Nové Noviny č. 43/0027. října 2000str. 3

Podnikatelé jednali s radnicí

Jičín - V zasedací místnosti Městského úřadu v Jičíně se v pondělí sešli podnikatelé z místní pěší zóny, aby přítomné radní a zastupitele informovali o svých připomínkách k omezení zdejšího provozu. Podle vyhlášky z letošního roku je totiž v době od 13 do 17 hodin v dotyčném místě zakázán vjezd pro vozidla zásobování a osobní automobily. Přestože z jednání nevzešel žádný konkrétní dokument, zastupitelé přislíbili se touto otázkou i nadále zabývat.

Konkrétní návrhy a připomínky, které zazněly ze strany podnikatelů, lze shrnout do několika hlavních bodů. Asi "největší" navrhovanou změnou by bylo zrušení omezení pro vjezd zásobování v současném rozmezí od 13 hodin do 17 hodin. Provoz by se v takovém případě řídil dopravní značkou "pěší zóna", ve které je zakázáno stání. Zastánci této varianty argumentují, že propustnost zásobovacího pruhu je dostatečná a omezení dopravní značkou "pěší zóna" plně postačuje.

Další navrhovanou možností bylo posunout dobu, po kterou je zakázán vjezd do pěší zóny tak, aby nejlépe vyhovovala zásobování místních prodejců. Město v takovém případě oponuje, že zmíněné rozpětí zákazu zásobování bylo určeno s ohledem na dobu, kdy je na pěší zóně chodecká špička.

Sporným bodem, na který často upozorňují zdejší živnostníci, je otázka nakupování pro běžné spotřebitele. Často jsou to právě oni, kdo potřebují přistavit své auto k obchodu, aby si mohli naložit objemnější zboží. V takovém případě ale musí žádat o výjimku přímo strážníka (pokud je zrovna v dohledu) nebo tuto záležitost nechat na obchodníkovi, aby ji za něho zařídil, a nebo zatelefonovat na městský úřad. Živnostníci si myslí, že tento složitý proces (či jednoduše neznalost potřebných pravidel pro vjezd do pěší zóny) obtěžuje potenciálního klienta, který raději navštíví konkurenci v jiné části města.

Při projednávání zazněly i mnohé další a detailnější příspěvky, jak ze strany podnikatelů, tak od zastupitelů a městské rady. Přesto význam pondělní schůzky byl především informativní a byl adresován zastupitelstvu pro lepší obeznámení se se současnou situací. Vzhledem k opakujícímu se nesouhlasu s provozem na pěší zóně se členové zastupitelstva rozhodli připomínkami živnostníků již v krátké době zabývat, přičemž očekávají od podnikatelů konkrétní návrhy změn.

(pe)


Ten, kdo si chtěl v minulém týdnu odvézt z pěší zóny pytel brambor, mohl si bez problémů se svým autem dojet až před obchod. Vše totiž probíhalo na základě výjimky, kterou za tímto účelem udělil majiteli zelinářství městský úřad.

FOTO: pe


Obce: Reforma je prováděna nekoncepčně, chaoticky a polovičatě

Jičínsko - Chaotická, nekoncepční, polovičatá. Těmito slovy nejčastěji kritizují představitelé měst a obcí návrh reformy státní správy. Varují před dalším bujení byrokracie a ministerstvu vnitra, které reformu připravuje, vyčítají stav, v němž "pravá ruka neví, co dělá levá".

Stále například není jasné, které pravomoce budou mít po zrušení okresních úřadu pověřené obce třetího stupně. Jednotlivé resorty se navíc brání tomu, aby jim byly stávající kompetence odejmuty. Obce, v jejichž čele stojí neuvolnění starostové, se obávají zahlcení dalšími úřednickými povinnostmi, které by na ně mohly být přesunuty. Nikdo také dosud neřekl, kolik bude reforma stát, ani to, kdo náklady s ní spojené zaplatí.

"Domnívám se, že starostové celou záležitost špatně pochopili. Návrh, který byl předložen k diskuzi, je pouze pracovní. Teď je na obcích, aby se k němu vyjádřily," prohlásil ministerský úředník na nedávném setkání se starosty v Jičíně. "Na základě shromážděných připomínek bude vypracována druhá varianta, která už bude zohledňovat místní specifika, například dopravní obslužnost, skutečné vzdálenosti mezi obcemi a jejich geografickou polohu," hájil svůj resort před palbou dotazů Daniel Trnka z odboru pro reformu veřejné správy ministerstva vnitra. Sám ministr však na radnice rozeslal dopis, v něž se omlouvá za to, jakým způsobem byla reforma započata.

Do poloviny listopadu musí obce vyplnit dotazník, v němž se mají k navrhovaným změnám vyjádřit. "Celé je to postavené na hlavu, informace v terénu shánějí až teď, místo toho, aby se na náš názor zeptali hned zkraje," ulevil si jeden z účastníků setkání. "Úřadů různého stupně pověření bude tolik, že se v nich běžný občan jen stěží vyzná, a ještě mu kvůli nim nebude možná stačit den, aby si vyřídil všechny formality, protože pro každé potvrzení pojede jinam."

