Nové Noviny č. 32/0011. srpna 2000str. 2

Soumrak nad cihlářskou výrobou na Jičínsku

Staré Místo - Definitivním vyhasnutím pece cihelny ve Starém Místě, kterou k poslednímu červenci uzavřela společnost Later Chrudim, patřící do skupiny několika dalších českých závodů ovládaných rakouskou firmou Wienerberger, skončila tradice cihlářské výroby na Jičínsku.

Už vloni byla totiž uzavřena osenická cihelna akciové společnosti CIOS Holding, a na její majetek byl letos v lednu usnesením Krajského soudu v Hradci Králové prohlášen konkurz.

Ve Starém Místě, kde se vyráběly cihly pod označením Laterm, přišlo podle informací ředitele tamního závodu Vlastimila Albrechta o práci na čtyřicet stálých zaměstnanců. "Co vím, tak hlavním důvodem uzavření cihelny byl především pokles poptávky, tuzemský trh je páleným materiálem přesycen. Zvlášť, když stavební průmysl u nás stále stagnuje. Rozhodnutí o ukončení výroby pro nás ale bylo trochu nečekané, protože ještě nedávno probíhala příprava suroviny na příští rok," řekl Albrecht.

Jiří Vlk, ředitel pro prodej a marketing mateřského podniku Wienerberger, jehož česká odnož sídlí v Českých Budějovicích, jako další důvod uvedl problémy se surovinou. "Výroba byla neefektivní a navíc hlína, která se v okolí cihelny těžila, obsahovala drobné částečky zkamenělin, které se v procesu stavby projevovaly negativně. A investovat do úpravny by se nevyplatilo," tvrdí Vlk. Uvedl, že propuštění zaměstnanci obdrží odstupné.

Úbytek těchto pracovních míst by se neměl v regionu z pohledu úřadu práce nijak dramaticky projevit. "Jednali jsme se zástupci Continentalu, kteří chtějí přibírat nové lidi, a doporučili jsme jim také bývalé pracovníky osenické cihelny a lomnických Čokoládoven. Očekává se, že v druhém pololetí nabídne několik zaměstnavatelů až 250 nových pracovních příležitostí," sdělila ředitelka ÚP Zuzana Lišková.

O dalším osudu staromístecké cihelny, která při plné produkci dosahovala ročního obratu kolem 40 milionů korun, prý zatím není rozhodnuto. "Rozhodnutí o tom, co se stane s areálem, přijde na pořad v září," poznamenal bez dalších podrobností Vlk. Přitom ložisko zdejší hlíny by umožnilo zachovat stávající výrobu nejméně na dalších dvacet let. Rozhodující části cihelny ve Starém Místě byly v druhé polovině devadesátých let v restituci vráceny rodině Schliků. Ti podle našich informací nejprve spolu s členy vedení do té doby státního podniku vstoupili do založené společnosti s ručením omezeným, ale svůj podíl nakonec prodali v roce 1998 firmě Later Chrudim, v níž později získal majoritu rakouský Wienerberger.

(jn)


Vyhlídkové lety: stále více domácí klientely

Vyhlídkových letů nad Českým rájem v loňském roce využilo na 1400 zákazníků. Na snímku se Roman Koudelka připravuje na další start se sportovním letounem Cesna 172.

FOTO: max

Vokšice - Vyhlídkové lety, které pořádá jičínský Aeroklub sídlící na letišti na Poráku poblíž Jičína, si stále více získávají oblibu mezi domácími turisty. Jak nám sdělil Roman Koudelka, který převážně vyhlídkové lety provádí, nejvíce v letošním roce ubylo německých klientů, které nahradili převážně Holanďané, ale i turisté z východní Evropy. "Vyhlídkové lety zde pořádáme již od roku 1992. Zpočátku byla klientela silnější jednoznačně ze zahraniční, dnes již začínají převažovat Češi. Jsme rádi, že o tyto lety je stále zájem, protože pro nás znamenají příjem, který alespoň zčásti hradí naše velké náklady spojené s udržením provozu tohoto letiště," svěřil se Koudelka.

