Nové Noviny č. 40/006. října 2000str. 4

krátce

LÁZNĚ BĚLOHRAD: Restaurují sloup Kadavý

Meteorologický sloup, lidově zvaný Kadavý, prý podle jednoho z místních občanů, který u něj kdysi sedával a čekal na příležitostnou práci, se restauruje. Pískovcový sloup z roku 1907 měl být během tohoto týdne také přemístěn blíž do středu Raisova náměstí. Město rovněž na své náklady nechá obnovit některé jeho meteorologické funkce, zatím funguje pouze teploměr. Další restaurátorskou zakázku zajistila bělohradská radnice v Hřídelci, kde se nachází poutní kříž. Ten bude asi na dobu tří týdnů převezen do ateliéru v Holovousích.

(jn)

JIČÍN: Vznikne nová organizace města

Dle zákona o obcích může město od 12. listopadu zřizovat pouze příspěvkové organizace. Z tohoto důvodu městské zastupitelstvo schválilo k 31. prosinci zrušení rozpočtové organizace Služby seniorům města Jičína a k 1. lednu zřídit novou příspěvkovou organizaci Sociální služby města Jičína, která bude zajišťovat poskytování služeb sociální péče.

Organizace bude poskytovat ústavní sociální péči v Domově důchodců a v Domově penzionu pro důchodce, pečovatelskou službu, služby sociální péče pro staré a těžce zdravotně postižené v domovince a ve střediscích osobní hygieny. Dále bude poskytovat ubytování, výchovnou a poradenskou péči v azylových bytech pro matky s dětmi a osobní asistenci těžce zdravotně postiženým dětem poskytovanou v rámci výuky na základních školách. "Touto změnou se částečně zlepší i zastupitelnost pracovníků z jednotlivých, dnes samostatných organizací. Přesuny pracovníků dle aktuální potřeby doposud byly zcela vyloučeny," sdělil vedoucí odboru sociálních věcí Rostislav Vodák.

(max)

JIČÍN: Transformace školky na Větrově

Město se rozhodlo změnit Mateřskou školu se speciálními třídami na Větrově na Speciální mateřskou školu pro děti s více vadami. Důvodem je efektivnější využívání prostředků vynaložených na speciální pomůcky. Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy navrhuje ponechat současný stav a financování řešit v součinnosti se Školským úřadem.

(max)

KOPIDLNO: Výběrové řízení na pronájem restaurace

Do výběrového řízení na pronájem restaurace radnice v Kopidlně se přihlásil pouze jediný zájemce, manželé Ondráčkovi, kterým v současné době patří například nově zrekonstruovaný zámek v Dětenicích. Ondráčkovi splnili požadavky kladené městem, tedy především finančně se podílet na nutných investicích do stávajícího restauračního zařízení, a v soutěži zvítězili. S novým nájemcem bude v brzké době sepsána nájemní smlouva a podle vyjádření starosty Kopidlna Zbyňka Smolíka by na Silvestra mohl být provoz již otevřen. Město chce změnou nájemce především zajistit možnost pravidelného stravování v odpovídajícím zařízení, které dosud v Kopidlně chybí.

(pe)

JIČÍN: Dvě přednášky o Indii

V přednáškové místnosti Okresního muzea a galerie v Jičíně se příští středu, 11. října od 17 hodin, koná přednáška dokumentující cestu Indií, Nepálem a Srí Lankou, kterou podnikly Zuzana Krámská a Zdena Svobodová. Na přednášce s názvem "Půl roku na cestě" budou obě ženy vyprávět o zapadlých pouštních vesničkách, historických památkách, mořských pobřežích, ašramech, velkoměstech, čajových plantážích a svazích Himálajských velikánů. Cílem přednášky bude především přiblížit atmosféru prostého každodenního života na indickém subkontinentu.

O týden později, v úterý 17. října, se budete moci seznámit s Indií z jiného úhlu pohledu - očima přírodovědce. Dominika Vaňková, absolventka přírodovědecké fakulty Karlovy Univerzity oboru etologie, bude vyprávět o zážitcích ze své cesty po národních parcích Indie. Pomocí diapozitivů nás zavede do krásných míst zajímavých především exotickou zvěří.

Mgr. Petra Zíková, OMaG Jičín

JIČÍN: Aqua centrum změní ředitele

Pouze do konce října setrvá ve funkci ředitele jičínského Aqua centra Ladislav Chlum. "V současnosti byla vedením pověřena Radka Svobodová a v nejbližších dnech jistě vypíšeme i výběrové řízení na obsazení této funkce," sdělil starosta. Vypsání výběrové řízení přitom měla po uzávěrce našeho listu potvrdit středeční městská rada.

