Nové Noviny č. 35/001. září 2000str. 3

Kumburk vlastní obec

Syřenov - Ač stále majestátně se tyčící nad novopackým krajem zřícenina hradu Kumburk pomalu chátrá. Důvodem odkladu potřebných investic, které by alespoň částečně zakonzervovaly současný stav a oddálily rozpadání zdiva, byly dosud nedořešené vlastnické vztahy. Teprve v prosinci minulého roku bylo oficiálně přiznáno vlastnictví zříceniny obci Syřenov, která hodlá v nejbližší době podpořit realizaci nezbytných oprav.

"V minulosti všechny snahy o záchranu zříceniny končily na nedořešených vlastnických vztazích. Právě kvůli těmto nejasnostem nemohly být uvolněny potřebné finance na opravy," sdělil Roman Hedvičák z oddělení kultury Okresního úřadu v Semilech. Situace se změnila až v prosinci loňského roku, kdy se vlastníkem pozemků, na kterých hrad stojí, stala obec Syřenov. "Po revoluci si vlastnické právo přisvojila Tělovýchovná jednota Praha. Náš obecní kronikář však našel rukopisy, podle kterých přísluší vlastnictví obci Syřenov," přiblížil situaci starosta Syřenova Vlastimil Kraus.

Zřícenina hradu ze 14. století je v současné době ohrožena vypadáváním zdiva. Propadlá klenba ve sklepě musela být z důvodu zajištění bezpečnosti ohrazena a přístup na hrad je tak možný pouze na vlastní nebezpečí. Obec je připravena spolu s Okresním úřadem Jičín financovat rekonstrukci zříceniny, projekt je však zatím ve fázi rozpracování.

(pe)


Paka přivítá Pivílka

Nová Paka - Tradičním příjezdem vodníka Pivílka a novopackého Blázna v kočáře, točením bláznivé vody z kašny a rozdáváním zlatých dukátů pod vánočním stromkem za doprovodu vánočních koled na Masarykově náměstí budou zítra zahájeny už osmé Vodnické slavnosti.

Z náměstí se průvod vydá do areálu městského pivovaru, kde ve 14 hodin začíná dětské odpoledne s bohatým programem v režii novopackého Domu dětí a v 17 hodin koncert hudebních skupin Etienne a Hallodrn. Ve vodách Pivovarského rybníka se uskuteční také každoroční plavecké závody na 110 metrů volným způsobem. Hlavní program sobotních slavností vypukne v 19.30, jeho účastníci budou mít šanci si z Nové Paky odvézt některý z titulů, na hlavním pódiu je totiž připraveno několik soutěží. První Mezinárodní mistrovství Nové Paky ve vypití tupláku, soutěž o Novopacký břich (měří se jeho obvod) a volba Miss Vodnice. Atmosféru dotvoří skupina Rebel z Rovenska pod Troskami.

Vrcholem večera bude tradiční ohňostroj, kdy se za zvuku árie z Rusalky vodník Pivílko s lidmi opět na rok do oslavy svých příštích narozenin rozloučí.

(jn)


Změny by nastaly i bez lednových nepokojů

V areálu valdické věznice se v letošním roce investuje například do opravy střech.

FOTO: pe

Jičín - Po nezbytných bezpečnostních opatřeních se otevírají dveře na prostorné nádvoří před kostelem. Snad jen zamřížovaná okna v okolních barácích dávají tušit, že se právě nacházíme za zdmi věznice pro výkon nejtěžších trestů. Trávníky v centru dvorce jsou pečlivě sestřižené, a přestože tu vládne poměrně čilý stavební ruch, je všude čisto, a to i v bezprostřední blízkosti staveniště. V seřazeném šiku prochází kolem skupina vězňů, která se vrací z ranní směny. Někteří z nich s úsměvem zdraví, jiní jen mlčky přihlížejí. "Kázeň a pořádek jsou základní podmínkou pro to, aby věznice mohla dobře fungovat," komentuje své zásady ředitel valdické věznice Karel Kocourek.

Od vězeňských nepokojů z ledna letošního roku nás dělí již více než 6 měsíců. Jak hodnotíte tehdejší situaci?

Myslím si, že celou záležitost tehdy zveličovala především média. Od 1. ledna totiž vstupoval v platnost nový zákon o výkonu trestu, který v některých ohledech zpřísnil podmínky ve věznicích. Mimo jiné stanovil i tzv. obstávku, která znemožňuje vězňům volnou manipulaci s prostředky na jejich kontu v případě zadlužení, hrazení soudních výloh, úhrady výkonu trestu, vyživovací povinnosti apod. Na druhé straně ale stejný zákon přinesl řadu změn, které zlepšily podmínky pro výkon trestu. Proto jsme snažili o zajištění co největší informovanosti všech, kterých se změny týkaly. Oproti minulosti došlo například k vylepšení systému odměňování ve prospěch progresivního oceňování a vězeň, který nyní pracuje, více dostává i větší kapesné.

