Nové Noviny č. 48/008. prosince 2000str. 12

Body si odvezli hokejisté Náchoda

HC Jičín - HC Náchod 2:5 (0:1, 1:3, 1:1)

Jičín - Odvetné utkání (3.12.) jičínským hokejistům nevyšlo a ztracené body mohou hodně chybět. Na ukazateli času byla třetí minuta a domácí prohrávali 0:1. Tak také skončila první třetina, i když se domácí snažili, seč mohli. Také ve druhé třetině to byli domácí, kteří se snažili vyrovnat a otočit skóre ve svůj prospěch, jenže to byl Náchod, který dal druhý gól utkání. Na začátku 39. minuty přece jen Jičín snížil a svitla naděje na obrat. Pak ale přišla poslední minuta druhé třetiny a s ní v rozpětí 14 vteřin dva góly v síti domácích, ten druhý byl dokonce vlastní. I ve třetí třetině si Jičínští vypracovali řadu gólových příležitostí, ale puk si cestu za záda hrajícího brankáře nechtěl najít. V končící 51. minutě hosté dokonce zvýšili při hře čtyři na čtyři na rozdíl čtyř branek. 57 sekund před koncem, ve vlastním oslabení, upravili domácí na konečných 2:5.

Branky Jičína: Dušek a Fadrhonc, as. Zezulka a Dušek. Vyloučení: 7:9 bez využití, v oslabení 1:0. Rozhodčí: Vávra - Srna, Vokřál, 380 diváků. Sestava HC Jičín: Skákalík - Stříteský, Švancar, Polák, Pěnkava, D.Charypar, Šoltys, Peřina, Dušek, Šír, Banyi, Fadrhonc, Surma a Zezulka.

(mj)

Jiří Kazda vyhrál Mikulášský běh

Brada - Pětapadesát ročníků bez jediného přerušení má za sebou po uplynulém víkendu jeden z nejstarších závodů v naší republice, populární Mikulášský běh. Cílovou metou na tratích od 50 do 2800 metrů proběhla více jak pětistovka vyznavačů běhání v přírodě od těch nejmenších, jednoletých, kteří sotva zvládají prvé krůčky, přes začínající běžce, výkonnostní atlety a orientační běžce, až po veterány.

Vlastnímu závodu předcházela vzpomínka na dvě význačné atletické osobnosti nedávno zesnulé, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka a zakladatele Mikulášského běhu, jičínského atleta a všesportovce doktora Vladislava Bosáka. A pak již za asistence Mikuláše s andělsko-čertovskou družinou byl zahájen více jak tříhodinový běžecký program. Ti nejmenší závodníci si odnášeli po proběhnutí cílem sladkou odměnu, na starší pak čekalo po skončení závodu vyhlášení vítězů, kde nejlepší závodníci obdrželi ceny věnované sponzory závodu. Tak jako každoročně se největší pozornost upírala na souboje v hlavní kategorii závodu mužů. Zde zvítězil letošní juniorský mistr světa v OB Jiří Kazda, před jedním z nejúspěšnějších běžců posledních ročníků Zdeňkem Zikmundem. V ženské kategorii se vítězství rozdělily mnohonásobná vítězka Lída Slaninová s Madlou Kolářovou reprezentující nastupující generaci. Vítěz mužského závodu byl dekorován putovní cenou, kterou pořadatelům věnoval jičínský výtvarník Petr Heber.

Pořadatelé z jičínského atletického oddílu a orientační běžci ze Sportcentra mohli přivítat na Bradech i řadu vzácných hostů, mezi jinými i dvojnásobného olympijského vítěze z Atlanty, kanoistu Martina Doktora s jeho otcem Josefem, starostu Jičína Jiřího Lišku a další milé hosty. Na závěr běžeckého setkání se v sále restauračního zařízení na Bradech uskutečnilo vzpomínkové setkání pořadatelů, zakladatelů a příznivců zesnulého Hasana. Právě při této příležitosti došlo k symbolickému předání pořadatelské štafety nastupující generaci, aby byla zachováno jeho pokračování v nezměněné podobě.

