Nové Noviny č. 43/0027. října 2000str. 4

krátce

LÁZNĚ BĚLOHRAD: Zasadí strom tisíciletí

Strom tisíciletí bude na den vzniku samostatného ČSR, v sobotu 28. října, zasazen v prostoru parčíku v Horní Nové Vsi. Do země bude vsazena lípa jako jeden z tradičních symbolů naší republiky. Stane se tak v 10 hodin za účasti představitelů města. Dopolední program svým vystoupení doprovodí zdejší dechová kapela Javorka.

(jn)

ŽELEZNICE: Čeští katolíci očima...

Římskokatolický farní úřad v Železnici pořádá v pátek 3. listopadu v kostele sv. Jíljí besedu s dr. Zbigniewem Czendlikem, farářem z Lanškrouna, který podobně jako řada dalších polských duchovních působí už delší dobu v České republice. Téma jeho přednášky zní: "Rezervy a přednosti českých katolíků z polské perspektivy." Následující den, tedy v sobotu, se v Železnici uskuteční koncert.

(jn)

SOBOTKA: Obec je uváděna nesprávně

Na chybné uvádění názvu jedné ze spádových obcí města Sobotky upozornil radnici Katastrální úřad Jičín. Většina občanů při vyplňování tiskopisů či jiných formulářů pro potřeby katastrálního úřadu totiž nesprávně uvádí název obce Spyšova. "Lidé mají běžně zažitý název Spyšová, tedy s čárkou nad poslední slabikou ve slově. Byli jsme ovšem upozorněni, že podle lexikonu obcí se má správně psát krátce. Jedině v této podobě bude úřad z důvodu přesné registrace název uznávat," oznámila vedoucí sobotecké radnice Jaroslava Vraná. Zároveň také doplnila, že název obce Spyšova se v minulosti několikrát měnil, o čemž svědčí staré záznamy v kronikách.

(jn)

VALDICE: Čestný dvůr opět pro děti

Občanské sdružení Lodžie pořádá zítra od 15 hodin v lodžii a Čestném dvoře "Podzimní dílnu", během které se budou z přírodních materiálů vyrábět postavy zvířat. Pořadatelé vzkazují, aby si zájemci s sebou vzali například kaštany, větvičky, provázky, špejle a podobně. Na listopad se podobně jako loni připravuje také výroba ptačích budek ze dřeva, které se pak budou rozvěšovat na stromy v prostoru za lodžií.

(red)

JIČÍN: Zahájení sezony na Zimním stadionu

Již ve středu 1. listopadu bude zahájena letošní sezona na Zimním stadionu. Využít ledovou plochu k veřejnému bruslení bude možno každé pondělí (od 16.15 do 18.15 hod.), sobotu (od 19.45 do 21.45 hod.) a v neděli (od 13.30 do 15.30 hod.). Vstupné pro veřejnost je stanoveno na 16 korun na dvě hodiny a dětské vstupné je sníženo na 8 korun. Také v letošní sezoně si budou moci návštěvníci zakoupit permanentku za 140 korun, která bude dospělé opravňovat k deseti a děti k dvaceti vstupům.

(max)

JIČÍN: Uspořádají vánoční sbírku

Devět vánočních stromů by mělo zkrášlit okresní město po dobu letošních Vánoc. Ozdoby budou přitom umístěny na čtyři rostlé stromy a na dalších pět, které budou do Jičína speciálně k tomuto účelu přivezeny. "Mimo schválení výzdoby jsme se na poslední městské radě ještě dohodli o uspořádání vánoční sbírky pro Středisko sociální pomoci a handicapované děti," prohlásil místostarosta Vlastislav Matucha. Obdobná sbírka, při které se podařilo od občanů vybrat zhruba 8,5 tisíc korun, se konala již v minulém roce.

(max)

NOVÁ PAKA: Obrazy Oskara Teimera zakončí sezónu

Vernisáží kreseb a maleb Oskara Teimera v novopackém Suchardově domě, v pátek 27. října v 16 hodin, se zakončí letošní velmi bohatá výstavní sezóna. Úvodní slovo pronese Jana Rychterová a vernisáž obohatí hudbou klavírní virtuos Daniel Philipp Stotz. Výstava potrvá do neděle 12. listopadu. Výstavní prostory budou otevřeny denně mimo pondělí od 8 do 12 hodin a od 13 do 16.30 hodin.

