Nové Noviny č. 36/008. září 2000str. 5

Cihelnu zruší bez likvidace

Staré Místo, České Budějovice - Od léta uzavřená Cihelna Staré Místo bude z rozhodnutí jejího jediného akcionáře, kterým je akciová společnost Later Chrudim, zrušena bez likvidace jejím sloučením se společností Wienerberger Cihlářský průmysl a. s. České Budějovice, v níž má rozhodující podíl stejnojmenná rakouská firma

Našemu listu to potvrdil Josef Kotek, výrobní ředitel českobudějovické firmy Wienerberger, která kontroluje majoritu v chrudimském Lateru. "Areál ve Starém Místě budeme nabízet k odprodeji pro další podnikatelskou činnost," sdělil Kotek. Na otázku, zda by budoucí vlastník závodu mohl kontinuálně pokračovat v cihlářské výrobě, se nepřímo vyjádřil, že je to nepravděpodobné. "Surovina, která se tam těží není vzhledem ke kvalitě výrobků ostatních firem, které na trhu působí, příliš ideální. Konkurence je dnes velmi silná, zákazníkům je schopna nabídnout zboží vyšší třídy v přijatelných cenových relacích," tvrdí Kotek, podle kterého by staromístecká provozovna, aby byla perspektivní, potřebovala investici v hodnotě minimálně 10 milionů korun.

Této verzi ovšem odborníci nevěří. Zástupci stavebních firem, které jsme oslovili, se nezávisle na sobě shodují, že za uzavřením cihelny není nízká kvalita cihlářské hlíny. Podle nich tamní provoz prostě nezapadl do koncepce zahraničního investora, který v tuzemsku ovládá údajně až 80 procent trhu v tomto odvětví. "Jiné modernější závody, které patří do skupiny Wienerbergru, jsou zřejmě schopny při stejném počtu zaměstnanců za směnu vyrobit více cihel. Mají tedy vyšší produktivitu a tím nižší výrobní náklady. Pravdou je, že výkony ve stavebnictví ve srovnání s rokem 1995 klesly zhruba o 40 procent," sdělil NN ředitel jedné ze stavebních společností, která produkty Cihelny Staré Místo odebírala, a s jejich kvalitou neměla nikdy problémy.

Také František Koutský, který v tomto závodě působil přes třicet let, vidí příčiny v něčem jiném. O efektivitě zdejší výroby podle něj svědčí to, že když se po roce 1990 Staré Místo od podniku Východočeské cihelny Chrudim osamostatnilo, byl provoz schopen splatit jak 8 milionů korun dluhů, které na něj byly při delimitaci převedeny, tak zajistit modernizaci za více jak 20 milionů. Výchozí surovina sice není bez příměsí, ale ta se vyskytuje v různé míře prakticky v každém ložisku hlíny, na jakost výrobků, s výjimkou tzv. lícovek, však nemá zásadní vliv, uvedl Koutský.

Sloučením s budějovickou firmou Wienerberger Cihlářský průmysl zanikají i další společnosti: Cihelna Řepov, Later Chrudim a Wienerberger Euroform. Ty na rozdíl od Starého Místa zůstávají nadále v chodu.

(jn)


Diskuse nad parkem pokračují

Jičín - Diskuse nad rekonstrukcí parku bude podle všeho i nadále pokračovat. Původní záměr autora studie rekonstrukce zámeckého parku Drahoslava Šonského bude muset být s největší pravděpodobností předělán, protože s ním vyslovil zásadní nesouhlas Památkový ústav v Pardubicích.

