Nové Noviny č. 38/0022. září 2000str. 2

Výročí ekumenického setkání potvrdilo, že se minulé křivdy podařilo překonat

Při příležitosti setkání u smírčího kříže na hřbetu Veliše se také na mnoha místech Jičínska rozezněly zvony kostelů jako poselství, které se neslo krajem. Slavnost zahájil Vlastimil Klos, farář Československé církve husitské.

FOTO: jn

Šlikova Ves - Slova vzájemného porozumění a odpuštění, vyřčená vloni při odhalení smírčího kříže na hřbetu Veliše nad Šlikovou Vsí, si připomněli katoličtí a evangeličtí duchovní. Ti se u příležitosti prvního výročí vztyčení pískovcového monumentu s vyrytými jmény dvou martyrů Burnátia a Svobody opět po roce sešli na místě, které je jedním ze symbolů usmíření mezi církvemi.

Jejich setkání s odstupem jednoho roku jen potvrdilo, že ekumenické poselství o snaze překonat a spravedlivě posoudit minulé činy je v regionu naplňováno. V tomto duchu letos u smírčího kříže promluvil k přítomným jičínský farář Československé církve husitské Vlastimil Klos. Ve svém zamyšlení vyzdvihl osobnost mistra Jana Husa jako významného reformátora, který byl pro své názory a přesvědčení umlčen na kostnické hranici. Učinil tak nejen v kontextu Husova historického významu, ale poukázal i na prohlášení, jimiž někteří lidé, příslušníci kněžského stavu, v nedávné minulosti na Husa nevybíravým způsobem útočili.

"Poslední léta se situace naprosto změnila, osobně nevím o přítomnosti nějaké nenávisti, nesnášenlivosti nebo štvaní. Se zástupci jednotlivých církví se pravidelně na okresní úrovni scházíme v naprostém souladu. Snažíme se spolupracovat, i když u nás je pochopitelně situace jiná než u majoritní církve katolické, která má větší možnosti, ale také větší starosti. Co se nás týče, jsme rádi, že můžeme tou troškou přispět k atmosféře smiřování a vzájemné tolerance," svěřil se Vlastimil Klos, farář Československé církve husitské.

Připustil, že některé názorové rozdíly se nedají smazat, ale současně zdůraznil, že o to v ekumenickém dialogu nejde. "Jde hlavně o to, abychom křesťanskou lásku, o které se tak často mluví, praktikovali. A když tak budeme činit, tak se žádný člen kterékoliv církve nemůže dopustit schizmatu proti své církvi," dodal.

Naplnění snahy o celkové sblížení potvrzuje i kaplan jičínského děkanátu římskokatolické církve David Bouma. "Z hlediska regionálního zcela určitě a z hlediska univerzálního rovněž, protože rok 2000 je vyloženě programově rokem smíření, jako Milostivé léto. Papež ve svých dokumentech uvádí, že bychom tento rok měli překročit ne-li jednotni, tak aspoň velmi sblíženi," vyzdvihl Bouma.

(jn)


Alliona se rozhodla odstoupit od smlouvy

Jičín - Brusírna diamantů v Jičíně definitivně stát nebude. Alliona začátkem tohoto týdne totiž oficiálně oznámila, že odstoupuje od smlouvy a na základě tohoto rozhodnutí pozemky přejdou zpět do vlastnictví města.

Jihoafrická společnost, která pozemky koupila za symbolickou korunu za metr čtvereční, tedy za pouhých 36 tisíc, chtěla v průmyslové zóně postavit velkou brusírnu diamantů a plánovala zaměstnat 600 až 800 pracovníků. "Jejich myšlenku postavit zde tak velký závod, jsme samozřejmě podporovali. Mělo se jednat o investici zhruba za 12 milionů dolarů. Dnes je však již jisté, že se projekt neuskuteční a po zaregistrování všech náležitostí na katastrálním úřadě budou pozemky opět zcela patřit městu. Celý převod předmětných parcel zpět na město je tedy otázka pouze několika nejbližších dnů," prohlásil bezprostředně po odstoupení od smlouvy starosta Jiří Liška. Dále uvítal seriózní přístup společnosti a připustil, že tyto pozemky bude moci jičínská radnice okamžitě začít nabízet i dalším potenciální zájemcům. "Jsem rád, že jsme se rozešli v dobrém. Alliona nechce ani vrátit tehdejší kupní cenu," upřesňuje Liška.

