Nové Noviny č. 43/0027. října 2000str. 5

Vznik osadních výborů mají v rukou sami obyvatelé obcí

Pecka, Kopidlno, Sobotka - Oficiálního a mnohem významnějšího postavení ve vztahu k obecním samosprávám se dočkají satelitní obce. Jejich obyvatelé si ze svého středu mohou zvolit zástupce do takzvaných osadních výborů, jejichž existence je zakotvena v zákoně o obcích, který vstupuje v platnost dnem voleb do nových krajských zastupitelstev.

Očekává se, že při současné absenci lidí ze spádových obcí, případně jen jejich minimálního zastoupení v rozhodujících orgánech, mohou osadní výbory plnit významnou roli. "V zastupitelstvu postrádáme zástupce z okolních vesnic, bohužel i když někdo z nich kandiduje, má narozdíl od obyvatel města vzhledem k počtu hlasů menší šanci být zvolen," vysvětluje kopidlenský starosta Zbyněk Smolík. "Pokaždé jsme se při sestavování kandidátek do voleb snažili získat někoho z přilehlých obcí, zatím se nám to ale příliš nedařilo," poznamenává místostarosta Pecky Jiří Styblík.

Vznik osadních výborů s minimálně pětičlenným obsazením je však podmíněn zájmem lidí, kteří ve spádových obcích žijí. Shodují se na tom představitelé obecních či městských úřadů, kde tyto sbory s hlasem poradním vítají, a podle vlastních slov se je budou snažit maximálně podpořit. "Pokud se najdou lidé, ochotní se této činnosti věnovat, budeme jenom rádi," říká místostarosta Pecky, která má celkem sedm satelitů. "Faktem ovšem je, že například v Arnoštově dnes žijí pouze čtyři starousedlíci a v Horním Javoří jich je pět. Bez zpětné vazby nezůstáváme, většina požadavků se zpravidla prosazuje přes Sbory dobrovolných hasičů, které mají svou organizaci prakticky na každé obci, a udržujeme s nimi častý kontakt," doplnil Styblík.

V Kopidlně zastupitelstvo pověřilo starostu, aby vytipoval vhodné lidí do osadních výborů. "V nejbližších dnech je budu postupně obcházet, bez problémů by mohlo být jejich obsazení v Mlýnci, jaká však bude situace v Pševsi či Drahorazi, zatím nedokážu odhadnout." Podle Smolíka fungovaly podobné výbory už v minulosti. Právě na jejich činnost by podle něj mohly nové skupinky lidí z vesnic navázat, a připravovat tak podklady pro pracovní a veřejná zasedání.

Ani vedoucí sobotecké radnice Jaroslava Vraná v tuto chvíli netuší, zda se podaří ustavit osadní výbory, zároveň však dodává, že prakticky v každé spádové obci je už dnes jedna kontaktní osoba, seznamující vedení města s aktuální situací a potřebami. "Pod Sobotku spadá celkem osm připojených obcí, kde se obvykle řeší problémy údržby veřejného prostranství, opravy starých objektů nebo komunikací. Jedná se například o příspěvek na sekačku nebo organizování různých brigád. Touto místní problematikou se přímo zabývají také dva naši zastupitelé," uvedla tajemnice Městského úřadu v Sobotce.

Dobrou zkušenost mají na mnoha místech i s chalupáři, kteří podle některých starostů mají o dění v obci kolikrát větší zájem než jejich trvale hlášení sousedé. "Původní obyvatelstvo na venkově postupně vymírá, řada domků je zvlášť v oblasti Českého ráje využívána už výhradně k rekreaci. Na spolupráci s chalupáři si ale rozhodně stěžovat nemůžeme," připouští například starosta Libošovic Josef Ort. S jeho vyjádřením se shoduje i peckovský místostarosta, podle kterého se osvědčilo také pořádání výjezdních zasedání. "Účast lidí na těchto setkáních nebývá špatná a díky tomu získáváme informace hned z první ruky," míní Styblík.

Vztahy mezi Jičínem a jeho satelity prověřilo letos referendum o osamostatnění Robous, které nakonec zůstaly ve svazku s městem. "V Robousích je dnes naším partnerem občanské sdružení, i když zastupuje jen část tamních obyvatel, také v Popovicích působí spolek občanů, vzniklý na bázi dobrovolnosti. V listopadu budeme mít setkání v Sedličkách, kde na toto téma určitě také přijde řeč," sdělil jičínský místostarosta Vlastislav Matucha. "Považuji za správné, když občané spádových obcí kromě teoretické možnosti zvolit si své zástupce do zastupitelstva budou mít ještě vlastní orgán, který bude hájit jejich zájmy," dodal. Největší počet - jedenáct satelitů na okrese - má Nová Paka, podle starosty Petra Kuříka budou probíhat schůzky s jejich obyvateli, aby neměli pocit, že jsou tyto obce zanedbávány.

(jn)


Policie České republiky

Hořice - Během noci na 16. října neznámý pachatel rozbil okénko u vozu Opel Omega, který měl majitel zaparkovaný před domem v Palackého ulici. Z automobilu poberta odcizil koženou bundu, doklady a finanční hotovost, čímž majiteli způsobil škodu přesahující 30.000 Kč.

