Nové Noviny č. 43/0027. října 2000str. 9

28. ŘÍJEN Od vzniku samostatného československého státu uplyne zítra již dvaaosmdesát let. Euforii a nadšení říjnových dnů připomínají pohlednice ze sbírky Karla Čermáka (nahoře), na kterých je zachycena slavnostní atmosféra v Nové Pace. Dva dolní snímky, zapůjčené z Vlastivědného muzea v Železnici, dokumentují přísahu věrnosti vojska, úřednictva a všeho lidu Československé republice, která se konala 8. listopadu 1918 na jičínském náměstí. Na fotografii s řečníkem Dr. Jos. Čihulou jsou v pravé části zachyceni i členové železnického Sokola. V popisku se pak dočteme následující zajímavost: "Za zmínku stojí, že železnická hudba, vedená panem Františkem Krausem, byla po příchodu železnického průvodu do Jičína odvedena do kasáren, zde vojensky vystrojena a vykonávala pak asi po dva dny funkci posádkové hudby. Byla proto vybrána, že byla jednou z nejlepších hudeb na okrese." Atmosféru oněch dnů dokreslují i následující řádky z Kroniky města Jičína z let 1918-1924: "Již 25. října se mluvilo po Jičíně, že byl zachycen telegram mezi Berlínem a Vídní, že je válka skončena a že jsme samostatni. Nejistota a napětí netrvaly však dlouho. V pondělí 28. 10. dopoledne byla schůze Národního výboru v hoření sborovně (v biografické kabině) v sokolovně. O půl dvanácté vešel br. Souček, revident dráhy, a radostně hlásil: Bratři, dnes četl jsem telegram, že je mír! Prapory ven! volá bratr Šmejc. Starosta br. Matějka zpočátku váhal, poněvadž před tím vlál prapor na hotelu Hamburk a sundali jej. Pak se však rozhodl a v poledne 28. října visely dva národní prapory na sokolovně a oznamovaly občanstvu velikou historickou událost. Hloučky občanů před sokolovnou se vyptávaly, proč visí prapory. Sokolové odpovídali a vybízeli, aby se i domy zdobily. Prapory však přibývaly velmi spoře, byla nejistota. Večer přijeli již lidé z Prahy a vypravovali o nadšení v hlavním městě."

(to)


Diskuze o víceletých gymnáziích

Diskuze o víceletých gymnáziích se dostává na stránky mnoha novin. Nové nejsou výjimkou. Otázka často zní: Rušit nebo nerušit? Proč ji ale nepoložit jinak: Kolik jich ponechat?

Nemyslím si, že všechna nynější víceletá gymnázia jsou opravdu výběrovými školami, jakými by měla být. V tak velkém počtu odčerpávají základním školám hodně nadaných žáků a sama získávají i méně nadané studenty. Vzniká dokonce představa, že tyto školy jsou tu hlavně proto, aby zajistily lepší výuku práce s počítači a jazyků než základní školy. Ale ony mají u nás své místo především proto, že dají malému procentu výjimečně nadaných dětí příležitost osvojit si náročnější přístupy k informacím z různých oborů a složitější nakládání s nimi, než jaké můžeme požadovat na většině jejich vrstevníků.

Za úvahu by ovšem stála délka studia (ne raději osmiletá než víceletá gymnázia?), zaměření (gymnázia se dělívala na klasická a reálná, později bývaly humanitní a přírodovědné větve), osnovy výuky jednotlivým předmětům a nároky na studenty na víceletých a čtyřletých gymnáziích, maturity, příprava učitelů a požadavky na ně kladené - a to nejen pro práci přímo v hodinách atd.

Zásadnější či menší změny však čekají naše základní, střední i vysoké školy. Při rozhodování o nich by se mělo přihlížet k celému systému (neřešit je odděleně podle jednotlivých stupňů škol) a nezapomínat na vývoj, kterým školy prošly a který není bez výrazných podnětů pro současnost - to dokazuje např. i sborník referátů přednesených na vědecké konferenci uspořádané loni při oslavách 375. výročí založení jičínského gymnázia s názvem Minulost, současnost a budoucnost gymnaziálního vzdělávání.