O tyto pozemky, které patří v průmyslové zóně k nejatraktivnějším, projevila předběžný zájem irská firma Alltracel, která zvažuje v této lokalitě postavit nový biofarmaceutický závod. O výstavbě podniku, který by měl zpočátku vytvořit 50 nových pracovních příležitostí doposud není rozhodnuto, protože vedení této zahraniční firmy ještě zvažuje možnost výstavby v jiném místě České republiky. Definitivní rozhodnutí by přitom mělo padnout do tří měsíců, tedy nejdéle do konce letošního roku. "Zástupci Alltracelu si vytipovali v průmyslové zóně tři pozemky a mezi jinými se jim zamlouvaly i ty, které doposud měla ve vlastnictví firma Alliona. Samozřejmě, že se s Alltracelem spojíme a okamžitě jim tuto lokalitu nabídneme," popsal další záměry města Liška.

(max)


HASIČSKÉ ROJENÍ POD KAMENNOU HŮROU Sobotními závody sborů dobrovolných hasičů vyvrcholila letošní celookresní soutěž O pohár starosty SDH. Sportovní klání v útoku pod názvem Hasičské rojení pod kamennou hůrou na "Hořeňáku" v Lázních Bělohradě vyhrál mezi jedenácti kolektivy mužů sbor z Dolních Černůtek. Mezi ženami si nejlépe vedl tým z Kbelnice. Na stupních stanuly také SDH Bašnice a HZS Jičín (muži) a SDH Ostroměř a Pecka (ženy).

FOTO: jn


Chtějí si vzít úvěr

Jičín - Městská rada doporučí na příštím veřejném zastupitelstvu schválit přijetí úvěru od České spořitelny a.s., okresní pobočky v Hradci Králové ve výši 9 milionů korun s dobou splatnosti pěti let. Úvěr by měl sloužit k financování výstavby polyfunkčního domu v Tylově ulici v Jičíně.

"Celý nově stavěný dům bude kompletně ve vlastnictví města a měl by být dokončen během jara příštího roku. Významně se však na výstavbě podílí také Živnostenská pojišťovna, která si v něm dlouhodobě předplatila nájem. Je samozřejmě otázkou, jak se podaří pronajmout zbylé prostory, ale výhledově se jistě městu náklady spojené s touto výstavbou zpětně z nájmů vrátí," prohlásil starosta Jiří Liška. Pokud zastupitelstvo přijetí úvěru schválí, bude Jičín za úvěr ručit rozpočtem města, tedy budoucími rozpočtovými příjmy a smlouvou o budoucí zástavní smlouvě k nemovitosti polyfunkčního domu včetně pozemků k objektu patřících. Po kolaudaci nemovitosti by byla mezi Jičínem a Českou spořitelnou uzavřena smlouva o zřízení zástavního práva a smlouva o výkonu zástavního práva zástavním věřitelem k této nemovitosti.

Na nově postavený objekt budou navazovat i další významné změny na Tylově náměstí. "Rozšíří se do této oblasti například i pěší zóna a chystá se oprava fasád na některých objektech," prozradil plány města Liška.

(max)


Živnostenský zákon: od března třináctá novela

Jičínsko - Až několik tisíc nových živnostenských oprávnění bude muset vydat Okresní úřad v Jičíně do konce února příštího roku. K 1. březnu letošního roku totiž začal platit nový živnostenský zákon, jehož jednou z mnoha změn byl přesun dříve volných živností, k jejichž získání nebyla potřebná žádná odbornost, do živností vázaných. Všechny podnikatelské subjekty, kterých se tato změna týká, mají od začátku března dvanáctiměsíční lhůtu k doložení své odborné způsobilosti, která je nyní nutná k získání živnostenského oprávnění.

