Nové Noviny č. 34/0025. srpna 2000str. 12

Cyklistika: Pírková stříbrná na ME

Deutschlanosberg - V minulých dnes proběhl v rakouském Deutschlanosbergu Mistrovství Evropy v silniční cyklistice kategorie masters. Do zhruba desetitisícového městečka nedaleko Štýrského Hradce se sjel výkvět evropské veteránské cyklistiky. mezi čtyřmi sty borci z 22 zemí nechybělo ani 32 mužů a 4 ženy z České republiky. Ženy soutěžily v kategoriích rozdělených po 10 a muži po 5 letech.

Jako první se na startu mistrovské trati, která vedla po 35 km dlouhém členitém okruhu, představila v kategorii žen nad 50 let Jitka Pírková. Hned na startu se objevil problém. Nepodařilo se nacvaknout pedál, a to znamenalo ztrátu, protože se ihned po startu jelo opravdu pekelné tempo. O něj se starala zejména trojice favoritek - Litevka Galina Alexandrová, Rakušanka Irena Stopperová a Bohumila Lomová. Tato trojice se prakticky ihned od startu pustila do úniku. Za nimi se však postupně probojovávala dopředu jičínská Pírková, která se dostala do správného temporytmu. Mezitím Galina Alexandrová setřásla své soupeřky, a to se jim stalo osudné. Čtyřnásobná mistryně Evropy a dvojnásobná světa si tak jela pro další titul způsobem start-cíl. Stříbrnou medaili získala po skvělém výkonu Jitka Pírková, která nedala Stopperové ani Lomové žádnou šanci a do cíle přijela s dvouminutovým náskokem na bronzovou Rakušanku a téměř pět minut získala na svoji největší soupeřku z Čech.

Následující den se v kategorii M6 (muži 55-59 let) představil další zástupce jičínského VELOMATU Ivan Pírko. I on se popral s náročnou 70 kilometrovou tratí velmi dobře. Mezi 45 účastníky se stále držel v hlavní skupině, která přijela do cíle pohromadě a umístění se rozhodovalo ve spurtu. V něm měl nejvíce sil domácí borec Gothardt Manfred před Belgičanem V. van den Eyndem a třetím Vratislavem Kubešem z ČR. Ivan Pírko obsadil 16. místo ve stejném čase jako vítěz.

Pro oba jičínské závodníky přinesl šampionát mnoho zážitků a především byl zdrojem neocenitelných zkušeností, které lze získat právě na akcích takovéto mezinárodní úrovně. Výsledky musíme ještě jednou vyzdvihnout, když vezmeme v potaz, že to byla první významnější akce pro oba závodníky a právě zkušenosti hrály ve vyrovnané evropské špičce velkou roli.

Ihned po mistrovství následoval světový týden cyklistiky, kde získali jičínští zástupci další cenná umístění. O něm i o účasti úspěšného páru vás budeme informovat.

Kuželky: přihlášky na již jubilejní 25. ročník neregistrovaných družstev

Jičín - Letošní již jubilejní 25. ročník neregistrovaných čtyřčlenných družstev mužů a žen na 60 hodů sdružených chce vedení turnaje uspořádat v trochu jiné podobě. Vzhledem k tomu, že v uplynulém ročníku startovalo zatím rekordních 151 družstev, u mužů se hrálo již v 16 skupinách a některé nově přihlášené kolektivy podávaly velice dobré výkony (utkání tak často končila značným rozdílem), mělo by nové uspořádání soutěž zkvalitnit. Střetnutí by měla být vyrovnanější a dramatičtější a dobré kolektivy by se měly rychleji dostat nahoru.

Aby se celý turnaj mohl řádně a kvalitně připravit, je třeba, aby se všichni zájemci, hlavně vedoucí jednotlivých kolektivů, včas do tohoto turnaje přihlásili. Přihlášky se přijímají od zítřka, tj. od soboty 26. srpna, do pátku 15. září. V tomto termínu kontaktujte na kuželně, v odpoledních hodinách, Františka Kynčla. Současně s přihláškou se platí i startovné, které pro letošních ročník činí 2.000 Kč.

