Nové Noviny č. 37/0015. září 2000str. 3

Mosty zprovozní během října

Vitiněves, Žeretice - Trend z posledních let, kdy se skoro každý rok podařilo silničářům na okrese opravit alespoň jeden most, se udržel i pro letošní období. Rekonstrukce v těchto dnech probíhají ve Vitiněvsi a v Žereticích.

Oba stavební zásahy jsou hrazeny z prostředků Ředitelství silnic a dálnic prostřednictvím jičínské Správy a údržby silnic, ta se přitom podobně jako další organizace s příchodem podzimu potýká s finanční nouzí.

Opravy na obou mostech, které si vyžádaly několikatýdenní výluku dopravy v příslušném úseku, mají být ukončeny do 30. září, respektive do 23. října. Josef Klápště ze Správy a údržby silnic uvedl, že kromě zpevnění konstrukce a výměny věkem narušených částí došlo současně i k rozšíření obou mostů. "V Žereticích, kde by měly práce skončit do 23. října, se přestavěl prakticky celý most a bylo vyčištěno asi sto metrů koryta potoka. Celkové výdaje dosáhnou jednoho a čtvrt milionu korun," sdělil Klápště s tím, že hlavním dodavatelem je akciová společnost Silnice Jičín. Druhou akci zajišťuje dodavatelsky rychnovský Strabag. "Ve Vitiněvsi se na stávajících opěrách obnovil úložný práh a došlo k renovaci a výměně nosníků. Rekonstrukce za téměř 2,1 milionu korun by měla trvat ještě do konce září."

Zhruba na měsíc se práce v Žereticích i ve Vitiněvsi přerušily, poněvadž po položení železobetonových desek následovala asi osmadvacetidenní technologická přestávka. "Pro budoucí funkčnost mostu je důležité, aby desky před izolací, která se musí provést za sucha, zatvrdly. Proto se možná někteří mohli domnívat, že se na stavbách v minulých dnech zdánlivě nic nedělo," vysvětluje Josef Klápště.

V předešlých letech se na Jičínsku rekonstruovaly například mosty ve Vidoni a na více místech v obci Miletín.

(jn)


Nový městský informační systém

Jičín - Na příštím veřejném zasedání městského zastupitelstva bude předložen návrh na schválení projektu městského informačního systému. Po schválení by měla být mezi městem a firmou MIS ČR a.s. podepsána i konečná obstaravatelská smlouva.

Pokud bude projekt zastupitelstvem schválen, bude v první fázi do této sítě zapojeno pět městských organizací, a to konkrétně Městský úřad, knihovna, Městské informační centrum spolu se Základní uměleckou školou, Technické služby a Městský bytový podnik. Celý systém má fungovat na bázi bezdrátového přenosu dat mezi organizacemi města a do budoucna se do něho budou moci hlásit i další soukromé subjekty. Podle správce počítačové sítě Městského úřadu Bohuslava Švihy tak dojde k celkovému zlevnění současných služeb a cena pro organizace města je za bezdrátové připojení firmou MIS navržena na 2500 korun při větší přenosové rychlosti a na 1400 korun měsíčně při nižší. "Ve většině organizací bude stačit nižší přenosová rychlost, a tak oproti současnému stavu tyto subjekty ušetří. Pokud vše dobře půjde, bude celý systém spuštěn již v průběhu listopadu. Navíc se zlevní i telefonní hovory mezi připojenými organizacemi," prohlásil Šviha.

Celý systém je již v provozu například v Jablonci nad Nisou, v Litoměřicích, buduje se v Mariánských Lázních a v Táboře. Ve fázi příprav je dle Švihy i město Tachov. "Firma MIS oslovila všechna okresní města v České republice a má po skončení monopolu Telecomu zájem využít svou bezdrátovou síť i jako budoucí konkurenci Telecomu. Protože projekt je v počáteční fázi, uzavře město pouze obstaravatelskou smlouvu. Kdyby se ukázalo, že služby poskytované společností MIS ČR a.s. jsou méně výhodné než se předpokládalo, město od smlouvy odstoupí," sdělil pro NN tajemník městského úřadu Peter Bareš.

K možnostem nového informačního systému se vyjádřil i jednatel firmy TPC Tomáš Bartoň. "Technologie, kterou chce použít firma MIS, je použitelná pouze omezeně, využívá totiž volného přenosového pásma. I když je otázkou, jak bude celá tato síť fungovat, vidím smysl v tom, že se připojí všechny organizace k internetu najednou, tedy levněji. Je však nutné, vzhledem k nestabilitě použitého přenosového pásma, aby se do připravovaného projektu zapojily i místní firmy, které mají s fungováním bezdrátových internetových přenosů zkušenost a mohou operativně řešit vzniklé problémy," upřesnil Bartoň.

