Nové Noviny č. 35/001. září 2000str. 4

krátce

NOVÁ PAKA: "Život na Novopacku 1900 - 2000"

Fotoklub a Městské kulturní středisko připravují na měsíc září výstavu fotografií a pohledů pod názvem "Život na Novopacku 1900 - 2000". Výstava bude zahájena vernisáží v pátek 15. září v 17 hodin v malém sále Městského kulturního střediska. Na výstavě budou k vidění známé i méně známé snímky z historie Nové Paky tak, jak je zachytili objektivem bývalí i současní členové fotoklubu.

(ur)

NOVÁ PAKA: 25 nájemníků do rekonstruovaného objektu

Podle sdělení vedoucího investičního odboru novopackého Městského úřadu Zdeňka Kovaříka je rekonstrukce ubytovny bývalého SSAZ téměř dokončena. 11. srpna byla stavba převzata a v prvé polovině září bude provedena kolaudace 20 garsonek a pěti bytů 2+1. Noví nájemníci se budou moci nastěhovat již v říjnu.

(ur)

JIČÍN: Prodej bývalé Mototechny

Novým vlastníkem objektu bývalé Mototechny na Lidickém náměstí v Jičíně se stal Tomáš Purkrábek. Nový majitel, který jako jediný splnil podmínky výběrového řízení na prodej objektu č.p.8, se do tohoto nabídkového řízení přihlásil jako jediný zájemce. Na tiskové konferenci, konané po zasedání městské rady, to oznámil tajemník města Peter Bareš.

(max)

ROBOUSY: Pronájem hospody U Dvorecké louže

Ze zdravotních důvodů se rozhodl podat výpověď z nájmu dosavadní nájemce hospody U Dvorecké louže v Robousích, Karel Novotný. Na pronájem hospody, která je majetkem města Jičín, se městská rada rozhodla vypsat výběrové řízení. "Podmínkou tohoto výběrového řízení nebude žádný vysoký nájem, ale především zachování a provozování obchodu s potravinami, který se také nachází v tomto objektu. Chceme, aby pro občany Robous tyto základní služby zůstaly i nadále dostupné," prohlásil starosta Jiří Liška.

(max)

JIČÍN: Nové lavičky na hřbitově

Krádeže městských laviček jsou stále velice časté. Nenechavcům neunikly však ani ty na městském hřbitově. Zhruba před měsícem byly Technickými službami v Jičíně instalovány na toto místo lavičky nové, tentokrát však takové, které si již nikdo "neodnese". Jsou totiž betonové s přišroubovanými prkny a byly zapuštěny přímo do země.

(max)

JIČÍN: Chodník opraven

Definitivně byl v těchto dnech opraven chodník v ulici 17. listopadu před Obchodní akademií v Jičíně. "Chtěli jsme, aby vše bylo hotovo ještě před zahájením školní sezony. Část chodníku byla osazena mozaikovou a zámkovou dlažbou, zároveň byly upraveny i obrubníky. Materiál platilo město, my jsme dodali techniku a pracovníky," upřesnil průběh oprav zástupce vedoucího Technických služeb v Jičíně Josef Dvořák.

(max)

JIČÍN: Autobusová zastávka nebude přemístěna

Nedávná žádost starostky Kacákovy Lhoty D. Gottliebové o přemístění autobusové zastávky z prostoru před křižovatkou ulice Husovy, Vrchlického a Českých Bratří za tuto křižovatku, byla zamítnuta. "Po setkání odborníků na danou záležitost jsme se rozhodli zastávku ponechat před Družbou. Navíc jsme dostali naprosto opačný podnět od občanů, kteří naopak byli zásadně proti navrhovanému přesunu," objasnil důvody rozhodnutí městské rady tajemník městského úřadu Peter Bareš.

(max)

TŘTĚNICE: Připravují územní plán rozvoje obce

Zapojením do programu Obnova venkova by vedení obce ve Třtěnicích chtělo v budoucnu snadněji získávat dotace. Podmínkou přihlášení do tohoto programu však bylo mimo jiné zpracování územního plánu rozvoje obce. "Územní plán bychom měli schválit ještě do konce letošního roku. Mělo by nám to pomoci při získávání různých dotací na budoucí investice. Přestože se v naší obci již udělalo hodně práce, potřebujeme dále například rekonstruovat kanalizaci, chodníky, zmodernizovat kulturní areál, koupaliště, ale i opravit naší kapličku," prohlásil starosta obce Josef Vohánka.