Předběžný návrh na nové uspořádání turnaje je následující: 1xI. liga (8 účastníků, poslední tým sestupuje), 1xII. liga (8 účastníků, sestupují poslední dva), 2xIII. liga (opět po 8 týmech, z každé sestupují poslední dva), 4xIV.liga (vítěz každé skupiny postupuje, poslední dva soutěž opouští), 8xV.liga (opět vítěz každé skupiny postupuje do IV.ligy). Počty družstev ve IV. a V. ligách bude upřesněn podle celkového počtu přihlášených.

Kuželna v lipách bude v průběhu příští sezony velmi vytížená. SKK Jičín má v soutěžích přihlášena 4 družstva mužů, 2 družstva žen, kolektiv dorostenek v I.lize, tým dorostenců ve II. lize a B družstvo dorostenců v kraji. Na kuželně budou dále startovat dvě družstva TJ Jiskra Hořice, která zde budou ve středu večer i trénovat. Vzhledem k tomuto náročnému programu se dá již předem počítat s tím, že program největšího turnaje v České republice se pravděpodobně protáhne. Na závěr tohoto klání neregistrovaných kuželkářů se opět uskuteční již III. ročník PRESTIGE CUPu 2001 za účasti šestnácti nejlepších kolektivů z celého turnaje (bez ohledu na rozdělení do jednotlivých lig).

Začátkem prosince by se měl opět uspořádat zájezd do Prahy na IV. ročník GAMBRINUS turnaje čtyřčlenných neregistrovaných družstev.

Pokud si rádi zahrajete kuželky, nezapomeňte se včas, tj. od 26. srpna do 15. září, přihlásit do jubilejního ročníku populární soutěže neregistrovaných kuželkářů.

(fk)

Co je to judo?

Sport, který zaujal tisíce chlapců na celém světě. Judo vás seznámí se zásadami správného sportování a umožní vám získat důvěru ve vlastní síly. Naučí vás účelové gymnastice, bezpečnému padání, obraně proti napadení a řadu dalších potřebných znalostí. Bude-li váš zájem trvalý, máte perspektivu zařazení do tréninkového, později vrcholového střediska mládeže. Kdo, kdy a kde se můžete přihlásit? Přijímáni budou zájemci, kteří dosáhli 8 let. Přihlášky můžete zaslat na adresu: SKP JUDO Jičín, Revoluční 863, 506 01 Jičín (tel./fax: 0433/23462) nebo se zastavte osobně ve sportovním areálu v Jičíně v tělocvičně judo (pondělí - pátek od 15.00 hodin).

(jl)

Afrika na Matějáku

Jičín - V sobotu se na Matějkově cvičišti konal turnaj v malé kopané. Úmorné pětatřicetistupňové vedro a prašný povrch připomínaly Afriku uprostřed období sucha. Tím byla ovlivněna i početnost startovního pole.

Na startu se nakonec sešlo 5 týmů: pořádající Nenávist, Cápek A i B, HFC Čeřovka, Koumesové a družstvo z Mladé Boleslavi, které i přes těžké porážky neztrácelo bojovnou náladu a důsledně dodržovalo pitný režim. Systémem každý s každým bylo odehráno 10 utkání. Bez porážky prošla soutěží Čeřovka, kde si ocenění zaslouží zvlášť brankář Tomáš Černík, který i přes distorzi kotníku odchytal tři zápasy s čistým kontem. Druzí skončili mladí Koumesové a třetí Nenávist.

Turnaj proběhl v přátelské atmosféře, což je při podobných akcích nejdůležitější.