Takzvanými pověřenými městy podle dosavadního návrhu mají být v rámci okresu Jičín a Hořice. "Osobně si myslím, že by bylo chybou, aby v tomto seznamu nefigurovala také Nová Paka, protože jak geograficky, tak i historicky byla vždy významným centrem," uvedl hořický starosta Ladislav Vrba. Starosta Nové Paky Petr Kuřík sdělil, že se v první polovině listopadu uskuteční mimořádné zasedání zastupitelstva, které se touto otázkou bude zabývat.

Pozitivních věcí na navržené reformě zatím zástupci obcí příliš nevidí. "Agendy, které vykonává okresní úřad, se rozdělí do tří měst, což by znamenalo, že z odlehlých částí v rámci okresu už lidé nebudou muset dojíždět do Jičína, a to bych viděl jako přínos. Pokud má ale tento systém fungovat, bylo by optimální, aby na pověřených úřadech třetího stupně byly umístěny agendy, které to vzhledem k četnosti úředních výkonů vyžadují. A ty, které se vyřizují méně často, by mohly být přeneseny na budoucí kraje," připouští vedoucí hořické radnice Jaroslav Vais. Nedokonalá je podle jeho slov reforma v tom, že nezohledňuje celou státní správu, stranou chystaných změn zůstávají územní pracoviště pozemkového fondu, katastrální úřady, okresní hygienické stanice a další instituce.

"Už dnes je například naprostý nesmysl, když v Hořicích působí dvě na sobě nezávislá pracoviště, kde se vyřizují sociální dávky. Jeden druh dávek poskytuje městský úřad a jiný zase detašované pracoviště okresního úřadu na druhém konci náměstí. Zbytečná duplicita je i v případě živnostenských úřadů. Je nelogické, aby byly zvlášť v Jičíně a v Hořicích. Podnikatel nebo obchodní společnost, která má zpravidla několik živnostenských listů, si některé musí zařizovat na okresním úřadě a další tady na městě. To už dávno mělo fungovat pod jednou střechou," míní Vais.

Novopacký starosta nepředpokládá, že by se vznikem nových krajů zůstal stávající počet úředníků zachován. "Obávám se, že se dříve či později zjistí, že je jejich počet nedostačující. Už dnes je řada úřadů, které zabírají lidem čas při vyplňování různých formulářů a vyřizování žádostí. Čím méně bude stát do života občanů vstupovat, tím lépe. Administrativa by proto měla být pro běžnou veřejnost co nejjednodušší. Věřím tomu, že reforma je připravována s co nejlepším úmyslem, ale tak, jak nám byla zatím předložena, je těžké ji hodnotit," poznamenal Kuřík.

(jn)


Do Miletína přijela druhá kazašská rodina

Miletín - Se zhruba ročním odstupem se do garzonky v před dvěma lety postavené bytovce v Miletíně nastěhovala už druhá tříčlenná rodina, pocházející z původně české komunity, kdysi vysídlené do Kazachstánu. Jejich repatriaci, tedy návrat do země předků, zajišťuje už pátým rokem nadace Člověk v tísni při České televizi.

Chalupnikovi - Anna, půlroční dcerka Anastassia a Jurij, mladší bratr Alexandra Chalupnika, který se s manželkou a dětmi stejným způsobem také před pěti lety dostal do České republiky, konkrétně do Jičína, jsou v pořadí už 198. rodinou, které s návratem pomohla společnost Člověk v tísni.

"Letos přijedou ještě dvě rodiny. To znamená, že skončíme na dvoustovce, a příští rok už nikoho stěhovat nebudeme, žádné další žádosti ve spolupráci s konzulátem nabrány nebyly. Od nového roku bychom měli zajišťovat pouze sociálně právní pomoc pro krajany. Napřesrok se bude možná v přesídlení pokračovat, ale zřejmě už jiným způsobem, tento program byl přece jen postaven na situaci z před pěti lety a je potřeba ho v souvislosti s vývojem aktualizovat," uvedl pro Český rozhlas Lukáš Melnický z nadace Člověk v tísni.

Příjezd mladé rodiny po několikerých odkladech do Miletína starostka obce Lenka Kožíšková přivítala. Neodpustila si ale také kritickou poznámku k průtahu, neboť byt byl téměř dva roky prázdný a zájemců z řad místních se za tu dobu objevilo několik. "Lidem jsme museli neustále vysvětlovat, že byt nikomu přidělit nemůžeme, poněvadž je zablokovaný pro krajany vracející se s odstupem několika generací z ciziny. Už proto jsem ráda, že se vše vyřešilo," dodává Kožíšková.

Třiadvacetiletý Jurij Chalupnik a jeho o pět let mladší žena Anna (Viktorovna), původem z Ruska, žili v poslední době v Oremburské oblasti, na území Ruské federace, kam se přestěhovali z Kazachstánu. Podle vyjádření Melnického, obnáší repatriace složitou administrativu, vyřízení žádosti od prvního kontaktu až po příjezd do Česka může v některých případech trvat dvanáct měsíců až rok a půl.

