Nové Noviny č. 41/0013. října 2000str. 5

Vztah k interrupcím se změnil i na Jičínsku

Počty interrupcí na okrese Jičín (1980-1999)

Zdroj: ČSÚ

Ještě před 10 lety se interrupce resp. umělá přerušení těhotenství používala jako jeden z běžných prostředků antikoncepce při nechtěném početí. Není divu, že v mezinárodních statistikách zaujímalo někdejší Československo spolu s dalšími komunistickými státy východní Evropy přední místo v počtu prováděných interrupcí. Tento stav se samozřejmě projevoval i na regionální úrovni a Jičínsko v tomto ohledu nebylo žádnou výjimkou. V 90. letech se však situace radikálně změnila a podle odborníků se již dnes v míře potratovosti dostáváme na úroveň vyspělých států.

Ze souhrnných statistických čísel, která evidují počet umělých přerušení těhotenství (UPT) v České republice, vyplývá od počátku 50. let trend postupného navyšování těchto úkonů. Za tímto nárůstem se skrývá obecně nízká úroveň používání antikoncepce a snaha o regulaci nechtěných početí interrupční metodou. Její častější užívání jako prostředku antikoncepce souvisí rovněž s postupným vytěsňováním křesťanských zásad z české společnosti a nástupem nové generace (například v Polsku si římskokatolická církev uchovala výrazný vliv i v období komunismu a také provádění interrupcí zde bylo mnohem více omezeno).

Nejdramatičtější vývoj situace zachycený grafem pokrývá období 80. a 90. let. Na Jičínsku stejně jako v celé republice došlo nejprve k výraznému nárůstu provedených potratů, a to především na konci 80. let. Konkrétně na našem okrese se počet provedených interrupcí od roku 1980 do roku 1990 více než zdvojnásobil. V některých regionech dokonce počet umělých potratů převýšil počty narozených, Jičínsko však v tomto ohledu spadalo spíše pod průměr ČR (v roce 1990 na 100 narozených připadlo 88 interrupcí). Důvodem tohoto dramatického vývoje bylo jednoznačně zrušení interrupčních komisí v roce 1987. Ty sice ve většině případů povolovaly provedení interrupce, ale pro řadu žadatelů byl celkový průběh řízení vždy značně nepříjemnou záležitostí.

Od roku 1989 a 1990, kdy bylo na Jičínsku dosaženo rekordní úrovně potratovosti, se ale podařilo nepříznivý trend zcela zvrátit. Počet provedených interrupcí totiž v 90. letech klesl z více než 800 případů až pod úroveň 300 zákroků ročně. Za hlavní příčinu výrazného snížení UPT v 90. letech je považováno především rozšiřování a zkvalitňování moderních antikoncepčních metod. Například v rozmezí let 1991 - 1994 se čtyřikrát zvýšilo množství orální antikoncepce, kterou poskytli gynekologové českým ženám. K úbytku potratů ale částečně přispěla i povinná finanční úhrada zákroku zavedená od roku 1993.

Více než 80 % umělých přerušení těhotenství je dnes u nás prováděno technikou miniinterrupce. Ta však v některých západoevropských zemích není považována za přerušení těhotenství, a není proto statisticky vykazována. V této souvislosti tak současná vyšší míra interrupcí v ČR v mezinárodním srovnání nemusí automaticky znamenat horší stav. Naopak, podle našich odborníků současná úroveň umělé potratovosti již zásadně nepřevyšuje evropský průměr.

Po roce 1992 se objevil ještě jeden zajímavý trend, kterým bylo zvýšení podílu interrupcí prováděných ze zdravotních důvodů. Podle demografů by bylo předčasné z toho vyvozovat závěr zhoršení zdravotního stavu těhotných žen. Růst ukazatele je totiž nepřímo způsoben zavedením finančního poplatku od pacientek. Při interrupci ze zdravotních důvodů totiž není poplatek vyžadován a mnozí lékaři se při posouzení důvodu interrupce snaží vyjít pacientkám vstříc.

