Nové Noviny č. 41/0013. října 2000str. 4

krátce

JIČÍN: Starostům předali volební materiály

Středa byla vyhrazena pro zástupce měst a obcí, na okresním úřadě se uskutečnila porada starostů, po níž následovalo okresní shromáždění. Účastníkům byly poskytnuty informace k listopadovým volbám do zastupitelstev krajů a současně jim pracovníci referátu vnitřních věcí předali volební materiály. Český statistický úřad podal bližší údaje k chystanému sčítání lidu, domů a bytů. Na téma archivace a skartace hovořil ředitel Státního okresního archivu Jičín. Starostové si vyslechli také zprávu HZS Jičín o čerpání dotací určených obecním úřadům. Hlavním bodem okresního shromáždění byla změna rozpočtu okresního úřadu s ohledem na plnění příjmů a čerpání výdajů v polovině roku. Podle přednosty Jiřího Vitvara dochází k přesunu částky, jejíž výše však není nijak zásadní.

(jn)

KOPIDLNO: Kopidlenský kvítek chystá bohatý program

Již tuto sobotu v 9 hodin bude zahájen 7. ročník zahradní a květinové výstavy Kopidlenský kvítek. Pro zájemce nabídne širokou paletu zahradnických potřeb, výpěstků a výrobků, k vidění bude výstava zahradní techniky nebo ukázky z aranžování květin, které tu předvedou místní studentky. Přítomní odborníci poradí při řešení pěstitelských problémů drobných zahrádkářů či budou informovat o možnostech studia na místní škole, která bude volně přístupná. Pro všechny přítomné organizátoři slibují bezplatnou ochutnávku zeleninových salátů. Součástí kulturního programu bude výstava exponátů k soutěži Jablko Kopidlenského kvítku či ukázky z řemeslné a výtvarné tvorby, prohlídka palmového skleníku či soutěž v aranžování. Výstava bude otevřena do 17 hodin.

(red)

JIČÍN: Zastupitelstvo se sejde s podnikateli

O současném provozu na pěší zóně v Jičíně budou v pondělí 23. října jednat zastupitelé spolu s obchodníky podnikajícími na Husově ulici. Podle starosty města Jičína Jiřího Lišky bude větší část jednání zastupitelstva věnována právě tomuto tématu. "Rozhodně se nebráníme veřejné diskusi o provozu na pěší zóně po schválení nové vyhlášky. Podnikatelé by nám měli říci, co jim nejvíce za současného stavu vadí, přítomni budou i zástupci Městské policie. Nevylučuji to, že vyhláška se rozhodnutím zastupitelů částečně změní, ale může i nadále zůstat v současné podobě," konstatoval Liška.

(max)

JIČÍN: Francouzská poezie přebásněná Dragou Zlatníkovou

Večer poezie nazvaný Spřízněná slova z díla současných básnířek B.Y. Flamandové, E.A. Schmidtové a Dragy Zlatníkové se uskuteční v úterý 17. října od 19 hodin v pražské Galerii Cesty ke světlu. Verše B.Y. Flamandové, které z francouzštiny přebásnila Draga Zlatníková, vyšly knižně ve sbírce Spřízněny ohněm, kterou vydalo pražské nakladatelství ONYX.

(max)

VOJICE: Rekonstrukce silnice směrem na Chomutice

Začátkem října začala celková rekonstrukce silnice druhé třídy vedoucí z Vojic na Chomutice. Nový povlak vozovky o délce šesti kilometrů by měl být zhotoven ve dvou etapách a celkové náklady na něj budou činit 16 milionů korun. "Vše se provádí zcela novou metodou zvanou Remix Plus. První ze dvou etap by měla být hotova ještě během listopadu. Jedná se o poměrně dlouhý úsek a rozhodně nejde ani o malou investici," konstatoval ředitel akciové společnosti Silnice Josef Botka.

