Nové Noviny č. 36/008. září 2000str. 4

krátce

RADIM: Chcete moštovat?

Základní organizace Českého svazu zahrádkářů zahajuje v sobotu 9. září moštování jablek. Moštovna na tradičním místě u hasičské zbrojnice bude v provozu každou sobotu do odvolání od 8.00 do 12.00 hodin. Pokud budete mít zájem o vylisování více jak 100 litrů, je třeba si dohodnout termín na sobotní odpoledne na telefonu 0433/597 378 (J.Šimek).

(n)

JIČÍN: Výměna železničních průkazek

České dráhy, železniční stanice Jičín, upozorňují své bývalé kolegy, důchodce, na výměnu železničních průkazek. Ve dnech od 1. září do 15. září v době od 7.00 do 11.30 hodin proběhne výměna na osobním oddělení železniční stanice Jičín. Další výměny proběhnou v žst. Libuň (25. září), v žst. Kopidlno (26. září), v žst. Rožďalovice (27. září) a v žst. Křinec (28. září). Bez staré železniční průkazky nelze výměnu provést.

Josef Tippelt, přednost žst. Jičín

Nová Paka: stomatologové se vzdělávali

Na sklonku prázdnin se zubní lékaři z celé republiky sešli v Nové Pace v prostorách bývalého kulturního střediska Velvety (nyní firma Militký), kde se konala druhá část vzdělávací akce pod názvem Novopacké stomatologické dny (první část proběhla na začátku prázdnin). Od pátku 25. srpna do neděle 27. srpna zde vystoupili přední odborníci z oborů protetiky, implantologie a dětského lékařství. Přednášky byly zaměřeny na každodenní práci praktických zubních lékařů. Akce se účastnily i firmy nabízející stomatologické materiály a techniku.

Václav Franc

JIČÍN: Bývalé sběrné suroviny na prodej

Realitní kancelář Ideal Reality nabídla městu ke koupi dům č.p. 41 v Kollárově ulici (býval pobočka sběrných surovin). Prodej domu by se uskutečnil včetně pozemků. Městská rada se rozhodla o této nabídce vážně uvažovat a zahájit se současnými majiteli jednání o ceně a současně zahájit i jednání o prodeji s majitelem sousedního domu. "Nabídku jsme se rozhodli přijmout především proto, že chceme do budoucna zpřístupnit přístup i k například zastřešenému stadionu. Vchod směrem od rybníka Kníže je naprosto nevyhovující. Tento objekt bývalých sběrných surovin by tedy byl určen k likvidaci," objasnil záměry města na pozdější využití místostarosta Miloslav Šebík.

(max)

SOBOTKA: Tomáš Halík ve Spořitelně

V sále sobotecké spořitelny se minulý pátek konalo setkání učitelů ze Sobotky spolu s prezidentem České křesťanské akademie, páterem Tomášem Halíkem, který je v současné době zároveň profesorem na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Tomáš Halík se na tomto setkání především zaměřil na problematiku našeho školství před vstupem do Evropské unie, na úroveň výuky na školách a na problémy při jejím dalším potřebném zkvalitňování.

(max)

JIČÍN: Slavnostní přestřižení pásky

Dnes se koná slavnostní otevření tělocvičny a zmodernizované budovy jičínské Masarykovy obchodní akademie. Po slavnostním přestřižení pásky si budou moci přítomní mimo jiné vyslechnout projev ředitele školy, zúčastnit se připraveného kulturního programu a samozřejmě si nové prostory důkladně prohlédnout.

(max)

JIČÍN: Dar pro mateřskou školku

Mateřská školka na Větrově, která se stará rovněž o děti s různým stupněm zdravotního postižení, v úterý slavnostně převzala sponzorský dar v hodnotě 50 tisíc korun. Za přítomnosti představitelů města Jičína a Břetislava Jírovce z odboru školství ho dětem věnovali zástupci Církve Ježíše Krista. "Jedná se hlavně o novou soustavu prolézaček s klouzačkou ve tvaru věže, ale třeba i o výtvarné pomůcky určené speciálně pro zdravotně postižené děti," vysvětlila ředitelka Mateřské školky Jana Zemanová. Mateřská školka již v letošním roce převzala částku 40 tisíc korun, kterou darovala společnost Sklopísek Střeleč - Eximos. Za tyto peníze byla například nově vybavena třída pro individuální práce. "Všem sponzorům i těm drobným bych tímto chtěla velice poděkovat," dodala Zemanová.