(jak)

Fotbalová nereliga

12. kolo: Dlažba 2000 - SG Milíčeves 1:4, LPM Jičín - SG Valdice 0:3, Medi Sped - FC Dytrych 5:1, FC Velomat - FK '96 Lužany 0:8, Javůrkova Louka - FC Rento 0:1, Fialsteam - Intopp 3:0 (kontumačně), Sport Club - Batalion 2:2.

Zvlášť bouřlivě své vítězství oslavovali borci FC Rento, kteří nejtěsnějším rozdílem jednoho gólu porazili svého rivala Javůrkovu louku. Ze skrumáže po rohovém kopu skóroval Tomáš Kozma.

14.FC Velomat04816:534

Příští 13. kolo se hraje 28.8. od 17.30 hodin. Batalion - Dlažba 2000, FC Rento - Fialsteam, FC Dytrych - FC Velomat, SG Milíčeves - LPM Jičín, Intopp - Sport Club, FK '96 Lužany - Javůrkova Louka, SG Valdice - Medi Sped.

(red)

Javůrkova louka

Robousy - Ve svém 26. utkání letošního roku Javůrkova louka neprohrála a v zápase, který se hrál v Roubousích s místním dorostem, zvítězila 5:4 (2:3). Střelecky se nejlépe dařilo Jindrovi Kolumkovi, který dal v průběhu zápasu čtyři pěkné branky a jeden gól si na své konto připsal Pavel Otáhal. Další utkání hraje Javůrkova louka již tuto neděli 27. srpna od 14 hodin v Sobotce, kde nastoupí proti silné "Sobotecké gardě".

(red)

FOTBAL

Východočeská 1. A třída - SEVER

Předměřice - Sobotka 4:1 (2:0) Chlumecký 3, Frank - Javůrek. Semily B - Červený Kostelec 2:2 (1:0) Poledník 2 - Janko, Vlček. Milíčeves - Nový Hradec Králové 2:1 (1:1) Fejfar, Šimůnek - Horák. Dobruška - Lomnice nad Popelkou 2:1 (1:0) - Čančara, Martínek - Korda. Jilemnice - Vrchlabí 0:0. Libáň - Hořice 2:2 (2:0) Dubský, Banicki - Rychtera 2. Broumov - Rudník 1:2 (0:0) Šurček - Aleš Horák, Janata.

Východočeská 1. B třída - SK. A

Nová Paka - Košťálov 3:0 (2:0) Jarosz, Bajer, Suchánek. Trutnov B - Mostek 3:0 (3:0) M. Dvořák 2, Brejcha. Jičíněves - Horní Branná 3:1 (1:0) Klaban 2, Berounský z pen. - Pěšina. Robousy - Železnice 2:0 (0:0) Kazda, Holý. Jablonec n/J - Hostinné 2:1 (1:0) Málek, P. Martínek - Jelínek. Dvůr Králové n/L - Žacléř 4:0 (3:0) Pohořelý 2, Vágner, Otradovský. Lázně Bělohrad - Studenec 0:1 (0:1) Hartys.

Okresní přebor muži

Lužany - Chomutice 1:1 (1:0) J. Splítek - Koubek. Kopidlno - Nová Paka B 8:0 (5:0) Kateriňák 2, Petr Komárek 2, Kraus, Janda, D.Berounský, Hyršál. Bříšťany - Staré Místo 2:0 (1:0) Koňák, Novotný. Železnice B - Dětenice A 1:2 (1:0) Myslivec - Taneček, Mutzer. Nemyčeves - Valdice 2:3 (1:1) Čapek, Čech - Krejčí, Kubišta, Románek. Jičín B - Pecka 8:0 (2:0) Šimánek, Kirschner a Zeman po 2, Jedlička, Sobotka. Stará Paka - Miletín A 2:1 (0:1) Petr Štěpánek, O.Vrabec - Zd. Urban.