(max)

JIČÍN: Chtějí žádat o investice do průmyslové zóny

V těchto dnech již byly definitivně na list vlastnictví na katastrálním úřadu v Jičíně zapsány pozemky, na kterých chtěla jihoafrická společnost Alliona postavit závod na zpracování diamantů, opět do vlastnictví města. "Pozemky jsou již znovu městské, a tak je můžeme nabízet novým potencionálním zájemcům. Protože máme i nadále velký zájem přilákat do Jičína více investorů, rozhodli jsme se na příští rok požádat stát o investice určené na další zatraktivnění naší průmyslové zóny. Jenom nutná komunikace v této zóně totiž bude stát zhruba 10 až 12 milionů korun," prohlásil starosta Jiří Liška.

(max)

JIČÍN: Koncert Vivaldi Orchestra Praga

Ve čtvrtek 19. října proběhne v kostele sv. Jakuba Většího koncert pražského souboru Vivaldi Orchestra Praga. Orchestr vznikl v roce 1997 z iniciativy houslisty Václava Návrata, ovšem tvoří jej členové těch nejlepších komorních ansámblů staré hudby v Praze. Při koncertu se vyznačují nejen autentickou interpretací, ale i používáním barokních nástrojů, smyčců a střevových strun. K většímu zážitku z Vivaldiho hudby jistě přispějí i dobové kostýmy účinkujících umělců. Pro ty, kteří se rozhodnou pro tento nevšední zážitek, připomínáme, že začátek koncertu je v 19 hodin.

(red)

NYMBURK: Nabídka Polabských listů

Na výstavišti v Lysé nad Labem se od 9. do 12. listopadu koná

výstava s názvem KOLA 2000. Jelikož je určena cyklistům, motocyklistům a především příznivcům automobilismu, nabídne vše, co k těmto v současnosti nejprestižnějším oborům patří.

Český týdeník pro širší region středního Polabí POLABSKÉ LISTY vydává ke všem výstavám v Lysé n/L Výstavní noviny - KOLA nebudou výjimkou. Ty vycházejí jako příloha Polabských listů a ve formě dotisku jsou k dispozici zdarma všem návštěvníkům výstavy.

Přinášejí komplexní informace o výstavě, představují novinky v oboru, zajímavosti a rovněž formou reklamních článků či klasické inzerce prezentují jednotlivé vystavovatele. A protože je to vítaná příležitost k prezentaci i pro podnikatele, kteří na Kolech nevystavují, nabízíme jim inzerci s velkým dopadem rovněž. Informace dostanete na č. tel. 0603/238523.

(PI)


Knihovny zprostředkovávají kulturní dědictví a stále více plní i úlohu informačních center

Celostátní akce Týden knihoven, která byla zahájena v pondělí, má za cíl zviditelnit a připomenout úlohu knihoven ve společnosti. Připojily se i knihovny na Jičínsku, které připravily pro čtenáře a další návštěvníky pestrý program, který byl zaměřen i na internet.

FOTO: jn

Jičínsko - Veřejné knihovny ani na prahu jedenadvacátého století nehlásí ústup z pozic, které jim právem už po mnoho desetiletí náleží. I v současné multikulturní společnosti si dokázaly mezi širokým spektrem nabízených služeb své místo na slunci obhájit. Také pro ně ale platí úsloví: přežít znamená jít s dobou.

Jakou roli dnes hrají knihovny, co mohou svým návštěvníkům nabídnout? Přežijí vstup do 21. století? Otázky aktuální právě v těchto dnech, kdy vrcholí celostátní akce Týden knihoven, v pondělí zahájená happeningem na Staroměstském náměstí v Praze. Ředitelka Městské knihovny v Nové Pace Stanislava Benešová z budoucnosti strach nemá. "Tvář knihoven se v posledních letech výrazně změnila. Knihovnictví ovšem bylo, je a nadále bude především o práci s lidmi."

Od velkých univerzitních knihoven až po ty nejmenší obecní je společným znakem postupné zavádění počítačů, které se v době informačních technologií a hlavně "internetizace" stávají samozřejmostí. Zatímco v minulosti byly považovány spíše za osvětová zařízení, spadající vyloženě do sféry kultury, dnešní knihovny musí být schopny nabízet i jiné produkty.