Tereziny Dary - Do rekreačního domu v Tereziných Darech se mezi 2. a 10. říjnem vloupal neznámý pachatel. Z objektu, do kterého vnikl po rozbití okna, odcizil radiomagnetofon a bezdrátový zvonek. Celková škoda činí zhruba 5.000 Kč.

Valdice - V noci na 17. října se do kanceláří a skladů firmy Staving ve Valdicích vloupal neznámý pachatel, který zde způsobil škodu za téměř 80.000 Kč.

Jičín, Nová Paka - Nepřiměřenou rychlostí jel ve středu 18. října dopoledne od Jičína na Novou Paku řidič vozidla VW Transporter. V Babáku nestačil snížit rychlost a narazil do před ním jednoucí Avie. Po srážce byl odhozen do protisměru, kde se bočně střetl s protijedoucím Wartburgem. Při nehodě byla odletujícími částmi vozidel ještě poškozena Škoda Felicia. Ke zranění osob nedošlo, alkohol byl vyloučen, škoda na vozidlech činí 72.000 Kč.

Libáň - Ze 17. na 18. října se v Libáni v Emlerově ulici vloupal do zaparkované Škody Favorit pachatel, který odcizil autorádio s přehrávačem a doklady od vozidla. Majiteli tak vznikla přibližně pětitisícová škoda.

Údrnice - V noci na 19. října došlo ke vloupání do restaurace v Údrnicích. Pachatel do objektu vnikl oknem v zadní části budovy a nalezeným klíčem si odemkl restauraci, z níž odcizil HI-FI věž, cigarety, mikrovlnnou troubu, konvici a z lednice uzený bok. Celková škoda přesahuje 31.000 Kč.

Horní Nová Ves - Řidič Škody Forman vyjíždějící na silnici u benzinové čerpací stanice přehlédl zleva přijíždějící vůz Peugeot, do něhož z boku narazil. Jeho řidič byl po ošetření propuštěn do domácího léčení. Alkohol byl vyloučen, škoda činí zhruba 70.000 Kč.

Bartoušov - Šest divokých prasat vběhlo do cesty řidiči u Bartoušova. Ten i přes intenzivní brždění do jednoho narazil. Ke zranění řidiče nedošlo, alkohol byl vyloučen, škoda činí cca 20.000 Kč.

Zboží - Pravděpodobně omylem sešlápla místo brzdy plyn řidička automobilu v sobotu 21. října v 19 hodin u obce Zboží. Následkem této chyby bylo vyjetí mimo vozovku a náraz do stromu. Při nehodě utrpěl spolujezdec těžké zranění a na vozidle vznikla škoda ve výši 100.000 Kč. Při šetření nehody bylo u řidičky zjištěno požití alkoholu a pro přesné stanovení jeho výše jí byla odebrána krev. Nehoda je nadále v šetření.

Nová Paka - Dvěma mladíkům vyšetřovatel sdělil obvinění z trestného činu krádeže ve spolupachatelství, kterého se dopustili tím, že 22. října se pomocí šroubováku pokusili v Nové Pace vypáčit kasičky u mincovních telefonních automatů a navíc ještě sekerou vypáčili okenici prodejního stánku, ze kterého pak odcizili obuv a oblečení. Celková škoda činí asi 12.000 Kč.

Jičín - Cizinec ze Slovenska byl zadržen policisty v Jičíně poté, co se vloupal do výlohy zlatnictví na Valdštejnově náměstí. V noci na 21. října lešenovou trubkou rozbil sklo a z výlohy odcizil různé šperky, které u něho policisté později nalezli. Za svou "snahu" byl výtečník umístěn do policejní cely a byl podán návrh na jeho vzetí do vazby.

(tm)


HUBERTOVA JÍZDA V sobotu se u Dvoreckého rybníka v Robousích konala již tradiční Hubertova jízda, setkání majitelů, chovatelů a vůbec všech příznivců koní a jezdeckého sportu, kteří se společně loučili s uplynulou sezónou. Pro diváky byla připravena ukázka vozatajských závodů, dostihů a také velmi atraktivní skoky přes překážky.

FOTO: Josef Krenn


Problém s likvidací odpadů trvá

Kopidlno, Libuň - Někteří občané nejsou schopni prokázat způsob, jakým likvidují odpady. Část z nich odpad spaluje, další využívají popelnice sousedů a ti nejotrlejší odhazují odpadky, kam se jim zamane, třeba k nejbližšímu lesu. Alespoň tento poznatek vyplynul z předběžného průzkumu města Kopidlna a Libuně, které se hodlají touto problematikou více zabývat. Následnou likvidaci černých skládek totiž musí obce financovat výhradně ze svých prostředků.

