Nové Noviny č. 36/008. září 2000str. 3

Problémy s vyhláškou trvají

Omezení vjezdu vozidlům zásobování na pěší zónu v Jičíně způsobilo mnoha podnikatelům velké potíže.

FOTO: pe

Jičín - Velmi kritická slova na adresu vedení města zazněla minulý týden na setkání obchodníků podnikajících na pěší zóně v Jičíně. Setkání uspořádala Jičínská regionální televize spolu s Františkem Rychnou z firmy Feroplast.

Podnikatelé především hodnotili zhruba dvouměsíční trvání nové vyhlášky a jednoznačně se shodli na její nepřijatelnosti. Největším problémem se ukázala nemožnost zásobování obchodů v rozmezí 13. až 17. hodiny odpolední, protože ne vždy je možné naplánovat trasy dodavatelů zboží tak, aby stihli obchody zazásobit již dopoledne. Navíc pro obchodníky vyvstal i problém s odlivem zákazníků, a tedy i se snížením tržeb. "Když jsem například jednomu zákazníkovi řekl, že mu sice kotel prodám, ale že si pro něho z důvodu uzavření Husovky může přijet až druhý den, řekl mi, že si nakoupí u konkurence na náměstí, protože by si musel vzít jeden den dovolené navíc. Vyhláška nám tedy způsobila obrovské potíže, které mohou vyústit až ke konci našeho podnikání. Zpočátku nám byly přislíbeny výjimky, ale ty je takřka nemožné získat," podělil se o svou zkušenost Rychna. "Pro nás to znamená taktéž úplnou katastrofu. Myslím si, že všichni podnikatelé z Husovky platí městu slušné daně, ale na to jako by nikdo neslyší. Spíše jsem se dozvěděl, že pokud se mi to nezamlouvá, ať prostě na Husovce nepodnikám," doplňuje Rychnu pekař Fabián.

K problému se vyjádřil i Petr Krupka ze Spolku přátel Jičína. "Mrzí mě, že jsme v JRT byli nazváni anonymním spolkem. Jsme řádně registrované občanské sdružení a vždy se snažíme tlumočit názory našich členů a veřejnosti," upřesňuje Krupka. Jak dále říká, spolek byl vždy od začátku proti znění této nové vyhlášky. "Osobně novou vyhlášku považuji za nesmyslnou, protože jsem přesvědčen o tom, že zásobování nemělo na Husovce být ohroženo ani v odpoledních hodinách. Podle našeho názoru stačilo dodržovat jenom vyhlášku původní a rozhodně bychom nebyli proti, kdyby se opět v platnost vrátila ta původní," dodává důrazně předseda spolku Krupka.

Reportáž JRT zhlédl podle vlastních slov i místostarosta Městského úřadu v Jičíně Vlastislav Matucha. "Velmi mě mrzí, že jsme na toto setkání týkající se provozu pěší zóny nebyli pozváni, protože bychom se ho jistě rádi zúčastnili. Nyní je po dvouměsíční zkušební době a doposud stále není v radě jednoznačný názor, zda a jak připustit určité výjimky," říká Matucha. Podle místostarosty popudem ke změně vyhlášky byl například i názor městských policistů. "Reagovali jsme i na jejich názor, protože nám tvrdili, že nejsou schopni podle staré vyhlášky na pěší zónu vpustit pouze zásobování. Domnívám se však, že k určitému změkčení by zde skutečně dojít mělo a je zřejmé, že některé případy odehrávající se na Husovce byly opravdu absurdní. Každopádně jsem příznivcem živého města a rozhodně si nepřeji, aby na Husovce bylo do budoucna mrtvo," svěřuje se svým názorem Matucha.

