Nové Noviny č. 42/0020. října 2000str. 3

Nemocnice získá kobaltový ozařovač

Okresní shromáždění v Jičíně minulý týden schvalovalo změny v rozpočtu okresního úřadu. Jednalo se také o rozdělení zhruba 16 milionů korun z fondu rozvoje a rezerv, které by měly být poskytnuty na přístrojové investice jičínské nemocnice.

FOTO: jn

Jičín - Ministerstvo financí povolilo okresním úřadům uvolnit peníze z fondu rozvoje a rezerv podle vymezených kritérií. Také okres Jičín hodlá tyto prostředky ještě v letošním roce vyčerpat. V tuto chvíli už je téměř jisté, že budou použity ve prospěch jičínské nemocnice na investice do přístrojového vybavení.

Tento návrh přednosty Jiřího Vitvara podpořili starostové a další členové okresního shromáždění na minulé schůzi. "Ve fondu máme zhruba 16 milionů korun, které jsme měli připraveny od začátku roku. Počítalo se s nimi, a na konci roku se měl jen upřesnit způsob jejich využití, vláda však mezitím v dubnu tyto prostředky zablokovala. To ovšem v rámci celé republiky vyvolalo vlnu nevole, a na základě toho bylo v červenci vydáno nové rozhodnutí, kdy ministr financí v konkrétních případech umožnil čerpat peníze z fondu rozvoje a rezerv," sdělil přednosta okresního úřadu Jiří Vitvar.

Finance se mohou použít na výstavbu a rekonstrukce spojené s převodem správních agend od Policie České republiky, nebo když se nedaří plnit příjmovou část rozpočtů okresních úřadů. Nabízejí se však i jiné varianty. Například Jičín žádá o uvolnění peněz z fondu na přístrojové investice pro okresní nemocnici. "A to v souladu s usnesením okresního shromáždění a jím schváleným rozpočtem. Peníze bychom chtěli použít na nákup kobaltového ozařovače a monitoringu pro dialýzu," potvrdil přednosta.

Na přístrojové investice byla původně schválena částka necelých sedmi milionů korun, která se tak nyní navyšuje na celkových třiadvacet milionů, z nichž dvanáct a půl je určeno na kobaltový ozařovač, který má nahradit stávající zařízení, které bylo instalováno už v padesátých letech a postupně dožívá. Pro nemocnici je tato obnova důležitá i z toho důvodu, že na poskytování péče v oboru radioterapie bude v blízké době vypsáno výběrové řízení. Zdravotnická zařízení, která se do ni přihlásí, budou muset splnit předepsaný standard, a Jičín by tedy v případě modernizace o tuto péči pro onkologické pacienty neměl přijít. V opačném případě by museli dojíždět do Fakultní nemocnice v Hradci Králové, což by podle ředitelky jičínské nemocnice Dany Kracíkové bylo problematické.

"S vedením hradecké nemocnice jsem o této záležitosti jednala, a bylo mi řečeno, že fakultní nemocnice není schopna z kapacitních důvodů naše pacienty na hospitalizaci pojmout. Hrozilo by tak nebezpečí, že se prodlouží čekací doba na ošetření, a v některých případech by pak mohlo být pozdě. Nabízí se sice možnost chemoterapeutické léčby, ale ta není u všech pacientů vhodná," dodala Kracíková.

(jn)


Oprava kapličky v Šidlobech

Libuň, Šidloby - Zanedbaná kaplička v Šidlobech se po letech nezájmu dočkala celkové opravy. V příštím roce by pak mělo dojít k jejímu opětovnému vysvěcení.

Částečná oprava kapličky z roku 1896 proběhla již na počátku 90. let. Tehdy se však jednalo pouze o opravu střechy a kaplička i nadále zůstávala ve velmi špatném stavu. Teprve v letošním roce se v obecním rozpočtu nalezly dostatečné finanční prostředky na celkovou rekonstrukci tohoto objektu. "Na opravu bylo vyčleněno 130 tisíc korun. Jelikož ale šidlobská kaplička není zapsána na seznamu památek, museli jsme veškeré práce a nákup materiálu financovat výhradně z vlastních prostředků," nastínila situaci starostka Libuně Jana Burdová.

Vzhledem k silně havarijnímu stavu místní kapličky bylo nutné provést její celkovou restauraci. Došlo k opravě oken, dlažby a oltáře. Původní vnitřní malby zcela zmizely, takže kaplička byla pouze nově omítnuta. Zásah restaurátora si vyžádala rovněž socha Panny Marie Lourdské, které je kaplička zasvěcena. V současné době pokračují ještě některé menší dodělávky, například při venkovní úpravě terénu.

Veškeré opravy by měly být hotovy do nástupu zimy. Ke slibovanému vysvěcení by ale mělo dojít až na jaře. "V zimním období by pravděpodobně účast na slavnostním znovuvysvěcení nebyla příliš vysoká, proto uvažujeme, že bychom tento akt přesunuli až do jarních měsíců," vysvětlila Burdová.