(max)


I střelba z praku je sport

V areálu sportovní střelnice v Ostroměři se minulou sobotu uskutečnil už 14. ročník prakiády, které se zúčastnil i Jiří Kulhánek.

FOTO: jn

Ostroměř - Kdysi klukovskou zábavu povýšili v Ostroměři na svébytnou sportovní disciplínu, která má svá jasně daná pravidla. Ve skále nad obcí se každý rok schází více jak stovka vyznavačů střelby z praku bez ohledu na věk a pohlaví. Populární prakiádu na místní střelnici pořádal v sobotu Sportovně střelecký klub už počtrnácté.

"Když jsme před lety začínali, tak to byla jen recese pro členy klubu. Jenže časem se soutěž rozrostla, přibylo zájemců, a to dokonce i s mezinárodní účastí. Z klání se prostě stala oblíbená tradice, které se už pravidelně každý rok účastní více jak stovka střelců," říká předseda sportovně střeleckého klubu Jaromír Pácal.

Střílí se na vzdálenost deseti metrů na dřevěné špalíky, které jsou nejprve sestaveny do pyramidy, a v druhém kole pak do řady vedle sebe. Jako munice slouží vruty do oken. A že srazit cíl není jen tak, o tom se může přesvědčit opravdu každý, mezi startujícími byla letos i pětiletá dívka. Soutěžící mohou používat zbraně různé konstrukce. Zaujetí pro tuto ojedinělou sportovní disciplínu však u některých šlo až tak daleko, že do Ostroměře začali jezdit s praky s pažbou a zaměřovací optikou. "Před dvěma lety jsme je museli ze soutěže vyloučit, protože ostatní proti nim neměli nejmenší šanci," připomíná Pácal jedinou změnu z posledních let.

Rekord prakiády, během níž lze nastřílet až 1200 bodů, drží jeden z předchozích účastníků právě se speciálně upraveným prakem s pažbou, tehdy nastřílel 1040 bodů. Dnes se ve výsledkové listině pohybují nejlepší výsledky na úrovni sedmi set. Letos si prvenství v jednotlivých kategoriích vybojovali Jaroslav Kareš, Jana Vitvarová, Miroslav Zeman a Jan Hadinec.

(jn)


TĚLOCVIČNA OTEVŘENA V pátek byla za účasti zástupců města, ředitele školy Jiřího Tajče a dalších hostů slavnostně otevřena nová tělocvična Masarykovy obchodní akademie v Jičíně. Moderní tělocvična spolu s přístavbou, která se přimyká ke staré budově akademie, si vyžádala investici přesahující 50 milionů korun. Nově otevřená tělocvična usnadní provozování sportovních aktivit všem studentům akademie, kteří dosud museli docházet do jiných sportovních zařízení.

FOTO: pe


Starosta byl napaden

Vysoké Veselí - K vážnému incidentu došlo zhruba před měsícem přímo v centru Vysokého Veselí, kde byl romskými spoluobčany fyzicky napaden starosta obce Luboš Holman spolu s místostarostou Pavlem Kymličkou.

"Stalo se to okolo desáté hodiny večer, kdy jsem několik Romů napomenul, aby nerušili svým hlasitým chováním a hudbou večerní klid. Namísto uposlechnutí jich na mě deset až patnáct vyběhlo, svalili mě na zem a začali do mě kopat. Shodou okolností to zpozorovali i další spoluobčané, mezi kterými byl také místostarosta Kymlička a přispěchali mi na pomoc. Místostarosta to však odnesl ještě více a u něho si napadnutí dokonce pracovní neschopnost," popsal hořce sled událostí tohoto incidentu Holman. "Velmi mě celý případ mrzí, protože chci mít ve Veselí klid a pořádek. Doufám, že se celý případ řádně vyšetří a pachatelé budou po zásluze potrestáni. Zatím se mi totiž dotyčné osoby pouze posmívají a vyhrožují fyzickou likvidací či podpálením mého domu," dodal smutně Holman.

Celá záležitost je v současné době v šetření Policie ČR, která podle tiskového mluvčího Jiřího Valtera mimo jiné sdělila skupině pachatelů z Jičínska obvinění z trestného činu útoku na veřejného činitele, maření výkonu úředního rozhodnutí, výtržnictví, vydírání a ublížení na zdraví.