(max)


Vytváření veřejně prospěšných prací má předcházet dlouhodobé nezaměstnanosti

Jičínsko - Jeden z největších problémů současné společnosti je nezaměstnanost. Frikční nezaměstnanost, kdy lidé přecházejí z jednoho zaměstnání do jiného, se stejnou nebo podobnou kvalifikací, je způsobena běžnými přesuny v nabídce a poptávce po výrobcích a službách. Tato nezaměstnanost je přechodná, trvá několik dní, maximálně týdnů a je asi nejčastější. Naprostým opakem je takzvaná dlouhodobá nezaměstnanost, kdy nezaměstnaní zůstávají po dobu až několika měsíců v evidencích úřadů práce a tito spoluobčané práci naleznou pouze zřídka.

Jak nám sdělil vedoucí trhu práce jičínského Úřadu práce Petr Kousal, v evidenci ÚP je v současnosti 384 lidí, kteří jsou na úřadu registrováni již více než 24 měsíců. "Tyto osoby jsou pro nás opravdu asi největším problémem a jsou již často téměř absolutně nezaměstnatelní. Jedná se například o občany, kterým byl odebrán plný invalidní důchod nebo mají jiné závažné obtíže, které jim brání vykonávat jakoukoliv práci," vyjádřil se Kousal.

Úřad práce v Jičíně se snaží přesto dlouhodobou nezaměstnanost řešit a předcházet jí. "Jedna z forem je vytváření veřejně prospěšných prací, kdy dotyční například udržují veřejnou zeleň a z velké části provádějí úklid obce. Za první pololetí tohoto roku jsme takto zaměstnali na 95 lidí," říká Kousal.

Veřejně prospěšné práce se mohou vykonávat po dobu 12 měsíců a jsou poměrně často využívány. Úřady práce vynakládají nemalé finanční prostředky na vytváření těchto pracovních příležitostí a jednotliví zaměstnavatelé, kterými nejčastěji jsou obecní a městské úřady, potom mzdy dorovnávají ze svých vlastních zdrojů. "Podstatné je, že se tito nezaměstnaní nedostanou mezi dlouhodobě nezaměstnané, protože velice důležité je to, že mají denně určitou povinnost a zachovávají si určité pracovní návyky," dodává Kousal.

Dobrou zkušenost s veřejně prospěšnými pracemi mají například v Lázních Bělohradu. Podle starosty Pavla Šubra zaměstnávají touto formou okolo 13 lidí. "Za tyto pracovníky jsme rádi, využíváme je především k údržbě veřejné zeleně, ale máme zde i zedníka. Je pravdou, že někteří z nich měli problémy s alkoholem, ale s takovými pracovníky se vždy rychle a nekompromisně rozloučíme," prohlásil starosta. Také starosta Vysokého Veselí Luboš Holman se o pracovnících, vykonávajících veřejně prospěšné práce, vyjádřil kladně. "Zaměstnáváme u nás takto 4 osoby, hlavně na údržbu a čistotu města a jsme s nimi poměrně spokojeni," konstatuje Holman.

Vedení Technických služeb v Jičíně se také rozhodlo využít této nabídky úřadu práce. Zástupce vedoucího Josef Dvořák potvrdil, že v současnosti v TS pracuje 13 osob na veřejně prospěšných pracích. "Mezi těmito pracovníky se najde zhruba 20 procent dobrých, které si později rádi ponecháme i v našich řadách dlouhodobě a zařadíme je do normálního pracovního poměru. Zhruba s 30 procenty však máme obrovské potíže. Nejčastější problémy mají s alkoholem," upřesňuje Dvořák. V některých místech našeho okresu však osoby vykonávající veřejně prospěšné práce nejsou využívány pouze k údržbě a čistotě veřejné zeleně. V Kopidlně například vykonávají i fyzicky náročné práce při údržbě obecního lesa.