(max)

JIČÍN: Město chce koupit objekt na autobusovém nádraží

V rámci uvažovaných změn v lokalitě dnešního autobusového nádraží má Městský úřad v Jičíně zájem koupit objekt bývalé čekárny, který vlastní Městský pivovar v Nové Pace. Pivovar je přitom v současnosti v konkurzním řízení. Podle místostarosty Miloslava Šebíka by právě i tento objekt mohl sehrát určitou roli při rozhodování o tom, jak by měl být celý prostor v budoucnosti využit. "O objekt každopádně zájem máme, a proto jsme již oslovili i správce konkurzní podstaty pivovaru. Teď čekáme jenom na konečné rozhodnutí," upřesnil Šebík. Správce konkurzní podstaty Městského pivovaru JUDr. Milan Jelínek pro NN potvrdil zájem města o koupi objektu. "Jak celá záležitost dopadne, nemohu takto v předstihu sdělit. O způsobu zpeněžení totiž rozhoduje věřitelský výbor a vše ještě musí následně potvrdit soud. Konečné rozhodnutí by však mohlo padnout zhruba za měsíc," dodal Jelínek.

(max)


POSVÍCENÍ V MUZEU Tradiční svatováclavské posvícení se minulou sobotu slavilo na nádvoří jičínského zámku. Pracovníci Okresního muzea a galerie připravili pro návštěvníky vedle řady tradičních dobrot, mezi nimiž nechyběly ani posvícenské koláče a opékané prasátko, i soutěž o nejlepší domácí zavařeninu, kompot či jiný doma vyrobený produkt. V oboru "sladkém" porota nejvýše ocenila džem Kateřiny Sedláčkové, v "kyselých výrobcích" hodnotitelům nejvíce chutnaly kyselé ryby Jiřího Vencla. Jako nejkurioznější výpěstek byl ohodnocen "zamilovaný brambor" ve tvaru srdce, který sklidila Petra Ziková. Na stejné téma, konzervace potravin na zimu, je i výstava Keď si smutný, tak sa najedz!, která ve výstavní chodbě muzea potrvá až do 22. října. K pohodě sobotní veselice přispěl i harmonikář a divadelní představení, které uspořádali členové Závěsného divadla.

FOTO: pe


Soutěž veteránů

Praha, Jičín - V sobotu 7. října se uskuteční v Praze Sraz hasičských veteránů. Na akci je přihlášeno celkem 35 automobilů počínaje opravdovými dědečky (nejstarší je z roku 1909) až po vozidla z 50. a 60. let, z nichž některá ještě slouží k zásahové činnosti. Akce bude zahájena v 9 hodin propagační jízdou Prahou. Trasa povede přes Václavské a Staroměstské náměstí a bude zakončena na Letenské pláni, kde budou hasičské vozy vystaveny a proběhne zde jejich soutěž v eleganci. Z Jičínska budou představeny tři vozy: automobil žebřík Deutz - Magirus (1937) z Jičína, automobil žebřík AZ 18 Ford (1939), dopravní vůz Praga AN (1928) oba z Nové Paky a Škoda 154 (1929) ze Železnice.

Souběžně se Srazem veteránů se na Letenské pláni koná již 6. ročník Memoriálu JUDr. Františka Kohouta ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel. Region východních Čech bude reprezentovat družstvo záchranářů HZS Jičín, které s přehledem zvítězilo v zářijové kvalifikační soutěži konané na jičínském autobusovém nádraží.

(pe)


Statek Jičín, bývalý největší hospodář na okrese, je druhým rokem v konkurzu

Jičín - Na jednu z největších zemědělských společností v konkurzu v rámci kraje aspiruje ZOD Statek Jičín, který s přibližně třemi tisíci hektary obhospodařovaných pozemků patřil ke špičce agrárních podniků na Jičínsku.

Dluhy, které se během zhruba šestileté existence tohoto subjektu nakumulovaly, dosahují desítek, možná až přes sto milionů korun. O úpadce se v souvislosti s nejasnou obchodní transakcí s firmou Global Partner s. r. o. zajímají také jičínští kriminalisté. Pro náš list to uvedl dobře informovaný zdroj, který si nepřál být jmenován.

Konečná výše závazků Zemědělského obchodního družstva Statek Jičín, na jehož majetek prohlásil Krajský soud v Hradci Králové 30. dubna 1999 konkurz, není do této chvíle uzavřena. Střízlivé odhady přitom počítají s částkou, která se pohybuje v desítkách milionů korun. První přezkumné jednání, při kterém se potvrzuje pravost a skutečný objem pohledávek, se uskutečnilo letos v březnu. V půlce srpna pak následovalo zvláštní přezkumné jednání.