14.Pecka0020:110

Příští kolo: Miletín A - Lužany, Pecka - Stará Paka, Nemyčeves - Jičín B, Dětenice A - Valdice, Chomutice - kopidlno (vše v sobotu v 17.00), Staré Místo - Železnice B, Nová Paka B - Bříšťany (oba zápasy v neděli v 17.00).

Okresní soutěž muži

Žeretice - Kacákova Lhota 5:4 (3:3) Valtera, Šoltys, Vaněk, Miler, Dr.Jebavý - Jan Šulc 2, Roman Matouš, Martin Kubánek. Žlunice - Miletín B 3:3 (2:0) Šulc, Obešlo, Mádle - Pavlas 2, Horák. Milíčeves B - Češov 2:1 (0:1) D.Rakouš, M. Rakouš - Kořínek. Libuň - Dětenice B 3:2 (2:1) Kozák, Vl.Morávek, Pavlík - Balcar 2.

8.Dětenice B0022:100

Příští kolo: Češov - Libuň, Kacákova Lhota - Žlunice (oba v sobotu v 17.00), Dětenice B - Žeretice, Miletín B - Milíčeves B (oba v neděli v 17.00).

Okresní přebor dorostenci

Staré Místo - Dětenice 4:0 (3:0) Pištěk, Pluhař, Fojt, Richter. Lužany - Kopidlno 0:8 (0:4) Zikmund 5, Zarycký 2, Berko. Chomutice - Žlunice 9:1 (7:0) Zbyněk Bareš a Klaban po 3, Michal Bareš, Gotvald, L. Michálek - L. Černý. Železnice - Valdice 2:3 (1:2) Louma, K. Ziegelheim - Petrásek 2, Marks.

9.Dětenice0020:130

Příští kolo: Žlunice - Valdice, Kopidlno - Chomutice (oba v sobotu v 10.00), Dětenice - Lužany, Sobotka - Staré Místo (oba v sobotu ve 14.45).

Okresní přebor žáci

Milíčeves - Valdice (po dohodě oddílů odloženo na 28.9.200). Lužany - Chomutice 1:2 (0:1) Kalina - D.Michálek, P.Adam. Kopidlno - Žlunice 11:0 (1:0) V.Kulhánek 5, Kotlář 2, J.Brožíček, Hurta, Hrdý, I. Kulhánek. Libáň - Staré Místo 7:2 (1:0) Kohout 4, Havel, Vondráček, Krot - Vašíček, Koula. Stará Paka - Miletín 1:3 (0:1) J.Ježek - A.Lánský 2, Marek. Železnice - Jičíněves 5:1 (3:0) M.Jína 2, D.Jína, Šidlo, Holmanová - J. Vender. Pecka - Robousy 0:5 (0:3) T. Sýkora 4, D. Kašpárek. Lázně Bělohrad - Sobotka 12:1 (9:1) Rychecký 6, Dytrych 3, Petr Jezbera 2, Lukáš Jezbera - Soukup.

Valdice a Milíčeves ještě nehrály

Příští kolo: Miletín - Lužany, Milíčeves - Robousy, Pecka - Stará Paka, Chomutice - Kopidlno (vše v sobotu v 15.00), Libáň - Sobotka (neděle v 10.00), Jičíněves - Valdice (neděle ve 14.00), Staré Místo - Železnice a L.Bělohrad - Žlunice (oba v neděli v 15.00).

Michal Tlapák rekordně

Nová Paka - Novopacká vrhačská naděje, junior Michal Tlapák, o prázdninách nezahálí. V rámci dvou závodů Východočeského turné překonal několik novopackých juniorských rekordů. Nejprve v Novém Městě nad Metují poslal kouli 6,25 kg do vzdálenosti 15,17 a dvoukilogramový disk na značku 41,36 m. V obou disciplínách skončil na 2. místě, za pravděpodobně nejlepším juniorem republiky Cejnkem ze Sparty Praha a překonal novopacký klubový juniorský rekord.

