Logo NN

Nové Noviny č. 32/0011. srpna 2000str. 1

Hotel Praha: nový majitel

Jičín - Po několika letech postupného chátrání bývalého Hotelu Praha na Husově ulici v Jičíně, který byl doposud ve vlastnictví České spořitelny, se blýská tomuto objektu na lepší časy. Bývalá chlouba města je defacto prodána, čeká se však již několik týdnů pouze na podpis odpovědného úředníka České spořitelny, který prodej za tuto banku završí. "Máme vážného zájemce, s kterým jsme uzavřeli předkupní smlouvu a na tahu už je opravdu pouze spořitelna," říká Zdeněk Mazáček z realitní kanceláře Ideal reality, jež byla Českou spořitelnou pověřena k sehnání potenciálního kupce.

Novým vlastníkem se podle našeho zjištění stane firma Pod Zvičinou s.r.o., jejímž majitelem jsou občané holandské národnosti, Nancy Engelen a Hans Wulms. Tito noví majitelé vlastní a v současnosti provozují další hotel, Pod Zvičinou, který se nachází v Dolní Brusnici. Jak nám prozradila Adéla Petrová, sekretářka Hanse Wulmse a Nancy Engelen, objekt by opět měl sloužit k původním účelům, tedy jako hotel. "S největší pravděpodobností bychom rádi zachovali i původní jméno, které objekt nesl, tedy Hotel Praha. Protože se bude jednat o velmi nákladnou rekonstrukci, bude naší firmě nějakou chvíli trvat, než se podaří obstarat všechna nutná povolení potřebná k jejímu zahájení. Protože objekt stále dále chátrá, chtěli bychom s touto rekonstrukcí začít ihned, jakmile bude vše připraveno. Tuto dobu odhadujeme zhruba na dva roky," uvedla s odvoláním na majitele firmy Pod Zvičinou Petrová.

(max)


Rekonstrukce náměstí před dokončením

Pecka - Celková rekonstrukce peckovského náměstí, která obec přišla přibližně na 3 miliony korun, se postupně blíží k závěru. V těchto dnech se již pouze dělají poslední úpravy na kašně a ještě zbývá usadit informativní tabule. Jsou již dokončeny i poslední úpravy zádlažby a je instalován nový mobiliář, a to litinové lavičky, ozdobné sloupky a odpadní koše. Podle starostky Hany Štěrbové se podaří rekonstrukci dokončit ještě před termínem. "Jsem ráda, že slavnostnější kolaudace se uskuteční již 18. srpna, což je necelých deset dní před peckovskou poutí. K náměstí, směrem od obecního úřadu, ještě dokončujeme vlastními silami chodník, který by měl být taktéž do tohoto termínu hotov," říká spokojeně Štěrbová.

V letošním roce by obecní úřad ještě rád stihl uskutečnit nástavbu dvou bytových jednotek nad místní mateřskou školou a vestavbu jednoho bytu na obecním domě v Bělé u Pecky. V příštím roce bude obec žádat o přidělení dotace ve výši 15 milionů korun na výstavbu Domova s pečovatelskou službou, kde by mělo být 17 bytových jednotek. "Financí bychom potřebovali samozřejmě více. Bez státní dotace na výstavbu Domova s pečovatelskou službou se samozřejmě při našem 6 milionovém ročním rozpočtu neobejdeme. Další velké investice nás čekají například i na staré občanské záložně, která byla letos zapsána jako kulturní památka," dodala Štěrbová.

(max)


MLÁZOVICE V ROCE 1424 Do časů bájných a hrdinných rytířů se v sobotu odpoledne na krátkou dobu vrátili účastníci tradičního dobývání středověké tvrze v Mlázovicích. Netradiční šermířské klání zde už po šesté uspořádala pražská skupina historického šermu Streitax, jejíž členové si spolu s dalšími aktéry bitvy odlehčenou formou připomněli dobytí zdejší tvrze Janem Žižkou z Trocnova v roce 1424.

