Nové Noviny č. 38/0022. září 2000str. 3

Obce Jičínska hledají priority

Jičínsko - Program rozvoje kraje (PRK), jeden ze stěžejních dokumentů Královéhradecka, který zpracovává Regionální rozvojová agentura a jehož význam vzroste se vstupem České republiky do Evropské unie, mapuje problémové priority jednotlivých okresů včetně jičínského.

V této souvislosti se Okresní úřad Jičín obrátil na města a obce s žádostí, aby předložily seznam problémů, které na svém území považují za nejpalčivější. Jičín mezi priority zahrnul dva body, které souvisí s problematikou dopravy. Radní se podle místostarosty Vlastislava Matuchy shodli na tom, že k největším problémům patří komunikační systém ve městě a začlenění Jičína k významné dopravní magistrále, která má procházet v blízkosti města a nově protne Podůlší s Úlibicemi, odkud bude po budoucím obchvatu pokračovat dál na Ostroměř.

"K výstavbě této silnice by se mělo přistoupit po vybudování chystaného čtyřpruhu z Robous do Úlibic. Přinese jednak ulehčení městu a usnadní také dopravu mezi Libercem a Hradcem Králové, což ještě více zpřístupní tuto oblast případným investorům," upřesnil Matucha, který je členem královéhradecké Regionální rozvojové agentury.

Sobotka si za hlavní cíl vytýčila dosud stále chybějící infrastrukturu. "Za nedostatky považujeme stále totéž, kanalizace, čistírna odpadních vod a plynofikace, to jsou základní podmínky, bez kterých další rozvoj není možný," konstatuje sobotecký starosta Petr Hejn. V Hořicích se priority podle starosty Ladislava Vrby týkají především dopravního napojení města na plánovaný čtyřpruh od Jičína na Hradec Králové. Podobně je na tom i Nová Paka, kde se stále nepodařilo najít nejvhodnější trasu diskutovaného obchvatu.

Souhrnný materiál za okres zatím nebude podle Čestmíra Junga z referátu regionálního rozvoje OkÚ Jičín úplný, stále totiž není vyhotoven územní plán vyššího celku Jičínsko, územní plány dosud nemají ani některé obce. Nejsou dokončeny také mikroregionální projekty, které zpracovávají jednotlivé mikroregiony, z nichž konečnou verzi má zatím jen "Český ráj".

Jung naznačil, že do PRK, jehož součástí bude také komplexní vyhodnocení údajů o profilu Královéhradeckého kraje, se za Jičínsko jako jeho hlavní nedostatky prioritně zařadí výstavba čtyřproudé silnice, která doplní stávající a kapacitně nevyhovující komunikaci mezi Jičínem a Hradcem Králové, obchvat Nové Paky, plynofikace dosud nenapojených částí okresu a problém s nedostatkem pitné vody v jeho některých oblastech.

(jn)


Oslavy na novopackém gymnáziu

Nová Paka - V sobotu 23. září si absolventi a učitelé Gymnázia v Nové Pace připomenou 90. výročí jeho založení. Pozváno bylo více než dva tisíce bývalých studentů nejen z Čech, ale dokonce i z USA, Kanady a Austrálie, kteří prošli branami školy. Nejstarším dosud žijícím absolventem školy je František Vrána, který má na maturitním vysvědčení zapsáno datum 1922. Přijede i řada významných osobností naší kultury, vědy a techniky.

Prezentace účastníků začne již v 9 hodin, ale zřejmě největší akcí v rámci oslav bude slavnostní průvod městem, který by se měl uskutečnit mezi 13.30 a 14 hodinou. Škola se na výročí připravila řadou výstavek prací absolventů, fotografií a chybět nebudou ani tabla. V prodeji budou i drobné suvenýry a především chystaný almanach školy, který představí historii gymnázia, na kterém se za devadesát let vystřídalo 13 ředitelů a téměř 250 učitelů. V městském kulturním středisku se odpoledne uskuteční akademie a celá slavnost bude zakončena posezením tříd a učitelů podle ročníků v sále hotelu Centrál a v sále bývalé Velvety, dnes firma Militký.

Devadesáté výročí gymnázia přinese jistě řadu setkání bývalých spolužáků a mnoho vzpomínání na léta strávená ve školních lavicích.

