Nové Noviny č. 38/0022. září 2000str. 9

Současnost a plány železnické školy

Železnice - Železnická škola byla v minulosti vždy střediskem kultury a vzdělanosti a tuto tradici by chtěla rozvíjet i do budoucna. Trvalou snahou je zlepšovat materiální vybavení školy, stejně jako vést žáky k toleranci a vzájemné úctě či k rozvíjení jejich zájmů a prohlubování vědomostí. Jsme si vědomi, že pro dnešní žáky je nezbytné, aby ovládli práci s počítačem. Proto se žáci mohou učit základům informatiky ve dvou odděleních volitelného předmětu. Ačkoli nejsme škola s rozšířenou výukou jazyků, můžeme školákům nabídnout kromě angličtiny a němčiny i výuku francouzštiny a španělštiny. Nezanedbáváme ani estetickou výchovu. Žáci naší školy pracují ve výtvarném kroužku a jejich práce jsou každoročně představovány veřejnosti. Nepovinný předmět "Hra na flétnu" prohlubuje hudební výchovu dětí, učí je vnímat hudbu a přispívá k muzikálnosti další generace. Děti vystupují na školních akademiích, při vernisážích a v předvánočních vystoupeních. Talentovaní žáci naší školy se zúčastňují mnoha soutěží a olympiád, kde se umisťují na předních místech a dobře reprezentují naši školu. Například v minulém roce dosáhli mnoha výrazných úspěchů (1. místo na Kopidlenském kvítku, 1. místo na fyzikální olympiádě nebo dvě druhá místa na biologické olympiádě a pythagoriádě). Řadu ocenění získal i flétnový soubor ENTENTÝNA v soutěži "Lomnické hudební jaro" a "Pískání pro zdraví". O kvalitě práce našich pedagogů svědčí i úspěšnost železnických školáků u přijímacích zkoušek na střední školy.

Nedílnou součástí školského života se staly akce pro rodiče a děti. Od roku 1999 tak byly ve spolupráci s výborem "Sdružení rodičů" zorganizovány zájezdy po České republice i do zahraničí.

V dalších letech chceme výuku obohatit o další počítačové programy, budeme rozvíjet výuku cizích jazyků. I nadále chceme spolupracovat s rodiči našich žáků, a to i formou pořádání různých kulturních a rekreačních akcí. Poděkování patří také Obecnímu úřadu v Železnici, který v uplynulých pěti letech do školy investoval velké finanční částky na modernizaci zařízení.

Bohumila Gebauerová


Železnice oslaví 65. výročí otevření nové školní budovy

Dva zajímavé snímky z archivu Vlastivědného muzea v Železnici zachycují historii zdejší školy. Na levém, který v roce 1910 pořídil fotografický ateliér Jindřicha Neužila ze Sobotky, vidíme učitelský sbor obecné školy v Železnici. Stojící učitelé: Ant. Kořínek, Ant. Skrbek a Adolf Vích. Sedící: řídící učitel Frant. Culík a učitel Jos. Slavík. Vpravo je pak záběr z otevření Masarykovy školy v září 1935.

Vysvědčení z roku 1850 (archiv Vlastivědného muzea v Železnici).

Masarykova základní škola v Železnici oslaví v posledních zářijových dnech 65. výročí otevření nové budovy. Pro pedagogy i žáky je to velká událost, na kterou se pečlivě připravují. Oslavy proběhnou v sobotu 30. září. Program bude zahájen ve 14. hodin v budově školy. Rodiče dnešních žáků i bývalí absolventi si při přehlídce fotografií budou moci zavzpomínat na svá školní léta a zároveň se podívat, jak se škola změnila, co přinesla současným žákům nového.

