Nové Noviny č. 37/0015. září 2000str. 5

Na dráze se v dohlednu propouštět nebude

Jičín - Až na 10 milionů korun se odhadují náklady související s celkovou rekonstrukcí dvou kolejí na železniční stanici v Jičíně. Celá akce byla realizována od počátku července a byla dokončena v průběhu minulého týdne.

Podle přednosty železniční stanice Jičín Josefa Tippelta během těchto dvou měsíců byla provedena celková asanace dvou kolejí a bylo zde umístěno zcela nové podloží. Mimo úpravu kolejí byly ještě kompletně vyměněny čtyři staré výhybky směrem na Hradec Králové. "Jsme rádi, že vše proběhlo poměrně bez problémů, a že se výluka obešla bez pomoci autobusové dopravy," říká spokojeně přednosta Tippelt. Celkovou rekonstrukcí těchto kolejí je však dokončena pouze polovina práce, protože na jičínské stanici jsou koleje čtyři. "Jejich výměna nás také čeká. S ní bychom měli začít příští rok a měla by trvat i obdobnou dobu. Začátek akce by ale měl být o něco dříve, a to již někdy v květnu, nejpozději v červnu," doplňuje přednostu dopravní náměstek Pavel Oumrt. S touto akcí v příštím roce by se měli cestující dočkat i rozšíření zámkové dlažby na první nástupiště.

"Chtěli bychom toho udělat mnoho, ale železnice je dlouhodobě velmi podfinancovaná. Přesto v nejbližší době chystáme i určité změny například v Kopidlně, a to konkrétně zpevnění perónů a taktéž umístění zámkové dlažby," seznamuje s některými plány přednosta. Již v průběhu září se bude upravovat přejezd v Jičíněvsi, přes který je silně frekventovaný provoz. Zpevněná nástupiště byla vybudována již i ve stanicích Rožďalovice a Křinec, které spadají pod Jičín. "Peněz bychom na různé opravy potřebovali mnohem a mnohem více. Vždyť například přejezd v Bartoušově je stále ještě na ruční pohon. A to je u silnice první kategorie absolutní rarita," lehce si postěžuje Tippelt.

Změna ručního pohonu v Bartoušově na automatický by například přišla zhruba na tři miliony korun. "Při větších investicích bychom rozhodně mohli časem snížit i počet našich zaměstnanců. Odhadujeme, že při investici zhruba 30 milionů, bychom mohli náš stav ponížit o 30 až 40 pracovníků. To byl i náš výhled na příští rok, ale tyto finance do našeho obvodu schváleny nebyly. Proto v nejbližší době nechystáme ani nějaké zásadní personální změny," dodal Tippelt.

(max)


Vylidňování venkova - vývoj v letech 1970 - 1995

Obraz venkova s kupou dovádějících dítek, tak jak jej známe například z kreseb Josefa Lady, již delší dobu neodpovídá realitě a pro mnohé starousedlíky je pouhou nostalgickou vzpomínkou. Vždyť co více vystihuje současné chápání venkova než pojmy jako "zapadákov", "díra" nebo "konec světa". Kdo z mladých by chtěl trvale žít v místech, kde "lišky dávají dobrou noc", autobus tam jede dvakrát za den a kde mladý člověk "nezakopne" o kloudnou práci. Venkov se tak pomalu, ale jistě vylidňuje a chátrá, po starousedlících se tu usazují rekreanti. Vesnice tak ožívá pouze o víkendech a o dovolených. Obraz Ladovy vesnice se změnil.

Pro někoho možná poněkud sugestivně vylíčená situace vychází z reálných zkušeností a je podložená "tvrdými" statistickými daty. Pro zjednodušení považujme za venkov všechny obce Jičínska do 1000 obyvatel a městský typ obyvatelstva budou reprezentovat tři největší města okresu - Jičín, Nová Paka a Hořice. Protože v průběhu minulých let se počty obcí někdy i výrazně měnily, mohlo by při prostém srovnání počtu obyvatel dojít k omylu. V 80. letech totiž prakticky vymizely nejmenší obce a byly koncentrovány do větších středisek, výsledný úbytek obyvatelstva v těchto obcích tedy vychází z územněsprávních změn a nelze z něho poznat skutečný populační vývoj. Pro srovnatelnost musely tedy být následující údaje o počtu obyvatel přepočteny na územní vymezení obcí v roce 1991.

Podle těchto srovnatelných dat, která zpracoval Český statistický úřad (ČSÚ), žilo na venkově ještě v roce 1970 téměř 33 tisíc obyvatel, v roce 1995 však klesl jejich počet na méně než 25 tisíc. Ve stejném období však vzrostl počet obyvatel tří největších měst z 30,5 tisíc na 35,5 tisíce osob. Z těchto čísel tedy jednoznačně vyplývá dvojí trend: na jedné straně úbytek obyvatel žijících na venkově, na druhé straně přírůstek městské populace. Vůbec největší přírůstek obyvatel zaznamenalo od 70. let město Jičín (+ 3500 obyv.) a Hořice (+ 1200 obyv.). K výraznějšímu nárůstu počtu obyvatel došlo i ve Valdicích (+ 800 obyv.) v souvislosti s růstem pracovních příležitostí ve valdické věznici a navazující bytovou výstavbou. Větší růst byl zaznamenán i v některých obcích poblíž větších měst. V ostatních zejména venkovských obcích se počet obyvatel spíše zmenšoval, jak dokládají souhrnná data za venkov.