(ur)

NOVÁ PAKA: Voda ze studánky u jezírek není pitná

Za velmi vhodnou k pití i pro kojence považovali novopačtí občané, ale nejen ti, vodu z Tejnorovy studánky u jezírek, kterou si často odnášeli v různých nádobách domů. Bohužel, poněkud jiný názor měla OHS v Jičíně, která vzorek vody prozkoumala a závěr pro uživatele není nejlepší. Dle vyjádření zástupců MěÚ v Nové Pace, kteří byli informováni OHS se jedná o vodu v podstatě povrchovou, na jejíž jakost mají značný vliv okolní polnosti. Voda je sice bakteriologicky čistá, ale obsahuje velké množství dusičnanů. Město tento údaj uvede tabulkou přímo u studánky. Podle Zdeňka Kovaříka nechá město studánku prověřit OHS i na jaře příštího roku, kdy je předpoklad, že po zimě bude kvalitnější.

(ur)

JIČÍN: Rozdávala se bílá pastelka

U příležitosti Mezinárodního dne bílé hole konaného 15. října prodávaly studentky Masarykovy obchodní akademie bílou pastelku jako symbol světa nevidomých. Sbírka byla určena na podporu sociální rehabilitace takto postižených, kam patří například výcvik prostorové orientace a chůze s bílou holí. Akci organizoval Tyfloservis, což je sdružení nevidomých a slabozrakých ČR.

(red)

JIČÍN: Shromáždění Českobratrské církve evangelické

Farní sbor Československé církve evangelické v Jičíně zve všechny občany bez ohledu na církevní příslušnost ke slavnostnímu shromáždění, při kterém bude ordinován na kazatele ČCE bratr, MUDr. Vladimír Krátký. Ordinaci provede synodní senior Mgr. Pavel Smetana z Prahy. Shromáždění se koná v neděli 29. října od 15.00 hodin v evangelickém kostele v Konecchlumské ulici. Bratr Vladimír Krátký bude konat bohoslužby ve sborové místnosti ČCE každou druhou neděli v měsíci od 10.15 hodin.

(ČCE)

NOVÁ PAKA: Beseda s Josefem Klímou

Ve spolupráci s agenturou Za školou uspořádalo novopacké MKS besedu o kriminalitě mládeže se známým publicistou, redaktorem, dobrodruhem a autorem pořadu Na vlastní oči Josefem Klímou. Ten povyprávěl o svých zkušenostech a zážitcích s lidmi z okraje společnosti, s lidmi závislými na drogách a vyprávění se stočilo i na lidi, které potkal na mnoha svých cestách.

Dnes devětačtyřicetiletý Josef Klíma pochází z malé vesničky v okrese Praha-západ. V mládí hrál závodně fotbal a později vystudoval novinařinu a dostal se do televize... Zní to jako pohádka, ale vše je výsledkem tvrdé a pilné práce. Jako mladý novinář působil Klíma v časopise Květy a později se stal spoluzakladatelem časopisu Reflex. Na jeho kontě je již šestnáct knížek, z nichž nejznámější jsou Radikální řez či Brutalita. K práci redaktora patří samozřejmě cestování. Klíma projel snad už všechny kontinenty, ale nejvíce se mu líbí jihovýchodní Asie. Země jako Indie, Thajsko, či Nepál a Bhútán jsou pro něho země zaslíbené.

(zap)


Hokejisté chtějí zvýšit dotace na sport

Jičín - Ke zmírnění původního nekompromisního rozhodnutí městské rady nepřispívat na činnost organizacím, které mají u města dluh, došlo na jejím posledním zasedání. Rozhodnutí se týká oddílu ledního hokeje, který dluží za čtyři uplynulé sezony 126 tisíc korun, a Sokola. Ten má platit městu méně, a to 26 tisíc korun.