(max)

RADIM: Nezapomínají na opravy kulturních památek

Velký počet kulturních památek se nachází v Radimi u Jičína, a proto zde byla provedena evidence objektů památkové hodnoty. Osada Studeňany, která spadá pod Radim, je celá vyhlášena jako památková zóna a podstatná část vlastní obce Radim je zahrnuta do ochranného pásma. V seznamu kulturních památek je evidováno hned několik staveb sakrálního charakteru.

"Snažíme se naše kulturní památky, kterých zde máme opravdu mnoho, neustále opravovat. Jsme přesvědčeni, že můžeme být hrdi například na náš kostel sv. Jiří, kde jsme již v roce 1995 opravili vnější fasádu a střechy, a to převážně dobrovolnou občanskou svépomocí. Náklady na tuto akci nás přišly zhruba 100 tisíc korun," konstatuje starosta obce Josef Kopačka. Dále ve stejném roce Radimští zrenovovali i sochy ze sochařské dílny slavného mistra Matyáše Brauna, sv. Annu a sv. Jáchyma, což si vyžádalo 60 tisíc korun. "Rád bych připomněl i opravu kapličky ve Studeňanech, božích muk ve Lháni, křížku v Radimi, ale i kapličky na Tužíně," dodal Kopačka.

(max)

JIČÍN: AGS skončil za minulý rok se ztrátou

Přestože tržby strojírenské společnosti AGS a.s. v minulém roce činily 506 milionů korun, skončila firma v celkové ztrátě 31 milionů korun. Došlo však také ke snížení úvěrů podniku zhruba o pět procent na 144 milionů. Téměř o devět procent se také snížila hodnota aktiv podniku na 585 milionů a vlastní jmění pokleslo na 357 milionů korun.

(max)

SYŘENOV: Staví se dvě bytové jednotky

V obci v letošním roce probíhají dokončovací práce na budově staré školy, ve které vznikají dvě nové bytové jednotky. Další výstavba je podle slov starosty Vlastimila Krause spíše nepravděpodobná. Obec již totiž nevlastní žádné vhodné stavební parcely a o jednáních s jinými vlastníky pozemků se zatím neuvažuje. Ve Žďáře u Kumburku nyní probíhá oprava hřiště a provádí se rovněž restaurování místních soch. V plánu je i zřízení nové čekárny.

(pe)

SLATINY: Kouzelnická show se vydařila

Kouzelnická gala show se v sobotu odpoledne konala ve Slatinách u Jičína. Pořádal ji obecní úřad spolu s Magickou lóží Železný Brod ve spolupráci s uměleckou agenturou Magic Production. Během odpoledne se také uskutečnila přehlídka nejlepších juniorských kouzelníků, kterých se zde sešlo okolo padesáti, a konala se i soutěž o Cenu starosty a Cenu diváků. Před samotným vystoupením přítomné zaujaly i mažoretky z Lomnice nad Popelkou.

(max)

NOVÁ PAKA: Chybí pět zájemců o nové byty

Menší problémy nastaly s připravovanou výstavbou bytových jednotek v ulici Petra Bezruče. V současné době totiž chybí ještě pět zájemců. Přitom ještě nedávno se o tuto novopackou družstevní výstavbu "přetahovalo" o osm zájemců navíc. Hlavní překážkou je cena. Ta i po odečtení státní dotace 320 tisíc korun činí 306 tisíc korun pro nejlevnější byt 1+1 až po 674 tisíc korun pro byt 2+1. Podle Zdeňka Kovaříka, vedoucího investičního odboru Městského úřadu v Nové Pace, byla většina odhlášených zájemců o tuto družstevní výstavbu limitována výší svého měsíčního výdělku a z toho důvodu jim nebyla poskytnuta půjčka. "Jakmile budou chybět pouze dva zájemci, tak výstavbu rozjedeme," řekl na závěr Kovařík.