Hlavní příčiny "vylidňování venkova" zde byly z valné části zmíněny již v úvodu. Především je to přetrvávající vystěhovalectví způsobené nedostatkem odpovídajících pracovních příležitostí, špatná dopravní dostupnost, nedostatek kulturních a společenských akcí, zanedbaná infrastruktura, vzdálená zdravotní péče, často i nutnost dovážet potraviny a spotřební zboží. Levné bydlení a nižší životní náklady v tomto případě nejsou dostatečným důvodem pro setrvání v malebném prostředí venkova. Tyto nedostatky pak vadí především mladým lidem, kteří odchází do měst.

Znamená to tedy, že stále více se projevuje rozdíl mezi městskou a venkovskou populací i ve věkovém složení. Na venkově totiž začínají výrazně převažovat lidé v důchodovém věku. Vesnice se tak stávají místem dožívání starších lidí a stále častěji slouží pro účely rekreace nebo občasného bydlení. Na okrese Jičín patří k obcím s nejvyšším podílem starých lidí (tedy nad 65 let) Ohařice, Dolní Lochov, Vrbice, Tuř, Sekeřice aj., kde podíl bydlícího obyvatelstva v důchodovém věku přesahuje 40 %.

Vývoj počtu obyvatel na venkově a ve městech okresu Jičín v letech 1970 - 1995

Zdroj: ČSÚ

Pozn.: Údaje přepočteny na územní strukturu obcí v roce 1991

(pe)


Policie České republiky

Nová Paka - V dopoledních hodinách 1. září bylo nalezeno v korytu řeky Rokytky v Nové Pace tělo utonulého muže, po němž bylo již dříve vyhlášeno pátrání jako po pohřešované osobě. Přesnou příčinu smrti určí soudní pitva. Vnějším ohledáním však nebyla zjištěna účast jiné osoby na úmrtí. Fámy, že muž utonul během vodnických slavností, se nezakládají na pravdě.

Valdice - Počátkem letošního července bylo při předběžné kontrole návštěvníka valdické věznice, který šel navštívit odsouzeného, zjištěno, že má u sebe bez povolení psychotropní látku. Protože se jednalo o množství větší než malé, bylo mu sděleno obvinění ze spáchání trestného činu nedovolená výroba a držení omamných a psychotropních látek a jedů.

Pševes - Ve středu 6. září v brzkých ranních hodinách (5.25) pravděpodobně řidič nákladního vozidla jedoucího ve směru od Kopidlna na Jičín za obcí Pševes na rovném a přehledném úseku vozovky nepřizpůsobil rychlost jízdy tak, aby mohl vozidlo zastavit na vzdálenost, na kterou má výhled, a ve svém jízdním pruhu srazil chodce. Ten utrpěl zranění, kterému na místě podlehl. Vyšetřovatelem bylo sděleno obvinění pro trestný čin ublížení na zdraví s následkem smrti. Příčina tragické nehody je v šetření.

Jičín - Trestného činu podvodu se škodou přesahující 32.000 Kč se dopustil, dnes již vyšetřovatelem obviněný pachatel tím, že na základě smlouvy o finančním pronájmu HiFi systému, videorekordéru a mikrovlnné trouby za toto zboží zaplatil pouze nutné vstupní poplatky. Následně převzaté zboží však už nesplácel, ale naopak je obratem ruky prodal. Tohoto jednání se dopustil na přelomu srpna a září minulého roku v Jičíně.

Hořicko - Vyšetřovatelem bylo sděleno obvinění ze spáchání trestných činů výtržnictví a ublížení na zdraví skupině pěti pachatelů, kteří v květnu letošního roku po požití alkoholických nápojů ničili zařízení restaurace na Hořicku. Když byli obsluhujícím číšníkem upozorněni na nevhodnost svého chování, došlo k slovní rozepři. Poté alkoholem posilnění výtečníci číšníka napadli a ublížili mu na zdraví.

Stará Paka - Ve čtvrtek 30. srpna v odpoledních hodinách zřejmě přehlédl řidič nákladního vozidla při couvání nadzemní hydrant a narazil do něho. Ke zranění naštěstí nedošlo, alkohol byl vyloučen, ale škoda činí přibližně 8.000 Kč.

Libošovice, Podkost - Pachateli z Náchodska bylo vyšetřovatelem sděleno obvinění z trestných činů krádež a porušování domovní svobody. Těch se dopustil tím, že v červnu letošního roku vnikl do domu Charity v Libošovicích, kde odcizil finanční hotovost a dále vnikl do hotelu v obci Podkost, kde vypil láhev slivovice. Celková škoda činí téměř 6.000 Kč.