(pe)


ZPA potvrzuje zásadní obrat

Akciová společnost ZPA Nová Paka prochází v současnosti restrukturalizačními změnami, oproti loňsku také očekává lepší hospodářský výsledek.

FOTO: jn

Nová Paka - Tradiční český výrobce měřicí a regulační techniky, akciová společnost ZPA Nová Paka, očekává, že jeho hospodářský výsledek za letošní rok bude blízký nule. To by v meziročním srovnání představovalo výrazný obrat k lepšímu, který se podařilo nastartovat zásadním restrukturalizačním procesem.

Po loňské poměrně vysoké ztrátě 48 milionů korun při tržbách kolem 150 milionů se v prvním pololetí pozitivně projevily přijaté změny, které potvrdily, že se sestupný trend zastavil a firma se postupně vrací zpět do černých čísel. Cíl, zlikvidovat ztrátu při zachování obratu, se tak zřejmě naplní. V příštím roce se počítá s vytvořením mírného zisku.

"V loňském roce se uskutečnily radikální změny, došlo k výměně managementu a k personálnímu zeštíhlení podniku. S dalším masivnějším snižováním stavu pracovníků do budoucna nepočítáme, což vidím jako plus z hlediska zaměstnanosti v regionu," uvedl generální ředitel a člen představenstva ZPA Nová Paka František Patera. Negativní hospodářský výsledek za minulý rok ovlivnily především opravné položky, společnost se také stále vyrovnává s vysokým úvěrovým zatížením z dob před privatizací. "Loni se představenstvo rozhodlo zprůhlednit ekonomiku tak, aby její současný stav odpovídal reálné hodně podniku. Do konečné ztráty se promítly především opravné položky," poznamenal ředitel.

Nové vedení firmy naordinovalo ozdravný program. Ten spočívá v hledání nových kooperací z důvodu maximálního vytížení strojového parku, a užší specializaci z hlediska dalšího vývoje, který tady má mnohaletou tradici. "Při tak rozsáhlém sortimentu přístrojů, které u nás vyrábíme, není možné se souběžně věnovat výzkumu v celé jeho šíři," konstatuje Patera.

Výrobní program zahrnuje desítky produktů, k těm dominantním patří měřicí přístroje tepla a průtoku tekutin, snímače teploty a ventilové soupravy. Hlavními odběrateli novopackého podniku jsou firmy z okruhu energetického, teplárenského a chemického průmyslu. ZPA má stabilní zákazníky nejen na tuzemském trhu, ale i v zahraničí, k hlavním exportním teritoriím patří Německo, Rusko a Maďarsko. V rámci subdodávek spolupracuje s řadou renomovaných firem, výrobky z Nové Paky se například montují jako součást větších technologických celků do jaderných elektráren.

Firma má v současnosti kolem 330 zaměstnanců, koncem devadesátých let se rozešla s německou společností AEG, která si postavila vlastní závod v Jičíně, kam přešlo zhruba sto pracovníků. Rozhodujícími vlastníky ZPA Nová Paka jsou společnosti BUSE a SIS Blansko, které dohromady kontrolují 49 procent akcií.

(jn)


Packá Andula se projela Prahou

Praha - Na sraz hasičských autoveteránů, který se uskutečnil 7. října na Letenské pláni v Praze, se dostavilo celkem třicet devět historických vozidel z České republiky a ze Slovenska. Všechna vozidla připravila velkým i malým divákům mimořádnou podívanou propagační projížďkou, která vedla ze Strašnic po magistrále přes Václavské náměstí a dále Opletalovou ulicí přes Těšnov, Vltavské nábřeží na Staroměstské náměstí a dále Pařížskou ulicí přes most Svatopluka Čecha a Chotkovou ulicí na Letnou.

Mimořádné hasičské akce se zúčastnila i čtyři historická vozidla z Jičínského okresu. Dopravní hasičský vůz Praga AN, zvaný Andula, vyrobený v roce 1929 z Nové Paky řízený Jiřím Imlaufem, dopravní vůz Škoda 154 z roku 1929 ze Železnice řízený Josefem Menclem, automobilový žebřík Deuz-Magirus z roku 1937 z Jičína řízený Jaroslavem Krnáčem a automobilový žebřík AZ 18 Ford z roku 1939 z Nové Paky řízený Antonínem Plevákem. Obrázky obou hasičských veteránů z Nové Paky se letos dokonce objevily na krabičkách se zápalkami.

Na Letenské pláni to byla opravdu velkolepá přehlídka hasičských autoveteránů. Velké množství diváků, včetně "sběratelů" staré hasičské techniky, mělo možnost si podrobně prohlédnout nevšední a málo představovanou starou hasičskou techniku. Po celý den zde také probíhala celostátní soutěž hasičských družstev ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel, jako Memoriál JUDr. Františka Kohouta z Prahy.