FOTO: jn


Historie se nemusí vždy brát smrtelně vážně, aneb Kterak slepý Žižka Černína nenatrefil

Mlázovice - Historická fakta a dobové reálie nejsou při každoročním "Dobývání mlázovické tvrze" vůbec podstatné, s tím počítají jak diváci, tak samotní aktéři, kteří se sem pravidelně sjíždí v hojném počtu.

Sobotní klání za areálem místního koupaliště sice nemělo vítězů ani poražených, zato o groteskní situace nebyla nouze. Koloběžky, na kterých vyrazili na zteč udatní rytíři, slepý zbrojnoš oťukávající bitevní pole bílou holí, tasení koltů a pár dalších "kousků" připravilo pro přihlížející obecenstvo na sto padesát členů více jak čtyřiceti skupin historického šermu. Málokterá jiná sdružení mají ve svých řadách tak početnou obec zájemců o historii, ale ani oni se nebojí popustit uzdu fantazii. Jsou chvíle, kdy se dějiny nemusí brát smrtelně vážně, říká jeden z šermířů.

V jejich netradičním podání se připomíná událost z roku 1424. Jan Žižka z Trocnova si tehdy při svém tažení krajem do Mlázovic "odskočil", aby si s pánem místní tvrze urovnal nevyřízené účty. "Když byl totiž Žižka obklíčen u Čáslavi, tak mu spěchal na pomoc jeden z táboritských knězů, ale nedorazil, protože jeho vojsko pobil Jan z Černína. Husitský vojevůdce se z toho dostal, a Černínovi přísahal pomstu. Středověkou tvrz v Mlázovicích v roce 1424 vypálil a Černína vlastnoručně zabil, tak praví kronika Kutnohorská," vysvětluje Rudolf Platzer, vedoucí pořádající skupiny Streitax.

"Letos to byl už šestý ročník, a kdybychom se pokaždé měli držet co nejblíž historickým faktům, tak by se z dobývání tvrze stala okoukaná rutina bez překvapení a pro diváky, kteří sem jezdí hlavně z okolí, by ztratilo na přitažlivosti. Proto se pokaždé snažíme bitvu něčím oživit, například tím, že Žižku tentokrát nahradil Černý rytíř," říká Platzer.

Už to, že je rekonstrukce bitvy o středověkou tvrz velmi volná, přitahuje do Mlázovic šermíře v kostýmech z různých období, která s husitskými válkami nemají nic společného. "V republice je stálá obec asi dvou a půl tisíc šermířů, kteří se už navzájem většinou znají, a právě i pro ně jsme chtěli zorganizovat něco výjimečného, co jinde není. Nikdo z těch, kdo tu už byli, nám nikdy neřekl, že to byla blbost, a že sem už víckrát nepřijede. Naopak, je dost lidí, kteří si sami připraví humorné scénky. Věřím, že se dobře baví nejen samotní aktéři, kteří jsou ochotní jít pro tento druh zábavy světa kraj, ale i diváci, a o to nám jde především," doplnil vedoucí pražské skupiny Streitax.

(jn)


Volejbalová Dřevěnice se o minulém víkendu vydařila. Více se dočtete na str. 12.

FOTO: J. Albrecht


Stavba Spyšovské křižovatky

Sobotka - Na posledním jednání městského zastupitelstva bylo sděleno, že Ředitelství silnic a dálnic ČR zařadilo do návrhu programu investiční výstavby do roku 2010 akci, která se týká přeložky Spyšovské křižovatky. Podle místostarosty Jaroslava Šolce, hlavní snahou města je zajistit na této nebezpečné křižovatce, nacházející se u čerpací stanice pohonných hmot, bezpečnější provoz. "Mimo bezpečnějšího provozu na křižovatce bude další důležitou změnou a zlepšením, že nákladní automobily už konečně nebudou muset jezdit přes město a speciálně před školou. Nejprve však ještě musíme vyřešit některé majetkové záležitosti u Čálovické spojky. V současné době budeme teprve připravovat projekt a zahájení výstavby bychom se mohli pravděpodobně dočkat nejdříve až v roce 2004-2005," prohlásil Šolc.