O dluhu oddílu ledního hokeje proběhlo v tomto měsíci jednání mezi představiteli města a klubu. "Na setkání jsme se snažili vyjasnit celou záležitost a nalézt společné řešení, jak tyto pohledávky města uspokojit. Městská rada nakonec neschválila návrh hokejistů, kteří chtěli vybírat finance při utkáních hokejového klubu sami, nezvyšovat svůj dluh a na konci sezony uhradit 30 tisíc korun," přiblížil návrh hokejistů místostarosta Vlastislav Matucha. Rada se rozhodla mít v pokladně pracovníka technických služeb, který z vybraných prostředků poukáže jednu pětinu na úhradu dluhu a zbytek se poskytne oddílu na činnost. Dlužné finance by se tímto způsobem měly uhradit během následujících pěti let.

"Na jedné straně mě velmi mrzí, že jsme městu nedokázali za pronájmy ledové plochy a služby s tím související zaplatit, ale na druhou stranu se konečně jasně ukazuje, kolik město na podporu sportovních oddílů skutečně vynakládá. Vždyť se mezi všechny oddíly přerozděluje pouhopouhých 270 tisíc. Hokej například z této částky obdrží pouze 18 tisíc korun. Naše skutečné potřeby na udržení současné úrovně hokeje jsou okolo 1,2 milionů korun a na vyložené přežití potřebujeme přibližně 800 tisíc na jednu sezonu," líčí finanční potřeby místopředseda hokejistů Karel Lenc. Hokejisté jsou tak z větší části odkázáni pouze na dary od sponzorů, bez kterých by v žádném případě nemohli existovat. "Hokej v Jičíně se opravdu velmi zvednul. Od padesátých let jsme nikdy nebyli tak vysoko. Postoupili jsme dokonce i do první ligy Východočeského kraje, a to opravdu především díky pochopení našich sponzorů jako firmě AGS, Ronal, Stavokomplex a řadě dalších. Bohužel i jejich počet stále ubývá," doplňuje ekonom hokejistů Josef Jebavý.

Podle starosty Jiřího Lišky však město na sport ročně vynaloží až 8 milionů korun určených na provoz jednotlivých sportovních zařízení. "Jenom čtyřmi miliony dotujeme chod bazénu a po jednom milionu potřebuje sportovní areál, letní a zimní stadion. A to nemluvím o investicích, které jsou samozřejmě mnohem vyšší. Problémem je, že městská kasa není bezedná a naší snahou je být spravedlivý vůči všem občanům. Jednou bude moci na podporu sportu plynout ještě více, ale vše je stále otázka diskuzí, kde jsou finance nejvíce třeba," vyjadřuje svůj názor starosta.

"Jsem přesvědčen, že tady dochází k jasně rozdílnému pohledu na celou záležitost. Chod městských sportovních zařízení přece patří k normální občanské vybavenosti města a nedá se slučovat s podporou jednotlivých sportovních organizací," nesouhlasí s názorem radnice Lenc. "Pro příští rok je ze strany sportovní komise města zcela jasný požadavek na zvýšení letošní 270 tisícové dotace určené na činnost klubů na zhruba 1,5 milionu korun. Ve velkých finančních potížích se totiž jistě nenachází pouze hokej, ale většina sportovních organizací. Přitom například jenom hokeji se v Jičíně aktivně věnuje přes 100 dětí, které tak smysluplně vyplňují svůj volný čas," přidal další argument místopředseda hokejistů Lenc.

(max)


Ani ne do poloviny volebního období stačila už odejít řada zastupitelů

Lázně Bělohrad, Jičín - Hned několika personálními změnami v krátkém sledu po sobě prošlo letos zastupitelstvo i v městská rada v Lázních Bělohradě.

Složení místní samosprávy se od jara neustále mění, přitom podobně vysoká fluktuace je od začátku volebního období také v Jičíně, kde na svou funkci postupně rezignovali Alena Knittlová, Lubomír Voltr, Lubomír Svatý a v polovině září členka tamního zastupitelstva Eva Veselá, která už o několik měsíců dříve z důvodu časového vytížení opustila městskou radu.

V Lázních Bělohradě nastartovalo změny květnové odvolání Václava Machka z postu zástupce starosty, kterého ve vedení města nahradil staronový místostarosta Jiří Wagenknecht a v městské radě Dana Jirásková. O několik týdnů později na vlastní žádost rezignoval Jiří Čeřovský, a to krátce poté, co neprošel výběrovým řízením na funkci ředitele zdejší základní školy. Volné místo zaujal další na kandidátce, Jiří Bareš, který v první polovině devadesátých let vykonával funkci místostarosty.