Co se od té doby změnilo v nejvíce kritizovaných oblastech? Hodně se hovořilo o přeplněnosti věznic.

V případě přeplněnosti věznic bohužel musím konstatovat, že se situaci nepodařilo zlepšit. Zatímco v západoevropských zemích jsou na cele umístěni jeden až dva odsouzení, u nás je to často deset a více osob. Tento problém ale nemůžeme vyřešit u nás ve věznici. Podle mého názoru je hlavní nedostatek v systému posuzování kriminality, kdy za drobné trestné činy automaticky nastupuje nepodmíněný výkon trestu. Právě v tomto bodu se lišíme od zemí Evropské unie.

Někteří věznění poukazovali rovněž na špatné hygienické podmínky či horší úroveň stravování.

Nemyslím si, že by stravování u nás bylo špatné. Vždy se najdou lidé, kteří z nějakého důvodu nejsou se stravou spokojeni. V tomto roce se navíc zvedly stravovací limity. Pokud jde o hygienické podmínky, došlo zde ke zlepšení situace z minulých let. Proběhla generální údržba ubytoven (např. nátěr skříněk a postelí), oprava sprch, koupelen a sociálního zařízení, někdy i za dobrovolné účasti samotných odsouzených. Z betonových dvorů vzniklo přestavěním několik nových hřišť na míčové hry. Na tomto místě bych chtěl ale předeslat, že k těmto úpravám by došlo i bez lednových událostí. Tyto investice totiž byly schváleny již v loňském roce a v jejich rámci probíhá v současnosti například nezbytná oprava střech. Ani ze strany státu jsme nedostali žádné finance k navýšení našeho rozpočtu, vždyť ještě zpočátku roku platilo rozpočtové provizorium.

Mezi veřejností převládá názor, že by odsouzení měli pracovat a podílet se tak na úhradě nákladů spojených s jejich pobytem ve věznici. Jak se daří ve Valdicích najít práci a motivaci pro tyto lidi?

Valdická věznice drží celorepublikový primát v počtu pracujících vězňů. Z celkového počtu 1600 vězňů jich je zaměstnáno téměř 900. Na zaměstnávání se podílí téměř výlučně soukromé firmy hlavně se sklářskou výrobou. Jak jsem se již zmínil, finanční motivace je nyní pro pracující větší. Za vydělané peníze si mohou nakupovat různé zboží pro svoji potřebu až do výše kapesného (12 % ze mzdy). Pokud již vězněný nemá žádné další dluhy, může zbytek peněz zasílat rodině a nebo si je ponechat na svém kontě až do doby propuštění. Za velkou výhodu považuji zvýšenou dávku stravy pro pracující o 40 %, u těžce pracujících pak o 70 %. Sami odsouzení oceňují, že díky zaměstnání nemusí trávit 24 hodin na ubytovně. V neposlední řadě si též osvojí novou kvalifikaci, kterou při dobré vůli snadno uplatní i po propuštění z výkonu trestu.

(pe)


Zkušenost s alternativními tresty není dobrá

Jičínsko - Stále častěji se v českém soudnictví objevují alternativní tresty. Jenom na okrese Jičín od 1. ledna 1996, kdy vstoupil v platnost zákon o obecně prospěšných pracích, bylo takto odsouzeno 66 osob s trvalým pobytem na našem okrese. Podle zákona musí odsouzený od nařízení výkonu trestu do 1 roku vykonat obecně prospěšnou práci, kterou soud může uložit v rozsahu 50 až 400 hodin. Tato práce musí být vykonána bezplatně a ve volném čase odsouzeného. Pokud odsouzený během jednoho roku obecně prospěšnou práci nevykoná, přemění se mu trest v nepodmíněný. Za každé dvě neodpracované hodiny musí pak ve vězení strávit jeden den.

Podle předsedy okresního soudu Theodora Petryšína se alternativní tresty ukládají pouze pro některé druhy trestných činů, jako například pro výtržnictví a neplnění vyživovacích povinností. "Jedná se hlavně o některé méně závažné trestné činy a alternativní trest, tedy vykonání obecně prospěšných prací, nelze vždy uložit," říká Petryšín. Často však podle předsedy soudu naráží udílení trestů na různé technické detaily, kdy se například pro odsouzené touto formou nenajde ze strany obecních úřadů práce, nebo někteří odsouzení mohou být zdravotně nezpůsobilí. "V tomto směru by nám pomohlo, kdyby i policie zjišťovala určité okolnosti již při výslechu," upřesňuje předseda.

Přestože se uložení obecně prospěšných prací zdá pro odsouzené jako velmi výhodné, pouze malá část podle zjištění našeho listu z takto odsouzených alternativní trest vykoná. "Již u čtyřech případů se trest změnil v nepodmíněný a s několika dalšími bylo zahájeno řízení týkající se přeměny trestu v nepodmíněný," uvedla soudní tajemnice okresního soudu Ludmila Havlíková. Podle jejích informací z těchto 66 případů si trest odpracovalo 14 osob a 8 občanů například nemuselo trest z důvodu amnestie prezidenta republiky z 3.2.1998 vykonat vůbec.