Současná nízká úroveň umělé potratovosti srovnatelná s vyspělými zeměmi Evropské unie by se vzhledem k dalšímu vývoji antikoncepčních prostředků jak u žen, tak u mužů měla držet na současné nebo nižší úrovni. Měla by se tak stát opatřením prováděným především ze zdravotních důvodů a ne jako náhradní prostředek antikoncepce.

V článku byly použity některé datové a informační zdroje publikované v odborném časopisu Demografie, dále pak data Českého statistického úřadu.

Vladimír Pešek


Letošní sezona nadělala včelařům vrásky

Jičínsko - Na své poslední schůzi jednal Okresní výbor Českého svazu včelařů. Projednávala se aktuální situace v okrese na konci včelařské sezony, která nepatřila svými výsledky k nejhorším, ale přesto přinesla včelařům hodně starostí a potíží.

Medný výnos nebyl nijak nadprůměrný, ale charakteristická byla pestrá nabídka všech druhů medu, který včelaři během roku vytáčeli. O zdravotní situaci včelstev informovala ředitelka Okresní veterinární správy MVDr. Machová. Konstatovala, že letošní sezona proběhla v okrese bez větších problémů. V těchto dnech začínají včelaři prvé léčení proti roztoči vaerova, který je stále největším nebezpečím pro chov včel. Přestože se daří nákazu tlumit, jsou v okrese místa, kde přemnožení roztočů ohrožuje samotnou existenci včelstev. Proto je třeba léčení provádět v době, kdy je působení léčiv účinné, tedy po nástupu mrazů a nejméně třikrát jej opakovat. Důležité je rovněž pravidelné čištění podložek v úlech, aby při kontrole spadu koncem ledna bylo možné získat objektivní obrázek o výsledku léčení.

Pro včelaře nebyla dobrá zpráva, že od příštího roku si budou muset léčiva nakupovat z vlastních prostředků, protože podpora zanikajících okresních úřadů skončí. Další novou záležitostí bude povinná registrace včelstev na obecních úřadech s udáním a plánkem stanoviště. Bez tohoto hlášení nebude mít včelař nárok na státní podporu.

Povinnosti pro včelaře každoročně přibývají, ale podpora státu je již po tři roky stejná a spíše klesá. Není proto divu, že včelařů stále ubývá a že mezi nimi najdeme jen výjimečně mladšího chovatele. Na včelaření se totiž nedá získat ani bohatství, ani sláva. Je to krásná záliba vyžadující mnoho odborné a často i fyzicky náročné práce. A to dnes příliš neláká.

Oldřich Suchoradský


Policie České republiky

Jičín - V pondělí 2. října v dopoledních hodinách bylo v prostoru za vlakovým nádražím v Jičíně nalezeno osobní vozidlo Škoda 100, které bylo odcizeno v Hradci Králové. Šetřením policistů OOP Jičín byli jako pachatelé zjištěni dva nezletilí třináctiletí nenechavci z Jičínska.

Jičín - V noci z 2. na 3. října dosud neustanovený poberta odcizil z parkoviště na sídlišti v Jičíně skříňový nákladní automobil VW LT 230 bílé barvy. Poškozenému způsobil škodu v částce nejméně 500.000 Kč.

Hořice - Policejním vyšetřovatelem bylo pětadvacetiletému výtečníkovi z Rychnovska sděleno obvinění ze spáchání trestného činu krádeže, kterého se dopustil 3. října v prodejně v Hořicích tím, že nepozorovaně vnikl do sousední místnosti prodejny oddělené textilním závěsem, kde z odloženého baťůžku odcizil dámskou peněženku s finanční částkou 4.550 Kč.

