Nové Noviny č. 45/0010. listopadu 2000str. 2

Voda pro Osenice zajištěna

Starosta Dětenic Radomír Vališka (vpravo) při obhlídce stavby nového vodovodu v Osenicích.

FOTO: jn

Osenice - Hrozbu možného přerušení dodávky vody pro obyvatele Osenic se podařilo zažehnat v příslovečné hodině dvanácté. Dosavadní a z větší části už nevyhovující vodovod, který zásobuje na sto osmdesát obyvatel Osenic, ještě do konce listopadu nahradí nový řad, s jehož výstavbou se započalo minulý měsíc.

O potřebnosti nové infrastruktury svědčí i dvě říjnové havárie, které ještě krátce před zahájením samotné investice zkomplikovaly dodávku vody do obce. "Práce na položení nového vodovodu bez jakékoliv výluky zásobování budou firmou Stavitelství Klouček Mladá Boleslav ukončeny k 30. listopadu. Náklady se pohybují kolem jednoho milionu a dvou set tisíc korun. Dalších zhruba tři sta tisíc by měly stát přípojky, konečnou cenu tedy zatím nejsme schopni odhadnout," poznamenal starosta Dětenic Radomír Vališka.

Více než kilometr dlouhá trasa nového potrubí, které je napájeno lesními prameny z blízkého návrší nad Osenicemi, bude asi o pět set metrů delší, než stávající. Vodovod se totiž musel přeložit mimo vyhrazené území dobývacího prostoru zdejší cihelny, která je součástí společnosti Cios Holding, na níž byl letos vyhlášen konkurz. "Náklady na tuto akci by měla hradit firma Cios Holding, finanční částku jsme proto uplatnili jako pohledávku u správce konkurzní podstaty," řekl Vališka.

"V minulosti docházelo průběžně k únikům vody a část potrubí z důvodu eroze procházela už nad úrovní terénu. Navíc přívod vody nešel uzavřít, takže se veškeré opravy musely provádět provizorně pod tlakem. Nyní se také zlepší kvalita vody, kterou nově zajistí chlorovací stanice," shrnul starosta. S žádostí o dotaci na ministerstvu zemědělství obec neuspěla, neboť investice nebyla uznána jako stavba nového díla. Proti tomu se však Dětenice odvolaly. Příští rok se předpokládá, že práce budou pokračovat z důvodu toho, aby mohlo dojít k napojení i dalších osenických objektů, které zatím zůstávají bez možnosti centrálního zásobování. Tím by se zvýšil počet odběratelů na 200 lidí.

Provozovatelem vodovodu zůstane i nadále obec, podle Vališky ale nelze vyloučit, že se v budoucnu nová síť formou výběrového řízení poskytne do pronájmu soukromé firmě z oboru. S vložením infrastruktury do Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín se zatím nepočítá.

(jn)


STAVBA NOVÝCH ZÁVODŮ V jičínské průmyslové zóně je v současnosti zaměstnáno na 1500 osob. Jejich počet by se měl během následujícího roku zvednout až o 400 lidí. Největší podíl na tomto trendu bude mít zahraniční společnost Continental Teves, která vyrábí komponenty pro automobilový průmysl. Podle vedoucího personálního oddělení závodu Franka Burkhardta by se totiž měl do konce příštího roku navýšit počet pracovníků ze současných 600 na 900 osob. Dalších 60 až 70 pracovních příležitostí v průmyslové zóně vytvoří společnost Ronal, která rozšíří svůj program o výrobu sprchových koutů. Celkové investice do výstavby nového závodu se přitom podle ředitele společnosti Ronal pohybují v řádu 90 milionů korun. Snímky zachycují výstavbu nových závodů, společnosti Continental Teves (nahoře) a Ronal (dole).

FOTO: pe


Radnice zmírnila vyhlášku

Jičín - Především jako reakce na nedávné setkání zastupitelů spolu se živnostníky podnikajícími na Husově třídě je míněno nové rozhodnutí městské rady, které částečně zmírňuje stávající vyhlášku.