O několik dní později na mítinku v Pardubicích, který byl ozdoben plejádou nejlepších českých vrhačů, až na jedničku Mence, skončil novopacký student ISŠ na osmém místě, když mužskou kouli (7,25 kg) poslal na značku 14,04 m. Tímto svým novopackým juniorským rekordním výkonem posunul svůj osobní rekord o neuvěřitelných 110 cm. V disku Michal zdolal opět čtyřicítku, ale bohužel v mužích mu výkon 40,27 nestačil na postup mezi osm nejlepších.

Michal Tlapák nám ke svému pardubickému výkonu řekl: "Mužský rekord drží od roku 1954 Vladimír Polák výkonem 14,26. Chtěl bych ho letos překonat a přiblížit se k patnácti metrům." Lze k tomu jedině dodat, že při tréninkové morálce mladého atleta téměř půlstoletí starý "fousatý" rekord Poláka letos těžko vydrží. Svými čtrnácti metry poslal Michal Tlapák rovněž vizitku koulařům ve druhé atletické lize, která bude v září pokračovat čtvrtým a pátým kolem.

Na pardubických závodech potvrdila další novopacká mladá atletka, dorostenka Šárka Šmirausová, své prvenství v České republice v kladivářském kruhu a výkonem 53,80 bezpečně ve své kategorii zvítězila.

Muži: SK Náchod - SK Jičín 4:3 (1:2)

V úvodu zápasu se hrál rušný fotbal před oběma brankami. Oba gólmani ale útočníky nenechali vyniknout. Postupně se ovšem začali domácí ze zápasu vytrácet. Velký podíl na tom měli především hosté, kteří předváděli perfektní fotbal s minimem nepřesností. Diváci viděli téměř bezchybnou hru Jičína, na kterou Náchod nedokázal najít odpověď. V 17. minutě Klimeš odcentroval přímo na hlavu Jana Malého, jenž ovšem mířil nad bránu. Další nebezpečné akce hostů následovaly, a tak domácí příznivci nešetřili své hráče kritikou a jičínský tým upřímnou chválou! Výrazná aktivita směrem do útoku také stála za prvním gólem Jičína. Běžela 24. minuta, když si Kubanyi dokázal poradit se dvěma obránci. Po dvou třech rychlých přihrávkách se levačkou přesně do "šibenice" trefil Rejha. O minutu později přišla nejhezčí akce zápasu. Útok domácích skončil v náručí gólmana Nechanického, který rychle rozehrál na pětadvacet metrů k volnému Kubanyimu. Ten neváhal a nejbližší cestou si to namířil k bráně soupeře. S lehkostí obešel vše, co mu stálo v cestě. Bohužel atakován jedním ze stoperů již nedokázal ve "vápně" prostřelit vyběhnuvšího gólmana Vacha. Hosty jakoby jednobrankové vedení a nepřesná hra Náchoda ukolébala. Ve 35. minutě přišel trest. Semerád měl neuvěřitelně mnoho prostoru v "šestnáctce" Jičína k tomu, aby se s míčem otočil a přesně k tyči vystřelil (1:1). O minutu později však hosté znovu vedli. Klimeš si poradil na pravé straně s obránci a přesně přihrál nabíhajícímu Janu Malému. Tomu však míč při střele bez přípravy nesedl. Naštěstí se ale odrazil mezi bránícího hráče a Rejhu. Jejich kontakt posoudil hlavní rozhodčí jako penaltový. Míč si na značku pokutového kopu postavil Štěrba a se štěstím proměnil. Bohužel opět ukolébaní Jičínští přenechali domácím iniciativu. Ve 38. minutě měl Kánský ve "vápně" hostů znovu dostatek času ke střele. Gólovou pojistku mohl přidat ve 39. minutě útočník Malý, ale zbrkle přestřelil. Na druhé straně se ve 40. minutě ocitl zcela osamocen v gólové šanci Semerád. Hlavou však netrefil odkrytou branku Jičína.