Ve 20. a 30. letech byl náš školský systém obdivován. Nevolám po jeho celkovém obnovení. Ale neměli bychom hledat, co by se z něho dalo využít v nynějších podmínkách, doplnit o dobré zkušenosti z dalšího období (nebylo přece vše jen špatné), vybudovat pevný základ (takový, který by nebyl rozviklán s nástupem každého nového ministra) a teprve k němu připojovat zahraniční prvky? Nejsem totiž přesvědčena, že je vždy dobré přejímat cizí vzory, často vytrhávané ze souvislostí jiných společenských a ekonomických podmínek a jiné tradice, abychom řešili domácí situaci.

Všechny typy škol mají své problémy. Základním školám by v jejich řešení těžko pomohlo jen zrušení víceletých gymnázií. Přemýšlí se o zdokonalení výuky a o tom, jak ji usnadnit dětem, které se vyvíjejí pomaleji. Myslíme ale dostatečně na to, že jiné, ke škodě nás i našich potomků, mohou ztrácet vrozenou větší zvídavost a ochotu zapojit se do řešení složitějších úkolů, protože potřebují jiné vedení, zázemí i prostředí a jiný kolektiv spolužáků? To není podceňování učitelů na základních školách ani vyvyšování některých žáků nad jinými, ale snaha připomenout, že děti jsou a budou rozdílné.

Eva Bílková, Staré Hrady


Potěmkinova vesnice v Jitčině městě

Dobrá zpráva: jičínská radnice hodlá investovat do opravy jezuitské koleje. Jako každé konání má i toto svou druhou stránku. Tu méně přívětivou. Investice se vyčerpá na opravu fasády. "Kolej nemá už řadu let využití, tak opravíme omítku, aby to alespoň zvenčí hezky vypadalo", tak vysvětlil novinářům pan starosta.

Škoda, že na radnici tak málo vědí o dění ve svém městě. Nebo vědět nechtějí? V koleji, dříve sovětských kasárnách, už rok koná občanské sdružení Kolej v jednom kole. Je až obdivuhodné, kolik výstav, koncertů, setkání, happeningů tito neprofesionálové, převážně studenti, tu uspořádali. Kolik práce a nadšení za tím stojí. To vše v improvizovaných podmínkách, bez kloudného zázemí. Jen namátkou připomenu letní pobyt studentů pražské Akademie a jejich profesorů, který vyvrcholil nezapomenutelným představením světla, zvuku, pohybu, tvarů a barev.

Tohle všechno konání je tolik potřebným projevem občanské společnosti. Je určitou protiváhou světa, ve kterém o peníze jde až v první řadě. Hlavně ale důkazem, že je i v našem městě spousta iniciativních lidí, kterým není osud města, jeho památek lhostejný. Vždyť hlavním cílem veškerého konání v koleji je neustále připomínat onu úžasnou stavbu i jejího ducha, který dovede nakazit v dobrém.

Nechce se věřit, že radnice se občanského sdružení Kolej v jednom kole ani nezeptá na názor. Neboť tito lidé by označili mnoho problémů v koleji, k jejichž řešení by se dala investice v koleji využít lépe než na fasádu. Ve veliké zemi na východě stavěli kašírované baráky, aby papaláše, který se bude kochat jen z cesty okolo, oblbli. Ta Potěmkinova vesnice opravdu z dálky hezky vypadala. Kdysi jsme se od této země učili. Platí pro nás i dnes tento vzor?

Mnozí řeknou, nic se u nás nezměnilo, všechno běží jako za socialismu. Ne, není to pravda. Můžeme na věc říci svůj názor. Což tímto činím.

Ing. Bohumír Procházka, Jičín


Druhá etapa státoprávního uspořádání nerespektuje spádovost

Při výuce matematiky, ale i jiných předmětů se školáci dozvídají o nutnosti stavění domu od základu, což se samozřejmě zobecňuje nejen na stavbu obydlí. Bohužel s podobnou životní radou se nepotkali pravděpodobně ti, co rozhodovali a rozhodují o státoprávním uspořádání, a to nejen v posledních letech, ale již v roce 1960, kdy byly zrušeny tehdejší okresní úřady a kraje, ke kterým se dnes velkými oklikami v obměněném provedení, ale zdaleka již ne v takové kvalitě, vracíme.

