Nové Noviny č. 47/001. prosince 2000str. 4

VÝSTAVA DRAHÝCH KAMENŮ Minerály, polodrahokamy a šperky mohli obdivovat návštěvníci výstavy drahých kamenů, která se konala minulou sobotu v Jičíně. V prostorách velkého sálu místního kulturního domu se sešlo několik desítek šperkařů či prostě jenom sběratelů, aby prezentovali nejen své kameny ale i zručnost, s jakou vytvářejí krásné šperky či různé dekorace. Výstava měla i mezinárodní rozsah, neboť se jí zúčastnili také vystavovatelé z Polska a Slovenska.

FOTO: pe


krátce

NOVÁ PAKA: Věž kostela svítí novým nátěrem

Věž novopackého farního kostela sv. Mikuláše již byla osvobozena od lešení a textilní ochrany a rozsvítila se novým nátěrem. Zároveň byla dokončena i rekonstrukce kamenného schodiště, kde byly některé zachovalé tvarované kameny schodiště přeloženy a některé vyměněny za nové. Pracovníci firmy Jaromíra Khajla z Hradce Králové, provádějící obnovu, využili příznivého počasí a začali restaurovat i přední část bočních stěn celého kostela. V současné době zde opravují i všechny kamenné prvky jako kříže, římsy a zárubně kolem svatých, na které byl při výstavbě použit místní červený pískovec a u kterých byl nyní zjištěn jejich havarijní stav.

(ur)

JIČÍN: Do čela VOS Václav Matula

Vodohospodářská a obchodní společnost Jičín už zná svého nového ředitele. Na základě úterního výběrového řízení se jím stal ing. Václav matula. Komise vybírala z užšího počtu kandidátů, kterých se celkem přihlásilo sedmadvacet. Nový ředitel přichází se zkušenostmi z oboru. Matula působil v předních pozicích ve vodárenské společnosti v Havlíčkově Brodu.

(jn)

PECKA: Náměstí hyzdí neopravené domy

Vzhledem k nově opravenému náměstí v Pecce chce vedení obecního úřadu přesvědčit vlastníky domů na tomto náměstí, aby taktéž zahájili v příštím roce opravy a rekonstrukce svých objektů. "Myslím si, že je škoda, když tak pěkné náměstí hyzdí domy ve špatném stavu. Snažíme se samozřejmě s majiteli objektů jednat, už dokonce máme první přísliby oprav na příští rok," říká starostka Pecky Hana Šterbová. Podle ní se zároveň začíná uplatňovat i možnost čerpat výhodné půjčky z Fondu rozvoje bydlení, určené právě na opravy objektů. Z fondu je možné poprvé peníze čerpat od srpna letošního roku a již se našli zájemci, kteří o takto nízkoúročený obecní úvěr požádali. "My jsme náměstí, na které jsme již v tomto týdnu mimo jiné umístili vánoční strom, opravili. Teď je opravdu řada na jednotlivých vlastnících," dodává Štěrbová.

(max)

Jičín: Mozartovo Requiem v kostele sv. Jakuba

Městský úřad v Jičíně zve všechny příznivce vážné hudby na provedení Mozartova Requiem, které se uskuteční v předvečer první adventní neděle, 1.prosince, v kostele sv. Jakuba Většího. Pod vedením dirigenta Jaroslava Kyzlinka vystoupí Čeští komorní sólisté, Janáčkův akademický sbor, sólisté opery ND Praha, Vladimír Okénko, Ladislav Mlejnek, Jindřiška Reinerová a Ema Hubáčková (opera Městského divadla Ústí nad Labem). Začátek je v 17 hodin.

Eva Zatloukalová

NOVÁ PAKA: Akce otevřených dveří v budově ISŠ

Značný zájem rodičů a jejich ratolestí přilákala minulé pondělí akce otevřených dveří v budově Integrované střední školy v Nové Pace. K vidění byly běžné i speciálně upravené učebny, z nichž největší pozornost si získaly ty, které byly vybaveny výpočetní technikou. Návštěva ISŠ však nespočívala pouze v prohlídce výukových zařízení, ale i v průběžných besedách zainteresovaných pracovníků s rodiči a s potenciálními uchazeči o tuto školu. Rodiče obdrželi informační brožurku o učebních oborech nabízených školou a zároveň jim byla vysvětlována problematika jednotlivých profesí, včetně možností uplatnění po absolvování a podmínek přijetí do těchto oborů. Mimo jiné se návštěvníci dozvěděli, že žáci do učebních oborů budou přijati bez přijímacích zkoušek.

