Nové Noviny č. 45/0010. listopadu 2000str. 10

Jedna z obětí 17. listopadu 1939

Fotografie z archivu autora je pravděpodobně maturitní fotografií Josefa Jandourka.

Dne 17. listopadu 1939 byl ve staré studentské kolonii, dávno již zbořené, v Praze na Letné zatčen v ranních hodinách spolu s dalšími studenty též Josef Jandourek, absolvent novopacké reálky, narozený 27. července 1912 v Košťálově.

Mezi ostatními zatčenými byl i jeho spolubydlící Josef Strnadel. Ten vzpomínal po návratu z koncentračního tábora Sachsenhausen, jak si tam studenti v touze po domově opisovali zapomenutou poezii českých básníků a učili se ji nazpaměť. Jandourek v dubnu 1940 náhle onemocněl a bez lékařské pomoci brzy ve vysokých horečkách zemřel. Josef Strnadel sepsal studentskou lágrovou poezii do malé knížečky nazvané Chléb poezie - Čítanka z Oranienburgu, v níž vzpomíná na zemřelého kolegu: "A technik Pepík Jandourek, který se ještě nedávno učil z papírku Májové Krajině, dnes leží na hromadě žlutých mrtvol v lajchenhale u krematoria. Když si tehdy ty verše přeříkával, jistě viděl v duchu líbeznou krajinu rodného Semilska s rozkvetlými květnovými loukami a s lípami a s bílými oblaky. Jistě myslel i na svou plavou dívku, a teď tam leží, jen schránka přeubohá, jako neforemné rozsochaté palivové dříví na hranici s jinými heftlinky, kteří mají jako on na předloktí napsáno inkoustovou tužkou své číslo, jméno a datum narození - tři kostrbaté řádky neumělých liter jako bumážku pro převozníka místo obolu, aby je převezl přes Acherón na druhou, blaženější stranu."

Josef Jandourek, student stavebního inženýrství v Praze, zahynul v koncentračním táboře Sachsenhausen u Oranienburgu 8. května 1940. Jeho urna je uložena v rodinné hrobce na hřbitově v Košťálově. Josef Strnadel po návratu dostudoval a stal se známým spisovatelem a básníkem.

Ing. Karel Krátký

Vysvětlivky: lajchenhala - márnice, heftlink - vězeň koncentračního tábora.


SOBOTECKÉ NÁMĚSTÍ Známý, tentokrát velmi starý a vzácný pohled na jižní stranu soboteckého náměstí. Celá jižní strana náměstí je dnes v majetku města a dělá radním vrásky na čele. Blok, pro který se zavádí název "špalíček", je totiž značně zanedbaný, pokud jsou tu byty, jsou nevyhovující a špatně vybavené. V současné době se pracuje na návrzích, co s jednotlivými objekty, jak je využít a upravit.

Náplní rohového domu vlevo je archiv Fráni Šrámka a zařízení jeho bytu. Tato náplň je určena testamentem paní Šrámkové-Hrdličkové, která dům městu věnovala a testament v poslední chvíli zabránil zašantročení cenného městského majetku. Na fotografii má dům ještě raně barokní úpravu. Začátkem století byla fasáda upravena secesně. Ve vedlejším rodném domě Fráni Šrámka je dnes knihovna. Stará radnice byla od 17. století sídlem státní správy, byla zde knihovna a pak městský archiv, který uvedl do dokonalého stavu Vladimír Ruda. Jeho následovníci ho změnili v haldu papíru a mám dojem, že nové uspořádání dělá dodnes problémy. Při opravě radnice měla být stržena i věžička, protože si místní odborníci nevšimli, že je důkladně podezděna, a domnívali se, že stojí na klenbě a ohrožuje po dvou stech letech bezpečnost. Poslední dům v řadě patřil poslanci J.G. Maštálkovi, o Sobotecko znamenitě zasloužilému. Bohatě zdobená fasáda z počátku století byla z něho za minulého režimu otlučena a dnes je zhruba ve stavu, jaký ukazuje fotografie.