"Knihovny jsou dnes zároveň informačními centry a počítače i internet k nim rozhodně patří. Kromě zachovávání kulturních statků, tedy jejich hlavního poslání, musí zprostředkovávat co nejširší spektrum informací, a to každému. Internet a s tím související služby by proto měly být zdarma, nebo za minimální poplatek," míní Benešová. V Nové Pace mají v současnosti tři uživatelské počítače s přístupem na internet. Ten budou mít i s dalším počítačem díky grantovým penězům do několika týdnů také návštěvníci dětského oddělení, kde už dnes funguje on-line katalog a prezenční půjčování nosičů formátu CD-ROM, jak oznámila ředitelka novopacké knihovny.

Přístup k "celosvětové síti" nabízí i další městské knihovny v Jičíně, Hořicích nebo v Sobotce a nově také v Lázních Bělohradě či v Pecce. Samotný fakt, že knihovny už dávno nejsou jen půjčovnou beletrie či odborných titulů, potvrzuje i ředitelka jičínské knihovny Lidmila Košťálová. "Nevím, zda si veřejnost a vedení obcí dostatečně uvědomuje, jak obrovský informační potenciál knihovny představují. Figurují také v zákonu o svobodném přístupu k informacím jako pomocná informační střediska ve vztahu k státní správě a samosprávě," poznamenala Košťálová.

K internetu jako první našli cestu především studenti, kteří například v Nové Pace podle ředitelky Benešové jeho prostřednictvím vyhledávali údaje, které do té doby ještě nevyšly knižně nebo se objevily v různých odborných časopisech. "Dnes tuto službu běžně využívají i starší ročníky. Nakonec, kde jinde má veřejnost možnost se s touto technikou kdykoliv seznámit a naučit se s ní pracovat," dodala Benešová. Její slova potvrdila i hořická kolegyně Ilona Hynková, a jak uvedla, také jejich knihovna s pomocí dotace rozšířila letos své vybavení o čtvrtý počítač a pro své klienty zavádí on-line katalog. Právě v tomto týdnu se nejen v Hořicích mohli návštěvníci bezplatně seznámit s internetem.

Knihovnice v Jičíně nyní s netrpělivostí čekají, až bude zprovozněn nový systém bezdrátového přenosu dat, který propojí organizace města včetně jejich zařízení. "V současné době je připojení velmi pomalé a navíc také poruchové, bohužel jsme kvůli těmto nedostatkům o velkou část uživatelů internetu přišli. Po zavedení nového systému by to ale mělo být o něčem jiném. Navíc bychom chtěli zpřístupnit databázi Ebsco, která nabízí z asi tří set zahraničních časopisů plnotextové články v anglickém jazyce z oblasti lékařství, ekonomiky a dalších oborů. Současně s tím se bude možné připojit i do báze Anopress, kde je možné prostřednictvím zadaných hesel vyhledávat články z českých novin a časopisů," upozornila Košťálová na chystané novinky. V Jičíně funguje také zvukové oddělení pro nevidomé a slabozraké a půjčovna CD nosičů.

Právě samotný internet se stává velkou konkurencí pro knihovny. Přestože se jeho prostřednictvím literární díla začínají stále častěji objevovat i v elektronické podobě, čas klasickým, na papíře tištěným knihám odzvoněn nebyl, shodují se knihovnice. "Věřím, že běžně vázané knihy ze světa hned tak nezmizí, zejména u dětských čtenářů pomáhají rozvíjet jejich estetické cítění a smyslové vjemy," soudí Hynková. "Když se v minulosti objevil film, říkalo se, že je to konec divadla. Po masovém nástupu televize, panovala obava, že zmizí divadlo i film, a s příchodem internetu mělo zaniknout všechno. Nestalo se tak. Naopak, do knihovny chodí stále více lidí a například počet našich pravidelných čtenářů se proti loňsku zvýšil," konstatuje Stanislava Benešová.

