Nové Noviny č. 48/008. prosince 2000str. 5

Na nárůstu stavebních prací v posledních letech se podílí budování infrastruktury

Jičínsko - Mírné oživení stavební výroby v České republice po loňském propadu signalizují uplynulé měsíce letošního roku podle vyhodnocených statistických čísel.

Nicméně stavebními úřady vydávaných rozhodnutí přibývá nepřetržitě po celá devadesátá léta. Například v Jičíně se jejich počet v uplynulých třech letech zvýšil z necelých 1200 za rok 1998 na 1430 podaných a vyřízených žádostí k poslednímu říjnu tohoto roku. "Počet samotných stavebních povolení však kolísá, do konce minulého měsíce jsme jich zatím vydali 459 (z toho 303 novostaveb), za celý loňský rok 411 a před dvěma lety 451," vypočítává vedoucí jičínského stavebního úřadu Pavel Jarolímek. Cena všech loňských stavebních prací v Jičíně a jeho spádovém obvodu byla vyčíslena na 563 milionů, letos se zatím pohybuje na hranici 540 milionů korun.

Nejenže správních řízení neustále přibývá, ale stávají se stále složitějšími, v poslední době zvlášť kvůli poměrně častým odvoláním na úrovni stavebního zákona, upozorňuje na nový trend z posledních několika let vedoucí stavebního odboru v Hořicích František Tomášek. "Účastníci řízení mnohem důsledněji uplatňují svá práva. To se projevuje i v tom, kolik lidí se nechává zastupovat právníky, což v minulosti nebývalo," poznamenal.

V uplynulých obdobích se podle Tomáška změnil i rozsah a druh stavebních prací na území Hořicka. Z rozhodující části, zhruba šedesáti procent, se na nich dnes podílí zajištění infrastruktury v obcích, zejména rozvody plynu. "Plynofikuje se celoplošně vyjma těžko přístupných míst. Patří sem i další liniové stavby, vodovody a kanalizace. Zajímavou kapitolou je i pokládka telekomunikačních kabelů a elektrického vedení. Je logické, že investice, hrazené z veřejných rozpočtů, směřují především do sfér, které se po dlouhá léta zanedbávaly," míní Tomášek. Jak dodal, stavebnictví v regionu je z velké části závislé právě na státních a obecních zakázkách, orientovaných na dopravní infrastrukturu, občanskou vybavenost a ekologii.

Rovněž v Jičíně a jeho spádové oblasti se významnou měrou na vydaných povoleních podílí budování sítí, zejména pak individuálních přípojek. "Vzhledem k tomu, že jde ve většině případů o povolení nových přípojek ke stávajícím stavbám, nelze z tohoto počtu vydaných povolení odvozovat celkový rozvoj nové výstavby v regionu," poznamenal Jarolímek. Také v Nové Pace je mezi vydanými stavebními povoleními pro individuální výstavbu, která v této části okresu kulminovala v roce 1997, velký počet přípojek k inženýrským sítím.

Vůbec největší zastoupení mezi stavebními pracemi má však kategorie ostatních staveb, jako jsou kůlny, pergoly, bazény, garáže či opravy střech a fasád, které se zpravidla povolují na základě ohlášení. "Další četnou kategorií jsou úpravy stávajících staveb, a změny jejich užívání z nebytových prostor na bytové a opačně," doplnil Tomášek. V Lázních Bělohradě mají podle Jiřího Šlesingra podobnou zkušenost. "Ročně vydáváme v průměru na osmdesát stavebních povolení, z nichž se asi necelá třetina týká novostaveb. Kromě budování plynovodních a vodovodních přípojek, zaznamenáváme nejčastěji různé druhy stavebních úprav objektů, které obvykle vedou k zlepšení úrovně bydlení," hodnotí charakter prací Šlesingr.

Ve srovnání s minulostí došlo k výraznějšímu poklesu staveb rodinných domů. To podle Tomáška souvisí hlavně s tím, že stát přestal poskytovat přímé dotace na tento typ bydlení. "Státní podpora s výjimkou stavebního spoření neexistuje, a současné formy úvěrové politiky jsou pro většinu obyvatel nedostupné," vidí jednu z rozhodujících příčin současného stavu šéf hořického stavebního úřadu.

V posledních čtyřech letech se na Hořicku staví kolem deseti rodinných domů ročně. V Jičíně jich loni úřad povolil devětatřicet, a letos za první tři čtvrtletí o deset méně. Odbor výstavby v Nové Pace podle informací Pavla Řeháka eviduje v druhé polovině devadesátých let největší počet vydaných povolení na rodinné domky za rok 1996, a to osmnáct. Od té doby přetrvává útlum, a ten pokračuje i v letošním roce, když jich úřad do konce minulého týdne povolil deset. "V našem obvodu nastala jistá konjunktura ve výstavbě rodinných domů před třemi lety, kdy se jich zahájilo třináct, o pět více než v předchozích letech a zhruba dvojnásobek letošního počtu," říká Jiří Šlesingr, vedoucí bělohradského stavebního úřadu.

