Nové Noviny č. 41/0013. října 2000str. 2

Rozpočty měst a obcí na příští rok se pomalu začínají připravovat

Jičínsko - Přestože většina měst a obcí rozpočty na příští rok ještě nezačala zpracovávat, většinou již jejich zástupci začínají mít jasno, kterým investičním akcím dají v následujícím roce zelenou.

Opačná situace je však u Jičína, protože klíčové akce by měly vyplynout z městem pořádaného průzkumu, kde se formou dotazníku uveřejněného v Jičínském občasníku vedení města snaží zjistit názory občanů, podle kterých by chtělo své hlavní investiční záměry v příštím roce směrovat. "Vedoucí odborů spolu s řediteli jednotlivých městských organizací již samozřejmě podklady připravují, ale rozpočet nechceme dělat pouze uměle, a proto jsme se rozhodli nechat občany vyjádřit alespoň prostřednictvím ankety. Každopádně však budeme pokračovat v opravách komunikací, chodníků, v bytové výstavbě a i nadále chceme plynofikovat a kanalizovat naše satelitní obce," jmenuje některé záměry šéf finančního odboru města Milan Köstinger. Podle starosty Jiřího Lišky již v těchto dnech chodí desítky odpovědí na pořádanou anketu. "Jsme rádi, že občané takto zareagovali a že jim není lhostejný další osud města. Průběžně dotazníky hodnotíme a vše by mělo být uzavřeno během příštího týdne," prohlásil Liška.

Nová Paka by mohla mít první serioznější návrh rozpočtu připraven již koncem tohoto měsíce. Hlavní investice by měly plynout již do dnes běžících akcí. "Jsme hlavně zvědaví na to, co pro nás bude znamenat nový zákon, který změní rozdělování daní. Zatím bychom však podle předběžného odhadu ministerstva financí mohli mít až o 4 miliony korun více. Vše je však tedy spíše v rovině úvah," konstatuje starosta Petr Kuřík. V Nové Pace by se tedy mělo investovat také do opravy komunikací, ale chystá se zde stavba dalších 24 bytových jednotek. "Pokud zbydou nějaké finance, rádi bychom začali i s opravou Suchardova domu a s rekonstrukcí veřejného osvětlení," dodává starosta. Sousední Stará Paka usiluje také o dokončení hlavně už déle naplánovaných a některých rozjetých akcí. "Stále chceme začít s výstavbou nového bytového domu, ale vázne to na slíbené dotaci ze strany státu. Uvažujeme i o částečné plynofikaci Roškopova a opravě komunikací po výstavbě obecního vodovodu. Budeme rádi, pokud se nám podaří vyčlenit zhruba 40 procent financí z rozpočtu právě na investice," vypočítává starosta Jaroslav Fišera.

V Hořicích, kterým se podařilo během posledních několika let zbavit velkého úvěrového zatížení, chystají zahájení řady velkých akcí. "První návrh rozpočtu bychom chtěli mít připraven během prosince, ale již nyní známe hlavní akce pro příští rok. Jedná se hlavně o plánovanou stavbu bazénu, kuželny a o výstavbu nového autobusového nádraží. Na tyto akce půjdou samozřejmě finance z naší městské kasy," prozrazuje starosta Hořic Ladislav Vrba. Definitivní podobu rozpočtu by přitom měli schválit po diskuzi v zastupitelstvu v průběhu února. Také starosta Lázní Bělohradu Pavel Šubr připustil větší investice pro nadcházející rok. Až 25 milionů korun by měla stát rekonstrukce bývalého hotelu Zátiší, který se má přestavět na byty. Na zhruba čtyřicetimilionový rozpočet města se jedná o náročnou akci. "Naše konečné výdaje a příjmy schválíme až po přijetí rozpočtu státního, a to přibližně v březnu. Rádi bychom také vyměnili plynovodní vedení v centru města a poté i povrch chodníků. Ty chceme osadit novou žulovou dlažbou," vyslovuje další přání starosta. Radnice však nepočítá s tím, že by si na tyto rozsáhlé akce vzalo úvěr, a podobné financování i do budoucna prozatím odmítá. "Stále se snažíme zachovat tuto tradici a město nezadlužovat. Také letošní rozpočet by měl skončit přebytkem, což by mohlo k realizaci našich plánů pomoci," dodává Šubr.

