek neupřesnil. Zajímavým poznatkem je, že se spotřeba tepelné energie stále snižuje, a to i jako důsledek postupné změny klimatu. "Asi tak od roku 1997 sledujeme, že se průměrná venkovní teplota v zimním období zvyšuje, to je ostatně vidět i na měřené spotřebě. Navíc od poloviny devadesátých let jsou zaváděna různá úsporná opatření," potvrdil Gottstein. Naproti tomu režijní náklady na výrobu tepla obecně stoupají.

(jn)


RYTÍŘI FOTBALU V restauraci Amadeus v Jičíně byli v pondělí oceněni "Rytíři fotbalu" pro rok 2000, které vyhlašuje Okresní fotbalový svaz. Na fotografii jsou ocenění (zleva) Ladislav Višňar, Oldřich Voňka, Květoslav Berný, Stanislav Elis a Zdeněk Langr, kterým předal ceny předseda OFS Jičín František Materna.

FOTO: Josef Krenn

Kajínek ve Valdicích

Valdice - Nebezpečný vězeň Jiří Kajínek, kterému se podařilo před několika týdny uprchnout z trestnice v Mírově, byl dopaden a od soboty je umístěn ve valdické věznici, kam jej za mimořádných bezpečnostních opatření převezla ostraha krátce po poledni.

Z Valdic, kde je dvojnásobný vrah umístěn, se už v roce 1996 také pokusil o útěk, ale byl včas vězeňskou službou dopaden, právě když se pohyboval na střeše objektu. Ředitel valdické věznice Karel Kocourek uvedl, že žádná speciální opatření kvůli Kajínkovi nenastala. "Cela, ve které je umístěn, je vybavena tak, že jsme nemuseli k žádným mimořádným úpravám přistoupit," sdělil ředitel.

Kocourek navíc doplnil, že tamní zařízení je od soboty po Mírově druhou věznicí v České republice, která bude přijímat odsouzené na doživotí, a Kajínek je prvním z nich. Případný převoz dalších doživotně odsouzených do Valdic se podle vedení věznice zatím nechystá. Za zdmi bývalého kláštera by si měl podle našich informací odpykávat výjimečný trest i jiný a veřejnosti známý muž, Fehim Hanuša, kterého pražský vrchní soud před necelými třemi týdny odsoudil za vraždu na pětadvacet let.

(jn)


ROZLOUČENÍ SE SEZONOU V hotelu Štikov poděkoval minulý pátek úspěšný lužanský závodník Václav Fejfar na slavnostním setkání sponzorům a dalším lidem, kteří mu pomohli získat letošní titul mistra Evropy a České republiky v autokrosu ve třídě do 1600 ccm. Zvlášť ocenil několikačlenný tým mechaniků. "Do cíle musím auto dovést sám, ale za mnou je řada lidí, bez kterých bych vítězit nemohl," řekl Fejfar na jejich adresu, krátce před tím, než jim osobně předal malé poháry. Václav Fejfar, reprezentující Autoklub Nová Paka, pořádal rozloučení s úspěšnou sezonou v hotelu, který je jen kousek od známé autokrosové trati ve Štikovské rokli.

FOTO: jn


Růst ceny plynu ohrožuje ekologii

Libáň - Starosta Libáně Jan Šesták nevylučuje, že proklamovaný růst ceny plynu pro maloodběratele o více jak 24 procent od ledna příštího roku ohrozí plánovanou plynofikaci města potažmo celého jihozápadního cípu jičínského okresu.

V nedávné anketě, kterou pořádala radnice, se pro plynofikaci vyjádřila pouze třetina obyvatel Libáně. Pokud by se průzkum konal dnes, počet hlasů, vyslovujících souhlas s touto akcí, by nejspíš ještě poklesl. "Spousta lidí si to určitě rozmyslí. Nelze vyloučit, že na tom celá plynofikace zkolabuje. Je to podobné jako u přímotopů, od kterých se kvůli růstu ceny elektrické energie upouští, a domácnosti se opět vrací k tradičním způsobům vytápění," poznamenal Šesták.

Zároveň ale potvrdil, že město s plynofikací stále počítá, smlouvu však zatím nepodepsala Východočeská plynárenská. Termín zahájení prací je přislíben na rok 2002 a Libáň by se měla na investici podílet 20 miliony korun. Další část z celkových nákladů, které dosáhnou k 70 milionům korun, bude hradit Kopidlno, Rožďalovice a další okolní obce.

Podle libáňského starosty přechází řada lidí opět k tuhým palivům, jako je dřevo a uhlí. "Takové případy se množí nejen tady u nás, ale třeba i na Rakovnicku. Stále více populární jsou například krbová kamna," dodává Šesták. Jak řekl, ani samotné město si nemůže dovolit zavést plyn do areálu zdejší základní školy. "Tento způsob vytápění by byl pro rozpočet města finančně neúnosný, proto zatím zůstaneme u koksu." Také vedoucí okresního referátu životního prostřední Hugo Zellerin připouští, že rostoucí ceny plynu a elektřiny a neexistující energetická koncepce státu bude mít dopad na ekologii. "Je logické, že každý člověk hledá to, co by pro něj bylo nejvýhodnější, zvlášť po zkušenostech s přímotopy. Pokud se něco nezmění, vrátíme se do situace, ve které jsme byli před několika lety. Jaký bude další vývoj, bohužel tady v regionu neovlivníme, to záleží na Praze," konstatuje Zellerin.