(pe)

JIČÍN: Soutěž ve vyprošťování z havarovaných aut

Hasičský záchranný sbor okresu Jičín pořádá v sobotu 14. září regionální soutěž ve vyprošťování osob z havarovaných vozidel a v poskytování první pomoci. Divácky atraktivní soutěž se uskuteční na jičínském autobusovém nádraží od 8.15 hodin a bude probíhat až do 12.30 hodin. K účasti jsou přizvána družstva z celého východočeského kraje, která budou prezentovat svou zručnost a rychlost při záchranných pracích. Mimojiné budou mít za úkol zabránit vzniku požáru, úniku pohonných hmot, poskytnout první pomoc či vyprostit osoby z vozidla v závislosti na druhu zranění a stavu osoby. Pro všechny přítomné, kteří v sobotu dopoledne zavítají na autobusové stanoviště, bude zajištěno stánkové občerstvení.

(red)

JIČÍNSKO: Hasiči zasahovali také u dopravních nehod

K požáru okrasných dřevin v Konecchlumské ulici vyjeli jičínští hasiči minulou sobotu v 21 hodin. Požár způsobený odhozením prskavky byl však v krátké době zlikvidován. Jednotka z požárního sboru v Hořicích minulý pátek zasahovala u prasklého hydraulického vedení lokotraktoru, které způsobilo únik oleje. Kontaminované místo bylo poté zabezpečeno pomocí sorbentů. Požárnické sbory zasahovaly rovněž při dvou vážnějších dopravních nehodách. V Kopidlně o víkendu pomáhaly vyprostit zraněného motocyklistu a u obce Dachova musely hydraulickým vyprošťovacím nářadím odstranit střechu havarovaného vozidla, aby mohly být ošetřeny osoby uvnitř.

(red)

JIČÍN: Rezignace ze zastupitelstva

O uvolnění z funkce zastupitele města požádala v těchto dnech Eva Veselá. Novým zastupitelem se tak pravděpodobně stane náhradník z volební kandidátky Občanské demokratické strany, za kterou byla Eva Veselá v posledních volbách zvolena. "Již druhým rokem pracuji v Hradci Králové a od počátku letošního roku zde i přechodně bydlím. Z těchto důvodů se domnívám, že již nemohu nadále funkci zastupitele vykonávat," sdělila ve svém prohlášení o odstoupení Veselá.

(max)

JIČÍN: Setkání se zástupci církví

Na okresním úřadě v Jičíně se minulý týden uskutečnilo jednání duchovních církví zastoupených na našem okrese spolu s vedoucími představiteli Okresního úřadu. Jak nám sdělil P. David Bouma, diskutovalo se nejen na téma současného stavu památek, ale setkání se týkalo i přípravy prvního výročí vztyčení Smírčího kříže, který byl v loňském roce postaven jako symbol odpuštění a smíření mezi katolíky a protestanty. "Toto setkání se uskuteční 14. září a zásadní slovo zde bude mít farář Československé církve husitské Vlastimil Klos. Hovořilo se však i o chystaném setkání se starými šlechtickými rodinami ve velišském kostele, které se bude konat 1. října, a kde bychom chtěli těmto významným rodům poděkovat za vše, o co se v našem regionu zasloužily," uvedl pro Nové Noviny Bouma. Na této akci například promluví i známý historik evropského formátu, páter František Holeček.

(max)

NOVÁ PAKA: Veřejné zastupitelstvo

Pondělní zasedání novopackých radních se zabývalo přípravou materiálů pro veřejné zasedání městského zastupitelstva. To se uskuteční v pondělí 18. září od 17. 30 hodin v budově Městského kulturního střediska.