(max)


Úřaduje pohádková pošta

Jičín - Po celý pohádkový týden je v přízemí jičínské radnice otevřena speciální pohádková pošta, odkud si návštěvníci mohou ještě dnes a zítra odnést příležitostné razítko, zvláštní festivalovou nálepku na doporučený dopis (Recommandé) s logem JMP, známky s dětskými kresbami, pohlednice, nebo pro sběratele také unikátní pamětní list, vydaný v sérii 300 výtisků. Zatímco loni byla úřadovna v přízemí radnice provedena v retro stylu, letos její interiér odpovídá současným potřebám moderních pošt. Děti si tak mohou vyzkoušet, jaké to je vyřizovat žádosti za přepážkou. K dispozici jim je také například přístroj k odesílání dálnopisu.

(jn)


Schodek v hospodaření zimního stadionu se snižuje

Jičín - Jičínský zimní stadion vstupuje v letošním roce již do své sedmé sezony. Tržby vybrané za jeho užívání však v žádném případě nepokrývají vynaložené náklady, a tak jeho provoz je stále značně ztrátový. "V posledních letech se však daří tento schodek snižovat, a to především díky aktivitám, které se tu realizují v průběhu letní sezony," říká František Bezucha, vedoucí venkovních sportovišť.

Některé zimní stadiony se v letním období potýkají s nedostatečným využitím. V jakém režimu vlastně probíhá letní provoz na jičínském stadionu?

Již od počátku bylo naší snahou, aby zimní stadion byl využíván i po dobu letní sezony. Pokusili jsme se tady uspořádat například tři výstavy zahradní techniky, i když je třeba přiznat, že zájem o tuto akci postupně upadal. Zhruba před čtyřmi lety se nám ale podařilo rozhýbat hokejbalovou soutěž, takže v současnosti je plocha zimního stadionu od půli dubna až do začátku dovolené využívána hokejbalisty. Ti zde sehrávají svou základní soutěž, která na podzim pokračuje nadstavbovou částí. V prostoru hokejových kabin máme rovněž k dispozici 25 lůžek, která jsou na jaře a v létě využívána zejména pro účely firemního ubytování. Letos máme plně využitou ubytovací kapacitu již od dubna. Zisk plyne rovněž z pronájmu místní restaurace.

Jak si stojí letní provoz z ekonomického hlediska?

Využití stadionu v letním období je po ekonomické stránce velkým přínosem. Příjmy od hokejbalistů, z ubytování a z dalších akcí totiž pomáhají kompenzovat prodělek ze zimního provozu. Například v letošním roce by celkový prodělek zimního stadionu činil přes 300 tisíc korun. Díky letním aktivitám se však celkový prodělek daří snížit na 100 - 150 tisíc korun.

Můžete sdělit, co je náplní pracovníků zimního stadionu při letním provozu, kdy dochází přece jenom k omezenému využití sportovní plochy?

Samozřejmě, že ve srovnání s hokejovou sezonou je v letním období rozsah prací na stadionu podstatně menší. Stálí pracovníci tak přes léto přechází na údržbu letního stadionu v lipách. V letošním roce se tam podíleli například na stavbě lešení pro opravu hlavní tribuny stadionu. Dále proběhla úprava házenkářského hlediště, zasadily se sloupky pro nové oplocení zadní části stadionu a realizovaly se i některé nátěrové akce. Před nadcházející sezonou se samozřejmě těžiště prací přesunuje opět na zimní stadion. Provádí se celková údržba zařízení, a to především strojovny, probíhají natěračské práce.

Kdy bude na stadionu zahájena letošní hokejová sezona, případně chystají se nějaké změny?

Letos se budeme snažit o zahájení provozu již v posledním říjnovém týdnu. Důvodem tohoto předstihu je posunutí rozlosování mistrovských utkání do dřívějšího termínu. Pro zájemce bych rád přidal informaci, že stále ještě mohou podat své přihlášky do turnaje nereligy a rekreačního hokeje.

Dojde od října ke změně cen a poplatků za užívání stadionu?

Právě kvůli velkému schodku v rozpočtu stadionu jsme již v loňském roce navrhovali jisté zvýšení cen za služby poskytované zimním stadionem, ke zdražení ale nedošlo. Letos v souvislosti se zdražováním energií ale pravděpodobně už dojde ke zvýšení poplatků. O této otázce však definitivně rozhodne až městské zastupitelstvo.

(pe)


Nové Noviny