Druhá etapa státoprávního uspořádání, která proběhla jako návrh v tisku a o které byla vedena diskuse s představiteli Ministerstva vnitra za účasti starostů na Okresním úřadě v Jičíně, totiž vůbec nerespektuje přirozenou spádovost vytvořenou v minulosti po několik generací. Úředníci na ministerstvu vnitra nebo ti, kdo pro ně tuto "zakázku" zpracovávali, si nedělali žádné problémy právě se spádovostí a historickými zvyklostmi, ale zabodli kružítko a označili regiony. Touto tzv. kružítkovou metodou, bez přihlédnutí k zájmu obyvatel, vznikl návrh druhé etapy státoprávního uspořádání, ve kterém se uvažuje se zrušením okresů, přičemž část jejich pravomocí by měla být převedena na nové kraje a část na tzv. pověřené obce, nazvané dokonce obce spádové.

Z našeho okresu mezi těmito obcemi figuruje pouze Jičín a Hořice, zatímco Nová Paka nebyla mezi ně zařazena. Jak by tato "spádovost " vypadala v praxi, by poznali nejlépe, např. obyvatelé obce Vidochov, vzdálené od Nové Paky coby kamenem dohodil, kteří by dle návrhu, podobně i jako Peckováci, museli pro některé úřední úkony jezdit do Hořic. Vše ovšem začalo právě tou střechou, ale bohužel již v roce 1960. Tehdejší packý okres, který plně respektoval spádovost podhorských obcí na Novou Paku, byl zrušen, obce uměle přerozděleny do několika okresů. Ustavením nových krajů, do kterých budeme za necelý měsíc volit zastupitele, dokonce tyto obce budou připadat i do rozdílných krajů. Příkladně obec Čistá, která byla před rokem 1960 vždy spádově napojena na Novou Paku, podobně jako 5 km od Paky vzdálená Levínská Olešnice nebo Horka u St. Paky, by měla mít pověřenou obec Lomnici n.P. a kraj Liberecký. Těsně s Čistou sousedící obec Horní Kalná, která rovněž inklinovala dříve k Nové Pace, má mít pověřenou obec Trutnov a kraj Hradecký. Ministerští úředníci před 40 lety pravděpodobně nevěděli a nebo se spíše nezajímali o život obyvatel, o to, kam jezdí za prací, kam dojíždějí děti do škol, ve kterém městě navštěvují lidé lékaře. Je zbytečné zde připomínat dřívější Novopacké hejtmanství, které se rozkládalo až k Sadové, těžko i v tomto případě mluvit o spádovosti. Nelze ovšem pochopit rozdělení za komunistické éry v roce 1960, ovšem tenkráte nebylo k pochopení více věcí.

Proč ale v současné době, místo snahy o nápravu, dochází k pokračování v podobných administrativních krocích, které při návrhu 2. etapy vůbec nepřihlížejí k historickým souvislostem. V roce 1960 se začala přestavba od střechy a dnes administrativní cestou se v této přestavbě pokračuje. Krok, který před rokem přifařil obce, jako je např. Levínská Olešnice k Libereckému kraji, a tím ji odtrhl z packého regionu, je nezvratný, a tak obyvatelé obce místo do Nové Paky budou jezdit na pověřený úřad do Lomnice, či možná do Jilemnice, která ovšem bude muset o svoji pověřenost bojovat, podobně jako Nová Paka. Podobně je tomu i s obcemi Horka u St. Paky, Čistá, Horní Kalná, ale i s dalšími obcemi tvořícími kdysi region Novopacka. Tyto neuvážené kroky, jak se zmínila zástupkyně ministerstva vnitra, jsou již opravdu nezvratné. Ministerští úředníci by se tedy alespoň měli snažit, aby v tomto rozmisťování obcí od stolu nepokračovali a opravdu se zamysleli nad spádovostí a historickým směřováním jednotlivých obcí ve druhé etapě.