Jičín - Ze spáchání trestného činu krádeže bylo vyšetřovatelem sděleno obvinění sedmnáctileté pachatelce z Mladé Boleslavi, která v Jičíně na Valdštejnově náměstí v prodejně parfumerie odcizila vystavené zboží v hodnotě 4.000 Kč a k tomu ve stejné době v další prodejně zcizila dámskou podprsenku za 120 Kč.

Staňkova Lhota - V době mezi 30. zářím a 4. říjnem dosud neustanovený poberta po odstranění visacího zámku z okenice a rozbití skleněné výplně okna vnikl do rekreační chalupy ve Staňkově Lhotě. Odtud si odnesl 3 kompotové mísy, kovový pohárek, 16 porcelánových hlubokých talířů, 6 porcelánových hrnečků, dva malované talíře a čtyři vatované khaki kabáty. Majiteli způsobil škodu v přibližné výši 5.000 Kč.

Novopacko - Čtyřiadvacetiletému násilníkovi z Novopacka bylo policejním vyšetřovatelem sděleno obvinění ze spáchání trestného činu ublížení na zdraví. V nočních hodinách dne 10. července letošního roku při návštěvě udeřil kovovou tyčkou do obličeje majitele bytu, přičemž mu způsobil zlomeninu horní čelisti.

Hořicko - Dvěma pobertům z Hořicka ve věku devětadvacet a pětadvacet let bylo policejním vyšetřovatelem sděleno obvinění ze spáchání trestných činů krádeže, kterých se dopustili 9. srpna, kdy z objektu v Podhorním Újezdě odcizili nejméně pět malých selat v hodnotě nejméně 3.500 Kč, a 7. září, kdy v Lískovicích odcizili tele-býčka o váze nejméně 50 kg, který měl hodnotu minimálně 2.600 Kč.

Miletín - Policejním vyšetřovatelem bylo sděleno obvinění ze spáchání trestného činu krádeže ve stádiu pokusu dvěma nenechavcům z Trutnovska a Náchodska. Oba výtečníci v noci 3. října rozpletli plot a vnikli do areálu výkupny druhotných surovin v Miletíně. Zde se pokusili přeříznout visací zámek s úmyslem odcizit ze zamčeného skladu barevné kovy. Na útěku byli oba zadrženi policisty OOP Hořice.

Soběraz - V noci ze 3. na 4. října dosud neustanovený pachatel odcizil z traktoru Zetor 7745, zaparkovaného v silážní jámě v objektu ZD v Soběrazi, dvoje dveře od kabiny, dva kusy nástavce zadního blatníku se skupinovými svítilnami a přídavnými reflektory a odnesl si i přední sklo kabiny traktoru. Celkově tak majiteli způsobil škodu ve výši zhruba 10.000 Kč.

Tereziny Dary - V pátek 6. října před desátou dopoledne dosud neustanovený poberta a násilník, který měl přes hlavu nataženou černou kuklu s otvory pro oči a ústa, vnikl neuzamčenou garáží a kotelnou do rodinného domu v Tereziných Darech. V hale domu poté chytil čtyřiašedesátiletou majitelku, kterou srazil na podlahu a začal ji tlouci do obličeje. Křičel na ni a dožadoval se vydání peněz a zlatých mincí. Napadená žena mu dala nejprve 500 Kč, a když násilník s bitím do obličeje nepřestával, tak dalších 2000 Kč. Mezitím pachatel nalezl peněženku poškozené, ze které odcizil ještě 1500 Kč. Poté ženě svázal ruce kabelem od magnetofonu, přivázal ji k zábradlí schodiště a prohledal celý dům. Nakonec přeřízl kabel od telefonu a z místa odjel osobním vozem Škoda Favorit, které bylo i s klíčky zaparkováno ve stodole u domu. Odcizené vozidlo zanechal pachatel na vlakovém nádraží v Ostroměři. Poškozené způsobil neurvalec škodu v částce 4000 Kč.

(tm)


Nové Noviny