Za loňský rok tohoto jistě zajímavého zpestření nejen své dovolené, ale i volného času, využilo na 1400 lidí. Jeden let má přitom jednotnou cenu, a to 1080 korun za čtvrthodinovou trasu o délce zhruba 50 kilometrů, přičemž ji většinou absolvují tři osoby a tudíž cena na jednoho pasažéra je v konečné výši 360 korun. "Běžný provoz letiště je od 9 do 17 hodin, ale většinou létáme až do západu slunce. Naše nejběžnější trasa vede přes sv. Annu, Humprecht, Kost, Trosky, Prachovské skály, Jinolice a zpět přímo přes Jičín. Pokud si klient přeje, je možné trasu a délku letu upravit. Například během půlhodinového okruhu je možno si ze vzduchu prohlédnout celý Český ráj až po Mnichovo Hradiště. Počet letů je odvislý především od počasí. Když je hezky, tak jich průměrně uskutečníme okolo patnácti denně. Jsem přesvědčen, že dokážeme uspokojit téměř každého, protože jsem se ještě nikdy nesetkal s někým, kdo by mi řekl, že se mu to nelíbilo. Spíše jsou z letu naši klienti přímo nadšeni," pochlubil se Koudelka.

Ze zhruba 150 leteckých hodin, které se ročně takto nalétají, je asi 10 hodin využito i k jiným účelům. "Speciálně létáme i například pro Okresní muzeum, které může snímkování využít pro svůj archeologický průzkum, ale našich služeb se v některých případech využívá i při zakreslování do map a při různých stavbách dálnic a silnic," dodal přátelsky Koudelka.

(max)


Valná hromada VOS Jičín skončila předčasně

Jičín - Až napodruhé se pokusí akcionáři Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín, kterou z pětadevadesáti procent vlastní obce, schválit výroční zprávu za rok 1999. Valná hromada, která se konala před čtrnácti dny, byla pro nejasnosti při hlasování předčasně ukončena. Uskuteční se proto znovu v náhradním termínu 28. srpna.

"Průběh valné hromady byl dost zmatečný, většina přítomných v jednom okamžiku nevěděla, o čem se vlastně hlasuje. Musím říct, že to bylo fiasko," líčí předčasný závěr valné hromady jeden z účastníků. Kriticky se vyjádřilo i několik dalších akcionářů, podle kterých představenstvo a vedení společnosti podcenily přípravu programu.

Zlom nastal ve chvíli, kdy se mělo hlasovat o prodeji několika nemovitostí stávajícím nájemníkům i za nižší než odhadní cenu. Vzhledem k tomu, že jeden z minoritních akcionářů, konkrétně společník jablonecké firmy Orca Group s. r. o., požádal v této souvislosti o podrobnější informace, kterých se mu nedostalo, vznesl protinávrh, aby se o tomto bodu nehlasovalo. "Protinávrh byl sice přijat, ale nikdo už nebyl schopen stanovit, v jakém poměru. Zvlášť, když někteří přítomní zřejmě ani netušili, pro co zvedli ruku. Bohužel se ukázalo, že forma veřejného hlasování nebyla právě nejvhodnější," říká starosta Hořic Ladislav Vrba, člen představenstva VOS.

Poté, co v následné vypjaté diskuzi opustili sál zástupci Jičína, Nové Paky a Hořic, tedy měst, která dohromady kontrolují asi dvě třetiny společnosti, byla valná hromada pro neusnášeníschopnost definitivně rozpuštěna. "S ohledem na to, jak se situace vyvíjela, nemělo smysl dál pokračovat. Hrozilo nebezpečí, že bude zpochybněna platnost valné hromady," vysvětluje starosta Nové Paky Petr Kuřík, který je předsedou sedmičlenné dozorčí rady.

"Pravdou je, že tolik diskutovaný bod, který se týkal prodeje nemovitostí, mohl být připraven lépe. Chybělo především ocenění prodávaného majetku, na druhou stranu by ale pořízení znaleckého posudku stálo nemalé výdaje, které by zase předem musela odsouhlasit valná hromada," sdělil Martin Puš, zastupující v představenstvu město Jičín. Rozhodně to ale neznamená, že by v této věci panovaly názorové rozdíly," dodal.