(ur)


Chod stadionu ohrožují neshody kvůli penězům

Nová Paka, Jičín - Necelých půl milionu korun, které po bouřlivých jednáních schválilo na jaře novopacké zastupitelstvo na provoz zimního stadionu, nebude podle Bohumila Šmiky z novopackého bruslařského klubu stačit na pokrytí nutných výdajů.

"Stále jsme přesvědčeni, že se v Nové Pace bruslit bude, ovšem 445 tisíc korun, které máme na letošní rok od města přislíbeno, rozhodně nestačí na zajištění chodu stadionu po celou sezónu," varuje Šmika. "Tak jako tak se do zaledování plochy pustíme, když nám počasí bude přát, sezóna by mohla začít už v půlce října," doplnil. Jednu z posledních šancí, že se nepříznivý finanční stav podaří zvrátit, může přinést zářijové zasedání zastupitelstva. Bruslařský klub se už po několikáté pokusí radní přesvědčit, aby dotaci na nezakryté kluziště zvýšili.

"Naše účetnictví jsme předložili k nahlédnutí vedoucí finančního odboru města a žádné zásadní nedostatky v něm neshledala. Dnes už jsem přesvědčen o tom, že někdo z radních situaci kolem tohoto sportoviště komplikuje záměrně," tvrdí Šmika. Oficiální stanovisko v této věci zatím radnice nezaujala, místostarosta Miroslav Pitra pouze konstatoval, že se situace bude muset řešit. "Informaci od bruslařského klubu jsme obdrželi, jak se ale rada anebo zastupitelstvo rozhodne, nemohu předjímat," poznamenal Pitra. Současně předeslal, že volné peníze zatím město v rozpočtu nemá.

Bez ohledu na výsledek nadcházejícího jednání se klub pustí také do opravy strojovny, která je v havarijním stavu. "Ještě letos bychom chtěli provést nejnutnější práce, aby strojovna vydržela a nedocházelo tak k nečekaným výpadkům. Peníze na její opravu rozložíme do dvou etap, druhá by měla následovat příští rok," vysvětluje Šmika.

Také zimní stadion v Jičíně, který provozují Technické služby, se připravuje na blížící se sezónu. I tam mají jako každoročně starosti, nikoli však ekonomického rázu. Podle jeho vedoucího Františka Bezuchy jsou hlavní nepříjemností listí a větve padající do prostoru kluziště a také teplé sluneční paprsky, ohřívající nechráněnou plochu. "V Pace mají o trochu lepší podmínky. Předpokládáme, že k zaledování by mohlo dojít nejdříve poslední týden v říjnu," uvedl Bezucha.

Jak v Jičíně, tak i v Pace by nejen z těchto důvodů uvítali, kdyby se stadiony podařilo zastřešit. "V širokém okolí se už v srpnu bruslí prakticky všude, jenom ne na okrese Jičín. Kdyby se podařilo plochu zastřešit, nemuseli bychom dojíždět jinam a tam utrácet peníze, ale naopak by se hokejový dorost mohl sjíždět k nám. Už i v sousední Lomnici, kde je jediný zimní stadion na Semilsku, letos vyrůstá nová hala. Příští rok se to u nás určitě projeví na návštěvnosti," poznamenal Šmika.

Lomnické konkurence se Bezucha až tak neobává, odliv veřejnosti neočekává. "Z tohoto důvodu strach z Lomnice nemáme, ale rozhodně to bude mít vliv na výchovu hokejové mládeže. Tréninky uvnitř haly jsou přece jen o něčem jiném. Její hlavní výhodou však je, že se prodlouží sezóna a zlepší se celoroční využitelnost sportoviště a tím i její ekonomický provoz," míní Bezucha.

(jn)


Odborník doporučil zdravotní řezy zeleně

Václav Větvička při obchůzce v parku na Čeřovce v Jičíně.

FOTO: jn

Jičín - Po návštěvě lesoparku na Čeřovce doporučil ředitel pražské Botanické zahrady Václav Větvička provést prořezávku tamní zeleně a stromy napadené tracheomykózami zbavit uschlých větví, kterými se houbovitá nákaza šíří nejrychleji i na okolní zdravé porosty.