U příležitosti 55. ročníku MB vyšla reprezentační publikace Mikuláš v tretrách, ve které je množství vzpomínek zakladatelů, významných osobností, které se postavily na start, široká statistická část a množství fotografií. Naleznete ji na pultech jičínských knihkupectví a sportovních prodejen.

Pořadatelé děkují za laskavou podporu sponzorům a příznivcům závodu, kteří přispěli k jeho hladkému průběhu. Především pak firmám VZP a.s. Jičín, RENTO, FOTO Ullrich, ALGIDA, CK Sportcentrum, SAGITA Jičín, Galerie Na hrázi, SPORT RELAX, RK TISK a další.

(Peš)

Havlík třetí

Jičín - O minulém víkendu se Praze konalo Mistrovství ČR v lezení na umělé stěně. Jako již tradičně se tohoto závodu zúčastnil i jičínský borec Marek Havlík, lezoucí za tým Reebok-Alpinus. Jak vše probíhalo, nám přiblížil sám Marek Havlík.

Po sérii titulů mistra ČR, tentokrát jen 3. místo. Je to zklamání?

Zklamání to samozřejmě může být a zřejmě i trochu bude. Do závodu jsem nastupoval s lehkou chřipkou a těžkou hlavou, jak obhájit loňský titul. Projevila se i únava z dlouhé letošní sezóny, v níž jsem absolvoval dvakrát tolik závodů než kdykoliv předtím. S výkonem jsem byl maximálně spokojený, žádné chyby, odpočinky tam, kde je třeba. Mohlo by se zdát, že jsem lezl až příliš opatrně, ale je lepší jít na jistotu. I tak je lezení dost o náhodě.

Jaký byl průběh závodu?

Závody byly organizačně velmi dobře zajištěny, jak pro závodníky, tak pro diváky. Ze sobotního předkola, účastnilo se ho sedmdesát závodníků, postoupilo do nedělního semifinále dvacet osm lezců. Z něho prošlo sítem osm nejlepších. Finálová cesta se mi moc líbila a předem jsem věděl, že mi sedne. Po 10 minutách lezení v převislé a stropem vedené cestě padám jeden metr před koncem cesty. Nejvíce jsem byl zklamán z přístupu hlavního rozhodčího, jenž mě připravil o jednu příčku. Takový je sport, závodů je přede mnou více než dost a budu mít možnost regulérně bojovat o příčky nejvyšší.

Díky za rozhovor a ať ti to vyjde.

J.Tišer

Výsledky Mikulášského běhu

Intervalový start dvojic

Kategorie: žákyně ml. - 1000 m: 1. Eliška Hájková (Ski Jablonec n/N) - 4,05, žáci ml. - 1000 m: 1. Jan Rykr (Seba Tanvald) - 3,54, žákyně st. - 1000 m: 1. Iveta Šenoldová SKI Jilemnice) - 4,12, žáci st. - 1000 m: 1. Zdeněk Přikryl (Jičín) - 11,09, dorostenky - 1000 m: 1. Radka Uvizlová (SK JIlemnice) - 4,37, dorostenci - 2800 m: 1. Jiří Ryšavý (Jilemnice) - 10,42.

Novopackým přálo štěstí

HC Lomnice - BK Pivovar Nová Paka 2:3 (0:0, 1:2, 1:1)

Lomnice n/P - Očekávané derby utkání přivítalo novopacké hokejisty v krásné lomnické hale. Utkání předcházel v pátečním podvečeru souboj juniorů. Na novopackém ledě se radovali z těsného vítězství 6:5 domácí.

