Nové Noviny č. 40/006. října 2000str. 3

Autokemp Rumcajs letos opustily desítky zklamaných turistů

Jičín - Autokemp Rumcajs v Jičíně má vážné problémy s množícími se odchody turistů. Potvrdil to i průběh letošní sezony, kdy předčasně ukončilo svůj pobyt několik desítek návštěvníků. Jako jediný důvod přitom shodně uvádějí nadměrný hluk, který vychází z provozovny Lisovny plastických materiálů nacházející se v těsném sousedství ubytoven. "Jenom v červenci nám z autokempu odjelo skoro třicet lidí a rovněž srpen byl poznamenán výraznými odchody návštěvníků. Čerstvou záležitostí je například odjezd skupiny Poláků, kteří u recepce čekali na ubytování, ale když slyšeli hukot vycházející z lisovny, řekli nám, že tady spát nebudou a odjeli," vylíčila situaci Eva Vysučková, jednatelka Kempu a Motelu Rumcajs. Přesné výsledky hospodaření autokempu budou sice známy až na konci sezony, přesto již nyní je zřejmé, že předčasné odchody návštěvníků budou pro autokemp znamenat finanční ztráty. "Problémem je, že pokud někdo odvolá svůj pobyt v den nástupu, tak je těžké za něho sehnat adekvátní náhradu, zejména pokud se jedná o větší počet lidí. Mrzí mne, když zájemcům hlásíme, že kemp je již plný, a nakonec nám tady zůstanou prázdné chatičky," říká s trpkostí Vysučková.

Problémy autokempu nastaly na konci 80. let, když se začalo s rozšiřováním tehdejší Lisovny plastických hmot. Už tehdy podmiňovalo vedení Svazarmu Autoklubu Jičín rozšíření provozu lisovny výstavbou neprůhledného oplocení z prefabrikovaného materiálu a doplněného zelení. "Přestože tyto požadavky byly zaneseny ve smlouvě, proběhla kolaudace nového objektu lisovny, ale ochranný plot postaven nebyl," připomenul Roman Davídek, současný předseda Auto Moto Klubu, autokempu Rumcajs.

V roce 1997 byla lisovna zprivatizována a jejím vlastníkem se stala německá firma Manfréda Kerna. Ta zde vytvořila pracovní příležitosti pro více než 100 lidí a pokračovala v rozrůstání podniku. Zvýšení výroby a směnný provoz však vedly k častější hlučnosti přesahující hygienické limity, kterou potvrdila i opakovaná měření Okresní hygienické stanice (OHS). V roce 1998 provedla LPM po dalších stížnostech ze strany Auto Moto Klubu technické úpravy chladicího zařízení. "Po těchto opatřeních se hladina hlučnosti mírně snížila, ale stále nebylo dosaženo předepsaných hodnot," potvrdil Bohumír Procházka z OHS v Jičíně. Na posledním jednání zúčastněných stran v červenci letošního roku se pak LPM zavázala podniknout další kroky k omezení hlučnosti. "Do 15. října bude proveden návrh dalších opatření, který budeme konzultovat s Okresní hygienickou stanicí. Chtěl bych ale připomenout, že výstavba celého podniku byla řádně zkolaudována, a tak je těžké nyní celou situaci řešit. Město se bude muset rozhodnout, buď chce v této lokalitě podporovat průmyslový podnik s mnoha pracovními příležitostmi, nebo nepříliš vhodně umístěné rekreační zařízení," komentoval celou záležitost ředitel LPM Alois Reinberger.

Záměr rozvíjet v této oblasti průmysl však před časem podpořilo i vedení města Jičína a svůj úmysl zakomponovalo do konečné podoby územního plánu. "Tehdy byly pouze dvě možnosti, buď lisovnu nechat zavřít, nebo tam vytvořit nové pracovní příležitosti. Rozhodli jsme se pro druhou variantu," sdělil tajemník MěÚ v Jičíně Bareš. V novém územním plánu z roku 1995 pak byl celý pozemek autokempu Rumcajs zanesen jako tzv. "změna funkce", jinými slovy se počítalo se změnou jeho využití na funkci průmyslovou. "Vzhledem k okolnímu využití pozemků k průmyslovým účelům byl také pozemek autokempu navržen k transformaci na průmyslovou funkci. Město by v takovém případě mělo najít vhodnou lokalitu pro přemístění autokempu a za přijatelnou cenu nabídnout odkoupení pozemků. Otázkou je, kolik by to stálo a kdo by to zaplatil," doplnil Bareš. Podle jeho slov je pro město rekreační zařízení tohoto typu z turistického hlediska bezesporu přínosem a jičínská radnice cítí potřebu tohoto typu ubytování. Proto je ochotna o problémech kempu diskutovat a jednat.

Za stávajících podmínek se ale vedení Auto Moto Klubu obává dalších špatných sezon. "Informace o zhoršené kvalitě ubytování se mezi turisty šíří velice rychle. Je zřejmé, že na základě svých vlastních zkušeností budou své známé odrazovat od návštěvy našeho zařízení. To neprospěje autokempu, ale ani turistickému ruchu v Jičíně," dodal na závěr Davídek.

