Nové Noviny č. 45/0010. listopadu 2000str. 5

Výběrové řízení na MIC: není rozhodnuto

Jičín - O tom, zda bude vyhlášeno výběrové řízení na nového provozovatele Městského informačního centra, rozhodne městská rada až po zasedání kulturní komise. Ta by měla na své zasedání pozvat současného provozovatele centra Jiřího Lingra, s kterým by měla o současné úrovni služeb a chodu střediska jednat, a následně dát městské radě doporučení, zda výběrové řízení na nového provozovatele skutečně vyhlásit.

Diskuse nad výběrovým řízením započaly během letošního roku, kdy se na vedení města obrátili podnikatelé, kteří vyjádřili své přesvědčení, že by byli schopni provozovat informační středisko bez městských dotací a poskytovat více služeb pro turisty a při propagaci Jičína a potažmo celého Českého ráje. "Současný provozovatel Městského informačního centra Jiří Lingr navštívil minulé jednání městské rady a informoval nás o chodu centra a o plánech do budoucna. Z jeho projevu vyplynulo, že se s přestěhováním do nových prostor zvýšila úroveň i množství poskytovaných služeb. Osobně si také ani já nepamatuji, že by si někdy někdo na chod střediska stěžoval," spokojeně komentoval chod centra starosta Jiří Liška.

Město přitom středisko finančně podporuje ročně zhruba 300 tisíci korunami a současný provozovatel neplatí ani nájemné za prostory na Valdštejnově náměstí. "Je naprosto jisté, že na chod informačního centra si nikdo z místních občanů ani radních nestěžuje a problém nevidí, jelikož všichni využívají maximálně kopírovací služby. Zúčastňuji se řady výstav v zahraničí, přičemž nejsme dotováni. Hlavní problém současného střediska vidím v nabídce služeb a především v několikaletých ztrátách, které hovoří za vše," říká majitel společnosti Consultour Tomáš Král, který je jedním z podnikatelů, kteří o provozování střediska projevili zájem. Podle Krále celá otázka zní i tak, zda centrum funguje, když se musí už několik let dotovat. A bez takovéto silné podpory ze strany radnice by se přitom jistě obešlo. "Městské informační středisko pouze čeká, kdo ho navštíví, ale v žádném případě nevyvíjí aktivitu zúčastnit se jakýchkoliv výstav zaměřených na propagaci města a regionu. Pouze sbírá úspěšně dotace z našich daní," dodává Král.

"Za celou dobu naší existence jsem nezaznamenal ze strany městského úřadu nějaké výhrady, spíše naopak. My fungujeme podle pravidel, která se určila před šesti lety v rámci vzájemné smlouvy. Ti, kdo nás kritizují a rádi by provozovali středisko sami, často nevědí ani, o čem mluví. Já samozřejmě naši práci hodnotit nebudu, od toho jsou tu druzí," reaguje na některé výhrady současný provozovatel střediska Lingr. "Bylo by dobré, kdyby si dotyční zájemci nejprve zjistili informace o našem provozu a poté se podle toho chovali. Úroveň našich služeb má rozhodně trvale vzestupnou tendenci," dodává.

(max)


Jazzobití a Hořice k sobě prostě patří

Hostem šestého ročníku hořického jazzobití, které se konalo po dva dny v Koruně, byl i Michal Prokop. Dalšími hvězdami JazzNights Hořice 2000 byli ve Spojených státech usazení interpreti Rudy Linka a Laco Deczi.

FOTO: jn

Hořice - Fantastickou atmosféru si v Hořicích pochvaloval nejen Michal Prokop, hvězda úvodního pátečního večera dvoudenní přehlídky JazzNights 2000. Publikum, které se v hořické Koruně schází v ustáleném listopadovém termínu už šestý rok, potvrzuje, že jazz k městu proslavenému kamenem prostě patří.

Letošní dramaturgie festivalu při absenci České televize byla zcela v rukou ředitele domu kultury Jana Sezimy, který do Hořic pozval opět plejádu skvělých muzikantů. V retro stylu se hned na úvod představil soubor Dr. Swing, který dal vzpomenout na éru prvorepublikových dvacátých a třicátých let. Z českého prostředí za oceán přenesli zaplněný sál Holanďané. S ryze evropským obsazením, zato s nefalšovaným neworleanským pouličním jazzem vystoupila sehraná kapela Jazz Hall Streetparaders, kterou neúnavně kočíroval napříč pódiem neustále pochodující charismatický stařík s vycpaným papouškem na rameni.

Po správně odvázaném diexielandu se přešlo do bluesových rytmů v podání Michala Prokopa & Friends. Nový projekt oživil vzpomínky na dobu, kdy se na české hudební scéně objevila a velmi rychle prosadila skupina Framus. Michal Prokop, který dal před lety muzicírování vale, se tak znovu vrací na pódia, i když jen příležitostně. Hráče pro doprovodnou skupinu Fridens sestavil původně jen pro jedno televizní natáčení bubeník Michal Hejna. Hostem letos vzniklého seskupení, jehož konzistence se zdá být tužší, než si jeho členové zpočátku mysleli, byl tentokrát kytarista Luboš Andršt, který tady už vystoupil i se svým Blues Bandem a Američanem Ramblinem Rexem.