(ur)


Města žádají přes sto milionů na školy

Lázně Bělohrad, Kopidlno - Přes sto milionů korun si vyžádají rekonstrukce školských zařízení v Lázních Bělohradě a v Kopidlně. Obě města si v tomto roce podala žádosti o státní dotaci. Další desítky milionů korun čeká na okrese i Nová Paka, které byl letos pokrácen příspěvek na výstavbu nové sportovní haly při základní škole v Komenského ulici.

Bělohradská radnice plánuje výstavbu nového sportovního hřiště za školou, kterou tvoří komplex dvou budov. "Podmínkou pro vybudování hřiště je převod pozemku do vlastnictví města. Plocha, kterou bychom chtěli pro tyto účely využít, je z části majetkem církve, zahájili jsme proto jednání se zástupci královéhradeckého biskupství," sdělil starosta Bělohradu Pavel Šubr.

Město ovšem počítá nejen s investicí do hřiště, kde by bylo zázemí pro atletiku a míčové hry, ale i s přestavbou samotné budovy školy. "Chtěli bychom změnit stávající rovnou střechu na sedlovou a vzniklé podkroví využít pro zlepšení výuky, protože stávající domek za školou, kde jsou dílny a prostory pro družinu, je už nevyhovující," vysvětluje starosta. Na vybudování nástavby a hřiště žádá Bělohrad o dotaci 27 milionů korun.

To je přitom ani ne třetina toho, co by potřebovalo Kopidlno, kde se už několik let potýkají především s nedostatkem tříd. V Kopidlně totiž navzdory současnému trendu dětí stále přibývá, ovšem tamní školská zařízení nejsou schopna tomuto nárůstu kapacitně vyhovět. Špatný je i technický stav jednoho z objektů. "Aktualizovali jsme naši loňskou žádost o dotaci ve výši 99 milionů korun," oznámil kopidlenský starosta Zbyněk Smolík. "Akce by se mohla rozdělit na více etap, v první fázi bychom se spokojili třeba i s patnácti až dvaceti miliony, které by se použily na rekonstrukci bývalého muzea, které je v havarijním stavu, a jehož přestavbou bychom získali potřebné prostory," naznačil starosta.

V právě zahájeném školním roce si město bylo nuceno pronajmout čtyři třídy v areálu Střední zahradnické školy. "Tím se nám bohužel zvyšují výdaje z městského rozpočtu, za nájem včetně dalších provozních nákladů zaplatíme ročně 250 tisíc korun," doplnil Smolík. Jak řekl, v této souvislosti nejde jen o problém s vyučováním, ale i o družiny.

(jn)


Nové možnosti pro absolventy

Jičín - Na základě usnesení vlády ČR z počátku dubna mohou úřady práce od 1. července umožňovat odbornou praxi absolventů škol a kvalifikaci mladistvých i v rozpočtových a příspěvkových organizacích. Počínaje měsícem září došlo k umístění prvního uchazeče touto formou, a to díky Akademii J.A. Komenského se sídlem v Jičíně.

Toto rozhodnutí vlády se zpočátku velice těžko realizovalo, protože příspěvek státu nemůže jít z jedné rozpočtové organizace do druhé. Proto se muselo najít náhradní řešení, kdy zaměstnat uchazeče do příspěvkové a rozpočtové organizace je možné pouze prostřednictvím zaměstnavatelů působících na trhu práce. Zaměstnavateli, s kterým úřad práce dohodu uzavře, bude poskytnuta dotace na mzdové náklady a měsíční příspěvek do výše 150 korun u vysokoškoláka a 250 korun u absolventa střední či základní školy. Podle ředitelky ÚP v Jičíně existovala velká obava, že se nenajde zprostředkovatel, pro kterého by bylo za těchto finančních podmínek uchazeče výhodné zaměstnat.