Park je z velké části tvořen habrovou doubravou s přimísenými lipami a dalšími listnatými dřevinami. V případě dubů, což je podle Větvičky v případě Čeřovky dominantní, je prakticky každý jedinec zasažen tracheomykózami. "Nejlepší, ale bohužel také nejnákladnější, by bylo s pomocí horolezecké techniky prohlédnout koruny těchto stromů, odřezat napadené větve a provést tak zakonzervování. Tracheomykóza, se kterou se těžko bojuje, je onemocnění způsobené zhruba osmnácti druhy dřevokazných hub, které prorůstají pletivem stromů. Ohrožují nejen duby tady na Čerovce, ale v celém státě zhruba od roku 1984, kdy začal jejich masivní výskyt," řekl po nedávné obchůzce Čeřovky v doprovodu s ekoložkou města Šárkou Sedlákovou Václav Větvička, který je považován za jednoho z největších odborníků v oboru.

Návštěvu ředitele pražské Botanické zahrady iniciovali obyvatelé blízké zástavby, kteří nesouhlasili s tím, jakou formou byla letos zahájena údržba tamního lesoparku. Větvička ale chystaná opatření ze strany města schválil.

"Habry jsou vesměs v dobrém zdravotním stavu, ale v nižší etáži je řada stromů, které buď jsou značně vychýleny z těžiště a nebo konkurují životaschopnějším stromům. Navrhl jsem proto některé porosty, které by bylo dobré zdravotní probírkou odtěžit," uvedl odborník. Až na zanedbané pěšiny je podle jeho slov jinak park jako celek v dobrém stavu.

(jn)


Ojedinělý monument zavřen

Hořice - Masarykova věž samostatnosti, postavená v rozmezí dvacátých až třicátých let nad městem podle návrhu architekta Františka Blažka, je od září pro návštěvníky uzavřena.

V těchto dnech začínají sanační práce, které si vynutil trvale se zhoršující stav tohoto ojedinělého pískovcového monumentu na hřebeni Chlumů.

"Věž se potýká s nadměrnou vlhkostí, kterou je potřeba odstranit. Projekt na záchranu této památky byl sice zpracován, ale ještě přímo na místě se budou muset provést konkrétní sondy, které definitivně určí příčinu vlhkosti," sdělil vedoucí Městského úřadu v Hořicích Jaroslav Vais. Tu podle dosavadních průzkumů způsobuje jednak dešťová voda, pronikající skrz spáry v kameni, a také zde dochází k takzvanému vzlínání vlhkosti, které je zřejmě způsobeno nedostatečným odvětráváním objektu.

V jeho průčelí jsou umístěny reliéfy zobrazující legie a rozhodující okamžiky vyhlášení samostatnosti Československa v roce 1918. Uvnitř památníku se nachází pietní síň se jmény padlých v obou světových válkách a expozice věnovaná odboji. Věž je zakončena kopulí, která slouží jako rozhledna a amatérská astronomická observatoř. Stavba však měla být podle původního návrhu zhruba o patnáct metrů vyšší.

"Na provedení sanačních opatření jsme z vlastních zdrojů uvolnili 300 tisíc korun. S žádostí o dotaci nám vyhovělo i ministerstvo obrany z fondu na opravy památníků a pomníků. Tím se celkový rozpočet na tuto akci zvýšil na 550 tisíc korun," oznámil hořický starosta Ladislav Vrba.

(jn)


Čekají na investora

Libáň, Vysoké Veselí - Především problémy s nezaměstnaností trápí některé menší obce a města na Jičínsku. Největší investoři prozatím vstupují pouze do průmyslové zóny v Jičíně a na menší obce jako by zapomínali.

"Investory bychom samozřejmě uvítali. Vždyť nezaměstnanost na Vysokoveselsku patří k nejvyšším na okrese vůbec. Máme svým způsobem i průmyslovou zónu, kde jsou připraveny veškeré sítě i kanalizace. Naším problémem je, že jsme na okraji okresu, a pokud nějaký investor přijde, často ho odradí především velmi špatné komunikace, které do Veselí vedou," popisuje problémy své obce starosta Luboš Holman. Nabídky s pozemky inzerují Vysokoveselští dokonce i na internetových stránkách ministerstva pro místní rozvoj. "Myslím si, že na obce naší velikosti a s naší nezaměstnaností se často zapomíná a že právě takovéto oblasti by se měly začít trochu preferovat," dodává smutně Holman.

