Nové Noviny č. 46/0024. listopadu 2000str. 2

Mezi lékaři panuje nejistota kvůli zákoníku

Jičín - Ani příslib ředitelky jičínské nemocnice Dany Kracíkové, že se příští rok hladina průměrných mezd nesníží, nerozptýlil obavy některých zaměstnanců. V jejich řadách panuje nejistota, kterou vyvolává nový zákoník práce. Ten od ledna výrazně omezí limity přesčasů, které se na měsíčních příjmech některých lékařů podílejí dokonce i z padesáti a více procent.

Zatímco dosud mohou lékaři nad rámec svého úvazku odsloužit i stovky hodin, čímž si kompenzují nízké tarifní ohodnocení, od 1. ledna to již kvůli novele zákoníku práce nebude možné. V některých případech proto mohou platy zdravotníkům klesnout. Panuje také všeobecná obava, zda se při dnešním počtu lékařů a sester podaří udržet stávající rozsah pohotovostních služeb, což se zvlášť citelně dotýká malých a středních nemocnic.

"Obáváme se několikatisícových mzdových propadů u dosud často sloužících lékařů. Jistou nadějí nám je příslib ředitelky nemocnice, že se balík peněz určený na mzdy jednotlivým oddělením neztenčí. Tento návrh vítáme a chceme jej konkretizovat přesnou formulací v rámci dodatku ke kolektivní smlouvě pro rok 2001, aby se žádnému jednotlivému lékaři nesnížila mzda oproti letošnímu roku jen z takzvaných administrativních důvodů, pokud se nedopustí odborného či morálně etického pochybení," tlumočil NN stanovisko Lékařského odborového klubu v okresní nemocnici doktor Jaroslav Tyl.

Jakýkoliv dodatek, garantující individuální platovou jistotu, ovšem Kracíková rezolutně odmítá. "Žádný zaměstnavatel si nemůže dovolit slíbit něco takového, to prostě není možné," potvrdila. Jak uvedla, vedení jičínské nemocnice připravuje jiné řešení, založené na systému postupných nástupů lékařů. Suma přesčasových hodin by se tak neměla snížit, ale podělí se o ni celý kolektiv. Lékaři budou do zaměstnání nastupovat podle předem sestaveného časového rozvrhu. To znamená, že pohotovostní služby budou zajištěny i bez potřeby přijmout nové lidi, upřesnila Kracíková. Zatímco tedy některým lékařům počet hodin naroste, jiným se sníží. To podle ředitelky nesou nelibě zvláště někteří jednotlivci, kteří mají odslouženo i více než 1200 hodin přesčasů ročně.

Primář chirurgického oddělení Libor Etflaiš však upozorňuje, že systém postupných nástupů s sebou nese riziko, že bude muset být pacient v některých závažných případech převezen do jiného zdravotnického zařízení. "Na našem oddělení zajišťujeme servis operačním oborům čtyřiadvacet hodin denně. Ovšem na rozdíl od velkých fakultních nemocnic zde nemáme tolik specialistů, kteří by byli schopni zvládnout některé specificky náročné zákroky. Přitom právě tito lékaři tady často drží pohotovost," konstatuje Etflaiš. Zástupce okresní ČLK Petr Kašpar se rovněž domnívá, že systém postupných nástupů není z provozních důvodů na chirurgii vhodný.

Stejně jako místní Lékařský odborový klub proto podporuje variantu, s níž po dohodě s právníky přišlo pražské vedení ČLK a LOKu. Jedná se o návrh, který předpokládá vytvoření družstva s právní subjektivitou, jehož členy by se stali lékaři, kteří by pak svou práci za smluvních podmínek nabízeli nemocnici. Kracíková ovšem takové řešení považuje za obcházení zákoníku práce. V konečném důsledku by se totiž neúnosný objem přesčasové práce u některých lékařů nesnížil, neboť část hodin by si odpracovali pod hlavičkou soukromého subjektu a část ve státním zařízení.

Mzdový problém pro příští rok není stále vyjasněn, zvlášť když vláda bez ohledu na novelu zákoníku slíbila zdravotníkům, že jim navýší mzdové tarify o 16 procent. Bez přílivu dalších peněz do systému zdravotní péče to bude jen stěží splnitelné, neboť stát na pokrytí tohoto nárůstu finance nemá, a pojišťovny zatím odmítají přistoupit na zvýšení plateb o 12 procent, jak požadují zástupci nemocnic.

(jn)


Blanka Šrůmová představila své sólové album

Zpěvačka Blanka Šrůmová během vystoupení na tradičním jičínském festivalu Rock Session, kde představila několik nových písní ze svého sólového projektu Neviditelná.