Téma zdražujících se energií se tento týden dostalo také na pořad jednaní zastupitelstva v Miletíně, kde se rovněž připravuje plynofikace. "Je jisté, že řada lidí bude váhat. O přivedení plynu se hovoří už několik let a zajištění lepšího komfortu pro občany není rozhodně jediným důvodem, proč o tuto akci usilujeme. Plynofikaci musíme posuzovat v širších souvislostech," říká miletínská starostka Lenka Kožíšková. Růst ceny plynu dělá starosti například také vedení Obecního úřadu ve Slatinách, kde by se mělo s rozvodem středotlaku začít v příštím roce. Naopak Úbislavice na Novopacku letos možnost plynofikace zamítly z důvodu vysokých pořizovacích nákladů.

(jn)


Zastupitelé zamítli rozvojovou agenturu

Jičín - Zastupitelé na pondělním veřejném zastupitelstvu opětovně zamítli návrh městské rady na vstup města do Královéhradecké agentury regionálního rozvoje. Ta podle názoru většiny přítomných nepřinese městu žádné výhody a roční poplatek 60 tisíc korun za členství v agentuře je podle jejich slov pouze zbytečnou investicí. Příznivci vstupu naopak zastávají názor, že členství v této organizaci by napomohlo získávání potřebných peněz do regionu, ovšem po špatných zkušenostech s fungováním podobných agentur v minulosti nedokázali své kolegy přesvědčit.

Na programu zasedání byly rovněž nezbytné úpravy jednacího řádu a vytvoření kontrolního a finančního výboru, tak jak to ukládá nový zákon o obcích. Zákon o reformě veřejné správy si vynutil schválení zřizovacích listin u 18 městských organizací a schváleno bylo také rozpočtové provizorium na příští rok do doby, než bude sestaven rozpočet nový.

V části věnované majetkovým záležitostem došlo mimo jiné k odsouhlasení půjčky pro občany z fondu rozvoje bydlení v celkové výši 1,3 milionu korun. Zastupitelé taktéž schválili odprodej pozemků po Allioně o rozloze cca 20 tisíc metrů čtverečných pro Masokombinát Jičín a společnost ZEA+. Schválen byl rovněž odprodej dvou městských pozemků Ladislavu Bártovi, jenž ve výběrovém řízení zvítězil nad druhým zájemcem - společností Ekoma s.r.o. a OV KSČ. Kvůli pochybnostem o postupu při výběrovém řízení však byl vzápětí přijat návrh na jeho přezkoumání kontrolním výborem.

Jičínští zastupitelé vyjádřili také souhlas se zamýšleným projektem Střediska automobilového sportu (SAS) na vybudování vodní nádrže a rekreačního areálu pod Zebínem. Aby bylo možné získat státní dotaci na tento projekt, schválili zastupitelé vstup města Jičína do sdružení se SAS. K tomuto projektu směřoval jediný dotaz z řad veřejnosti, ve kterém byla učiněna poznámka k personálnímu složení SAS.

(pe)


Lidé vyjádří názor anketním lístkem

Sobotka - Seznámit veřejnost s návrhem na využití čtyř domů, které tvoří jižní stranu soboteckého náměstí, se rozhodlo vedení města, když tento týden do kulturního střediska předložilo k nahlédnutí studii architekta Libora Sommera.

Radnice tak činí ve shodě s tím, co už před několika měsíci přislíbila: dát lidem možnost vyjádřit se k návrhu, který nabízí úpravu a nové využití celého špalíčku. Ten sestává z rodného domu Fráni Šrámka, knihovny, bývalé radnice a pojišťovny Slávia. V posledním rohovém domě se nacházejí byty, vesměs však v nevyhovujícím stavu.

Město podle už dřívějšího vyjádření starosty Petra Hejna hledá vhodnější náplň pro tyto objekty v centru Sobotky. "Při zpracování návrhu se vycházelo z historických skutečností. Řeší se například otázka, zda je odpovídající současné umístění knihovny, rozdělené na dvě samostatná oddělení pro dospělé a děti do dvou objektů. Nebo kde by se mohly vytvořit prostory pro městské muzeum, kino či víceúčelový sál. Případně, zda a za jakých podmínek zpřístupnit prostranství dvorů za bývalou radnicí," naznačila vedoucí městského úřadu Jaroslava Vraná.

Sommerova studie je vystavena v knihovně, kde se s ní mohou lidé seznámit a prostřednictvím anketních lístků vyjádřit také svůj názor. Každý tak bude mít možnost reagovat až do konce března příštího roku. "Chtěli jsme dát lidem dostatečně dlouhou dobu k tomu, aby se mohli této veřejné diskuze formou dotazníku zúčastnit. Teprve na základě ohlasů obyvatel bude podle odborných podkladů zpracován detailnější projekt," dodává Vraná.

Na budoucí úpravu domů bude město zřejmě žádat o některou ze státních dotací nebo grant. Uskutečnění samotného záměru se však už dnes jeví jako dlouhodobá záležitost.

(jn)


Nové Noviny

- # -