První třetina začala bez velkého taktizování. Domácí napadali hostující hráče až v hloubi jejich pásma. Tím jim komplikovali zakládání protiútoků a donutili je k častým ztrátám kotouče. Tato snaha znamenala pro domácí vytvoření velkého množství brankových příležitostí. Ovšem tento večer novopacký brankář Klik podal výjimečný výkon, kterým položil základ k vítězství svého mužstva. Šestnáct pokusů domácích v první třetině proti čtyřem střelám hostujícího kolektivu dává obrázek o dění na ledě. Druhou třetinu již hosté srovnali krok, ale do vedení se v dvacáté sedmé minutě dostali domácí, když se nekrytý Valenta dostal k odraženému kotouči. Hosté okamžitě reagovali. Ihned po obdržené brance dokázal třetí útok srovnat. Rychlovský nahodil před branku, kde za záda Jerieho tečoval P. Šmika. Stejná řada posunula hosty do vedení v třicáté páté minutě. P. Šmika posunul před branku na P. Kolovratníka, který poslal kotouč mezi betony do branky. Za zranění P. Kolovratníka šel do kabin domácí Zikmund.

Závěrečnou třetinu začali lépe domácí, když pět minut po přestávce srovnal Ježek. O tři minuty později šel novopacký kolektiv opět do vedení. Úspěšná byla třetí řada. Rychlovský od mantinelu poslal kotouč před branku, kde nekrytý P. Kolovratník zblízka překonal domácího brankáře. Hosté měli v závěru výhodu přesilové hry, ale spíše mohli po chybách inkasovat, než pečetit své vítězství. Podobně jako při přesilové hře domácích, při které měl výjimečnou brankovou příležitost hostující Nedomlel. Kotouč z jeho hole mířil nad domácí branku. Závěr přinesl velké šance domácím. Novopacký obránce Karban ztratil ve středním pásmu kotouč. Domácí útočník nedokázal z nájezdu výborného Klika překonat. Závěrečné power play sehráli domácí dobře, ale vyrovnání jim nepřineslo.

Branky BK: Valenta, Ježek, as. Bláha, Chochola - P. Kolovratník 2, P. Šmika 1 + 1, as. Rychlovský 2. Vyloučení: 6 a 5+OK Zikmund: 8, bez využití. Rozhodčí: Kejzral st. - Kejzral ml., Rozsypal. Diváků: 450.

Sestava BK: Klik /Věchet/ - J. Křížek, Karban, Ženíšek, P. Křížek - L. Kolovratník, Nedomlel, Vondrák - Langmajer, Sucharda, Kubálek - P. Kolovratník, Rychlovský, P. Šmika.

(bš)

Oblastní volejbal

Přebor muži: Jaroměř - Hořice 3:0 a 3:0, Vamberk - Dřevěnice 3:0 a 3:1, VK Hr.Králové - Vrchlabí 2:3 a 1:3, Police - Rychnov 2:3 a 1:3, Slávie Hr.Králové B - Broumov 3:0 a 3:2.

10.Broumov1631315:4319

Přebor ženy: Jičín A - Jilemnice 2:3 a 1:3, Červený Kostelec - Hr.Králové A 0:3 a 0:3, Staré Město - Start Náchod 3:1 a 3:0, Trutnov - Žacléř 3:1 a 3:2, Malšovice-Pardubice A 0:3 a 0:3.

Topspiny v oblasti

Stolní tenisté mají za sebou další kolo oblastních soutěží. Výsledky našich týmů - divize muži: Turnov - Stará Paka 10:7, Jičín - Slávie Hradec Králové 5:10 a derby Jičín - Stará Paka 4:10 (Kohout 2, Kašpar a Müller 1, Kuba 0 - Čeřovský 3,5, Jež a Vajgl 2,5, Šajner 1,5). Přebor muži: Valdice - Turnov B 10:0, Valdice - Semily 10:7. Soutěž muži: St.Paka B - Jičín B 9:9, St. Paka B - Kopidlno 10:3, Hořice - Jičín B 9:9, Hořice - Kopidlno 10:4.

(n)

Chodci v reprezentaci

Nová Paka - Novopacká chodecká líheň začíná nést své ovoce, když už má tři sportovce v reprezentaci. Jiří Šorm reprezentuje Českou republiku v kategorii mužů, Radek Pařízek je nejlepším českým juniorem a podobně i Jiří Chaloupka, věkem ještě žák, nemá konkurenci v kategorii dorostu. Tento velmi talentovaný mladý chodec v těchto dnech přestupuje za svými staršími klubovými kolegy do USK Praha. Radek Pařízek a Jiří Chaloupka se nyní připravují na Šumavě a později by se všichni tři v rámci soustředění Českého reprezentačního celku měli připravovat ve vysokohorském prostředí v Itálii nebo na Slovensku.