FOTO: jn

Jičín - Stejně jako loni, i letos namixovali pořadatelé z jičínského KaB Music pro návštěvníky čtvrtého ročníku Rock Session pestrý koktejl hudebních stylů. Dominující byla tentokrát etno hudba.

V jičínském kulturním domě se na úvod festivalu s podtitulem MP3Shop Live, jehož výtěžek byl tradičně určen na charitativní účely, představila tříčlenná formace Zády, vítěz soutěže Rock Nymburk, účastník finále Broumovské kytary a dalších soutěží. Ani při vystoupení česko-australského seskupení Wooden Toys nebyl sál příliš zaplněn, ostatně letošní návštěvnost byla kupodivu v porovnání s minulým ročníkem o poznání slabší. K zakládajícím členům skupiny, která hraje výhradně instrumentální muziku, těžící ze zvuků exotických nástrojů (djebe, ghatam), patřil Australan Ian Wood, který se už ovšem vrátil zpět na vzdálený ostrov.

V Jičíně představila své první a čerstvě vyprodukované sólové album zpěvačka Blanka Šrůmová, frontmenka kapely Tichá dohoda. Její autorský debut Neviditelná vyšel nyní na podzim u vydavatelské stáje Sony Music/Bonton. Šrůmová svou novou desku připravovala zhruba jeden rok. Na dvanácti skladbách se po hudební stránce podíleli současný basista Aleš Zenkl a Dan Šustr, její kolega z Tiché dohody, která se v posledních letech odmlčela, ale podle zpěvačky funguje dál. Šrůmová navíc vydala u Votobie knihu ulítlých pohádek, kterou si sama napsala a ilustrovala.

K vrcholům festivalu patřilo vystoupení Jany Koubkové v doprovodu Guru Bandu. V současnosti patrně nejlepší česká jazzová zpěvačka potvrdila, že jí v poslední době příklon k etnickým rytmům sedí. Ve svém repertoáru s chutí zkušené improvizátorky kombinuje typický jazzový projev s prvky world music. Výborně ji přitom sekundují Pavel Richter, Tonda Hlávka a Bharata Rejnošek, jinak také tři čtvrtiny už dříve účinkující formace Wooden Toys.

Do Jičína zavítala už po několikáté i liberecká skupina Těla, která má na svém kontě dvě desky. Po ní následovala hlavní hvězda večera, formace Hypnotix, vedená senegalským zpěvákem Bouramou Badji. Hypnostix, jehož hudba vychází z reggae a pestrého západoafrického folkloru, by na naší taneční scéně těžko hledal konkurenta. Často také koncertuje v zahraničí. Festival uzavírala skupina Nahoru po schodišti dolů band, která zanedlouho oslaví dvacet let své existence. Sedmičlenný biegbeatový band, v jehož obsazení se vyjímají akordeon, klarinet a saxofon, sází především na texty, jejichž autorem je bubeník Marek Brodský.

(jn)


Obnoví jeden z rybníků

Bratři Miroslav a Zdeněk Pazderští mají rekonstrukci rybníka v Chyjicích jako velký koníček.

FOTO: max

Chyjice - Po padesáti letech by měl být v Chyjicích opět obnoven jeden z rybníků, kterých v této oblasti v minulosti bývalo zhruba deset. Jeho kompletní rekonstrukce na horním toku řeky Malina pramenící v Leštině by měla být zakončena kolaudací, která se zde uskuteční již koncem listopadu.

"Měli jsme zhruba jeden rok na zhotovení celého díla, protože vše bylo možné především díky státní podpoře. Podmínkou jejího získání však bylo provést všechny nutné práce urychleně v průběhu jednoho roku," říká majitel vodní nádrže Zdeněk Pazderský. Rybník nacházející se na pronajatých pozemcích od rodiny Schliků by měl být napuštěn do jara příštího roku. Při jeho stavbě bylo mimo jiné třeba obnovit celý most, přemístit 15 kubíků zeminy a zrekonstruovat hráz. "Rybníky byly v minulých letech nesmyslně rušeny nebo se přestaly absolutně udržovat v dobrém stavu. Vždyť to jsou ale například výborné zásobárny vody, působí preventivně proti záplavám, jsou prostě pro přírodu nutností," obhajuje jejich význam. Podle Pazderského bylo možné rekonstrukci uskutečnit také vzhledem k velké podpoře ze strany starostů Chyjic, Bystřice a referátu životního prostředí Okresního úřadu v Jičíně.