(ur)

JIČÍN: Granty Ministerstva kultury ČR na rok 2001

Oddělení kultury referátu regionálního rozvoje upozorňuje občanská sdružení, že byly vyhlášeny konkurzy Ministerstva kultury ČR, a to pro rok 2001. Jedná se o konkurzy vyhlášené odborem regionální a národnostní kultury. Jsou zaměřeny na podporu kulturních aktivit národnostních menšin (termín uzávěrky 12.1.2001), na podporu kulturních aktivit zdravotně postižených občanů (19.1.2001) a na neprofesionální umělecké aktivity (31.1.2001). Bližší informace můžete získat na referátu regionálního rozvoje Okresního úřadu Jičín (tel.: 0433/580 240) nebo prostřednictvím internetu ze stránek MK ČR, adresa http://www.mkcr.cz.

Draga Zlatníková, Okresní úřad Jičín, oddělení kultury RRR


Rušení zvláštních škol by bylo problematické

Jičínsko - Již několik měsíců se diskutuje o změnách, které by měl přinést nový školský zákon. Jeho nové znění každopádně zásadním způsobem může ovlivnit další vývoj českého školství i na několik desítek let. Jednou z uvažovaných změn současného zákona je i zrušení zvláštních škol a integrace dětí zde umístěných do základních škol, aby všechny děti měly stejné možnosti vzdělávání.

Změny, které se nyní připravují ve speciálním školství, jsou patrně dobrou myšlenkou. Jde však o to, aby na ně všechny dotčené subjekty byly dostatečně připraveny a aby naopak dětem, které při školní výuce ostatním nestačí, nezpůsobily spíše nárůst dalších problémů. Pokud má tato integrace proběhnout bez potíží, musí z ní mít prospěch jak děti postižené, tak ostatní žáci základních škol. "Rušení zvláštních škol bych rozhodně považoval za velkou chybu. Proč bychom měli likvidovat něco, co velmi dobře funguje," vyjadřuje se ředitel Školského úřadu v Jičíně Jan Vaníček. "Pokud však školy zůstanou zachovány a změní se spíše jenom jejich název, asi by to bylo řešení nejlepší," dodává. Názor ředitele Školského úřadu podpořily i ředitelky zvláštních škol v Jičíně a v Nové Pace. "Systém výuky na speciálních školách je natolik propracovaný, že by rozhodně byla škoda do jejich fungování zasahovat. Máme zde i několik citově a nervově labilních žáků, a pokud by byly jakoukoliv formou převedeni do dnešních základních škol, jejich problémy by se rozhodně nevyřešily, spíše naopak," reaguje na dotaz Nových Novin ředitelka Zvláštní školy v Nové Pace Hana Čepelková. Packou speciální školu přitom navštěvuje téměř 50 dětí a v jednotlivých třídách se vyučuje okolo 12 žáků.

Největší zvláštní škola na okrese je v Jičíně a navštěvuje ji 90 dětí. Podle ředitelky školy Aleny Pechové se musí vycházet především z možností dětí a ze současné připravenosti základních škol. Výuka na základních školách probíhá stále větším tempem, a žáků, kteří mají problémy se zvládnutím potřebných úkolů, stále přibývá. "S rušením zvláštních škol bych také rozhodně nesouhlasila, protože děti, které nás navštěvují, potřebují mnohonásobně vyšší péči. Jsem přesvědčena i o tom, že bude vzrůstat tendence ke vzdělávání těch dětí, které se dříve považovaly za nevzdělavatelné. Přesun těžiště výuky tak každopádně bude i k osobám s těžším mentálním postižením," konstatuje Pechová. "Na druhou stranu by zvláštní školy neměly navštěvovat tělesně postižení žáci, kteří jistě patří do škol základních. Speciální školy by však měly asi být rozšířeny o žáky s poruchami učení, protože u nás jsou třídy s menším počtem dětí, kterým se můžou naši speciální pedagogové více věnovat," doplnila svůj názor ředitelka.

(max)


Podzemní garáže budou spíše výjimkou

Sídliště Na Jihu v Jičíně, kde trvale žije několik tisíc obyvatel, se i po rozšíření parkovacích míst stále potýká s jejich akutním nedostatkem.

FOTO: max

Jičín, Nová Paka, Hořice - S přibývajícím počtem aut ve městech zároveň velmi rychle roste nedostatek parkovacích míst. Přeplněná sídliště, dopravní chaos, to je běžný obrázek dnešních měst. Problém se stále zmenšujícím se počtem parkovišť se většinou řeší jejich rozšiřováním například na úkor dnešní zeleně. Zcela jiné řešení však chtějí poprvé vyzkoušet v Jičíně, a to vybudováním podzemních garáží.