Podobnou zkušenost přiznává i starosta Libáně Jan Šesták. "Nemáme sice tak velkou nezaměstnanost jako například na Kopidlensku nebo Vysokoveselsku, ale přesto bychom nějakého většího investora také potřebovali," říká starosta. V poslední době přitom v Libáni ubylo 200 až 300 pracovních míst, protože místní provoz opustil například jičínský Vkus a v problémech se ocitly i dříve prosperující Škrobárny a místní zemědělské družstvo. "Máme štěstí, že hodně lidí dojíždí do Mladé Boleslavi nebo do Jičína. Velká část problémů by se vyřešila, kdyby se například našel někdo, kdo by vstoupil do Škrobáren a tamní provoz znovu obnovil. V současné době zde totiž z větších firem funguje dobře pouze Peguform," posteskl si Šesták.

(max)


Ve městě chystají demolice

Nová Paka - Nejen dům, v němž žije rodina Šamkových, které město po několika peripetiích zajistilo náhradní bydlení až v Ústí nad Labem, hrozí zřícením. Životy a zdraví obyvatel ohrožuje také jednopatrový objekt v sousedství restaurace U lípy v centru Nové Paky.

Přestože v obou případech byl na nemovitosti vydán demoliční výměr, o jejich odstranění musel rozhodnout až soud. Novopacká radnice podle sdělení místostarosty Miroslava Pitry v současnosti čeká na verdikt Krajského soudu v Hradci Králové, ke kterému se Šamkovi, jimž hrozí exekuce, odvolali. K soudu se dostal i spor mezi městem a majitelkou chátrajícího domu č. 26, který stojí blízko restaurace U lípy a rodného domku historika Antonína Kotika pod novopackým náměstím.

V tomto případě je soudní rozhodnutí už k dispozici. Ovšem kdy dojde k samotné demolici prázdného objektu, radní v tuto chvíli netuší. Protože dům bude muset zřejmě nechat zbourat město, je to především otázka finanční. "Až budou peníze," potvrzuje Pitra. "Demoliční práce zajistíme, ale náklady s tím spojené musí zaplatit majitelka, která žije v Praze." Pokud je neuhradí, město je bude následně vymáhat.

(jn)


Nová cvičná stěna v Jičíně

Jičín - Lezecký kroužek Prachov, město Jičín a III. základní škola si dovoluje všechny srdečně pozvat na slavnostní otevření cvičné horolezecké stěny v tělocvičně III.základní školy - Poděbradova ulice v Jičíně, které se koná v pondělí 4. září v 18 hodin. Přijďte si tedy s námi vyzkoušet novinku, kterou si Jičín, jako nejstarší centrum horolezectví u nás, jistě již dávno zasloužil. Nová cvičná stěna vyhovuje nejnovějším bezpečnostním předpisům a svými impozantními rozměry 18 metrů šířky a 9 metrů výšky je asi čtvrtou až pátou největší stěnou svého druhu v republice a členitostí svého povrchu patří dokonce k nejzajímavějším. Horolezcům je zde k dispozici dokonce umělá spára, věc na překližkové stěně u nás neobvyklá.

Zakázku vyhotovila na základě vítězství ve výběrovém řízení jablonecká firma Makak, která jako jediná byla schopna splnit všechny požadavky kladené zadavatelem, kterým byl Lezecký kroužek Prachov, který byl zároveň investorem. Akci se podařilo uskutečnit na základě přidělené dotace MŠMT na investiční činnost v roce 2000, což znamená, že město s minimálními náklady získalo unikátní cvičební pomůcku pro všechny zájemce o krásný horolezecký sport, který má v Jičíně více jak devadesátiletou tradici. Doposud všichni, kdo měli zájem o zimní trénink, totiž bohužel museli dojíždět do vzdálenějších míst.

Josef Krenn


III. ročník festivalu

ROCK PROTI DROGÁM

Kulturní dům Jičín

23. září od 16 hodin


Nové Noviny