Nic zásadního se nechystá v Sobotce. "Budeme pokračovat v zahájených akcích, například v opravách našeho domu na náměstí. Rozpočet budeme připravovat koncem října. O nějaké významnější akci by mohlo ještě rozhodnout zastupitelstvo, ale nepředpokládám to," vyjádřil se k přípravám rozpočtu starosta Petr Hejn.

(max)


JOŽKA ČERNÝ V JIČÍNĚ Na své si přišli všichni příznivci folklóru, kteří v neděli zavítali do jičínského kulturního domu. Na pódiu totiž vystoupil Jožka Černý v doprovodu cimbálové muziky, aby zde zazpíval řadu krásných lidových písniček. V úvodu představení zazněly některé méně známé melodie, ale pak už oblíbený zpěvák ponechal výběr na samotných divácích. Ti si poté "vyprosili" nejznámější písničky, které Jožka Černý s chutí sobě vlastní rád zazpíval. V zákulisí poskytl NN krátký rozhovor, ve kterém vyjádřil svůj názor na budoucnost folkloru. "Rozhodně nemám obavy o osud folkloru, tak jak nám ho v některých případech podsouvají média. Stačí se například podívat na složení našeho souboru, to jsou většinou mladí lidé," odpověděl s úsměvem na tváři Černý.

FOTO: pe


Partnerem města bude C.S. Cargo

Jičín - Společnost C.S. Cargo se rozhodnutím městské rady stane partnerem města při plánované privatizaci bývalého ČSAD na Větrově. Rozhodla o tom poslední městská rada, která na své zasedání pozvala všechny společnosti přihlášené do tohoto výběrového řízení. Své nabídky mimo vítěze předložily ještě JTC Transcentrum Jičín, Osnado Stará Paka a ČSAD Semily.

"Pro C.S.Cargo jsme se rozhodli především proto, že se nám tato firma zdála být finančně nejsilnější. Její zástupci byli totiž ochotni až dvě třetiny nákladů zaplatit bez toho, aniž by na koupi objektu potřebovali úvěr. Všichni ostatní měli představu, že si peníze potřebné na privatizaci vypůjčí," řekl starosta Jiří Liška. Jednatel společnosti C.S. Cargo Tomáš Balihar rozhodnutí rady přivítal a konstatoval, že o areál již vedení firmy projevuje zájem několik let. "Doufám, že nyní jednání s ministerstvem proběhnou co nejrychleji a že tento způsob privatizace schválí. Vše je zatím pouze velmi předběžné a celá záležitost může dopadnout zcela jinak," vyjádřil se Balihar. Na město a na vítěze soutěže nyní čeká založení společné akciové společnosti a vytvoření privatizačního projektu.

(max)


Nový ředitel Aqua centra

Jičín - Vzhledem k rezignaci ředitele Aqua centra Ladislava Chluma se rozhodla poslední městská rada vypsat výběrové řízení na nové obsazení této funkce. Ředitel však nebude řídit pouze chod bazénů, ale měl by se také stát vedoucím všech ostatních sportovišť.

Nový šéf tak bude mimo Aqua centra řídit i chod celého Sportovního areálu, zimního stadionu a venkovních hřišť. "Myslíme si, že bude dobře, jestliže bude jeden vedoucí pro všechny tyto záležitosti. Přesto zhruba polovinu práce by měl odvádět právě na Aqua centru. Toto rozhodnutí souvisí i s tím, že již končí zkušební provoz bazénů, a proto by měl mít nový ředitel více času i na ostatní potřebné činnosti," vysvětluje rozhodnutí rady starosta Jiří Liška. Současný vedoucí Sportovního areálu Josef Letošník se vyjádřil spíše pro samostatnost jednotlivých provozů. "Myslím si, že lepší je, když provozy jsou spíše oddělené, aby se vždy jasně vědělo, kolik kdo utratí. Do výběrového řízení se samozřejmě hlásit nebudu, protože si myslím, že by to měl dělat mladší člověk, než jsem já. Vedoucím Sportovního areálu bych však chtěl i nadále zůstat," vyjadřuje svůj názor Letošník.