Novopacký starosta Petr Kuřík i jeho zástupce Miroslav Pitra říkají, že se na poradě se zástupci Ministerstva vnitra nedozvěděli nic nového. Nová Paka se dle jejich slov samozřejmě nevzdává. Na pondělí 13. listopadu, den po volbách do krajských zastupitelstev, svolává novopacký starosta Petr Kuřík mimořádné veřejné zasedání zastupitelstva, kde by zastupitelé měli schválit další kroky novopacké radnice, které by měly zajistit, aby se Nová Paka stala pověřenou obcí a občané nemuseli dojíždět na úřad do Jičína, nebo z Vidochova, Pecky, Lázní Bělohradu, či dalších obcí, spádově směřujících k Nové Pace, do Hořic. Do 15. listopadu musí město odeslat své připomínky k uvedenému návrhu na Ministerstvo vnitra a potom by se mělo jednat znovu.

Míla Pour, Nová Paka


Desetiletí literárního spolku

Literární spolek při Městské knihovně v Jičíně minulou středu uvedl v pořadí čtvrtý almanach, završující desetiletí jeho existence.

FOTO: jn

Jičín - V pořadí už čtvrtý almanach uvedl minulý týden Literární spolek při Městské knihovně v Jičíně, který si zároveň připomněl deset let své existence. Středeční setkání, podobně jako většina předchozích, bylo ve znamení autorského čtení z tvorby členů.

U zrodu spolku stála zhruba desítka nadšených lidí, která má společný zájem, literaturu. "Na začátku dala Jana Benešová do novin výzvu a obeslala také lidi, o kterých věděla, že se zúčastnili Šrámkovy Sobotky. Na základě toho vznikla základní skupina a k ní se postupem času přidávali další. Složení členů se ovšem průběžně mění, to původní jádro však zůstává," shrnul ve stručnosti historii jičínského literárního spolku Václav Franc, který patří k zakládajícím členům.

Záměrem kroužku byla nejen možnost publikování, byť ve velmi omezeném nákladu, a příležitostné čtení z tvorby, ale například také pořádání besed s renomovanými autory, kteří práce svých amatérských kolegů hodnotí. "To je pro nás určitě přínosem a dost nám to pomohlo," doplnil Franc, který publikoval už několik svých krátkých próz a básní. "Když se o někom dozvíme, že píše poezii nebo jiné literární útvary, snažíme se ho přivést mezi nás. Bohužel ne všichni vydrží. Někteří časem, například z důvodu pracovního vytížení, odcházejí. Rozhodně uvítáme každého, kdo by chtěl mezi nás přijít. Důležité je, abychom o sobě věděli," zdůraznil.

První almanach s názvem Pod Valdickou branou vyšel v roce 1992, o dva roky později byl vydán druhý "Kroky a klopýtání", předposlední byl soubor "Mýma očima". Spolek má celookresní působnost, jeho členy jsou literáti i z Nové Paky, Hořic a Miletína.

(jn)


A družstvo kuželkářů zvítězilo

Ústí n/L - K dalšímu mistrovskému utkání III. kuželkářské ligy zajíždělo A družstvo mužů do Ústí nad Labem. Utkání mělo velice dramatický průběh. Po dvou hráčích byl stav nerozhodný a domácí vedli o 8 shozených kuželek. Po čtyřech byl stav opět nerozhodný a domácí vedli o 23 shozených kuželek. V infarktovém závěru Ústí zvýšilo na 6:4 a vedlo o 60 kuželek. Vše však otočil vynikajícím výkonem Vláďa Řehák, který doslova deklasoval domácího závodníka a Jičín získal dva důležité body na soupeřově dráze. Příští mistrovské utkání hraje A družstvo SKK Jičín v sobotu 28. října od 9.00, kdy na domácí kuželně hostí kolektiv Slovanu Jirkov B.

Lokomotiva Ústí n/L - SKK Jičín 6:10 (4944-4992) M.Zahálka - J.Brumlich 796:832, M.Grejtovský - P.Louda 859:815, J.Strachoň - P.Kříž 864:821, D.Dařílek - Z.Dymáček 803:831, M.Schoř - J.Soukup 849:822, M.Gajdůšek - V.Řehák 773:871.

Výsledky zbývajících zápasů: Start Rychnov n/K - KK Vysoké Mýto 13:3 (5200-5063), Akuma Mladá Boleslav - Bižu Jablonec n/N 2:14 (5081-5132), Lokomotiva Liberec - Hvězda Trnovany B 12:4 (5329- 5120), SKK Primátor Náchod - KK Sadská 15:1 (5413-5046), SK Solnice - Slovan Jirkov B 10:6 (4850-4818).