Tento nevšední typ podzemního stání chtějí jičínští radní uplatnit ve vnitrobloku nově postavených obytných domů poblíž Lidického náměstí. "Mělo by zde stát přes 80 polopodzemních garáží, které budou přikryty dětským hřištěm a zelení. Jedno parkovací místo přijde do 200 tisíc korun. Naší snahou samozřejmě bude tyto garáže rozprodat a za vybrané peníze je zpětně postavit," říká starosta města Jiří Liška. Ještě do konce roku chce vedení města uspořádat setkání s občany v této městské části a místní obyvatele se záměrem osobně seznámit. Podle tajemníka Městského úřadu v Jičíně Petera Bareše se zdaleka nejedná o novou myšlenku. "Už když se před několika lety projektovala výstavba nových domů, počítalo se dokonce s jejich větším počtem. Pokud bychom však dali podmínku, že ke každému nově postavenému bytu musí být zároveň stavební firmou zřízena i podzemní garáž, konečná cena bytu by se velmi zvýšila, a stal by se tak téměř neprodejný. Proto jsme se rozhodli stavět garáže až následně po vybudování domů," doplňuje tajemník Bareš. Vedení jičínské radnice však i nadále především plánuje další rozšiřování parkovacích míst na povrchu stávajících sídlišť. V minulém roce již přibylo zhruba 100 stání na sídlišti Na Jihu, obdobu chce v příštím roce uskutečnit i na sídlišti U Stadionu.

V Nové Pace se v minulosti myšlenkou výstavby podzemních garáží také zabývali. "Chtěli jsme je postavit v blízkosti čistírny odpadních vod, ale nakonec se to vzhledem k restitucím pozemků nepodařilo. Museli jsme se tedy zaměřit spíše na rozšiřování stání pro vozidla jiným, méně nákladným způsobem. Největší problém s nedostatkem míst samozřejmě máme především na sídlišti U Studénky, kde se také snažíme tuto situaci postupně řešit," konstatuje starosta Nové Paky Petr Kuřík. V tomto roce tak vedení města zřídilo alespoň kolem dvaceti míst právě na tomto sídlišti, v místě bývalého skladu uhlí v tamní kotelně.

Ani v Hořicích podle tajemníka úřadu Jaroslava Vaise podzemní garáže rozhodně v brzké době nevzniknou. Radnice s jejich výstavbou neuvažuje především vzhledem k poměrně vysoké ceně za jejich pořízení. "Zatím se vše snažíme řešit v rámci dopravní situace ve městě a samozřejmě průběžně vytipováváme další nová místa vhodná na parkovací plochy. Největší změnou bude to, že v dohledné době se bude moci na náměstí Jiřího z Poděbrad stát pouze po jeho obvodu, a proto plánujeme výstavbu zhruba 100 nových míst, která budou s náměstím propojena Haberskou ulicí. Dále počítáme s jejich rozšiřováním například na sídlišti Pod Lipou, ale především se snažíme jejich počet zvětšovat při rekonstrukcích jednotlivých městských ulic," objasňuje situace v Hořicích tajemník Vais.

(max)


OMLUVA

V minulém čísle NN v textu informujícím o dohodě mezi městem Nová Paka a firmou Hesko jsme nesprávně uvedli, že zastupitel Jan Hejtman (nikoliv p. R. Hák) v průběhu veřejného zasedání městského zastupitelstva v Nové Pace podá trestní oznámení na starostu Petra Kuříka. Jan Hejtman doslovně oznámil, že ve věci, týkající se problematiky čistírny odpadních vod (ČOV) ve Staré Pace, "podá trestní oznámení", aniž by v této souvislosti jmenoval konkrétní osobu. Mimo to starosta Kuřík už během schůze odmítl s vysvětlením vznesená obvinění o porušení některých právních předpisů při uzavírání smluv ohledně ČOV ze strany Richarda Háka a Jana Hejtmana. Při té příležitosti zde zazněl i právní názor právníka JUDr. Tomáše Cabalky, který potvrdil, že k diskutovanému porušení zákona nedošlo.

Omlouváme se vedení Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín za chybnou formulaci v článku "O kolik podraží voda, rozhodnou sami obce" z téhož čísla. Audit účetní závěrky neodhalil nesprávné zaúčtování některých položek, jak o tom náš list informovali někteří členové představenstva. Skutečností je, že žádná z předešlých kontrol finančního úřadu neshledala ve vedení účetnictví VOS Jičín pochybení.

(jn)


Nové Noviny