Nejvíce sporným bodem je provoz na pěší zóně v době od 13 do 17 hodin, kdy je absolutní zákaz vjezdu motorových vozidel, a to i pro vozidla zásobování. Přestože z nedávného jednání nevzešly žádné konkrétní návrhy, slíbili představitelé města, že se budou touto otázkou opět zabývat. "Rozhodně bychom nechtěli, aby se na pěší zónu i v této době vrátila auta. Souhlasíme však s tím, aby bylo možno ve výjimečných případech postupovat mírněji," prohlásil starosta města Jiří Liška. Na Husově třídě by tak měl být do budoucna stále přítomen městský strážník, který by měl sám posoudit, zda jde o případ, který si výjimku zaslouží. Doposud ji mohl udělit pouze někdo z představitelů jičínské radnice.

Podle ředitele Městské policie v Jičíně Bohuslava Novotného se tyto sporné případy dají rozeznat. Jak nedávno prohlásil pro Nové Noviny, vjezd na pěší zónu by mohl být povolen například vozidlům zásobování, která se zdržela z důvodu nehody, ale měl by být stále zakázán podnikatelům, kteří mohou na pěší zónu vjet bez omezení během celého dopoledne. "Oproti dnešnímu stavu se dá očekávat kritické období s provozem na pěší zóně v době předvánočních nákupů," varuje Liška.

(max)


Boj o pověření Nové Paky nevzdávají

Lázně Bělohrad, Pecka - Ostrý nesouhlas s novým územním členěním jičínského okresu v rámci reformy veřejné správy vyslovili zástupci obcí z historicky spádové oblasti Novopacka.

V dotazníku adresovaném ministerstvu vnitra chtějí upozornit na důsledky, které by mělo nezařazení Nové Paky do seznamu nejpověřenějších úřadů. Stanoviska mají být odeslána nejpozději do 15. listopadu. Jen pár dní před tímto termínem se v Nové Pace uskuteční mimořádné veřejné zasedání zastupitelstva. V pondělí 13. listopadu bude jeho členům předložen ke schválení návrh, aby byl Nové Pace přiznán statut pověřeného úřadu třetího stupně.

Podporu novopacké radnici vyslovili zastupitelé a radní v Pecce, Lázních Bělohradě, Staré Pace, ale i v několika dalších obcích, jejichž obyvatelé by museli po zrušení jičínského okresního úřadu dojíždět za některými (dosud nespecifikovanými) úředními záležitostmi do Jičína nebo Hořic. Dopravní spojení ve směru na Hořice je přitom ze všech variant nejproblematičtější, což je také hlavním důvodem vzniklé iniciativy. Z hlediska dostupnosti by na tom podle ministerstvem navrhované reformy byli rozhodně hůře než dnes především obyvatelé Vidochova, odkud není zajištěno přímé autobusové spojení do zhruba 17 kilometrů vzdálených Hořic, pod něž budou spadat i obce Sadová, Stračov a Sovětice ze sousedního hradeckého okresu.

"Na posledním jednání městské rady jsme se shodli na tom, že je potřebné, aby pověřeným městem kromě Jičína a Hořic byla i Nová Paka, pod kterou bychom měli patřit," řekl starosta Bělohradu Pavel Šubr. "Zazněl ale také názor, podle kterého by měly zůstat stávající okresní úřady, ruší se totiž něco, co fungovalo," míní bělohradský starosta.

Podle starostky Pecky Hany Štěrbové musí mít apel, který bude odeslán ministerstvu, dostatečnou váhu. Jakou formou tak obce oslovené novopackým starostou Petrem Kuříkem učiní, však zatím netuší. "Nová Paka je pro nás logicky spádovým centrem. Pod Hořice jsme nikdy v minulosti nespadali, dopravní spojení tam je od nás komplikovanější než třeba do Jičína," potvrzuje nejčastější argument ve prospěch Nové Paky peckovská starostka.

(jn)


Nový zákon o obcích

Jičín, Hořice, Nová Paka - Bezprostředně po volbách do zastupitelstev krajů vstupuje v platnost nový zákon o obcích. Změní se tak i určité kompetence městských a obecních rad, ale i složení dnešních odborných komisí.