Před říjnovým nástupem na místo vedoucího Městského kulturního střediska v Lázních Bělohradě odstoupil s ohledem na střet zájmů radní Ladislav Stuchlík, v zastupitelstvu jej vystřídal Jiří Schovánek a v radě Jiří Čeřovský (jmenovec bývalého ředitele ZŠ). A na posledním veřejném zasedání podal demisi bez udání důvodu i Václav Machek. Novou členkou zastupitelstva se stala Helena Hronová.

(jn)


Chtějí plynofikovat Robousy a Sedličky

Robousy, Sedličky - O plynofikaci Sedliček a Robous jednali v minulém týdnu představitelé jičínské radnice spolu s vedením Východočeské plynárenské společnosti - závodem Jičín.

Podle starosty Jiřího Lišky by plynofikace Robous měla proběhnout ve dvou etapách během dvou let a celkové náklady na ni by se měly pohybovat v řádu 3 milionů korun. "Přestože ještě nevíme, jak bude vypadat rozpočet města pro příští rok, jako jedna z priorit je pro nás plynofikace Dolních Robous. Bude se však s největší pravděpodobností odehrávat ve dvou etapách, protože bychom v Robousích chtěli realizovat i další investiční akce," prohlásil Liška.

Aby se mohlo začít také s plynofikací Sedliček, musí se Jičín nejprve dohodnout s některými majiteli pozemků, přes které by plynofikace měla vést, o jejich odprodeji městu. "Na celou akci dostaneme také příspěvek od VČP. Problémem však je, že se budou plynofikovat pouze rodinné domy, což není pro VČP tak zajímavé. Náklady v těchto lokalitách jsou tak daleko vyšší, než je tomu například v centrech měst," upřesnil Liška. Před samotnou realizací obou investičních záměrů by se mělo ještě uskutečnit setkání zástupců Městského úřadu v Jičíně s obyvateli Robous a Sedliček.

(max)


Převod kasáren

Jičín - S definitivní platností by již měly být v těchto dnech na město přepsány objekty bývalých kasáren v Lipách. Mělo se tak stát již zhruba před dvěma měsíci, ale konečnému vkladu na list vlastnictví, tedy zápisu do katastru nemovitostí zabránila skutečnost, že budovy nebyly nikdy armádou zkolaudovány.

Kasárna s výjimkou pěti budov v jejich vstupní části, kde stále sídlí Územní vojenská správa Jičín, budou moci být převedena po dohodě s Ministerstvem obrany ČR jako rozestavěné objekty. "Jsme rádi, že po několikaletém úsilí města se konečně převod uskuteční. Do konce roku však již toho s objekty mnoho neuskutečníme," konstatuje starosta města Jiří Liška.

Podmínkou převodu ze strany státu na město bylo budoucí nekomerční využití po dobu několika let. V jedné z budov by měly například být postaveny bytové jednotky a část kasáren by mohla být krátkodobě i přes požadované nekomerční využití pronajmuta. "Devatenáct bytů by se mělo nacházet v bývalém důstojnickém domě. Finance potřebné k výstavbě jedné jednotky se odhadují zhruba na půl milionu korun. Při dotaci státu o výši 320 tisíc korun by náklady na jejich pořízení nebyly ani tak vysoké jako u zcela nové zástavby," upřesnil Liška.

(max)


Skladba návštěvníků se postupně mění

Brány historických sídel, připravující se na zazimování, budou o víkendu pro návštěvníky uzavřeny. Mimosezonní prohlídky jsou na hradech a zámcích možné pouze v předem objednaném termínu pro větší skupinky.

FOTO: jn

Jičínsko - Až sedmdesát tisíc turistů zavítalo vloni na hrad Kost na Sobotecku. Letošní rok byl co do návštěvnosti podle kastelána Karla Knopa jen mírně slabší. Stejným způsobem hodnotí uplynulou sezónu také správci ostatních historických sídel.