V čele družstva, které vzniklo v roce 1993, kdy do něj vložilo své restituční nároky na 250 zakládajících členů, byl ustaven věřitelský výbor, který spolupracuje se správcem konkurzní podstaty Ladislavem Klementem. "O své nároky se hlásí zhruba 800 věřitelů, jsou mezi nimi banky, okresní správa sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovny, finanční úřad a také družstevníci," uvedl Klement. K detailům konkurzu se s ohledem k složitosti případu odmítl vyjádřit. Na dotaz NN pouze doplnil, že návrh na prohlášení konkurzu podali zástupci podniku, tedy samotného úpadce.

Mezi věřiteli, převážně řadovými družstevníky, se ponejvíce spekuluje o vztahu mezi ZOD Statek Jičín a firmou Global Partner, která se loni v únoru ocitla v likvidaci a od listopadu je rovněž v konkurzu. Podle zdroje obeznámeného se situací měla firma, původně se sídlem v Liberci, od Statku Jičín o rok dříve odkoupit za padesát tisíc korun jeho veškerá aktiva v hodnotě desítek milionů korun s tím, že od něj současně převezme i závazky. Smlouvu sice později správce konkurzní podstaty anuloval, ovšem stroje, sklizenou úrodu a další zemědělský majetek se už zpět získat nepodařilo, neboť byl mezitím rozprodán.

(jn)


Restituce jsou až na výjimky ukončeny

Jičín - Už jen něco málo přes třináct set ze zhruba jedenadvaceti tisíc hektarů půdy na okrese čeká na navrácení původním vlastníkům. Restituce zemědělského majetku na Jičínsku jsou přitom z více jak 95 procent ukončeny. Na dotaz NN to uvedl vedoucí Pozemkového úřadu Jičín Otakar Macnar.

Referát okresního pozemkového úřadu z celkového počtu 3354 uplatněných nároků ze strany oprávněných osob k poslednímu červnu letošního roku evidoval 3188 uzavřených případů a dalších 153 je ve fázi těsně před vydáním konečného rozhodnutí.

"U těchto restitucí se většinou čeká na doplnění některých dokladů, například na geometrické zaměření. Jsou mezi nimi také složitější případy, nicméně co do velikosti se až na výjimky jedná už o méně významné majetky, zpravidla o pozemky o rozloze kolem půl hektaru," doplnil Macnar. Jedna z posledních, ale zároveň také největších restitucí na okrese, se připravuje na Bělohradsku, kde na část někdejšího panství rodiny Merveltových vznesla už před několika lety oprávněný nárok hraběnka Bernadetta Kinská.

"U třinácti případů nebylo správní řízení do této chvíle zahájeno. Tito žadatelé nepředložili ze zákona potřebné náležitosti a s úřadem prakticky vůbec nekomunikují, i když jsme je sami několikrát vyzývali," poznamenal vedoucí referátu.

Celková výměra půdy, o které jičínský pozemkový úřad ve správních řízeních rozhodoval, a v několika zbývajících případech ještě rozhoduje, činí dohromady zhruba 21 000 hektarů, což je asi třetina příslušné plochy okresu Jičín. Nejvíc se na restitucích podílí pole (louky, pastviny), a to necelými 14 tisíci ha, na lesy připadá 4,5 tisíce ha a na ostatní pozemky a nemovitosti včetně vodního hospodářství přibližně 1,9 tisíc hektarů.

"Tam, kde nebylo možné pozemky původních vlastníků pro zákonnou překážku vydat, například z důvodu toho, že byly zastavěny budovami, se restituce řešily formou náhrad. Nárok na ně ovšem vznikal rozhodnutím pozemkového úřadu. Pozemkovým fondem bylo za tímto účelem vydáno 1400 hektarů státní půdy. Některé žádosti byly řešeny i bez nároku na náhradu, to se týkalo především vodních toků," upozornil Macnar jen na část složité problematiky zemědělského práva, zákona o vodách a desítek dalších právních norem, kterými se restituce řídí.

Jak řekl, řada sporných žádostí se řešila soudní cestou. Podle jeho slov byla situace zvlášť v prvních letech složitější, a to i z toho důvodu, že k některým sporům měly soudy rozdílný přístup. "Například i senáty jednoho krajského soudu měly odlišné právní názory na podobnou věc."

V České republice započaly pozemkové úřady s restitucemi v roce 1991 a k 31. prosinci loňského roku jich bylo definitivně uzavřeno 85,1 procenta z celkového počtu uplatněných nároků. Situace srovnatelná s okresem Jičín, je v rámci východních Čech například na Havlíčkobrodsku, Náchodsku, Semilsku či Trutnovsku. Podle zákona č. 243/92 sb. mohli restituenti své žádosti uplatnit do konce roku 1992, ale v některých případech byla lhůta podle zákona o půdě prodloužena do 31. ledna roku následujícího. Na Pozemkový úřad v Jičíně se však některé oprávněné osoby obrátily i po uplynutí zákonem vymezené lhůty. Macnar zároveň připouští, že byl poměrně velký počet těch, kteří své restituční nároky ani neuplatnili.