Nový zákon by měly projednat zastupitelstva všech obcí. Podle starosty Městského úřadu v Jičíně Jiřího Lišky se nejedná o změny zásadní, ale přesto bude vzhledem k novinkám svoláno pracovní zastupitelstvo, kde budou jeho členové se všemi novelizacemi seznámeni. "Nebudou již existovat komise, ale vše bude přejmenováno na výbory. Podle nového zákona budou mít i pozměněné složení. Úplnou novinkou je možnost vytvářet osadní výbory s řadou pravomocí. Myslím si, že to bude zajímavé především pro obyvatele satelitních obcí. U nás se to týká například Robous a Popovic," upřesňuje Liška. Pracovní zastupitelstvo v Jičíně, které novelu zákona projedná, se sejde 5. prosince, týden poté, 11. prosince se uskuteční zastupitelstvo veřejné, které však bude jednat i o dalších záležitostech týkajících se chodu okresního města.

V Nové Pace by zastupitelé měli být s novelizovaným zákonem seznámeni na mimořádném zasedání zastupitelstva 13. listopadu. V Hořicích se podle tajemníka úřadu Jaroslava Vaise rozhodli také svolat neplánované zastupitelstvo. "Nebudeme na tomto zasedání projednávat pouze novelu zákona o obcích, ale máme na programu mnoho dalších důležitých bodů. Proto jsme se rozhodli zastupitele svolat dříve, než-li jsme měli původně v plánu, a to na 20. listopadu," konstatoval Vais.

(max)


Volby do krajů již v neděli

V neděli 12. listopadu se po celé České republice uskuteční volby do zastupitelstev nových krajů. Volit bude možné od 8 do 22 hodin, a to pouze v tuto neděli.

Voličem je státní občan České republiky, který v den voleb dosáhl věku nejméně 18 let a je přihlášen k trvalému pobytu v obci. Každý volič je povinen při příchodu do volební místnosti prokázat okrskové volební komisi svou totožnost a státní občanství České republiky platným občanským průkazem nebo cestovním pasem České republiky. Je tedy nezbytné, aby každý měl u sebe potřebné doklady, jinak mu hlasování nebude umožněno.

Pokud volič neobdržel v předstihu hlasovací lístky, budou mu vydány komisí až na místě ve volební místnosti. Na hlasovacím lístku, který se vkládá do úřední obálky, se může zakroužkováním pořadového čísla nejvýše u 4 kandidátů uvedených na témže hlasovacím lístku vyznačit, kterému z kandidátů volič dává přednost. Jiné úpravy hlasovacího lístku nemají na hlasování vliv. Neplatné jsou hlasovací lístky, které nejsou na předepsaném tiskopise, které jsou přetržené a nejsou v úřední obálce. Hlas je neplatný i tehdy, pokud je do obálky vložen více než jeden hlasovací lístek. Každý může hlasovat pouze osobně, zastoupení není přípustné. Ze závažných důvodů může volič požádat obecní úřad a v den voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost. V takovém případě volební komise vyšle k voliči členy s přenosnou volební schránkou, úřední obálkou a hlasovacími lístky.

(red)


Prioritou oprava silnice a zbrojnice

Samšina - Také v letošním roce se obecnímu zastupitelstvu podařilo úspěšně pokračovat v započatém trendu oprav špatného stavu cest. Tento rok byla zafinancována oprava místní komunikace v Drštěkryjích. "Před časem se podobná oprava vozovky prováděla například v Plhově, takže lze říci, že se v tomto ohledu v naší obci situace velice zlepšila," sdělil starosta Samšiny Jiří Knížek. V obci proběhla také celková rekonstrukce zchátralé hasičské zbrojnice, na které se výrazně podíleli i místní občané. Renovací prošel také bývalý klub hasičů a v současné době se vede živá diskuse nad dalším osudem místního vodovodu. Ten je totiž v havarijním stavu a často dochází k úniku vody z prasklin v potrubí. Jeho výměna by si však vyžádala značné finanční výdaje z obecní pokladny, což by výrazně omezilo další investice.

(pe)


Nové Noviny