Největší počet takto odsouzených okresní soud přidělil na Městský úřad v Jičíně, a to 36 osob. Vedoucí odboru organizačních a vnitřních věcí městského úřadu Milan Smolík, který za město se soudem komunikuje, nedobrou zkušenost potvrzuje. "Pouze osm osob z 36 si trest odpracovalo a je zajímavé, že deset z nich neodpracovalo ani jednu hodinu," upřesňuje Smolík. "Práce bychom měli dost, ale morálka odsouzených není dobrá, a o tu jde především," posteskne si tajemník městského úřadu Peter Bareš.

Technické služby v Jičíně, přes které je možno obecně prospěšnou práci vykonat, měly již od začátku letošního roku takto přiděleno zhruba 17 osob. Zástupce ředitele TS Josef Dvořák upřesnil již předešlé zkušenosti. "Máme s nimi spíše trápení. Zatím tady byl jediný Rom, který skutečně tvrdou a poctivou prací všechny hodiny odpracoval. Ale to je jediný případ. Devadesát procent lidí se ani nenamáhá přijít, natož pracovat. Práce bychom měli dost, jako úklid komunikací nebo třídění odpadků. Někdy je to i stará garnitura, která již v base byla, tak vůbec nechápu, proč se jim uděluje alternativní trest," podělil se o svůj názor Dvořák. Ještě horší zkušenost má starosta Lázní Bělohradu Pavel Šubr. "Měli jsme tady jednoho a další rozhodně nechceme. Bylo s ním tolik problémů, že pracovníky budeme hledat jinou formou," dodal starosta. Tajemník městského úřadu v Nové Pace Zdeněk Havlata na dotaz Nových Novin taktéž potvrdil, že ve městě touto formou odsouzené také zaměstnávají. "My je například využíváme na třídění odpadů a z hygienických důvodů můžeme zaměstnat pouze muže. Naše zkušenost není také zrovna nejlepší, ale myslím si, že v okolních městech situace nebude jiná," zasmál se do telefonu Havlata.

(max)


Referendum o osamostatnění Robous proběhne již zítra

Robousy - Již zítra se definitivně rozhodne, zda se Robousy osamostatní od Jičína a stanou se tak zcela samostatnou obcí s vlastním starostou a zastupitelstvem. O své budoucnosti se budou moci Robouští rozhodnout v referendu, které se koná 2. září od 8 do 20 hodin v hospodě u Dvorecké louže.

Minulý týden se v Robousích konalo setkání vedení jičínské radnice, kterého se mimo dalších zúčastnil starosta Jiří Liška a oba místostarostové Vlastislav Matucha s Miloslavem Šebíkem, spolu s občany Robous. Na setkání, které bylo chvilkami již tradičně velmi bouřlivé, chtěli zástupci města obyvatele Robous přesvědčit, aby své rozhodnutí ještě před samotným hlasováním důkladně zvážili. Vedení jičínské radnice především obhajovalo podklady, které pro občany Robous připravilo a podle kterých se je snažilo přesvědčit o tom, že setrvání ve společném svazku s Jičínem znamená pro další rozvoj Robous dobrou budoucnost.

"Jsem velice rád, že jsme se s občany Robous minulý týden mohli sejít, protože jsme si s nimi měli možnost vyjasnit mnoho důležitých věcí. Byl bych samozřejmě rád, kdyby Robousy i nadále zůstaly součástí Jičína. Co si však přeji nejvíce, je to, aby vášně, které v Robousích jsou, skončily tímto sobotním referendem, a aby všichni spolu po jakémkoliv rozhodnutí opět dobře vycházeli," vyslovil své přání starosta města Jiří Liška.

Místní známý občan Robous, usilující o odtržení od Jičína, Josef Papoušek nad setkáním spíše vyslovil velké zklamání. "Mrzí mě, že schůzka připomínala kotel nenávisti a zla. Od tohoto setkání jsme si slibovali hodně, ale debata opravdu nebyla konstruktivní. Mám z toho pocit, že se zde nic nevyřešilo," prohlásil zklamaně Papoušek.

(max)


MILOHLÍDKA PŘED OTEVŘENÍM Kompletní vyčištění a vyspárování obvodového pláště včetně doplnění chybějících a poškozených částí zvětralého zdiva vyhlídkové věže na Čeřovce se chýlí k závěru. Poslední opravy na vrcholu Milohlídky provádí Ivan Kunetka (na smímku) z Turnova. Odborné práce zajišťuje pražský restaurátor Petr Roztočil, s nímž město uzavřelo smlouvu. Obnova Milohlídky přijde celkem na 260 tisíc korun. Sto tisíc je hrazeno z dotace ministerstva kultury. Díky zabezpečení ochozu bude věž opět po několika letech zpřístupněna.

FOTO: jn


Nové Noviny