Dosavadní ředitel Ladislav Chlum odchází z funkce na vlastní žádost. Měl by ho nahradit alespoň středoškolák zvyklý na práci s lidmi a na organizační práci. O důležitosti nového vedoucího, který bude organizačně řídit i ostatní vedoucí sportovišť, svědčí také to, že jenom přímá roční podpora na sport v okresním městě činí zhruba 10 milionů korun.

(max)


V Jičíně mohou vyrůst nové supermarkety

Jičín - Během posledních několika let doslova na zelené louce vyrostla v Jičíně nová obchodní střediska, jako Edeka E-delta nebo Diskont plus. Také v některých dalších lokalitách došlo k rozšíření prodejen a vstupu velkých obchodních společností na území okresního města. K těmto prodejnám se dá například zařadit společnost Sama Delvita na Lidickém náměstí, ale k zásadní přestavbě již došlo i na Letné v prodejně Coop diskont novopacké Jednoty, kde má rozšiřování prodejních ploch nadále pokračovat. Přestože by se mohlo zdát, že na sedmnáctitisícové město je potenciál pro tyto velké obchodní společnosti již vyčerpán, opak je pravdou.

Možná výstavba nákupních středisek v současné době totiž není vyloučena hned ve dvou lokalitách. O tu první na autobusovém nádraží již projevila zájem holandská společnost CTP, která chce v tomto prostranství postavit velké obchodní centrum. Dále je stále vydáno územní rozhodnutí na stavbu obchodního střediska po pravé straně směrem z Jičína na Popovice. "Část pozemků směrem na Popovice je 7. Obchodní společnosti, která díl z něho odprodala firmě Pronto. Tato společnost se však nachází v konkurzním řízení a předmětné pozemky se tak nabízejí dalším zájemcům. Pokud mám správné informace, tak zástupci 7. Obchodní stavbu nijak nevylučují. Je celostátním trendem, že tyto obchodní řetězce postupně investují stále v menších a menších městech, a tak se rozhodně nedá vyloučit vstup dalších do našeho města," objasňuje současnou situaci starosta Jiří Liška. Tajemník úřadu Peter Bareš informace starosty také potvrdil. "V těchto místech může opravdu začít stavět jak 7. Obchodní společnost, tak kupec pozemků od správce konkurzní podstaty zanikající firmy Pronto," doplňuje Bareš.

O výstavbě obchodního centra na autobusovém nádraží doposud není také definitivně rozhodnuto. Vedení radnice oslovilo několik architektů, kteří by měli navrhnout budoucí vzhled dnešního autobusového nádraží. "Oslovili jsme dvanáct architektonických ateliérů, ale i návrhy vzešlé od architektů budou rozhodně nejdříve procházet veřejnou debatou. Očekáváme však, že celkové vyhodnocení proběhne až na jaře příštího roku," říká Liška. Pokud některý z projektů vedení města schválí, proběhnou výběrová řízení. "Do tohoto řízení se bude samozřejmě moci přihlásit i holandská společnost, s kterou rozhodně chceme i nadále spolupracovat. Právě vzhledem k našemu zájmu zůstat nezávislí jsme se rozhodli financovat architektonické projekty z městských zdrojů," upřesnil tajemník Bareš.

(max)


Radnice zjišťuje anketou názory obyvatel

Jičín - Do přípravy rozpočtu na příští rok se radnice v Jičíně rozhodla zapojit i místní obyvatele. V neperiodické informační tiskovině Jičínský občasník, který je zdarma distribuován do schránek většiny domácností, zveřejnila anketu, jejímž prostřednictvím se chce seznámit s názory veřejnosti.