Josef Tauchman


V Libáni prodávají osm bytů

Libáň - Odprodej obecních bytů v objektu Na Ženichově schválilo na minulém zasedání zastupitelstvo v Libáni. O formě prodeje ani o ceně, za kterou budou nabízeny, zatím není rozhodnuto.

"Nabídneme celkem osm bytů, z nichž dva jsou v současnosti neobsazené. Předpokládá se, že šest by jich mělo přejít do vlastnictví stávajících nájemníků a ostatní podle toho, jaký bude zájem," uvedl libáňský starosta Jan Šesták. Pořadník se zatím nesestavuje, rozhodující bude zřejmě skutečnost, kolik zájemců se přihlásí.

Město si podle Šestáka nechá pro orientaci vyhotovit znalecký posudek. "Odhad chceme mít proto, abychom měli představu, za jakou cenu můžeme byty prodávat," řekl starosta. Nevyloučil ani variantu, že cena může být i nižší, než odhadní.

V patrovém objektu se letos opravovaly stoupačky a chystá se také stavba lokální čistírny odpadních vod za zhruba půl milionu korun. Radnice ještě není rozhodnuta, zda vložené investice do zhodnocení nemovitosti započítá do konečné ceny prodávaných bytů.

Na výstavbu čističky použije město pravděpodobně peníze z nově zřízeného Fondu rozvoje bydlení, který pro začátek disponuje částkou 1,12 milionu korun. O půjčky se už přihlásili i vlastníci soukromých domů. "Pro čtyři žadatele je připraveno k rozdělení 250 tisíc korun na různé stavební úpravy," potvrdil Šesták. Doplnil, že na účtu městem spravovaného fondu musí část finančních prostředků jako základ zůstat na příští rok. Pokud by byl počet zájemců vyšší, budou někteří uspokojeni v dalším kole.

(jn)


Uvažují o mikroregionu

Dolní Lochov, Ostružno - Na okrese možná v brzké době vznikne další mikroregion. Alespoň se touto alternativou začínají zabývat starostové obcí soustředěných v oblasti kolem velišského hřbetu. Spojuje je totiž nejen snaha o podporu rozvoje regionu z dotačních fondů, ale také víra v oživení staré kulturní krajiny s unikátními stavebními památkami.

Navrhovaný mikroregion by měl zahrnovat severozápadní oblast jičínského okresu a zájem o jeho vytvoření projevuje v současnosti asi 10 obcí. "Spojuje nás spousta zajímavých věcí, ale hlavně historie. Okolní vesnice mají na území svých katastrů mnoho stavebních památek, které je potřeba postupně opravovat. Tyto památky povětšinou nechali vystavět Schlikové a s jistým úmyslem je nechali zakomponovat do zdejší krajiny. Obce v okolí tedy řeší stejné problémy, například, jak tyto a další památky opravovat či udržovat," vyzdvihl František Obitko, starosta Dolního Lochova. Jak sám ale přiznává, hlavním impulzem pro myšlenku vzniku tohoto mikroregionu byla studie nynějšího ředitele Okresního muzea a galerie v Jičíně Jaromíra Gottlieba. Nazývá se Mariánská zahrada a je zaměřený právě na stavební památky v této oblasti. Není vyloučeno, že by také nově vznikající mikroregion mohl nést stejný název.

K nepopiratelným přednostem regionu by nepochybně patřila řada turisticky atraktivních cílů a příroda, které by mohly přitáhnout turisty a podpořit tak místní ekonomiku. "Naším prvním cílem bude spojit stavební památky sítí cykloturistických stezek, a proto musíme spolupracovat i s okolními obcemi," dodal Obitko.

O vzniku mikroregionu se zatím stále ještě mluví v budoucím čase. V listopadu by se ale mělo konat další sezení starostů, na kterém by se mělo o celé záležitosti jednat mnohem konkrétněji.

(pe)


Navýšení cen pro hokejisty

Jičín - Podle rozhodnutí městské rady by pro letošní zimní sezonu mělo dojít k navýšení některých položek za užívání zimního stadionu. Bude se však jednat pouze o mírné zdražení, které postihne jen některé služby. "Pro hokejové oddíly TJ Jičín se podmínky nemění a ceny zůstávají stejné. Zvýšení poplatků bylo navrženo pouze pro mimojičínské zájemce z řad hokejistů a pro soutěže neregistrovaných," informoval Čeněk Strašík, ředitel Technických služeb Jičín, které městský stadion spravují. Podle nového ceníku by tak mělo dojít ke zvýšení ceny pro mimojičínské oddíly a pro neregistrované hokejisty o 100 korun na zápas nebo o 50 korun na hodinu. Bruslařská veřejnost zaplatí za užívání stadionu podobně jako v minulém roce 16 korun a děti polovinu.

(pe)


Nové Noviny