Valnou hromadu si akcionáři zopakují koncem srpna, a podle ředitele společnosti Jindřicha Koutného bude jednací řád upraven tak, aby se podobnému excesu předešlo. Nebude se například pravděpodobně hlasovat aklamací, ale neveřejně formou hlasovacích lístků.

(jn)


Cihelna čeká na kupce

Na cihelnu v Osenicích společnosti CIOS Holding byl letos prohlášen konkurz.

FOTO: jn

Osenice - Kdy, a zda vůbec se podaří obnovit výrobu cihlářských pálených výrobků v osenické cihelně, se bude odvíjet i od toho, jak rychle se podaří ukončit konkurzní řízení, do něhož se kvůli platební neschopnosti dostala akciová společnost CIOS Holding.

Krajský soud v Hradci Králové na její majetek uvalil konkurz letos 19. ledna, a správcem podstaty byl jmenován Milan Růžička z Pardubic. Podle jeho slov je situace o to komplikovanější, že holding dluží více než 130 věřitelům. "Předpokládám, že někdy v závěru září bude ustaven věřitelský výbor a uskuteční se přezkumné řízení, kdy budou vyčísleny všechny pohledávky a závazky. Obvykle to není tak zdlouhavý proces, ale v tomto případě se veškerá projednání vzhledem k počtu věřitelů zřejmě protáhnou," sdělil Růžička.

Návrh na prohlášení konkurzu podle jeho vyjádření podala společnost ICC Praha, která odkoupila pohledávku od AB Banky. Její výši však nezveřejnil, stejně tak totožnost dalších velkých věřitelů. Na internetu, kde Komerční banka zveřejnila seznam svých dlužníků, od nichž obtížně vymáhá úvěry, figuruje v případě a. s. CIOS Holding částka ve výši bezmála 22 milionů korun. KB pro tuto pohledávku prostřednictvím Konsolidační banky hledá zároveň kupce. "Její výše ale v žádném případě není potvrzena," reaguje na tuto skutečnost správce.

Akciová společnost CIOS Holding vznikla k 2. 1. 1998 se základním jměním přesahujícím tři čtvrtě miliardy korun, splaceným v plné výši. Bylo vydáno 7870 kusů kmenových akcií na majitele ve jmenovité hodnotě 100 tisíc korun. Samotná cihelna, původně patřící k státnímu podniku Východočeské cihelny Chrudim, byla zprivatizována v roce 1993 firmou CIOS Osenic, spol. s. r. o. U jejího zrodu stál ing. Miroslav Charamza. Účetní hodnota privatizovaného závodu byla v té době 75 milionů korun. Z této kupní ceny nebyla dosud část uhrazena, což Růžička potvrdil s tím, že do konkurzu se přihlásil i Fond národního majetku.

Milan Růžička v současnosti eviduje tři zájemce o koupi osenického závodu, který má dočasně pronajmuta firma Unimex Praha. "Komu a za jakou cenu bude konkurzní podstata prodána, rozhodne věřitelský výbor," konstatuje správce. Jména potencionálních kupců odmítl sdělit.

(jn)


Rozšíření parkovišť na sídlišti

Hořice - Umožnit bezproblémový průjezd vozidel záchranné služby a hasičů v prostoru sídliště Pod Lipou a zároveň učinit přítrž nevhodnému parkování osobních automobilů na zatravněných plochách u panelových domů, o to se nyní snaží radnice v Hořicích.

Ve spolupráci s firmou Projektservis Jičín, která vyhotovila veškerou technickou dokumentaci, se město snaží zvýšit počet parkovacích míst na sídlišti Pod Lipou. "Nedá se říct, že by současná kapacita parkovišť v této lokalitě nevyhovovala, ovšem většina místních občanů parkuje auta pokud možno co nejblíž svého bydliště. Zvlášť u dražších vozů se majitelé bojí nechávat svůj majetek na vzdálenějších místech, a zastaví v těsné blízkosti domů. V posledních asi dvou letech bohužel i za cenu toho, že rozjezdí trávník," popisuje situaci starosta Hořic Ladislav Vrba.