Na druhý poločas by měli jičínští hráči hodně rychle zapomenout. Přitom v 51. minutě to nevypadalo špatně. Kubanyi prostrčil míč "českou uličkou" na Rejhu, jenž v údajné ofsajdové pozici vstřelil gól, který hlavní rozhodčí neuznal. Pak se v obraně Jičína začaly tvořit trhliny. Záloha nereagovala dostatečně rychle na přechod z útoku do obrany, čehož domácí dokázali v 64. minutě využít k vyrovnávacímu gólu. V 73. minutě, po nedorozumění jičínské obrany, vstřelil Kuneš po samostatné akci pohodlně třetí gól. Vidinu bodového zisku pro Jičín definitivně rozplynula více než sporná penalta ze 79. minuty, v níž se Kánský nemýlil (4:2). Konečnou podobu výsledku dal minutu před koncem z přímého kopu kapitán Velich, jenž snížil na konečných 4:3.

Sestava Jičína: Nechanický - Klimeš, Velich, Drbohlav, Beneš - Vraštil (60.Klička), Kubányi, Štěrba, Lukáš - J.Malý (70. Kocourek), Rejha. Branky Jičína: 24. Rejha, 36. Štěrba (penalta), 89.Velich.

Dorost ml.: TJ SK Polička - SK Jičín 6:3 (3:0)

První půlhodinu utkání hosté prohospodařili. Ve 27. minutě byl stav utkání 3:0 pro domácí. Ve druhé části hry hosté za úmorného vedra neuvěřitelně zabrali, dvojice Hamák s Ďoubalem rozběhala domácí obranu a v 60. minutě bylo srovnáno na 3:3 (Kejklíček, Hamák, Ďoubal). Potom ale domácí přeřadili na vyšší obrátky a po zásluze strhli vítězství na svou stranu. Sestava Jičína: Krejčí - Vávra, Paděra, Hudec, Munzar - Lemmer, Řeháček, Kejklíček, Malát - Hamák, Ďoubal. Střídali: Vychodil, Rejha, Bielik, Roudný.

Dorost st.: TJ SK Polička - SK Jičín 4:1 (1:0)

První část hry byla vyrovnaná. V jejím úplném závěru při ošetřování zraněného jičínského Masáka dostali hosté úvodní branku do šatny (43.min.). Ve druhém dějství, podobně jako jejich mladší kolegové, vyrovnali na 1:1. Krásnou branku hlavou po centru Pěničky střílel Repka. Domácí v dalších minutách prokázali svoji fotbalovou vyspělost a vítězství pojistili dalšími třemi brankami. Sestava Jičína: Etflaiš - Chalupa, Hýča, Repka, Masák - Mládek, Hnát, Pěnička, Mazáček - Veselý, Vejvoda. Střídali: Ulip, Brnka, Hamák.

Muži B: SK Jičín B - SK Pecka 8:0 (2:0)

Branky Jičína: Šimánek, Kirschner a Zeman po 2, Jedlička a Sobotka.

Žáci, mladší i starší, měli celé kolo odložené. Zatím do mistrovských utkání nezasáhli, stejně tak i elévové a přípravka.

PŘÍŠTÍ UTKÁNÍ SK JIČÍN: Sobota 26. srpna od 9.30 SK Semily - SK Jičín (žáci st.), od 11.15 SK Semily - SK Jičín (žáci ml.) - autobus odjíždí v 8.15, od 12.30 SK Jičín - FK Agria Choceň (dor.ml), od 14.45 SK Jičín - FK Agria Choceň (dor.st.), od 17.00 SK Jičín - FC Hlinsko (muži A), od 17.00 So Nemyčeves - SK Jičín B (muži B). Neděle 27. srpna od 10.00 SK Jičín - Ji Hořice (elévové).