(jn)


Hradecko: knihovny zůstaly pod okresem

Lázně Bělohrad - Narozdíl od okresu Jičín, kde byly knihovny před pár lety převedeny na obce, na Královéhradecku zůstaly pod správou okresního úřadu. Vedoucí tamního referátu kultury Miroslava Smolíková a ředitel Okresní knihovny v Hradci Králové Jan Pěta považují tento stav za vhodnější.

"Hlavní výhodou pro fungování knihoven v rámci celookresního systému je dobrá spolupráce se starosty. Díky tomu, že okresní knihovna je i nadále zařízením okresního úřadu, komunikace s obcemi je daleko lepší, než kdyby se síť roztrhala a následně došlo k její atomizaci. Ze zkušenosti jiných okresů je zřejmé, že se pak zhorší podmínky pro rozvoj a v některých případech i další fungování knihoven," uvedla Smolíková.

"Rozhodnutí našeho okresního shromáždění jsme přivítali. Každopádně by to byl krok zpátky, protože jakmile se vývoj například v oblasti informatiky zastaví, těžko se pak dohání. Pravdou je, že okresní úřady do dvou let skončí, je proto otázkou, kdo převezme některé jejich regionální funkce," nastolil otázku Jan Pěta.

Tak hustou sítí knihoven, jakou má Česká republika, se může podle jeho slov pochlubit jen málokterá země. "Historicky je to dáno zákonem z roku 1919, podle kterého musela každá obec zřídit knihovnu. Právě proto máme obavu, jak dopadne knihovnický zákon číslo tři, který je ve stádiu zrodu. Jeho zatím poslední verze z našeho pohledu může ohrozit malé veřejné knihovny, protože podmínky, které by musely splnit, nejsou vůbec jednoduché," konstatuje Smolíková.

Oba se shodují, že náplň práce knihoven je dnes podstatně bohatší, než tomu bylo v minulosti. "Jsou jednak vzdělávacími institucemi, informačními centry, ale skýtají i další činnosti. Na mnoha místech plní úlohu středisek volného času pro děti a mládež, zvlášť na některých malých městech nebo obcích jsou knihovny jediným kulturním zařízením," říká Pěta, který spolu se svými kolegyněmi zavítal koncem minulého týdne do Bělohradu v rámci pravidelného setkání Po stopách K. V. Raise.

Dodal, že ve většině zemí Evropy je trend základní knihovnické služby poskytovat bezplatně, aby nebyla vytvářena jakákoliv bariéra mezi veřejností a informacemi, které musí být dostupné všem, od dětí až po důchodce. Na území Hradecka je v současnosti dvaadvacet knihoven vybaveno počítači s přístupem na internet, a to dokonce i na vesnicích jen s pár stovkami obyvatel. Tedy podstatně víc míst než na okrese Jičín. "Styk s okolním světem je důležitý zejména pro obyvatele malých obcí, kde je zejména velmi špatná dopravní obslužnost," míní Smolíková.

(jn)


Fond rozšiřují dobrovolné dary

Libáň, Kopidlno, Dolní Lochov - Přestože knihovny dostávají od obcí finance na nákup nových knih, nejedná se o jediný zdroj při rozšiřování knihovního fondu. Zejména v menších knihovnách svou významnou roli sehrávají rovněž dary od soukromých osob či iniciativa některých knihovníků.

V libáňské knihovně mají odhadem asi 12 tisíc knih, které ročně obohatí dalších 300 - 400 nových titulů. "Z obecního rozpočtu dostáváme každý rok zhruba stejně prostředků, které jsou prakticky jediným zdrojem knižních přírůstků. Z těchto financí nakupujeme knihy podle požadavků čtenářů," říká knihovnice z Libáně. Místní knihovnu navštěvuje asi 220 čtenářů a tento stav je poměrně stabilní. Přesto se zdá, že ochabuje zájem o výpůjčky u střední generace. "Při výběru nakupovaných knih se jeví jako problematická rovněž kvalita vazby. Mezi dětmi velice oblíbené science fiction totiž vychází pouze v brožovaném vydání. Životnost takové knihy je ale velice krátká," podotýká knihovnice.