(max)


Do komunikací tečou miliony

Hořice - Mimořádné pozornosti se letos v Hořicích těší obnova chodníků a komunikací, které jsou dlouhodobě na mnoha místech ve špatném stavu. Jejich rekonstrukce si jenom v tomto roce vyžádá výdaje přesahující sedm milionů korun.

"Tato částka by mohla být i vyšší, protože z hlediska potřeb je to stále málo. Jsme ovšem limitováni nejen penězi v rozpočtu, ale na druhou stranu také stavem inženýrských staveb v některých ulicích, kde se z tohoto důvodu prakticky stále kope a nemá tedy zatím smysl, abychom tam pokládali novou dlažbu," vysvětluje Petr Kmoníček z investičního odboru hořické radnice.

V letošním roce probíhají, případně už byly ukončeny, práce především v ulicích Jiráskova, Macharova, Barákova, Fortna a ve Strozziho podél Invalidovny. "Opravy se týkají také tří úseků na Husově třídě. Od základní umělecké školy k budově polikliniky, od Batalionu k Barákově ulici a v prostoru Na Špici," doplnil Kmoníček. Starosta Hořic Ladislav Vrba potvrdil, že ke kompletní rekonstrukci Husovy třídy, která je dnes hlavní dopravní tepnou města, se přistoupí po zprovoznění nového průtahu.

V Hořicích přitom probíhají i další investiční akce, jednou z největších je plynofikace Mateřské školy Mileta za 2,8 milionu korun. Ještě letos se také počítá s plynofikací dalších částí města, po dohodě s VČP bude plyn zaveden v ulicích Tylova a Boženy Němcové. Radnice vynakládá peníze i do městských objektů, částku přesahující 1,7 milionu korun uvolnila na rekonstrukci ústředního topení v Domově důchodců, o 60 tisíc korun posílila rozpočet MtŠ Habr z důvodu přestavby, a k nákladným akcím patří také oprava střechy a fasády Domu kultury Koruna.

(jn)


Francouzské koule na koupališti

Jičín - Vzhledem k velice špatnému počasí v průběhu celého července dosahují ztráty provozovatelů koupališť i několika desítek tisíc korun. Provozovatelé koupaliště Kníže, odhadují svou ztrátu za červenec mezi 70 až 80 tisíci korun. "Prázdniny se nám zatím vůbec nevydařily, sázíme na to, že srpen bude snad o něco lepší. Dvakrát jsme přitom v červenci vypouštěli a čistili bazén, ale dobré počasí nepřišlo. Ať je přitom počasí jakékoliv, zaměstnáváme na koupališti stálé pracovníky, protože ho nemůžeme a ani nechceme uzavřít," posteskl si jeden z provozovatelů Michal Kovář.

Pro zvýšení atraktivnosti zde bylo v těchto dnech dokončeno nové hřiště, na kterém se bude moci hrát tradiční francouzská hra Petanque - francouzské koule. "Vybudování tohoto nového hřiště nás přišlo asi na 12 tisíc korun, ale věříme, že nové zájemce o tento sport i přes nepřízeň počasí přitáhne. Pro dobrou terénní úpravu jsme museli strhnout zeminu a navézt štěrkopísek. Konečný rozměr hřiště bude 4 na 11 metrů. Pro hráče, kteří by případně ještě neznali přesný postup hry, máme připravena pravidla. Hra se dá hrát i ve družstvech, a proto rádi uvítáme všechny návštěvníky, kteří se přijdou s francouzskými koulemi pobavit," dodal Kovář.

(max)


Nové Noviny