Na konci letošní sezóny uspořádali Švýcaři již tradiční chodecký mítink v Luganu, v jehož rámci se uskutečnila i štafeta smíšených tříčlenných družstev. Žena na prvém úseku závodila na 5 km, prvý muž šel deset kilometrů a třetí člen štafety zakončil dvaceti kilometry. Štafeta České republiky, ve které šel poslední úsek Jiří Šorm, skončila na velmi pěkném třetím místě, za celkem Itálie a Velké Britanie.

V žákovských mezinárodních závodech zde na 3 km zvítězil bez větších problémů Jiří Chaloupka. O týden později se uskutečnil v italské Piacenze Evropský pohár družstev, kde český celek při účasti Jiřího Šorma skončil na pátém místě, když prvé místo obsadila domácí reprezentace.

(bas)

JUDO: VC Jičína

Jičín - Za účasti závodníků z Německa, Ruska a České republiky se v hale sportovního areálu konal již 33. ročník Velké ceny Jičína mužů v judu. Přesto, že se letošního ročníku neúčastnil takový počet závodníků jako v minulých letech, bylo se zejména v medailových bojích na co dívat. Svoje loňská první místa obhájili Luppi (SKJ Č.Budějovice) a Cibulka (USK Praha). Z jičínských závodníků pak vybojoval stříbrnou medaili Trávníček (60 kg) a bronz přidal Křelina (+90). Mezi zúčastněnými kluby nejlépe obstáli judisté USK Praha před pořádajícím oddílem SKP JUDO Jičín.

Vítězové a výsledky jičínských závodníků: 60 kg - 1.Remo Luppi (SKJ Č.Budějovice), 2.Oldřich Trávníček. 66 kg - 1.Pavel Sunkovský (SKP Hradec Králové), 5. Ctibor Havlík a Petr Chalupa, 7.Vít Vacek. 75 kg - 1.Marek Moravík (SKP Hradec Králové). 81 kg - 1.Vít Kluganost (USK Praha), 7.Petr Chlada, 9.Martin Chaloupský, 90 kg - 1.Tomáš Cibulka (USK Praha). +90 kg - 1.Valentin Panfili (JK Prostějov), 3.Milan Křelina, 4.Gustav Doležal.

(ps)

Jičínské házenkáře nezastavila ani vedoucí Tatra Kopřivnice

AGS HBC Jičín - KH Tatra Kopřivnice 22:18 (11:8)

Jičín - V sobotu bylo na pořadu dlouho očekávané střetnutí házenkářů mezi vedoucí Kopřivnicí a druhým celkem tabulky, domácím AGS HBC Jičín. Jičínský trenérský tandem měl menší problémy se sestavou, neboť pro druhou červenou kartu nemohl hrát Josef, stále chyběl i Pustka, který byl v zahraničí. Poprvé tak dostal příležitost odchovanec jičínské házené, dorostenec Michal Mareš a po delší přestávce se znovu objevil Roman Jandera.

První minuty tohoto utkání byly z obou stran dosti nervózní. Do vedení šli ve druhé minutě domácí, když Kořínek technickou střelou zakončil nacvičený signál. Hosty to však v žádném případě nezaskočilo a v osmé minutě byl stav 2:3 v jejich prospěch. V polovině prvního dějství Jičínští srovnali na 3:3, ale Moravané odpověděli velmi rázně a ujali se vedení 4:6. Navíc se v té době zranil Věcek (později se ukázalo, že se jedná o zlomeninu palce pravé ruky). V brance Jičína se potom ale blýskl několika skvělými zákroky Doman. Jeho spoluhráči zrychlili hru a brankami Babáka a Prachaře otočili na 7:6. Hosté ještě stačili odpovědět vyrovnávací brankou, ale závěr prvního poločasu vyzněl zcela ve prospěch Jičína. Nejprve skórovali Pancner a Samec a zvýšili na 9:7, Kopřivničtí snížili na 9:8, ale poslední slovo měli domácí. V poslední minutě proměnil sedmimetrový hod Babák, hosté potom ukvapeně vystřelili, brankář Doman míč s přehledem zachytil a dlouhou přihrávkou přes celé hřiště ideálně našel rychlonohého Kořínka, který tři sekundy před koncem první části nekompromisně pečetil na 11:8.