Nahlédněme teď do staré školní kroniky, kterou začal psát tehdejší řídící učitel železnické školy Jan Urban. V 18. století stávala dřevěná škola naproti faře. Po velkém požáru v roce 1788 byla vystavěna na farské zahradě nová škola, také dřevěná. Teprve v roce 1806 k ní byla přistavěna ještě jedna místnost, tentokrát kamenná. O tom, jak tehdejší školní budova vypadala, se dochovala zpráva: "Školní dům v Železnici jest přízemní stavení položené v levé straně za farou. Obsahuje uprostřed délky síň a za ní kuchyni. Vpravo od síně jest velká školní světnice v celé šířce stavení, na levé straně jest druhá menší školní světnice v poloviční šířce stavení, za kterou světnice učitelova přiléhá... Toto školní stavení jest ze dřeva vystavěno a šindelem kryto."

V roce 1843 se ve škole už vyučovat nedalo a děti se učily čtrnáct let v pronajatém domě čp. 243 u Jiřího Podzimka. Vyučovalo se pouze ve dvou třídách, což bylo takřka neúnosné pro velký počet dětí. Když počet školních dětí vzrostl na 380, stávalo se vyučování nemožným a tehdejší městská rada se v roce 1857 rozhodla zakoupit za cenu 7.900 zlatých dům čp. 204. V něm byla zřízena farní škola. Pravidelné vyučování začalo 1. října téhož roku. Za války prusko-rakouské v roce 1866 se tato škola dočasně proměnila na nemocnici a veškeré její místnosti byly přeplněny raněnými vojáky.

V sedmdesátých letech minulého století dosáhl počet žáků docházejících do školy téměř pěti set. Počet žáků ve třídách převyšoval padesátku a v roce 1894 muselo být proto zavedeno střídavé polodenní vyučování. Ve 30. letech byl již hygienický stav staré školy tak neudržitelný, že se městská rada rozhodla pro stavbu školy nové. Po třech letech jednání a několika úpravách plánů byl dne 29. září 1933 proveden první stavební výkop. A přesně za dva roky, v týž den, byla nová škola slavnostně otevřena.

V tisku se o otevření se o otevření nové školy psalo: ..."Dne 29. září slavilo městečko Železnice otevření nové Masarykovy obecné a měšťanské školy. Sjelo se mnoho rodáků i přátel z celé republiky, aby byli přítomni radostné a památné události rodného města. Slavnost byla zahájena velkým průvodem všech spolků a rodáků ...Průvod vyšel od staré ubohoučké školy, ke které nás všechny poutá sice mnoho krásných jedinečných vzpomínek, která však jako stánek pro naše děti nevyhovuje. Průvod se rozvinul městem a v radostném vzrušení stanul před budovou nové krásné Masarykovy obecné a měšťanské školy, která stojí na mírném kopečku po boku "Sokolovny" a z jejich vzdušných a slunných učeben je velkolepý rozhled do jičínského kraje...". Slavnost zakončil zastupující ředitel J.Brož. Poděkoval všem, kteří se o vybudování školy přičinili. Po předání klíčů byla školní budova otevřena a účastníci si ji prohlédli. V odpoledních hodinách slavnost pokračovala koncertem na cvičišti sokolovny a večerní lidovou veselicí. V časopise rodný kraj č. 43, který vyšel 3.10.1935, se psalo: "Město Železnice má nejlepší školu v celém kraji a může být hrdo na svůj krásný čin." Pro nedostatek finančních prostředků nemohly být zpočátku všechny učebny vybaveny novým nábytkem, zahájení provozu bylo podmíněno štědrostí místních mecenášů.

Také dnešní železnická škola prochází změnami. V minulých letech byla provedena rekonstrukce a modernizace ústředního topení, byly vybudovány šatny, škola má úplně nové chlapecké i dívčí sociální zařízení, třídy jsou postupně vybavovány novou podlahovou krytinou a novým nábytkem. Byla vybudována a zařízena zcela nová počítačová učebna. Změnilo se nejen školní vybavení, mění se i způsob výuky. Dnešní děti mají širší možnost přístupu k informacím, a proto se i škola musí tomuto tempu přizpůsobovat. Ve škole pracuje řada kroužků, kam děti mohou docházet podle svým zájmů.