"K mému rozhodnutí stát se tímto zprostředkovatelem práce mě především vedla snaha pomoci mladým lidem nalézt zaměstnání. Trošku mě mrzí, že se většinou nejedná o práci ve výrobní sféře, kterou by podle mého názoru měli mladí projít nejdříve," říká ředitelka Akademie J.A.Komenského Vlasta Vlčková. Zájem o zprostředkování odborné praxe prostřednictvím Akademie již projevilo zhruba dalších pět osob a na Úřad práce se obrací se žádostmi a dotazy mnoho dalších organizací, které by rádi touto formou několika osobám praxi umožnily. "Samozřejmě budu všechny případné zájemce o možnostech odborné praxe informovat a ráda jim pomůžu. Speciálně ti mladí by totiž měli ihned po absolvování školy získat určité pracovní návyky, a ty pobytem v evidenci úřadů práce určitě nezískají," dodává Vlčková.

(max)


Sportovní hala bude napřesrok

Rozestavěná sportovní hala za budovou novopacké Základní školy v Komenského ulici.

FOTO: jn

Nová Paka - Žáci Základní školy v Komenského ulici, kteří se už letos měli těšit z nové tělocvičny, si na její otevření budou muset ještě rok počkat.

I tak alespoň prvňáčky čekalo příjemné překvapení v podobě nové centrální šatny a dalších stavebních úprav, které přispěly k lepšímu provozu školy. Zčásti souběžně totiž probíhá také rekonstrukce stávající budovy, v jejímž přízemí byla už vloni zprovozněna nová jídelna a kuchyň.

Termín dokončení sportovní haly, která bude zároveň největším zařízením svého druhu ve městě, se posunulo z důvodu omezeného přísunu státních dotací. Tělocvična, na níž byly práce zahájeny začátkem roku, je nyní ve stádiu hrubé stavby. "Prostavěno bude letos zhruba čtyřicet milionů korun, na kompletaci rozvodů a vybavení interiérů bychom potřebovali ještě minimálně dalších dvacet milionů korun. Na příští rok máme peníze přislíbeny," sdělil Zdeněk Kovařík, vedoucí investičního oddělení městského úřadu.

Radnice přitom nepočítá s přerušením prací, jejich kontinuitu chce zachovat i případnou dohodou s Východočeskou stavební, která by jako dodavatel mohla financování po určité období vykrýt z vlastních zdrojů. Příslušná částka by pak byla zpětně uhrazena.

Reálný odhad celkových nákladů na rekonstrukci a dostavbu novopacké ZŠ v Komenského ulici včetně tělocvičny se blíží ke 130 milionům korun. Poslední etapou by měla být úprava půdních prostor, kde vznikne šest nových odborných učeben.

(jn)


Splašky budou svedeny do městské kanalizace

Jičín - Moderní zavlažovací zařízení na stadionu v lipách, které bylo uvedeno do provozu v loňském roce, se stále potýká s nedostatkem kvalitní vody. Ta, která se používá na kropení trávníků, je totiž znečisťována splašky, které sem ústí z několika domů na okraji Jičína.

"Při výstavbě zavlažovacího zařízení se jako nejlépe přijatelné řešení nabízel odběr vody z bývalé statkové vodoteče, která stahuje vodu z Čeřovky a Zebína do rybníku Šibeňák. Teprve při spuštění zavlažovacího systému se ale ukázalo, že do kanálu ústí také splašky z několika domů. Někteří lidé se pak posmívali a říkali nám, že namísto kropení tady provádíme spíše hnojení," postěžoval si František Bezucha, vedoucí stadionu v Jičíně. Nedostatek čisté vody komplikuje provoz zavlažovacího zařízení i tím, že do zásobníků se v případě potřeby musí cisternou dovážet voda z řeky Cidliny. "Tento transport samozřejmě stojí nemalé peníze," podotkl Bezucha.