Zatímco například v Jičíně nejsou k dispozici data o počtech domácností, které oficiálně "nevytváří" odpad, v Kopidlně si v této záležitosti provedli vlastní šetření. "Podle našich odhadů 8 - 10 % obyvatel města nemůže prokázat, jak nakládá s odpadem. Mnohem horší je ale situace v okolních vesnicích, kde se občané zbavují odpadu nepovoleným způsobem ve větším rozsahu. Navíc se na vesnicích nakládání s odpady velice těžko kontroluje a také se tam častěji objevují černé skládky," řekl Vlastimil Hloušek z Městského úřadu v Kopidlně. Při likvidaci odpadů odhozením igelitového pytle na mez se však situace neřeší a vzniklé černé skládky musí odstraňovat obec. "Samozřejmě jsou známé situace, kdy projíždějící automobilisté odhodí odpadky do příkopu, ovšem valnou část černých skládek vytváří občané z blízkých obcí. Bohužel si neuvědomují, že tyto skládky pak bude muset obec odklidit na vlastní náklady," připomněl Hloušek.

Podobně jsou na tom i další obce okresu. "Problém se zakládáním černých skládek se v Libuni vyskytne každý rok. Máme samozřejmě k dispozici seznam všech lidí, kteří nevlastní svoji popelnici či kontejner. Ovšem nedovolené nakládání s odpady je velmi obtížné dotyčným osobám prokázat," popisuje situaci starostka Libuně Jana Burdová. Zároveň ale jedním dechem dodává: "Je velmi nápadné, když šestičlenná rodina neprodukuje žádný odpad. Zatím tento problém zkoušíme řešit mírnou cestou a opakovanými domluvami. Nevidím ale důvod, proč by si někteří obyvatelé neměli platit za odvoz odpadu."

Zákon o odpadech však dává obcím pravomoce při postihování podobných přestupků. Obce totiž mohou po občanech žádat doklad, kterým by prokázali, kam odpad ukládají. "Jako doklad může sloužit potvrzení o odvozu na skládku nebo o nákupu pytlů. Občany, kterých se tato záležitost týká, oslovíme dopisem a budeme je i nadále upozorňovat, aby situaci s odpady řešili," informoval Hloušek o připravovaných krocích na Kopidlensku. Podle jeho názoru není pro obyvatele velkou finanční zátěží, když si zakoupí na Městském úřadu igelitový pytel na odpady v hodnotě 30 korun a zároveň tím poslouží okolnímu prostředí.

(pe)


Daňový kalendář na listopad

Středa 8.11.

Pojistné - záloha na pojistné na důchodové pojištění a příspěvek na státní politiku zaměstnanosti a pojistné na (dobrovolné) nemocenské pojištění OSVČ za měsíc říjen 2000. Záloha na pojistné na zdravotní pojištění OSVČ za měsíc září 2000.

Pondělí 27.11.

Daň z přidané hodnoty - daň a daňové přiznání za měsíc říjen 2000. Spotřební daň - daň a daňové přiznání za měsíc říjen 2000.

Čtvrtek 30.11.

Daň z příjmů - měsíční záloha na daň za měsíc listopad 2000. Daň z nemovitostí - čtvrtá splátka na daň roku 2000 u ostatních poplatníků. Druhá splátka na daň roku 2000 u poplatníků provozujících zemědělskou výrobu a chov ryb s roční daňovou povinností vyšší než 1.000 Kč.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: 0433/523 320)


Neplaťte víc ...

Podnikatel účtující v soustavě jednoduchého účetnictví založil společnost s ručením omezeným a jako vklad vložil do této společnosti zásoby zboží a odpisovanou nemovitost ze svého předchozího podnikání jako FO. Z důvodu vkladu hmotného majetku a zásob musí podnikatel podat dodatečné daňové přiznání a vyloučit z daňových výdajů hodnotu zásob zboží při jejich zaplacení a odpisy nemovitosti?

Z hlediska daně z příjmů nelze jako daňový výdaj uplatnit výdaje spojené s pořízením zásob zboží a zůstatkovou cenu hmotného majetku v případě, že podnikatel tento majetek vloží jako nepeněžní vklad do obchodní společnosti. Podnikatel účtující v soustavě jednoduchého účetnictví, který nakoupil zásoby zboží, výdaje spojené s jejich pořízením zahrnul do daňových výdajů a poté v následujících letech tyto zásoby vložil jako nepeněžní vklad do obchodní společnosti, musí provést aktivaci příslušných výdajů, tzn. zvýšit základ daně z příjmů ve zdaňovacím období, ve kterém ke vkladu zásob zboží do obchodní společnosti došlo.

Vložil-li podnikatel do obchodní společnosti majetek odpisovaný, tj. v daném případě nemovitost, není v tomto případě zůstatková cena odpisovaného majetku daňovým výdajem podnikatele. Pro úplnost je nutno doplnit, že na straně obchodní společnosti je třeba postupovat podle § 30 odst. 12 zák. č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, v platném znění, který stanoví mimo jiné, že v odpisování započatém původním vlastníkem pokračuje obchodní společnost u hmotného a nehmotného majetku nabytého vkladem společníka s bydlištěm nebo sídlem na území ČR, u něhož byl tento majetek zahrnut v obchodním majetku.

Dodatečné daňové přiznání z důvodu vkladu majetku, který byl zahrnut v obchodním majetku poplatníka, tedy podnikatel podávat nebude.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: 0433/523 320)


Nové Noviny