Život každého člověka je se školou nerozlučně spojen. Vrací se k ní ve vzpomínkách, prostřednictvím svých dětí nebo vnoučat. A snad vždy mu ta "jeho" škola připadá právě nejlepší.

Nataša Kalousková


POHÁDKOVÝ TÝDEN ZAVRŠEN Vystoupením herce, zpěváka a výtvarníka Jiřího Suchého a závěrečnou světelnou šou na náměstí byl minulý víkend završen 10. ročník festivalu Jičín - město pohádky. Tisícům návštěvníků nabídl jako každoročně bohatý program pro všechny věkové skupiny. Na své si například přišly i děti, které se nechaly zlákat hrnčířským kruhem na zámeckém nádvoří. Prezidentskou štafetu předal Jaroslav Veselý Haně Krásenské, která má spolu s dalšími členy výboru rok na to, aby se připravili na příští festival, který se bude odehrávat v duchu Rumcajse a jeho rodinky.

FOTO: jn


Posvícení v muzeu

Posvícení. Ta vůně pečící se husy, mísy koláčů, hojně piva či vína, společné setkávání, veselí. To ještě známe, to jsme u babiček zažili. Ale oslavovat šťastnou sklizeň, příchod zimy, vzpomenout patrona, jemuž se zasvěcoval kostel v obci, připravovat obětiny, to nám je už na hony vzdálené. A neměli bychom to dopustit.

Proto se s vámi chceme setkat při společné oslavě posvícení na nádvoří jičínského zámku. Připravili jsme nejen pečení koláčů, opékání selátka (husa by byla problematická), dobré pivo, ale i někdejší povinnou oběť - stínání kohouta a shazování kozla. Bude také divadlo, hry pro děti, hudba, tanec. A bude výstava ve výstavní chodbě muzea, kterou jsme nazvali "Keď si smutný, tak sa najedz!". Seznámíme vás na ní nejen s recepty starými i novými, s technikami ukládání potravin na zimu, ale vyhlásíme i výsledky soutěže o nej..., nej..., nej... zavařeninu, kompot, které třeba přinesete jako formu vstupného. Prostě vám chceme připravit hezkou sobotu (30.září v 10.30 na nádvoří zámku).

Okresní muzeum a galerie Jičín


Upozornění pro stávající předplatitele

Jak jsme vás již upozorňovali, nastane v nejbližší době změna ve způsobu doručování předplatného Nových Novin. Stávající firma, která pro nás doručování předplatného zajišťovala, zvýšila své finanční požadavky, a tak je pro nás naprosto nepřijatelné v dosavadním způsobu distribuce předplatného pokračovat. Podle nového způsobu vyúčtování by nám z ceny jednoho výtisku (5 Kč) nezůstalo nic a navíc bychom ještě za každý doručený výtisk zaplatili 0,80 Kč. Z těchto důvodů jsme rozhodli dosavadní spolupráci ukončit, s největší pravděpodobností od 1. října letošního roku, a předplatné budeme doručovat prostřednictvím České pošty. Co to znamená pro předplatitele našeho listu? Je třeba vyplnit objednávku předplatného, zaškrtnout variantu (žádám o zrušení stávajícího předplatného) a kupon odeslat na adresu naší redakce. Podle těchto došlých objednávek zajistíme doručování předplatného u pošty. Vzhledem k tomu, že neznáme adresy našich předplatitelů, můžeme tuto změnu provést pouze na základě došlých kuponů. Předplatné se bude nyní platit přímo v redakci NN, složenkou nebo převodem na účet. Každopádně každého z vás vyrozumíme dopisem, kde bude uvedena částka a způsob platby. Přeplatek, který zůstane u stávající distribuční firmy, vám bude vrácen složenkou typu H.

Pokud včas vyplníte přiložený kupon, budou vám Nové Noviny chodit bez přerušení, pokud však tak neučiníte během září, nebude vám náš týdeník nadále doručován. Vyplněný kupon nám můžete zaslat i faxem (0433/523443), telefonické přehlášení však nemůžeme uznat za závazné.

(red)


Nové Noviny