"Hledali jsme nejvhodnější způsob, jakou formou se dotázat co nejširšího okruhu občanů, do čeho by město mělo v následujícím roce směřovat své investice. Původně jsme zvažovali, že objednáme odbornou firmu, která by provedla průzkum veřejného mínění podobně jako před několika roky, když se rozhodovalo o dalším osudu bazénové části sportovního areálu. Nakonec se od této nákladné varianty upustilo a místo ní byl v občasníku zveřejněn dotazník," vysvětluje vedoucí úřadu města Peter Bareš.

Město se podle už dřívějšího vyjádření starosty Jiřího Lišky nachází v polovině volebního období, a proto by se zastupitelstvo mělo seznámit s názorem obyvatel a na základě tohoto průzkumu určit priority v horizontu dalších dvou let.

"Na začátku tohoto roku byly dokončeny nákladné akce, rekonstrukce sportovního areálu a výstavba domova důchodců. Zastupitelé by i při rozhodování o dalších investicích měli mít zpětnou vazbu na veřejnost. Například jestli je důležitější zastřešení zimního stadionu nebo rekonstrukce chodníků. Zda by se měla více preferovat podpora kultury, sportu, výstavba nových bytů, oprava historických památek nebo rozšíření infrastruktury v průmyslové zóně. Když se nám na úřad vrátí alespoň deset procent anketních lístků, budeme to považovat za úspěch," poznamenal Bareš. Součástí dotazníku jsou také otázky, týkající se fungování města, diskutované pěší zóny a zamýšlené úpravy autobusového nádraží spojené s výstavbu obchodního centra. Na zhotovení studie budoucí podoby této lokality byla vypsána veřejná soutěž.

Už dnes si finanční odbor městského úřadu vede plán investiční činnosti pro období 2001 až 2005. V seznamu momentálně figuruje dvaačtyřicet akcí. "Tento přehled je sestavován na základě každoročních požadavků při projednávání jednotlivých rozpočtů. Realizace některých z nich je však podmíněna získáním státní dotace, případně peněz z jiných zdrojů," uvedl vedoucí finančního odboru Milan Köstinger.

Kromě jiného v přehledu figuruje budování sítí v satelitních obcích Jičína, rekonstrukce řady chodníků a ulic, zastřešení zimního stadionu, úprava hráze rybníků Kníže a Šibeňák, čistička vody na koupališti, rekonstrukce budovy městského úřadu a školských zařízení, rozšíření parkovacích míst, renovace panelových domů a desítky dalších akcí. Předběžná kalkulace počítá s výdaji z pokladny města za téměř 110 milionů korun, což je ovšem podle Köstingera jen hrubý odhad.

(jn)


Olympijské ozvěny

Jičín - V době, kdy většina populace vysedávala před televizními obrazovkami, aby jim neunikla žádná důležitá disciplína z průběhu olympiády v Sydney, se v Jičíně konala zajímavá beseda s ženou, která je držitelkou olympijských medailí, která po autonehodě zůstala trvale upoutána na invalidním vozíku, a přesto bychom ji my zdraví, kteří dáváme přednost ze všech sportů spíše pasivnímu "gaučingu" před televizí, mohli závidět elán a optimismus.

Poslední zářijovou středu Městská knihovna v Jičíně ve spolupráci s Klubem přátel zdravotně postižených dětí uspořádala besedu s olympioničkou Věrou Jiráskovou, držitelkou několika olympijských medailí, účastnicí Paralympiády v Barceloně a Atlantě a řady mezinárodních soutěží zdravotně postižených sportovců.

Zajímavé bylo její vyprávění o tom, jak byla překvapena, že o jejích výkonech velmi dobře ví i Jan Železný, dále se posluchači dozvěděli o skromnosti Jarmily Kratochvílové a vyslechli řadu cestovních historek z celého světa, neboť Věra Jirásková byla i v Sydney, i když "jenom na letišti", jak se svěřila.

Václav Franc


Nové Noviny