Z prvního útoku druhé půle snížili hosté na 9:11 a dali tak jasně najevo, že se pokusí utkání zvrátit. Odpověď Jičínských na sebe nenechala dlouho čekat a kapitán Štegl vymetl nechytatelnou střelou pavučinu kopřivnické svatyně. Moravané ale nezpanikařili a během dvou minut upravili na 12:11. Ke slovu se opět dostal Štegl, když "mazácky" uvolnil Babáka a bylo to 13:11. Bohužel jičínský kapitán se při své akci zranil a odkulhal ze hřiště s nepříjemně nataženým tříslem. To už bylo pro domácí lavičku velmi nepříjemné, druhý zraněný hráč základní sestavy a dvacet pět minut hry do konce zápasu. Hlavu si s tím však vůbec nedělal Mareš, dál zpracovával hostujícího Krčmáře a o chvíli později s přehledem zavěsil, stav 15:12 pro Jičín. Hosté vzápětí snížili na 15:13, ale přišly velké chvíle Kořínka, který skóroval třikrát za sebou a zvýšil na 18:14. Objevily se však zbytečné ztráty míčů (Babák) a houževnatí kopřivničtí házenkáři snížili na 18:16. Zdálo se, že se vývoj utkání začíná obracet. Proti však byli nejen domácí hráči, ale také perfektní fanoušci. Obrana Jičína byla téměř bezchybná, kromě Mareše v ní úřadovali Kořínek, Prachař a Jandera, který bez větších problémů uhlídal Bruse. Z výborné obrany vyráželi házenkáři do rychlých útoků. Jeden z nich využil Babák, Kořínek proměnil sedmimetrový hod a definitivní ránu do kopřivnického vazu zasadil Jandera. Dvacátá druhá minuta druhého dějství, vedení Jičína 21:16. Hosté se ještě několikrát dostali do výhodné střelecké pozice, ale vše s přehledem pochytal Kynčl, jenž v závěru vystřídal Domana. Domácí chytrou hrou dotáhli utkání do vítězného konce, když jejich poslední brankou zvýšil Kořínek na 22:17. Poslední minuty zápasu doprovázel skandovaný potlesk jičínských fanoušků, kteří tak odměnili všechny hráče, jež se v domácích barvách na hřišti objevili. Nic na tom nezměnil ani poslední gól soupeře, který upravil na konečných 22:18.

Je to již šestá výhra jičínského celku v řadě. Jičínští jsou po dvanáctém kole první ligy na druhém místě tabulky s devatenácti body. V neděli se představí házenkáři na Moravě, kde budou hosty domácího Cementu Hranice. Vyloučen je start zraněného Věcka a zřejmě i Štegla.

Ve středu 13. prosince se Jičínští střetnou ve východočeském derby s Náchodem. Utkání začíná v 18 hodin ve sportovní hale v Jičíně a bude to poslední střetnutí domácích házenkářů v tomto roce.

Sestava a branky AGS HBC Jičín: Doman, Kynčl - Kořínek 7/3; Babák 6/2; Štegl a Mareš po 2; Věcek, Pancner, Jandera, Prachař a Samec po 1; Pokorný. Statistika utkání: Sedmičky: 6/5 - 2/2. Vyloučení: 4 - 4. Rozhodčí: Dušek, Bubeníček.

(bama)

Upozornění: provoz Aqua-centra v Jičíně

V sobotu 16. prosince bude Aqua - centrum v Jičíně výjimečně otevřeno až od 10.00 do 21.00 hodin. Důvodem této změny je konání plaveckých závodů.