Třtěnice - V noci ze 6. na 7. září neznámý pachatel vypáčil vchodové dveře do výčepu letního areálu ve Třtěnicích, kde odcizil různé zboží v hodnotě převyšující 2.000 Kč.

Nová Paka - V sobotu 9. září ve 3.30 ráno nezvládl v Nové Pace osobní vozidlo v pravotočivé zatáčce jeho řidič, vjel na chodník a poté narazil do sloupu veřejného osvětlení. Provedenou zkouškou bylo zjištěno, že před jízdou pravděpodobně požil alkoholické nápoje. Ke zranění osob nedošlo, avšak vznikla téměř stotisícová škoda. Příčina nehody je v šetření.

Samšina - Traktoru jedoucímu od obce Samšina nedal v sobotu 9. září v 10.00 hodin přednost v jízdě řidič motocyklu, který vyjížděl na hlavní silnici z polní cesty. Při tom narazil do zavěšeného secího stroje a způsobil si těžké zranění, s nímž je dále hospitalizován. U řidiče traktoru byl alkohol vyloučen, motocyklistovi byla odebrána krev na zkoušku.

Libáň - Téměř 150 kusů měděných podložek vhodil v herně v Libáni do hracího automatu pachatel, který si za ně následně vybral více jak 2.800 Kč.

(tm)


Neplaťte víc, než musíte

Jako manželé jsme založili sdružení fyzických osob. Ze společných prostředků sdružení jsme pořídili nákladní auto na leasing. Jako držitel tohoto vozidla v technickém průkazu je zapsána manželka a rovněž i smlouva zní na ni. Časové rozlišení splátek účetní zaúčtovala ve společném účetnictví a rovněž tak náklady na PHM a provoz včetně silniční daně a dálniční známky. Jsou uvedené postupy správné a pokud ne, jak to napravit?

Pokud byly jednotlivé leasingové splátky hrazeny ze společných prostředků sdružení a předmět leasingu sloužil od samého počátku pro účely tohoto sdružení a o obstarání tohoto leasingu se dohodli všichni účastníci sdružení společně, a to ve smyslu ust § 836 a násl. občanského zákoníku, ve znění pozdějších předpisů, jedná se o solidární závazek všech členů sdružení, a proto úhrady tohoto nájemného, včetně jejich časové rozlišení se, dle mezi nimi uzavřené smlouvy, rozdělují mezi členy, účastníky sdružení. Poměr, v jakém se výdaje a příjmy rozdělují mezi jednotlivé účastníky sdružení, vždy stanoví smlouva a pokud tomu tak není, pak rovným dílem. Rovněž i provozní výdaje související s tímto automobilem. Silniční daň však je výdej pouze pro toho, kdo je jako držitel zapsán v technickém průkazu. V tomto případě pouze manželka může silniční daň uplatňovat jako daňově účinný výdaj, nejedná se tedy o společný výdaj sdružení.

Dle současného výkladu ovšem smlouva o sdružení mezi manžely, kteří mají majetek ve společném jmění manželů, je z právního hlediska velmi problematická. Jedná se o několik problémů, například společné jmění manželů a naproti tomu podílové spoluvlastnictví účastníků sdružení, úhrady mezi manžely ze společného jmění apod. Vhodná by byla přeměna na některou z forem právnických osob. Majetek nyní sdružení lze do nové společnosti buď prodat, vložit do základního jmění nebo podle okolností lze zvolit též alternativu prodeje podniku, tj. všech majetkových složek, které dosud tvořily sdružení.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.:0433/523 320)


Poděkování

Tyto řádky píšu velice ráda a zároveň to cítím jako svoji povinnost. Mého manžela v minulém týdnu dovezli ve velmi kritickém stavu do jičínské nemocnice na internu. Tam se ho ujal kolektiv pod vedením pana primáře Hanuše a stal se doslova zázrak. Při mé návštěvě koncem minulého týdne manžel již seděl a usmíval se. Všem sestřičkám a lékařům velmi za všestrannou péči děkuji.

Blanka Čílová, Nová Paka


Je to nutné?

6.9. tohoto roku došlo ve velké části Sobotky k přerušení dodávky elektrického proudu z provozních důvodů. Výluka byla nejméně dva týdny předem oznámena. Přesto však část služeb, mezi nimi i pošta, nepokládala za nutné se záležitostí zabývat. V době výluky prostě přestaly fungovat. Snad by na prahu třetího tisíciletí neměl být problém získat náhradní zdroj nebo dodávku proudu vyřešit jinak. Konečně začíná platit i u nás zásada "čas jsou peníze" a nemělo by být možné běhat na poštu dvakrát, zvlášť se zásilkami, u nichž je nutné dodržet termín.

Karel Samšiňák


Nové Noviny