Záměr obnovy zámeckého parku v Jičíně, který je památkou a je součástí městské památkové rezervace, je totiž z hlediska památkové péče přípustný pouze na základě historického plánu, podle kterého byl tento park koncem 30. let založen, tj. dle vyjádření památkářů, podle architekta Čeňka Musila a tehdejší firmy B. Duchač - Vyskočil. Často diskutovaným problémem je zachování či vykácení velkého množství lip nacházejících se v parku. Jejich počet by se měl přitom vykácením snížit až o 100 stromů, tedy zhruba o dvě třetiny. Projekt architekta Šonského například prosazuje kompletní vykácení zhruba dvou třetin stromů v prostoru mezi dnes nefunkčním bazénkem a vchodem do I. základní školy. Jak nám sdělila Věra Skálová z Památkového ústavu v Pardubicích, původní zachovalá dispozice parku nesmí být měněna, zejména v kompozičních vztazích vysoké a nízké zeleně, ve vzájemných proporcích parteru a stromořadí. "Vím, že jde o kompromis mezi zachováním historických plánů a současné situace. Park je však parkem proto, aby v něm občané při procházkách také našli stín, a i z tohoto důvodu zde musí být zachovány stromy," objasnila svůj názor Skálová.

Na horní terase jsou přitom dnes obě řady lip silně přerostlé a na spodní terase se další dvojřadí lip vzájemně překrývají a odvětvují se. Tyto stromy Památkový ústav například doporučuje vyměnit, a to výsadbou v původně realizovaném sponu. Uvedenou obnovu bude samozřejmě nutné zkoordinovat s dalšími opravami.

Další setkání odborníků na problematiku parku by se podle vedoucího odboru územního rozvoje a plánování Městského úřadu v Jičíně Ondřeje Bodláka, mělo konat 15. září. Vedoucí referátu se nám prozatím k zamítavému stanovisku Památkového ústavu v Pardubicích odmítl vyjádřit s tím, že další informace našemu listu rád poskytne bezprostředně po skončení dalšího jednání.

(max)


SRAZ MOTORKÁŘŮ V LUŽANECH Tento rok se již podruhé konal motosraz v Lužanech pro vyznavače jízdy v jedné stopě. K vidění byly snad stovky motocyklů všech značek a objemů a pro návštěvníky byla připravena řada atrakcí a soutěží. Mimo jiné se tu konalo například mistrovství republiky dragstrů a nechyběla ani hudební vystoupení několika kapel.

FOTO: Josef Krenn


Chtějí vyřešit statut Polikliniky II.

Hořice - Až na Polikliniku II. v Hořicích je privatizace ostatních zařízení obdobného charakteru na okrese Jičín ukončena. Objekty zdravotních středisek a poliklinik se v nedávné minulosti buď bezúplatně převáděly na obce, anebo byly prodávány povětšinou sdružením soukromých lékařů.

Ani jednu z těchto variant se však nepodařila dotáhnout do konce v případě památkově chráněného domu na Husově třídě v Hořicích, a to z toho důvodu, že kromě města podala konkurenční privatizační projekt skupina soukromých lékařů. Poliklinika II. nadále patří státu a správu nad ní vykonává Okresní úřad v Jičíně, fakticky však budovu obhospodařuje radnice v Hořicích, která se podle starosty Ladislava Vrby rozhodla doposud nevyjasněnou situaci řešit.

"Obrátíme se přímo na ministerstvo zdravotnictví, kde se pokusíme aktualizovat náš privatizační projekt na Polikliniku II. Objekt si v blízké době vyžádá investice většího objemu, které jsou nyní zablokované. Navíc je to památka, ale protože není města, tak na její opravu nedostaneme od státu ani korunu. Pro nás i stát bude vhodnější, když ji převede do majetku města. Naším cílem je jediné, aby investice do této budovy byly transparentní, a nadále sloužila potřebám zdravotnictví," sdělil Vrba.

Tiskový odbor Fišerova úřadu na dotaz NN odeslal nic neříkající odpověď, v níž se konstatuje, že privatizace ve zdravotnictví byla pozastavena, ale v současnosti se připravuje její další kolo, do kterého mají být zahrnuta i tato zařízení. Podle starosty se bude muset nejspíš zpracovat nový privatizační projekt na polikliniku, v níž dnes sídlí například i speciální třída mateřské školy.