"O znečištění vody splašky jsme se dozvěděli až poté, co byl zavlažovací systém uveden do chodu," hájí původní záměr Ivan Vokatý, vedoucí oddělení vodního hospodářství OkÚ v Jičíně. Podle něho je vina na straně nekvalitní čističky odpadních vod, ale rovněž i vodohospodářů, kteří na počátku 90. let kanalizační svod do vodoteče povolili. "Tehdy se bohužel nepodchytilo, aby se odpadní vody sváděly přímo do městské kanalizace. Namísto toho bylo povoleno nynější vyústění do zmiňované vodoteče, kterou v minulosti využíval Státní statek Jičín. U domů sice byla vybudována malá čistírna odpadních vod, která se však v praxi neosvědčila a později se tento typ čističek přestal úplně vyrábět. Právě nevyhovující parametry této čističky vedou k současným problémům, kdy v některých momentech dochází k průsaku splašků do vodoteče," podrobně vylíčil situaci Vokatý.

Stávající nedostatky v kvalitě vody, které omezují chod zavlažovacího zařízení a znepříjemňují svým zápachem okolí, by měly být vyřešeny do začátku další sezony. "S vlastníky domů jsme již jednali o nutných opatřeních, která budou muset provést na vlastní náklady. Budeme je samozřejmě nutit, aby se napojili na městskou kanalizaci, a to již v příštím roce," vyzvedl Vokatý.

(pe)


Sběrný dvůr: vytvoření blokuje spor o pozemek

Hořice - V Hořicích stále chybí sběrný dvůr, který se město zavázalo vybudovat poté, co se rozhodlo ke spolupráci se sdružením Eko-kom, jenž pomáhá obcím s tříděním a následnou likvidací domovního odpadu. Jeho vytvoření brání dlouhodobý spor o pozemek mezi městem a stavební firmou Stavokomplex.

"Sběrný dvůr začneme řešit v okamžiku, kdy budeme mít jasno s pozemky v areálu Technických služeb, protože jiné vhodné místo v Hořicích z našeho pohledu nevidíme," řekl starosta Ladislav Vrba. "Při separaci bychom chtěli úzce spolupracovat s Eko-komem. Zvlášť, když příspěvek, který dnes dostáváme za plastové lahve a za sklo je spíše zanedbatelný. Chceme také zavést systém, v němž bude mít možnost občan kdykoliv bezúplatně odvézt i nebezpečný odpad, to znamená staré ledničky, televize, oleje, barvy, autobaterie. Tím, že ho zatím svážíme ambulantně dvakrát ročně, se problém řeší jen částečně, lidé by měli mít možnost odevzdávat nebezpečný odpad nepřetržitě po celý rok," zdůraznil starosta.

Radnice sází také na to, že se jí na vybudování sběrného dvora, kde by se shromažďovaly papír, sklo, barevné kovy, plasty a dřevo, podaří získat státní dotaci. "Ze státního Fondu životního prostředí je možné získat příspěvek, v současné době do výše šedesáti procent rozpočtovaných nákladů," doplnil Vrba.

Dokud se ovšem nevyřeší vlastnické vztahy k pozemku u Technických služeb, neboť v minulosti byla část tamního areálu za ne zcela jasných okolností prodána Stavokomplexu, je vybudování sběrného dvora nemožné. Starosta se minulý týden v této věci sešel s právníkem a potvrdil, že město má zájem tento majetkový spor vyřešit mimosoudně. To nepopírá ani druhá strana, za níž byl pověřen jednáním Aleš Šedivý. Ten připustil, že městem nabízených dvacet korun za metr čtvereční je sice málo, ale za určitých okolností je tato cena akceptovatelná.

Správní rada Stavokomplexu totiž stanovila několik bodů, kterými případnou dohodu s radnicí podmiňuje. "Rozdělení areálu by mělo odpovídat současné situaci a mělo by dojít i k ocenění investic, které zde Stavokomplex vynaložil. Je potřeba předefinovat nájem. Technické služby užívají část areálu, za který firma odvádí daň z nemovitosti městu, které jí ale přitom za pět let dluží nájem. Důležitou součástí nabízené dohody je, že se už nebudou zpochybňovat vlastnické vztahy, které před několika lety vznikly," vypočítává Šedivý některé z podmínek Stavokomplexu.

Firma, jak řekl, nyní čeká na reakci města. Ta by mohla zřejmě následovat po nadcházejícím veřejném zasedání hořického zastupitelstva, které se koná v nejbližších dnech.

(jn)


Nové Noviny