(pe)


Stavebních parcel je nedostatek

Jičín - Přestože zájemců o výstavbu rodinných domů neustále přibývá, počet volných parcel na území okresního města se zmenšuje. Poptávka po stavebních pozemcích tak mnohonásobně převyšuje jejich současnou nabídku.

Zájem o tuto výstavbu nám potvrdil i Jaroslav Smejkal z realitní kanceláře Didaktik. "Zájem o pozemky je skutečně velký. Jejich nabídka v Jičíně je však naprosto omezená. Problémem je, že tam, kde by reálně parcely mohly být, pozemky často vlastní osoby, které je nechtějí prodat, anebo je nabízí za takovou cenu, za kterou by je po zainvestování inženýrskými sítěmi už nikdo ani koupit nemohl," říká Smejkal.

Podle architektky města Jany Václavíkové, posledních několik volných pozemků připravených pro výstavbu rodinných domů, se v současné době nabízí pouze v lokalitě Robous. Město má přitom v územním plánu vyčleněny tři další možné lokality, kde by se mohlo v budoucnu stavět, a to na Vrchách, na Holínském předměstí a na území současných zahrádkářských kolonií na Čeřovce. "Nejpravděpodobněji by mohly být nejdříve vykoupené pozemky na Holínském předměstí směrem na Turnov," konstatuje Václavíková. Městu právě největší komplikace způsobují často přehnané nároky některých majitelů pozemků. "Můžeme je samozřejmě vykoupit pouze ze takovou cenu, za kterou se dají po zainvestování inženýrskými sítěmi opět zpětně prodat. Peníze určené na výkup se nám tak musí do městské pokladny vrátit. Proto některým představám vlastníků pozemků úřad ustoupit jednoduše nemůže," dodává Václavíková.

Výstavba na Vrchách a na Čeřovce je ještě komplikovanější. V lokalitě Vrcha je problém s blízkostí obchvatu Jičína. Musela by se zde totiž dle požadavků nutných ke splnění hygienických norem postavit protihluková stěna, což by městu přineslo další finanční výdaje a cena pozemků by tak byla velmi vysoká. Výkup pozemků na Čeřovce vázne především na mnoha drobných vlastnících dnešních zahrádek a o výstavbě se zde nedá uvažovat pravděpodobně ani během nejbližších let. "Poslední vhodná lokalita, kde je možné o bytové výstavbě uvažovat, se v Jičíně objevila na místě tzv. Allanových sadů, kde však nejdříve dojde rozhodnutím městského zastupitelstva ke změně územního plánu tak, aby se zde výstavba mohla uskutečnit," informoval NN místostarosta Miloslav Šebík.

(max)


GALERII OBOHATILY POSLEDNÍ PLASTIKY Výsledky posledního 16. ročníku Mezinárodního sochařského sympozia v Hořicích jsou už několik týdnů usazeny v areálu galerie moderního sochařského umění na Gothardě. Jednou z nově instalovaných pískovcových soch je Levitace Václava Fialy, které především u dětí nezůstává stranou pozornosti. V pozadí stojí i díla maďarského umělce Gábora Miklyi Hnízdo a Pavla Míky Zátiší. Sympozia, které by mělo být završeno vydáním monografie o všech jeho autorech, se letos zúčastnili také Čestmír Mudruňka (Kleopatra) a Jiří Marek (Poslední píseň).

FOTO: jn


Objekt získá nového majitele

Jičín - Polovička objektu v Revoluční ulici v Jičíně, který byl dříve ve vlastnictví Socialistického svazu mládeže a ve kterém se dnes například nachází kuželna nebo společnost TPC, přešla po roce 1989 do vlastnictví doposud existujícího Fondu dětí a mládeže. Vzhledem k tomu, že fond by měl být v dohledné době zrušen, bude zlikvidován i jeho majetek a tato část objektu získá nového majitele.

Protože se podle starosty Jiřího Lišky objevila možnost bezúplatného převodu majetku Fondu dětí a mládeže na města, rozhodla se jičínská radnice této možnosti také využít. "Pokud budeme chtít, aby objekt byl takto převeden, budeme muset připravit konkrétní projekt pro budoucí využití. Tato část objektu by pak měla sloužit dětským organizacím a samozřejmě bychom zde zachovali i kuželnu. Víme, že zájem o nabytí majetku měla také TJ Jičín, ale rozhodli jsme se o tuto půlku požádat sami. Získali bychom tak do budoucna možnost rozhodování o jejím dalším využití," prohlásil Liška.

Tajemník OV ČSTV Václav Nidrle však připustil i to, že o část budovy by mohla i nadále projevovat zájem právě TJ Jičín. "Největší strach máme z veřejné dražby a speciálně se bojíme o osud kuželny. V případě, že majetek bude převeden na město, pouze to uvítáme. Pokud se však tělovýchovné jednoty objeví na seznamu těch, kteří budou moci o převod majetku také požádat, nevylučuji ani to, že se mezi jinými žadateli objeví právě i TJ Jičín," uvedl Nidrle.

(max)


Nové Noviny