V bluesových taktech pokračovala i pětičlenná formace Blues Messenger. Její zpěvák Oldřich Bartas svým sympatickým projevem publikum rozproudil na závěr pátečního večera také klasickými rokenrolovými skladbami. Následující den otvíralo druhou část festivalu trio virtuozního basisty Pavla Jakuba Ryby, v němž se přestavil v Hořicích už známý Zdeněk Sarka Dvořák, který k překvapení mnohých vyměnil kytaru za housle.

Jako nový objev české vokalízy se představila mladá zpěvačka Zuzana Dumková se skupinou Saguitarus. A pak už přišel vrchol festivalu, nejprve trio Čechoameričana Rudyho Linky, který patří do desítky nejlepších světových kytaristů současnosti. Ostatně cit pro nástroj mu v osmdesátých letech po emigraci vštěpovaly takové osobnosti, jako Jim Hall, John Scofield a John Abercrombie. Od pětaosmdesátého roku žije Linka v New Yorku. Amerika se stala místem zaslíbeným také pro trumpetistu Laca Decziho, rodáka ze slovenského Bernolákova. Na završení letošního jazzobití si Jan Sezima mohl jen stěží přát něco jiného než právě Decziho newyorskou Cellulu, která je jakýmsi pokračovatelem někdejšího legendárního pražského seskupení stejného jména.

(jn)


Výbuch na Husovce

Hořice - V sobotu ve 13.30 hodin došlo na Husově třídě k výbuchu rekonstruovaného domu, který následně zachvátil požár. Na místo okamžitě vyjely dva hasičské vozy a požár se jim podařilo úspěšně zlikvidovat. Při výbuchu bylo zraněno pět osob, které byly hospitalizovány především s popáleninami. Vzhledem k vážnosti poranění byly přivolány dvě posádky záchranné zdravotní služby a na místě neštěstí musel zasahovat rovněž vrtulník. Dvě osoby byly zraněny vážněji a jejich léčení si vyžádá nejméně 14 dnů, ostatní byli po ošetření propuštěni do domácího léčení. Škoda dosud nebyla vyčíslena a přesná příčina výbuchu je teprve v šetření. Podle policejní zprávy se však pravděpodobně jednalo o neodbornou manipulaci či neopatrnou manipulaci s hořlavinou, které způsobily výbuch.

(red)


Butoves by měla změnit svou tvář

Butoves - Do plánovaného sjezdu rodáků Butovse v roce 2002 by měla tato obec na Jičínsku zásadním způsobem změnit svoji tvář. Během několika posledních let zde totiž byly provedeny investice v řádu několika milionů a v rekonstrukcích obce se stále pokračuje.

Největší investiční akcí byla plynofikace obce, která přišla na 3,2 milionu korun. Podle starosty obce Lubomíra Tichého se podařilo celou akci realizovat především vzhledem k dotaci z rozpočtu ministerstva financí v hodnotě 2,5 milionu. "Z vlastního rozpočtu jsme na plynofikaci vyčlenili 700 tisíc korun. V rámci celé akce jsme zároveň zřídili plynovou kotelnu pro dům s 32 bytovými jednotkami, plynovou přípojku jsme ale zároveň napojili i do naší restaurace Butovanka a do prodejny. Samotné obyvatele vlastní přípojka stála pouhých 2,5 tisíce korun," upřesňuje investice spojené s plynofikací starosta. V loňském roce byla přitom také kompletně zrekonstruována vodní nádrž v hodnotě 1,1 milionu korun. "Stará nádrž nám dělala velkou ostudu, byl do ní totiž přiváděn septik téměř z poloviny vesnice. Při té příležitosti jsme mohli v části obce vybudovat novou kanalizaci, a to za 200 tisíc korun," vypočítává další investice místostarosta Zdeněk Jiránek. V Butovsi se v současné době také opravuje obecní úřad, hasičská zbrojnice a místní komunikace dostávají nový povrch. Rekonstrukcí prošlo i veřejné osvětlení a rozhlas.

Většinu akcí se zde podařilo uskutečnit především díky prodeji bytových jednotek. "Už jsme jich prodali přes dvacet. Deset jich je stále k dispozici za velice výhodných podmínek. Příjmy z jejich prodeje nám pomohly natolik, že jsme se obešli bez úvěrů a obec tak zůstala naprosto nezadlužena. Museli jsme samozřejmě také nějakou dobu šetřit a financovat akce i z dalších zdrojů," chválí si současnou situaci starosta. "Na investiční akce jsme letos vynaložili celkem 6,5 milionu korun," dodal Tichý.

Butoves je známá i jako bydliště několika rodin volyňských Čechů, kteří se do ní přistěhovali před několika lety. "Jsme rádi, že jsme jim to tenkrát umožnili, protože se jedná o velice slušné a pracovité lidi. Jeden z nich se stal dokonce členem zastupitelstva, několik jich je zaměstnáno v místní Státní správě hmotných rezerv, ale někteří zde také hospodaří," hodnotí pozitivně vzájemné soužití místostarosta. V obci je také poměrně bohaté kulturní vyžití, působí zde tři oddíly stolního tenisu, oddíl juda, ale v místní Butovance se také koná pravidelný turnaj v mariáši.

(max)


Nové Noviny