(jn)


Policie České republiky

Nová Paka - Studenou koupelí skončila podvečerní projížďka třiačtyřicetiletého řidiče Škody 120 z Novopacka, který se před jízdou posilnil alkoholem. Po projetí pravotočivé zatáčky u pivovaru v Nové Pace nezvládl vlivem nepřiměřené rychlosti vozidlo, narazil do patníku a nakonec vjel do rybníka. Z automobilu se mu naštěstí podařilo dostat a vyplavat. Nikdo nebyl zraněn a nedošlo ani k ekologické havárii. Na vozidle vznikla škoda v přibližné výši 15.000 Kč.

Lužany - U obce Lužany došlo 1.září hodinu před půlnocí k dopravní nehodě mezi dvěma motocyklisty, z nichž jeden se začal na vozovce otáčet a ohrozil za sebou jedoucí motocykl, jehož řidič nedodržel bezpečnou vzdálenost. Došlo k bočnímu střetu, při němž byli oba řidiči lehce zraněni. Pro podezření z požití alkoholu byla oběma odebrána krev a byly jim i zadrženy ŘP. Ani jeden z řidičů nepoužil ochrannou přilbu. Způsobená škoda činí zhruba 3.000 Kč.

Kopidlno - K těžkému zranění motocyklisty došlo v neděli 3. září dopoledne v Kopidlně. Řidič motocyklu najel do odbočovacího pruhu k benzínové pumpě a poté bez udání změny směru jízdy přejel zpět do pravého jízdního pruhu. Za ním jedoucí řidičce se již nepodařilo střetu zabránit. Alkohol byl vyloučen.

(tm)


Neplaťte víc, než musíte

Účtuji v soustavě jednoduchého účetnictví a v leasingové smlouvě mám dojednáno pravidelné zvýšení nájemného počátkem každého roku, jako doplatek za rok předcházející. Výše doplatku se řídí úroky bank a promítne se do rovnoměrných plateb nájemného. Toto doplacení zahrnuji jednorázově do daňových výdajů. Postupuji správně?

V soustavě jednoduchého účetnictví jsou dvě možnosti, jak zahrnout toto zvýšení nájemného do výdajů.

1. Částku, o kterou bylo zvýšeno nájemné, uplatníte jako jednorázový daňový výdaj předcházejícího zdaňovacího období, za které ke zvýšení nájemného došlo.

2. Částku poměrně rozdělíte po zbývající období, kdy bude ještě uplatňováno nájemné do daňově účinných výdajů.

Osobně doporučuji možnost druhou, a to jak s ohledem na ustanovení v zákonu o účetnictví, tak i na zákon o dani z příjmů vzhledem k tomu, že zvýšení nájemného v tomto případě se promítne do jednotlivých plateb postupně, což splňuje například podmínku věrného zobrazení všech skutečností, které jsou předmětem účetnictví, následně pak lépe deklaruje časovou souvislost vynaložených nákladů a dosažených příjmů v jednom zdaňovacím období.

Ing. Jana Kavková, daňový poradce (tel.: 0433/523 320)


Zajímavé knihy U Pašků

Clavell Šógun. Historický román o střetu dvou kultur. Odehrává se v bouřlivém období japonských dějin. Ikar Kč 399,-

W.Smith Tvrdší než diamant. Děj románu se odehrává v africké buši u naleziště diamantů. Klokan Kč 199,-

V.Čtvrtek Cesty formana Šejtročka. Známý televizní večerníček s ilustracemi Zdeňka Milera. Albatros Kč 178,-

NABÍZÍME:

Video - Princezna ze mlejna, C.Schiffer - Horní a dolní partie

Nabídku nových knih pro vás připravuje Knihkupectví U Pašků, Valdštejnovo nám. 61, Jičín (tel.:0433/222 67).


Nové Noviny