(jn)


Transformační období počet velkých hospodářů na Jičínsku nezměnilo

Jičín - Zemědělské pozemky na Jičínsku obhospodařuje i po více jak deseti letech prakticky tentýž počet větších a středních podniků. Před rokem 1990 působilo na okrese pětadvacet JZD, a ani po přechodu na tržní systém se tento počet příliš nezměnil.

Na jejich základě se totiž v období transformace vytvořila dnešní zemědělská družstva, akciové společnosti, případně společnosti s ručením omezeným. Současný stav odpovídá faktu, že více méně veškeré změny, ke kterým během uplynulé dekády v tomto sektoru došlo, provázela snaha zachovat celistvost někdejších družstev.

Územní odbor ministerstva zemědělství v Jičíně podle ředitele Miroslava Svobody registruje v současné době čtyřiadvacet velkých agrárních subjektů se zaměřením na rostlinnou a živočišnou výrobu. Dohromady podnikají na výměře zhruba 45 tisíc hektarů. Vedle nich však na okrese hospodaří řada rodinných farem a dalších bezmála tři sta drobných zemědělců, zpravidla na menších plochách, a k tomu mají obvykle několik kusů hospodářských zvířat. Drtivá většina z těchto lidí se zemědělské činnosti věnuje při svém zaměstnání. Jejich přesnější počet bude znám po výsledku právě započatého statistického šetření Agrocenzus 2000.

"Okres Jičín je agrární oblastí, málokdo ale začal podnikat v zemědělské výrobě, aniž by před tím čerpal nějakou významnější restituční pohledávku," shrnul ve stručnosti období změn Miroslav Svoboda, ředitel územního odboru MZe. Doplnil, že zemědělské společnosti a družstva na okrese takřka výlučně hospodaří na pronajatých pozemcích. Půda je totiž na rozdíl od movitého majetku i nadále z rozhodující části ve vlastnictví fyzických osob. "Je zde silná selská tradice, z generace na generaci přechází vlastnictví pozemků," doplnil Svoboda. Poptávka ze strany zemědělských podniků je především po orné půdě, menší zájem je o louky a pastviny, které v některých lokalitách zůstávají už několik roků ladem.

Strukturu vlastníků zemědělského majetku kromě jiného v uplynulých letech ovlivnily (upřesnily) restituce, respektive privatizace. Ty jsou v kompetencích místně příslušných pozemkových úřadů a Pozemkového fondu ČR (PfČR), který má v každém okrese kontaktní pracoviště.

Stát dnes prostřednictvím PfČR spravuje na okrese Jičín několik zemědělských budov a kolem 4600 hektarů pozemků, které pronajímá a podle zákonem předepsaných pravidel se je postupně snaží převést do soukromých rukou, eventuálně do vlastnictví obcí. S výjimkou dosud nedořešeného restitučního majetku (mj. církevní půdy), na který je uvalena blokace, a nelze ho tedy nabízet k odprodeji či privatizaci. Jednou z činností Pozemkového fondu je také vydávání náhrad restituentům. Na okrese bylo tímto způsobem oprávněným osobám vydáno zatím 1404 hektarů půdy ve vlastnictví státu, z toho ovšem 906 ha formou peněžitých náhrad v podobě cenných papírů a jen menší část "fyzicky". Celkově je přitom na Jičínsku vyřešeno zhruba 80 procent všech nároků na náhrady, které vznikají v průběhu restitučních řízení na okresním referátu pozemkového úřadu.

Ani restituce, které jsou takřka završeny, situaci v agrárním odvětví zásadním způsobem nezměnily. Počet soukromých zemědělců, kteří by rozjeli podnikání ve větším, celorepublikově stagnuje. Jičínský region není výjimkou. Důvodů je více: jednak v době, kdy se už několik let hroutí farmářské ceny, sedlačení nikoho příliš neláká, a v menší míře možná i proto, že stále nedošlo k uspokojení věřitelů, čekajících na majetek, který by jim měla vydat družstva nebo jejich nástupnické firmy z titulu transformačního zákona z roku 1992. Odhaduje se, že celkové nároky asi 300 tisíc lidí, kteří se při transformaci družstev nestali jejich účastníky a ani nezačali podnikat v zemědělské výrobě, dosahují až 30 miliard korun.

Nicméně ani poté, jakmile vejde v platnost novela zákona o vypořádání majetkových podílů v družstvech, nelze očekávat obrat. V Česku je ve srovnání s Evropskou unií počet soukromě hospodařících rolníků nesrovnatelně menší, a s ohledem na současný a už několik let trvající trend vylidňování venkova se tento stav v budoucnu zřejmě nezmění.

(jn)


Nové Noviny