V Boleslavské ulici stojí ještě parádní dřevěné domy, kdysi chlouba Sobotky. Při levém okraji snímku je ještě dřevěný dům Häuslerů, který byl zbořen v posledním roce 19. století, a do novostavby přenesl koncem roku 1901 obchod modním zbožím F.Staška. Uprostřed náměstí je kašna a mariánský sloup. Madona je pozlacena, jak tomu bylo od nepaměti. Památkáři by měli vysvětlit, proč na rozdíl od okolních měst její pozlacení zamítli.

Fotografie zapůjčená z archivu Okresního muzea a galerie v Jičíně pochází někdy z počátku sedmdesátých let 19. století. V rohovém domě totiž tehdy sídlil obchod J.V.Javůrka, předchůdce obchodu Jos. Pícka. Jde o fotografii velmi vzácnou, kopírovanou podle staré mokré metody na slaném papíře. V soboteckém muzeu se jich nacházelo několik podobných, které byly zarámovány v dobových rámečcích. Jenže místní archivář je přenesl do archivu a rámečky, které mohly značně přispět k datování, vyházel i s krycími deskami, na nichž byly různé nápisy. Některé z těchto vzácných snímků jsou dokonce v rukou soukromníků. O předměty ze soboteckého muzea, shromážděné ochotnickou prací soboteckých občanů, metali noví vlastenci los...

Karel Samšiňák


PSALO SE...Stavba nové poštovní budovy v Jičíně uvízla a mlčí o ní kde kdo. A přece není možno více mlčeti v této důležité otázce. Redakce má nyní - v turistické saisoně - příležitost více než hojnou slyšeti, jak turisté a cizinci mluví o jičínské poště. Jsou to vtipy více méně podařené, hovor o kurníku, o Kartouzích - co záleží ostatně cizinci na naší poště. Ale pro nás nedá se věc odbývati vtipy. Pravdou jest, že naše pošta je naší ostudou a skandálem rakouského poštovnictví. Stará, zvětralá, odpuzující budova krášlena je rakouským orlem obletovaným tísíci a tisíci mouchami z protějších koníren, jichž "aroma" vymyká se popisu. O umístění pošty jsme psali několikráte již. V zimě je to nebezpečný svrch - a většina lidí na poštu pospíchá; v létě pak žádný cizinec poštu, budovu to ze všech veřejných ústavů nejfrekventovanější, nebude hledati v zastrčené postranní ulici. Rozdělení jak pro obecenstvo, tak pro úřednictvo velice nepraktické, něco v přízemí, něco nahoře, v pravo, v levo, napřed, vzadu, chodba tmavá, podlahy, okna, dvéře, zámky ve stavu bídném. Celá budova prolezlá od dola až nahoru houbou, čemuž nasvědčuje zápach po otevření kterékoliv místnosti. Osvětlení uvnitř budovy zcela primitivní, petrolejové. Jak blaze působí na zdraví úřednictva i služebnictva zdejší úřadovny, to dokazuje nejlépe, že nemocní jsou toho času při tak malém personálu tři úředníci a každou chvíli také některý sluha. V době novější zařizují se i trestnice moderně, ano i s přepychem a krajské město Jičín nezmohlo se dosud na veřejnou budovu, jakou mají i menší sousední města. A když se u nás konečně počalo mluviti o stavbě nové budovy, která by byla skutečně účelnou, ale i ozdobou města, tu jsou to pánové ti, kteří majíce plná ústa pokroku, spojují se v kliku, brzdící všemi možnými prostředky dobrou snahu města. Dle všech známek jest otázka stavby nové poštovní budovy ku škodě a nepohodlí obchodnictva poodsunuta do pozadí. Zájem veřejný však nutí nás veřejně se ptáti po vysvětlení. Tato otázka musí býti znovu uvedena v život, byť snad jednotlivec a klika jeho bránili.

Krakonoš 1910


Nové Noviny