Jednou z nejvíce diskutovaných změn je například změna pro živnost Poskytování tělovýchovných služeb, kde svou odbornou způsobilost budou muset prokazovat i provozovatelé tělovýchovných zařízení a zařízení sloužících k regeneraci a rekondici. Tato změna se dotýká i provozovatelů solárek, masérů či průvodců. Další výraznou změnou je také ztížení udělování živnostenských oprávnění u všech řemesel, kde se nyní kromě vyučení v oboru požaduje minimálně tříletá praxe. "Obáváme se největšího náporu živnostníků při dokládání odbornosti a s tím spojených činností až na poslední chvíli, neboť teprve nyní si většina podnikatelů zpřísnění podmínek dalšího podnikání začíná uvědomovat," říká vedoucí okresního živnostenského úřadu v Jičíně ing. Ladislav Brykner. Změna se totiž například týká i všech účetních, kterých jsou na okrese stovky. "Každá účetní bude muset doložit minimálně středoškolské vzdělání a alespoň 5 let praxe," dodal.

Pro mnoho podnikatelů tak vznikly velké potíže a u některých může touto zásadní změnou v zákoně dojít až k ukončení živnostenského oprávnění a tedy i k faktickému ohrožení dalšího podnikání. Majitelé solárií tak musí například svou způsobilost doložit vysokoškolským vzděláním tělovýchovného směru nebo vyšším odborným, případně středoškolským vzděláním zdravotnického směru. A ještě k tomuto vzdělání osvědčení o absolvování rekvalifikace.

Podle provozovatelky Městských lázní v Jičíně Olgy Erbanové se jedná o nesmyslné ztížení dalších podmínek pro podnikání. "Tuto změnu živnostenského zákona opravdu nechápeme a nesouhlasíme s ní. Naše Asociace pracovníků v regeneraci již podala svůj ostrý protest přímo na ministerstvo a doufám, že zvítězí zdravý rozum," prohlásila Erbanová.

Dle našeho zjištění však z důvodu, že jen minimum podnikatelů by mohlo svou odbornost do 1. března 2001 prokázat, bylo podnikatelům novelou Živnostenského zákona umožněno doložit odbornou způsobilost dokladem o absolvování rekvalifikačního kursu pořádaného organizací akreditovanou u ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Tato novela, mimochodem již třináctá od 1. března letošního roku, která má mimo jiné prodloužit i termín pro předložení odborné způsobilosti do 1. března 2002, však trpí velkým nedostatkem. V platnost totiž vstoupí až 1. dubna 2001, přičemž podnikatelé jsou povinni odbornou způsobilost doložit do 1. března roku příštího.

"Opravdu nechápu, jak mohlo k takové chybě dojít, ale toto není ojedinělý případ, kdy poslanecká sněmovna a senát schválily zákon, který mohou živnostenské úřady prakticky jen stěží aplikovat. V této chvíli skutečně nevím, jak u podnikatelů, kteří svou odbornou způsobilost nedoloží, budeme postupovat. Naší povinností je oprávnění ze zákona zrušit, ale současně víme, že za další měsíc vstupuje v platnost zákon, jehož smyslem bylo právě těmto podnikatelům umožnit snadnější doložení odborné způsobilosti a prodloužit lhůtu pro její doložení," dodal Brykner.

(max)


Nová Paka ve Sdružení Krkonoše

Nová Paka, Vrchlabí - Po turistických seskupeních měst a obcí Český ráj a Podzvičinsko vzniklo před několika dny v nejbližším okruhu třetí a už déle avizované Sdružení Krkonoše, jehož členem se stala i Nová Paka jako jediný zástupce z okresu Jičín.