Podle jeho slov se tak nejen v Hořicích doplácí na to, že se v minulosti podcenil automobilový boom ve městech. Při výstavbě většiny sídlišť se s ním totiž nepočítalo. "Osobních vozidel stále přibývá, a nám nezbývá nic jiného, než se tomuto trendu přizpůsobit. Především při záchraně lidského života nebo likvidaci požáru, je potřeba, aby byl i v úzkých uličkách zajištěn bezproblémový průjezd záchranky a jiné zásahové techniky," přidává další argument Vrba.

Rozšíření odstavných ploch bude zajištěno částečně na úkor přilehlých trávníků, které se zpevní položením dlažby. "Kdy se začne s úpravou prostoru na sídlišti ještě nebylo rozhodnuto, ale pravděpodobně tuto akci zařadíme do plánu investic na příští rok," doplnil starosta s dovětkem, že nevylučuje ani letošní termín.

(jn)


VOS zásobuje 51 tisíc lidí

Jičín - Díky mimořádným výnosům skončil hospodářský výsledek Vodohospodářské a obchodní společnosti Jičín za loňský rok v kladných číslech. Rozdělení zisku ve výši 2,14 milionu korun bude schvalovat valná hromada VOS Jičín koncem srpna.

Meziročně jičínské vodárny zaznamenaly růst tržeb za prodej vlastních výrobků a služeb ze 101,5 na 103 milionů korun. Základní jmění společnosti k uvedenému období činí 435,5 milionu korun. Rozhodujícími vlastníky VOS jsou přitom města Jičín, Hořice a Nová Paka, která dohromady kontrolují přes sedmdesát procent všech veřejně neobchodovatelných akcií. Po loňském majetkovém vkladu měst a obcí v hodnotě deseti milionů korun došlo letos opět k dalšímu navýšení o více než sto milionů korun, přičemž hlavní podíl připadá na Jičín, který tak získá dominantní postavení se zhruba 38 procenty akcií.

Podnik zásobuje pitnou vodou přes jedenapadesát tisíc lidí, tedy asi 65,5 procenta všech obyvatel v okrese Jičín, napojených na vodovody ve správě VOS, která v loňském roce vyprodukovala 4,5 milionu kubíků vody. Na veřejnou kanalizaci ve správě této společnosti bylo ke konci loňského roku napojeno téměř osmatřicet tisíc obyvatel Jičínska.

Na opravy svých sítí v délce bezmála 800 kilometrů vynaložila v minulém roce přes čtyřicet milionů korun. Investice za stejné období se podle prokuristy společnosti Jindřicha Koutného blíží k částce dvacet milionů korun. S více než 5 miliony korun byla stěžejní akcí pokračující výstavba kanalizačního sběrače v Nové Pace.

(jn)


Fotografická soutěž pro studenty

Turnov - U příležitosti 45. výročí založení Chráněné krajinné oblasti Český ráj se vyhlašuje fotografická soutěž na téma Příroda na zemi (krajina - rostliny - živočichové). Soutěž pořádá Správa CHKO Český ráj ve spolupráci s fotoklubem Safír a Městskou knihovnou v Turnově. Mohou se jí zúčastnit všichni studenti základních a středních škol, kteří rádi fotografují přírodu, zobrazené motivy přitom mohou pocházet i z území mimo Český ráj a Českou republiku.

Podmínkou pro zařazení do soutěže je zaslání černobílé či barevné fotografie v minimálním formátu 13 x 18 cm a maximálním 30 x 40 cm v počtu nepřevyšujícím deset kusů od jednoho autora. Označené snímky lze zaslat poštou nebo předat osobně na adresu: RNDr. Zdeněk Mrkáček, Správa CHKO Český ráj, Dvořákova 294, Turnov. Zásilky je třeba označit heslem "FOTOSOUTĚŽ". Uzávěrka soutěže je 30. září a vyhodnocení snímků proběhne 10. října. Pro nejlepší fotografy jsou přichystány věcné ceny a čestná uznání. Vybrané snímky budou vystaveny na výstavě v Galerii Safír v Okresním muzeu Českého ráje v Turnově. Všechny zapůjčené snímky pak budou svým majitelům vráceny do konce února 2001.

(pe)


Nové Noviny