Po pátém kole je družstvo SKK Jičín A na 6. místě průběžné tabulky. V tabulce jednotlivců je pak nejúspěšnější hráč Jičína J.Brumlich na 13. místě.

(fk)


Nábor orientačních běžců od 31. října

Jičín - Jelikož by jičínští "orienťáci" rádi navázali na letošní úspěchy i v dalších letech, hledají nové talenty do svých řad. Proto je tu výzva pro mládež ve věku od osmi do sedmnácti let, kterou baví sportovat.

Holky a kluci, běháte rádi v přírodě, baví vás závodit a nemáte ve škole problémy s učením? Chtěli byste se seznámit blíže s tímto sportem? Pokud máte zájem, přijďte mezi nás do tělocvičny 4.ZŠ, kde od 31. října bude probíhat trénink začínajících a nejmladších "orienťáků". Začátek je vždy každé úterý od 16.00 a ve čtvrtek od 17.30 hodin. Rodiče můžete vzít s sebou, třeba také propadnou kouzlu orientačního běhu. Těšíme se na vás.

Oddíl OB Jičín


Dvě prohry mladých sokolek

Nová Paka - Pro dvě prohry si zajely předposlední říjnový víkend mladé novopacké sokolky v extraligových basketbalových utkáních mladších dorostenek. Zatímco v sobotu v Karlových Varech bylo utkání dlouho vyrovnané a na konci třetí čtvrtky sokolky prohrávaly pouze o tři body, v neděli ve Strakonicích neměly mladé packé basketbalistky proti vynikajícímu výkonu soupeřek sebemenší naději.

BK Lokomotiva Karlovy Vary - Sokol Nová Paka 64:48 (13:14, 15:8, 12:15, 24:11)

Sokolky, opět pouze v sedmi, hrály velmi dobrý basketbal, ale bohužel v závěru utkání se projevila únava. Střelecky se velmi dobře vedlo Matoušové, která k dobré rozehře přidala ještě 4 trojky, rovněž i Krauseová na pivotu se dostala se svoji střelbou nad desítku.

Body Nová Paka: Matoušová 14,3x3, 0, 4, Krauseová 13, 4/1,3, Jislová 9,0,0, Fejfarová 6,2/0,4, Podrazilová 6,6/2,1, Schlöglová 0,0,1, Jonová 0,0,0.

BK ČZ Strakonice - Sokol Nová Paka 86:24 (25:6, 18:4, 22:6, 21:8)

Proti rychlejším, vyšším a celkově basketbalovějším domácím basketbalistkám neměla novopacká děvčata sebemenší naději na lepší výsledek. Prvý koš vsítily sokolky až za stavu 14:0. Snad jedině Krauseová a Fejfarová snesou přísnější měřítko, ostatní se nedokázaly prosadit.

Body Nová Paka: Krauseová 10, 6/4,5, Fejfarová 9, 2/1,0, Matoušová 2,0, 0, Schlöglová 2,6/2,3, Jislová 1, 2/1, 2, Podrazilová 0, 4/0, 3, Jonová 0,0,0, Pavlová 0,0,0.

V příštím utkání se představí mladé sokolky pražským příznivcům basketbalu. V sobotu 5. listopadu hrají s Kompresory a o den později s Aritmou.

(bas)


II. liga kuželkářského dorostu

Jičín - Ve 3. kole II. ligy kuželkářského dorostu hostilo jičínské A družstvo tým Sokola Rybník. Domácí využili možnosti, že mohou startovat smíšené kolektivy a vedle dvou dorostenců nastoupila i Lenka Hrdinová. Po dobrém výkonu celého kolektivu získali domácí dva důležité body. Příští utkání hrají dorostenci v sobotu 28. října v Solnici. V průběžné tabulce je Jičín po 3. kole na 6. místě.

SKK Jičín - Sokol Rybník 6:2 (1166-1092) L.Hrdinová - K.Pešorna 357:367, L.Urbaník - T.Herrman 404:346, F.Oborník - T.Muller 405:379.

(fk)


Nové Noviny