I kopidlenská knihovna patří spíše k těm větším, což dokumentuje celkový počet evidovaných knih. Čtenáři tu mohou vybírat z více než 13 tisíc titulů a knihovna má ještě své pobočky v Drahorazi a Mlýnci. "Z rozpočtu obce dostáváme každoročně mírně navýšenou částku na nákup knih a časopisů, ale přijímáme také dary od čtenářů, jako jsou různé brožované romány. Ročně se tak náš fond rozrůstá o více než 450 svazků," přiblížila fungování místní knihovny Jiřina Pěničková. Zajímavou zkušenost tu však mají s fungováním pobočky v Mlýnci, kde v místní knihovně čtenáři naleznou na 3700 knih. "V Mlýnci se o získávání nových knih významně zasloužil pan Suchoradský, který sám shání knihy například u různých nakladatelství," připomenula Pěničková.

Zvláštním příkladem je knihovna v jedné z nejmenších obcí okresu, v Dolním Lochově. Vznikla za přispění obce a dobrovolníků v roce 1998 v domku obecního úřadu. "V místní knihovně máme v evidenci přes 400 knižních výtisků, z nichž naprostou většinu věnoval formou daru František Fremund se svým otcem. Bez jejich přispění by knihovna asi jen stěží existovala," ocenil pomoc místních usedlíků starosta Dolního Lochova František Obitko. Malou knihovnu mohou navštěvovat nejen obyvatelé Dolního Lochova, ale i přespolní z okolních obcí. "Staří lidé dříve chodili pro knihy až do Ostružna, nyní tedy mají možnost stejně jako ostatní občané bezplatně si tyto knihy vypůjčit. Pro lepší přehlednost knižních titulů jsme je všechny seřadili podle jmen autorů a podle jejich názvů," dodal Obitko.

(pe)


Dvě pozvánky

Jičín - Římskokatolická farnost v Jičíně zve všechny příznivce klasické literatury k přednesu Hemingwayova nezapomenutelného díla Stařec a moře. Hudebně recitační pásmo se bude konat již tento pátek od 19 hodin v kostele sv. Ignáce a posluchačům se v něm představí Miroslav Částek.

V sobotu 14. října pak v jičínském kostele sv. Jakuba Většího proběhne setkání s bratrem Josefem, který přijel do Čech z francouzského městečka Teizé. Přítomní se tak budou moci seznámit s činností a životem ve velice zajímavé komunitě "Společenství v Teizé". Toto společenství svou náplní chce přispět k jednotě všech křesťanů a v celém světě si v poválečné době získalo veliké renomé. Přednáška bratra Josefa začíná v 16.30 hodin na arciděkanství a od 19 hodin proběhne setkání v kostele.

(red)


Mladí šachisté

Kopidlno - Na Základní škole v Kopidlně zahájil svou 31. sezonu místní šachový kroužek, který v současné době navštěvuje přes 30 dětí od 2. do 9. třídy. Prvé schůzce předcházela účast kopidlenského družstva na mezinárodním turnaji CZECH OPEN v Pardubicích, kde skončilo družstvo ve složení Martin Špaček, Jana Suchoradská, Ladislav Komárek a Vítek Kulhánek na 9. místě, jako druhé nejlepší družstvo z České republiky.

V nové sezoně čeká šachisty řada turnajů a soutěží. V druhé polovině října se tři hráči zúčastní Přeboru Čech v žákovských kategoriích jednotlivců ve Frymburku. Školní družstvo se připravuje na přebor základních škol, jehož okresní kolo se uskuteční počátkem prosince v K-klubu v Jičíně. S napětím je očekávána účast na tradičním žákovském turnaji v Praze, který se koná v polovině října. Samotná kopidlenská škola chystá velmi oblíbený Vánoční šachový turnaj, jehož zahájení je letos stanoveno na 21. prosince, tj. poslední školní den roku.

Oldřich Suchoradský


Nové Noviny