(max)


STĚNA OTEVŘENA Za účasti zástupců města Jičína, okresního úřadu, náměstka ministra školství Ladislava Malého a ředitele školy Miloše Vejvody byla v pondělí dopoledne oficiálně otevřena nová horolezecká stěna na třetí základní škole v Jičíně. Při zahájení provozu stěny asistovali rovněž horolezci z Lezeckého kroužku Prachov, kteří přítomným předvedli svou zručnost v obtížných úsecích cvičné stěny. Nová horolezecká stěna by měla v budoucnu posloužit nejen pokročilým horolezcům, ale i novým zájemcům o lezení, kteří si budou moci v tělocvičně zapůjčit horolezecké vybavení. "Nespornou výhodou je, že lezení se nyní v Jičíně budeme moci věnovat i v zimě či při deštivém počasí, kdy je lezení po pískovci zakázáno," hodnotí klady nové stěny Jiří Všetečka, předseda Lezeckého kroužku Prachov. Současně upozorňuje, že by se tak měla zlepšit i práce s mladými horolezci a zlepšit jejich příprava a výchova ve vztahu ke skalám."

FOTO: Josef Krenn


Možnost výhodných půjček

Jičín - Od roku 1995 je možné získat od města z Fondu rozvoje bydlení výhodné půjčky, které se přidělují zpravidla na 5 let a zájemci z nich městu platí pouze čtyřprocentní úrok. V tomto fondu je již od roku 1995 vyčleněno na 5 milionů korun.

"Vždy, když se nám zpětně nashromáždí do fondu peníze od občanů, kterým jsme již půjčku v minulosti dali, vypisujeme nové nabídkové řízení. V současné době se nám opět zpětně vrátil zhruba jeden milion korun, kterým můžeme uspokojit další zájemce, a proto jsme se na poslední městské radě rozhodli vypsat nové výběrové řízení na čerpání těchto velmi výhodných úvěrů," prohlásil tajemník městského úřadu v Jičíně Peter Bareš.

Půjčky z fondu rozvoje bydlení jsou určeny především na opravy střech, fasád, ale i vnitřní úpravy jako vybudování koupelen, topení, apod. Podle starosty města Jiřího Lišky o tyto půjčky byl v minulosti vždy velký zájem. "Vzhledem k jejich výhodným podmínkám jsme nikdy neměli problémy s hledáním případných zájemců a byl o ně pokaždé velký zájem. Vždy se snažíme vykrýt všechny žádosti, které obdržíme, tak aby se dostalo na co největší počet žadatelů. Preferujeme především ty žádosti, kde zájemci potřebují finance na venkovní opravy svých domů, aby se tak rychle měnil vzhled našeho města k lepšímu," upřesnil Liška.

(max)


Otevřou středověké sklepy

Miletín - Ještě letos by měly být v Miletíně zpřístupněny unikátní středověké sklepy za místním kostelem. Původně je chtěla miletínská radnice otevřít už v průběhu turistické sezony, ale nutné úpravy desítky let stavební sutí zasypaného podzemí tento záměr oddálily.

"Práce jsou v podstatě ukončeny, naposledy se dodělával rozvod elektřiny. Prostor bychom ale chtěli ještě něčím doplnit a oživit," říká starostka Miletína Lenka Kožíšková. Snahou obce je v těchto místech zřídit stálou expozici kopií dobových předmětů, které by byly rozvěšeny po stěnách, včetně doprovodných textů. Uvažuje se například o instalaci kachlů a dalších relikvií.

"Výzdoba by zároveň měla turistům přiblížit historii tohoto zajímavého místa a dobu, kdy byly sklepy příslušníky řádu špitálních bratří do skály vytesány," dodala starostka. Podzemí, ke kterému se váže i nejedna legenda o tajných chodbách, vzniklo někdy ve třináctém století, kdy měla v Miletíně své působiště Komenda, řád německých rytířů. Obec letos nechala nejprve vybudovat vstupní objekt a opravit schodiště, kterým návštěvníci sestoupí do klenutého sklepa a dalších dvou místností, odkud vede chodba, která končí u třicet metrů hluboké studně.

O znovuzpřístupnění podzemí začalo vedení obce uvažovat vloni i v souvislosti se zřízením vhodného krytu civilní ochrany, který Miletín postrádal.

(jn)


Nové Noviny