(jn)


V RYTMU MODERNÍ HUDBY Děti od 4 do 14 let zejména z romských rodin se začaly od počátku listopadu pravidelně scházet v prostorách jičínského K-klubu. V rytmu současných populárních melodií se pokouší vytvořit sestavu, kterou by později, až bude řádně nacvičena, rádi prezentovaly před veřejností. "Zatím se scházíme jednou týdně, což je ale velmi málo pro lepší nácvik jednotlivých tanečních variací," říká Alena Rudolfová, která vede asi desetičlennou skupinku. Podle jejího vyjádření by se však situace mohla změnit od příštího roku, kdy budou moci využívat k tančení rovněž prostory v Lepařově gymnáziu. "Rádi přivítáme další zájemce," dodává závěrem.

FOTO: pe


Policie České republiky

Lužany - Dosud neustanovený poberta 25. listopadu mezi 9. a 17. hodinou využil nepřítomnosti majitele a ze soukromého pozemku, zčásti oploceného, v Lužanech odcizil čtyřkolový bagr Komatsu žluté barvy, který byl v přední části opatřen radlicí a vzadu ramenem se lžicí. Majiteli tak vznikla škoda ve výši zhruba 1.600.000 Kč.

Popovice - U Popovic byl při úklidových pracích v prostoru skládky nalezen dělostřelecký granát. Přivolaný pyrotechnik granát zajistil a převezl k zneškodnění.

Kopidlensko - Dvěma podnikatelům z Kopidlenska, kteří za poslední tři roky zkrátili a neodvedli řádně daně Finančnímu úřadu a OSSZ v Jičíně (cca 450.000), sdělil vyšetřovatel obvinění z trestného činu neodvedení daně a pojistného.

Jičín - Vyšetřovatelem bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu krádeže pachateli z Ústí nad Labem, který odcizil v hotelu Paříž a penzionu Lucie v Jičíně, kde byl ubytován, barevné televizory. Svým jednáním způsobil škodu téměř za 12.000 Kč.

Podůlší - Ve středu 29. listopadu v 18.00 hodin došlo v Podůlší k požáru roubeného špejcharu. Na místě zasahoval HZS Jičín, ke zranění osob nedošlo, příčina požáru je v šetření. Požár způsobil škodu za zhruba 200.000 Kč.

Nová Paka - Do patnácti garáží se v noci na 29. listopadu vloupal nenechavec na sídlišti Studénka v Nové Pace. Předmětem jeho zájmu byly především zimní pneumatiky a nářadí, ale odcizil i kolo, babetu a motorovou pilu. Jeho řáděním vznikla škoda za bezmála 90.000, a to se do dalších pěti garáží nepodařilo vniknout.

Jičín - Řidička Felicie si popletla pedály a před zatáčkou místo přibrždění přidala plyn. Následný smyk se jí nepodařilo vyrovnat a narazila do vozu zaparkovaného v Markově ulici v Jičíně. Alkohol byl vyloučen, ke zranění nedošlo, škoda na vozidlech činí 65.000 Kč.

(tm)


Neplaťte víc, než musíte

Mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem byla uzavřena dohoda o hmotné odpovědnosti. Při přebírání skladu, kde měl zaměstnanec vykonávat funkci skladníka, nebyla provedena inventarizace. Je dohoda o hmotné odpovědnosti v tomto případě neplatná?

Dohodu o hmotné odpovědnosti lze uzavřít tehdy, jestliže zaměstnanec pracuje s hodnotami, které jsou určeny k oběhu a s nimiž má možnost nakládat po celou dobu, po kterou mu byly svěřeny. Jedná se například o hotovost, ceniny, zboží, zásoby materiálu nebo jiné hodnoty, které je povinen vyúčtovat. Při splnění těchto podmínek je evidentní, že funkce skladníka je funkcí, na kterou se běžně uzavírá dohoda o hmotné odpovědnosti.

Nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce a některé další zákony stanoví, kdy se provádí inventarizace. Jde především o případ, kdy se uzavírá dohoda o hmotné odpovědnosti a dále pak při jejím zániku, při převedení zaměstnance na jinou práci nebo na jiné pracoviště, při jeho přeložení a při skončení pracovního poměru.

To, že nebyla provedena inventarizace, však neznamená, že by dohodu o hmotné odpovědnosti nebylo možno uzavřít nebo že by byla již uzavřená dohoda neplatná. Zaměstnavatel by však musel jinými důkazy prokázat, jaký je stav hodnot, za které převzal zaměstnanec hmotnou odpovědnost a dále skutečnost, že došlo ke škodě (schodku) na svěřených hodnotách. V případě dohody o hmotné odpovědnosti nemá zaměstnavatel povinnost prokazovat, že zaměstnanec schodek na svěřených hodnotách zavinil. Jeho povinností je pouze poukázat, že schodek vznikl a že byla uzavřena dohoda o hmotné odpovědnosti. Odpovědný zaměstnanec není povinen hradit škodu jen tehdy, prokáže-li, že ji nezavinil.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: 0433/523 320)


Zajímavé knihy U Pašků

Slovník českých spisovatelů. Po 35 letech první souhrnné dílo, které mapuje celé období existence české literatury. Libri Kč 365,-

Velké letecké bitvy 2. světové války. Letadla, lidé, události. Fraus Kč 595,-

Kárník České země v éře první republiky. Vznik, budování a zlatá léta republiky 1918-1929. Libri Kč 345,-

NABÍZÍME:

Video - Nevěsta na útěku * MC - Holki - Pro tebe

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/53 22 67).


Nové Noviny