Pro Jurije se podařilo sehnat zaměstnání přímo v místě v bydliště. "Vstříc nám opět vyšla místní textilní továrna Leuze miltex, kde pracují také Melnikovi, matka se synem, kteří přijeli z Kazachstánu už vloni. Nejrychleji se ovšem s novým prostředím sžila čtrnáctiletá Julije, která zapadla do kolektivu svých vrstevníků ve škole. Obě rodiny bydlí na stejném patře, s adaptací si tedy mohou vzájemně pomoci," poznamenala Kožíšková.

Připomněla, že na výstavbu bytového domu přispěl stát, který náklady na dva takto přidělené byty (2+1 a 1+1) plně uhradil. Radnice v Miletíně by měla v krátké době ze stejného vládního programu obdržet ještě jednu finanční částku, související s repatriací, tzv. příspěvek na rozvoj obce ve výši zhruba 100 tisíc korun.

(jn)


Sakura bude zachráněna

JičínNa základě posudku od železnické firmy Betula měla být poražena pětaosmdesátiletá Sakura na Tylově náměstí v Jičíně. "Toto rozhodnutí bylo učiněno především vzhledem k hrozícímu rozpadu stromu, který má dvě velké pukliny zasahující až k jeho kořenům," sdělil místostarosta města Vlastislav Matucha. Na zásah ekologických aktivistů však bylo toto rozhodnutí přehodnoceno. Zjistilo se totiž, že se strom dá nákladem zhruba sedmi tisíc korun minimálně na další dva roky zachránit. Takto stará sakura je podle odborníků ve východních Čechách ojedinělá a vzhledem k přehodnocení situace bude po zpevnění řetězy ještě několik let zdobit právě centrum okresního města.

(max)


Na závěr sezony se chystá výstava hraček a betlémů

Lázně Bělohrad - Novým vedoucím bělohradského střediska městské kultury je od října Ladislav Stuchlík, který na závěr výstavní sezony v Raisově památníku připravuje dvě společné expozice.

Příští víkend začíná v jednom z křídel památníku výstava hraček a od pětadvacátého listopadu na ni naváže už tradiční přehlídka betlémů, která patří každoročně k nejnavštěvovanějším. Obě výstavy pak budou pokračovat souběžně až do 10. prosince. "Expozice převážně dřevěných hraček od větších výrobců, ale i lidových tvůrců z východočeského regionu bude zároveň prodejní. Na začátek výstavy betlémů je dohodnuto také společné vystoupení folklorních souborů Barunka z České Skalice a místního Hořeňáku," seznámil NN s nejbližšími plány bělohradského SMK jeho vedoucí Ladislav Stuchlík.

"V období výstavy betlémů rozšíříme otevírací dobu v památníku na každý den v průběhu celého týdne. Určitě největším překvapením pro návštěvníky bude letos betlém z dílny zdejšího malíře a řezbáře Františka Koubka, protože do této chvíle ho mohlo spatřit jen pár lidí, a největším exponátem by měly být jesličky s více než dvěma sty figurkami, jejichž zápůjčka nám byla přislíbena z Čisté u Horek. Návštěvníci se mohou těšit i na betlémy z Mlázovic, Miletína, Třebechovic, Hradce Králové a také na díla heřmanického řezbáře Františka Mühla, který nedávno vystavoval v Nové Pace," vypočítává Stuchlík.

Kulturní středisko už dnes připravuje také předvánoční akce pro děti a dospělé na náměstí, kde se v druhé polovině prosince podobně jako loni uskuteční adventní trhy. "Vše by mělo vyvrcholit 22. prosince vánočním programem na náměstí, kde budou dopoledne probíhat vystoupení žáků školy a odpoledne se představí místní soubory. Předběžně jsme se také dohodli s novopackou Jednotou na celodenním prodeji kaprů."

Bělohradská radnice se na samotný závěr roku rozhodla zopakovat loňskou oslavu Silvestra. Na slavnostní ohňostroj uvolnilo město padesát tisíc korun, dalšími třiceti tisíci by měli přispět místní podnikatelé.

(jn)


Změnu vyvolalo napětí

Nová Paka - Změnu ve vedení Ústavu sociálních služeb města Nová Paka si vyžádala déletrvající napjatá atmosféra mezi zaměstnanci této příspěvkové organizace. Uvedl to starosta města Petr Kuřík. Z funkce vedoucí proto byla městskou radou odvolána vedoucí Helena Havlíková. Na uvolněnou pozici bylo vypsáno výběrové řízení, přičemž uzávěrka příjmu přihlášek končí posledním říjnem. "Po předešlých zkušenostech upřednostníme především lidi se vzděláním sociálně právním, případně ekonomického nebo technického směru. Na vedoucí funkci se spíš než člověk se zdravotnickým vzděláním hodí osoba komunikativní se schopností řídit kolektiv," poznamenal starosta. Nový vedoucí by měl do funkce nastoupit od 1. ledna následujícího roku.

(jn)


Nové Noviny