Jan Konvalina, zástupce starosty Vrchlabí, kde se ustavující schůze minulé úterý konala, oznámil, že zakládajícími členy sdružení je osmadvacet měst a obcí převážně horských středisek ze Semilska a Trutnovska. Připojily se ale i některé obce a města z Podkrkonoší, jako například Nová Paka nebo Bukovina u Čisté. Oslovili jsme více míst, ne všichni ovšem se vstupem souhlasili, je ale pravděpodobné, že se další, kteří dnes z různých důvodů zatím váhají, časem ještě připojí," uvedl Konvalina.

Za Novou Paku se schůze zúčastnil místostarosta Miroslav Pitra. Do revizní komise sdružení byl ovšem zvolen novopacký starosta Petr Kuřík, a to spolu se svými kolegy z Vrchlabí, Jánských Lázní, Benecka a Vítkovic. "Předsedou se stal starosta Špindlerova Mlýna Miloslav Plass," doplnil Konvalina. Prvním místopředsedou je žacléřský starosta Miroslav Vlasák, druhým místopředsedou starosta Harrachova Václav Cajthaml. Zbývající sedmičlennou radu pak doplňují zástupci Poniklé, Lánova, Hostinného a Jilemnice.

Hlavním impulsem pro vznik Sdružení Krkonoše byla obava starostů z chystaného rozdělení nejvyšších českých hor mezi dva nové kraje, Liberecký a Královéhradecký. "Chceme při rozvoji a propagaci této oblasti postupovat jednotně. Krkonoše a s nimi veškeré produkty v rámci cestovního ruchu nabízet společně, protože turisty chystané územněsprávní rozdělení hor nezajímá," předesílá vrchlabský místostarosta.

Jak dále uvedl, sdružení se například zaměří také na řešení dopravní obslužnosti a na zlepšení spolupráce obcí se správou Krkonošského národního parku. Na úvod byl schválen i vstupní poplatek ve výši dvou korun za každého trvale hlášeného obyvatele. O pravidelných ročních příspěvcích se bude jednat až v listopadu na valné hromadě.

(ur, jn)


Příspěvek házené

Jičín - Po zhodnocení plnění rozpočtu za první pololetí letošního roku se městská rada rozhodla zvýšit výši ročního příspěvku oddílu házené AGS HBC z 50 na 200 tisíc korun. Oddíl házené, který má v Jičíně celkem 210 členů, z toho 150 z řad mládeže, je však i nadále každým rokem ve stále složitější finanční situaci. Jenom k udržení chodu družstev je třeba zhruba 2 až 2,5 milionu korun ročně.

"Z rozhodnutí města máme samozřejmě velkou radost. Je však pravdou, že první rok, kdy jsme byli v extralize, jsme dostali 500 tisíc, dnes je to 200 tisíc korun. Chápu však, že město mělo ke snížení dotace objektivní důvody, a v každém případě jsme za tento příspěvek vděčni," říká místopředseda výboru házené Jaroslav Smejkal. Celý chod se tedy i nadále udržuje pouze ze sponzorských peněz. "Házená by zde neexistovala bez takových sponzorů jako je AGS Jičín, reprezentovaná prezidentem firmy Seco Petrem Klapákem, ale mezi další významné podporovatele patří například i VZP a jičínský Ronal. Jmenoval jsem však pouze tři největší sponzory a každopádně jsme tu i díky mnoha dalším menším společnostem," doplňuje Smejkala trenér 'áčka' a vedoucí trenérů Petr Babák. Starosta Jiří Liška rozhodnutí městské rady také přivítal. "Házená patří mezi špičkové sporty, a proto je naprosto v pořádku, že město takovýto klub podporuje. Za vše mluví jenom loňská návštěvnost, kdy na utkání chodilo kolem 800 návštěvníků," vyjádřil se starosta.

V současné době se v Jičíně nově rozjíždí i třída s rozšířenou výukou tělesné výchovy zaměřená právě na házenou. "Znamená to pro nás pouze více práce, ale budeme mít ještě větší možnost věnovat se mládeži. Ta pro nás do budoucna zůstává prioritou číslo jedna," dodal Smejkal.

(max)


Nové Noviny