"V rybníku je už i několik set nedávno vysazených ryb, hlavně kaprů a línů. Předpokládám i to, že v letních měsících se bude moci vodní nádrž využívat i k rekreačním účelům," dodává s uspokojením Pazderský.

(max)


Místenky se budou dražit

Jičín - Pokud si budou trhovci na Valdštejnově náměstí chtít na příští rok zajistit lukrativní místo podle svých představ, budou ho moci získat v dražbě, kterou hodlá ještě do konce roku uspořádat jičínská radnice.

Měla by se tak vyřešit alespoň část problémů souvisejících se současným chodem náměstí. Častým jevem jsou právě dohady mezi trhovci o tom, podle čeho se rozhoduje o umístění jejich stánků, a jako velmi problematické se ukazuje také vybírání poplatků za parkování. "Na poslední radě jsme o problémech s chodem náměstí také jednali. Každopádně je třeba udělat některé změny. Dokonce zde zazněla i myšlenka, zda náměstí kompletně nepronajmout nějakému soukromému subjektu a zda by právě on neměl řídit celou organizaci trhů a vybírat parkovné. Nakonec jsme se ale rozhodli prozatím tuto činnost ponechat na našich Technických službách," konstatoval starosta města Jiří Liška.

Podle starosty se však rada shodla o zavedení nového systému prodeje místenek, které budou mít platnost na celý příští rok. Největší změnou oproti dosavadním místenkám je to, že se budou napříště dražit, což znamená, že cena za místo pro stánek by se měla odvíjet skutečně podle lukrativnosti daného místa. "Nejprve se sejde pracovní skupina, která by měla určitý systém dražeb navrhnout a následně pozveme na jednání trhovce. Každopádně odpadnou určitá podezření a celý systém se tak stane i spravedlivějším," říká Liška. Problém s vybíráním poplatků za parkování by se měl částečně vyřešit především zvýšením počtu kontrol ze strany městské policie. "Není trvale možné to, aby na nepoctivé spoluobčany, kteří záměrně na placených stáních neplatí, dopláceli ti slušní a poctiví," dodává starosta.

(max)


Změna: Domov důchodců Hořice

Hořice - Domov důchodců Hořice. Pod tímto novým názvem má od ledna fungovat doposud rozpočtová organizace Sociální služby města Hořic, která bude transformována na příspěvkovou.

"S ohledem na to, že vstupuje v platnost nový zákon o obcích, který nařizuje změnit všechny rozpočtové organizace na příspěvkové, přistoupilo zastupitelstvo na žádost vedení domova důchodců také k přejmenování," sdělil tajemník hořické radnice Jaroslav Vais. "Bez ohledu na tyto změny půjde i nadále o tutéž organizaci jako dnes," doplnil.

Podle její vedoucí Heleny Kunešové současný název Sociální služby města Hořic nevystihuje skutečnou náplň činnosti, kterou tamní zařízení poskytuje. "Takové opodstatnění by měl jedině tehdy, kdybychom zastřešovali i další aktivity, v našem případě se ale jedná o samostatnou organizaci, jejíž tým zajišťuje služby výhradně pro domov důchodců," poznamenala Kunešová. Jak sama říká, právě vzhledem ke změně statutu organizace a jejímu následnému zaregistrování se naskytla vhodná příležitost k přejmenování. Hořická pečovatelská služba a domov s pečovatelskou službou zůstávají nadále jako organizační složka začleněny přímo pod Městský úřad v Hořicích.

Transformace z rozpočtové na příspěvkovou organizaci se v Hořicích týká také Základní školy v Komenského ulici, která má právní subjektivitu.

(jn)


Zastupitelstvo

Nová Paka - Na posledním veřejném zasedání novopackého zastupitelstva v tomto roce se mimo jiné projednávala novela zákona o obcích, ze které vyplývají některé důležité změny. Více méně formální záležitostí je přejmenování funkce zástupce starosty na vicestarostu. Mnohem významnější část novely však umožňuje změnit současné komise fungující jako poradní orgán rady na výbory podléhající přímo zastupitelstvu. Novopačtí zastupitelé se rozhodli tímto způsobem změnit pouze statut komise finanční a kontrolní. Zbývající statuty zůstávají beze změn kvůli lepší operativnosti.

Zastupitelé dále odsouhlasili název jedné nové ulice vzniklé výstavbou nových rodinných domků na svahu nad ulicí Na Strži. Vzhledem k faktu, že tato ulice směřuje k integrované obci Podlevín ponese název Podlevínská. Bylo rovněž rozhodnuto, že část domů v Novém Štikově v ulici A. Vitvara bude zařazena do ulice plk. Vrány.

(ur)


Nové Noviny