Vůbec největší návštěvnost si v rámci východních Čech stabilně drží zřícenina hradu Trosky, na její vyhlídku letos vystoupalo rekordních více než 120 tisíc turistů. Opakovaně už druhým, někde i třetím rokem se také potvrdil trend změny skladby návštěvníků. Mezi cizinci se totiž stále častěji objevují hosté ze zemí, kteří do Českého ráje a přilehlých oblastí zatím příliš nejezdili, například Poláci, Rusové a Italové. Na zámku Humprecht letos přivítali i početnější skupiny asijských turistů z Dálného východu.

I přes meziroční propad v období července a srpna, poznamenaných chladným a deštivým počasím, si správa v okrese nejnavštěvovanější historické památky, hradu Kost, na nezájem turistů nestěžuje. "O čtyři až pět tisíc lidí přišlo letos méně. V průběhu sezóny se tady ovšem také poměrně dost často natáčelo, několik dní byl proto hrad pro veřejnost uzavřen. I to se zřejmě do návštěvnosti promítlo, ale nijak významný vliv bych tomu nepřičítal, protože když už se tu někteří turisté v blízkém okolí ubytují, tak si mohli pro výlet na Kost najít čas jiný den," hodnotí uplynulé měsíce kastelán Karel Knop. Připustil, že za poklesem návštěvnosti mohl být spíš zvýšený odliv českých turistů do teplých krajů z nabídky cestovních kanceláří.

Skladba zahraničních návštěvníků se na Kosti mění, přibývá hlavně rusky mluvících turistů a Poláků, kteří sem stejně jako třeba na nedaleký zámek Humprecht jezdí především mimo prázdninové měsíce. "Rodin z Polska v Českém ráji stále přibývá, přijíždějí hlavně na jaře a na podzim," potvrdil Knop. Kromě stabilních Němců a Holanďanů se tady občas objeví i skupinky z Itálie nebo Dánska.

Podobné změny sleduje v posledních dvou letech i kastelánka zámku Humprecht Dagmar Faměrová. "Nedá se říct, že by Němců nebo Holanďanů ubývalo, ale pravdou je, že se jejich počet už nijak nezvyšuje, a spíš se tu začínají objevovat hosté z jiných zemí. Například letos jsme tady měli větší počet návštěvníků až z Asie. Jejich pobyt v Českém ráji pravděpodobně organizovalo Městské informační centrum v Turnově," říká kastelánka Humprechtu, který si letos prohlédlo kolem 42 tisíc turistů, z toho asi pětina ze zahraničí. Loňské rekordní návštěvnosti se opět přiblížil hrad Pecka, kterým prošlo přes dvacet tisíc zájemců. Harantovské sídlo ovšem láká nejen historií, spojenou s renezanční osobností Kryštofa Haranta a atraktivní expozicí hrdelního práva, ale také bohatým kulturním programem, který vyvrcholil uplynulý týden vystoupením písničkáře Sváti Karáska.

Na čtyři tisíce návštěvníků si našlo cestu také na zámek ve Starých Hradech. "Těší nás, že přibývá hlavně lidí z blízkého okolí, převážně rodin s dětmi. Výrazně se také zvýšila účast hostů na vernisážích výstav, které v průběhu sezony pořádáme. Návštěvnost kulturních pořadů se opět začíná blížit tomu, co jsme tu byli zvyklí vídat začátkem devadesátých let. Zajímavé také je, že se už druhým rokem zvyšuje počet výletníků na kolech," hodnotí sezonu ve Starých Hradech Eva Bílková ze zdejšího literárního archivu. Na stále více se rozmáhající cykloturistiku upozorňuje i kastelánka soboteckého zámku. "Návštěvníků, kteří sem přijíždějí tímto způsobem, je už tolik, že pro ně budeme muset nechat vyrobit stojany, které umístíme pod hlavní schodiště, jinak by nám svými koly zarovnali vstup do zámku. Bohužel se množí také krádeže kol, což je velmi nepříjemné," doplnila Faměrová.

Poprvé byl letos pro veřejnost zpřístupněn opravený zámek v Dětenicích, který navštívilo přes pět tisíc lidí. V první sezoně byl ovšem průběžně otevřen pouze v prázdninových měsících. Brána zámku v Dětenicích a dalších historických sídlech bude pro návštěvníky naposledy otevřena ještě o tomto víkendu. Pak už následuje tradiční zazimování.

(jn)


Nové Noviny