Václav Franc


Město ušetřilo 5 milionů korun

Jičín - Necelých pět milionů korun ušetřilo město svým rozhodnutím z roku 1996, kdy se rozhodlo na zpětný nákup Sportovního areálu čerpat devizový úvěr oproti úvěru korunovému.

Po rozhodnutí soudu, že smlouva o prodeji Sportovního areálu je neplatná, muselo město tehdejšímu majiteli vrátit kupní cenu ve výši 30 milionů korun. Navíc rok po zpětném odkoupení se městské zastupitelstvo rozhodlo zahájit výstavbu malého bazénu, na kterou bylo třeba čerpat dalších 17 milionů korun. "Částku necelých pěti milionů jsme ušetřili především na úrokové sazbě, která byla u devizových úvěrů do 7 procent a u korunových dosahovala až 14 procent. Samozřejmě zde bylo i určité riziko s tím, že se mohl výrazně změnit kurz koruny k marce, ale to stále máme ošetřeno doplňkem smlouvy, že kdykoliv můžeme devizový úvěr změnit na korunový," prohlásil tajemník městského úřadu Peter Bareš. Právě Bareš, jako bývalý vedoucí finančního odboru, byl jedním z tehdejších prosazovatelů čerpání devizového úvěru.

Protože v současné době se rozdíly v úrocích z úvěrů téměř srovnaly, a to jak u devizových, tak u korunových se pohybují na hranici 7 procent, byla obnovena debata nad tím, zda devizový úvěr zpětně nepřevést na korunový.

(max)


ŠKOLKA MÁ NOVOU KUCHYŇ Nákladem zhruba 2,7 milionů korun byla v minulých dnech dokončena rekonstrukce kuchyně Mateřské školy v Lázních Bělohradě. Kromě stavebních úprav, které přispěly k celkově lepšímu provozu tohoto předškolního zařízení, se personál dočkal i nového vybavení kuchyně. Minulý pátek si nejen rodiče dětí mohli výsledky rekonstrukce spojené s modernizací prohlédnout během dne otevřených dveří.

FOTO: jn


Veliš přivítá příslušníky předních šlechtických rodů

Veliš - Schlikové, Kinští, Schwarzenberkové, Lobkowiczové, Černínové, Dohalští, Sternbergové... Snad každý alespoň trochu znalý historie si okamžitě vybaví rozvětvené linie významných šlechtických rodin. Řada jejich příslušníků se 1. října sjede ve velišském kostele sv. Václava, kde se tento den uskuteční ojedinělé setkání starých českých rodin.

Jeho duchovním otcem je P. František Holeček, přední historik a kněz z paulánského kláštera ve Vranově u Brna, známý především jako sekretář komise studující osudy Jana Husa. Právě on před časem přišel s myšlenkou smíření se starými českými rodinami. Vzhledem k tomu, že ji na Jičínsku podpořili především představitelé státní správy, setkání se uskuteční právě ve Veliši, uvedl jičínský kaplan P. David Bouma.

"Zástupci společnosti a církve by se měli prvního října sejít se starými šlechtickými rodinami v kostele ve Veliši. Přijedou například Schlikové, Kinští, Černínové a někteří další," potvrdil.

"Setkání znamená určitý akt pravdy a spravedlnosti vůči lidem, kteří tady po staletí žili. Patří k našemu národu, mnoho mu dali, a přesto je možná, bojím se, většina naší společnosti považuje za jakési parazity na českých národních dějinách, jak se průměrný český člověk dívá na českého šlechtice v minulých dobách. Mnohými je nejspíš stále vnímán jako upír, který vysával rolníka. Naštěstí současná historie ukazuje, že například barokní obraz dějin je úplně jiný, než se u nás traduje. Nejde jen o baroko, ale třeba i o dvacáté století, jakou roli tito lidé v našem národě sehráli a co prožili," zmínil hlavní poslání chystané akce Bouma.

Nepopírá, že se vyskytly případy negativní zkušenosti s představiteli šlechty. "Ty se ovšem neprávem generalizují. Nám jde hlavně o zemskou šlechtu a jsou tu celé rodiny, které jsou příkladem kultivovanosti vztahu k místu, lidem a duchovním hodnotám. Pro církev to má význam právě v tom, že je to krok k pravdě a k lidem, kteří často nesli velice pozitivní křesťanské hodnoty," zdůraznil kaplan jičínského děkanátu.

(jn)


Nové Noviny