Nové Noviny č. 30/0028. července 2000str. 3

Stát obcím vrátí neprávem vybrané daně, o peníze se mohou hlásit i fyzické osoby

Jičínsko - O statisíce a v některých případech až o milióny korun si polepší rozpočty obcí na Jičínsku, od kterých v minulosti finanční úřady při prodeji bytů neoprávněně vybraly daně z převodu nemovitostí.

V rámci celého okresu jim bude stát vracet sumu v objemu ani ne deseti miliónů korun, tedy podstatně méně, než v jiných regionech. Do další vlny privatizace městských bytů se totiž zdejší radnice v posledních dvou letech, na které se vztahuje nález Ústavního soudu, příliš nehrnuly.

Výjimkou byly Hořice, kde město v tomto období nájemníkům prodalo přes dvě stě bytů za maximálně padesát procent odhadní ceny. Do městské pokladny by se tak mělo vrátit přibližně 4,1 miliónů korun, NN to potvrdila vedoucí finančního odboru Hana Lánská. "Nárok na vrácení peněz rozhodně máme, vejdeme se do dvouleté lhůty, během níž měla být daň zaplacena. Bylo by pro nás samozřejmě lepší, kdybychom ty čtyři milióny měli uložené například na termínovaných vkladech, i tak jsme samozřejmě rádi, protože s těmito penězi už nikdo nepočítal," poznamenala Lánská. Lidem, kteří si byty koupili, hořická radnice nic vracet nebude, neboť podle vedoucí finančního odboru zaplatil daň z převodu prodávající, tedy město.

Rovněž Jičín si vylepší bilanci svého rozpočtu o jeden milión korun. Tamní radnice už před dvěma měsíci podala k Finančnímu ředitelství v Hradci Králové na přezkum 65 vyměřených daňových přiznání. Okresní město si stejně jako Hořice vrácené peníze ponechá, protože odvedenou daň do ceny nemovitosti lidem nezapočítalo. Naopak bez nároku na osvobození od daně z převodu nemovitostí zůstane pravděpodobně Nová Paka, kde radnice privatizovala bytový fond jiným způsobem, zájemcům prodávala podíl na nemovitosti. Sobotka z podobných důvodů dostane zpět z odvedené daně asi jednu třetinu, a to maximálně 300 tisíc korun. Oslovené obce ústy svých zástupců vzhledem k napjatému státnímu rozpočtu nepředpokládají, že by se peněz dočkaly už letos.

Žádost o přezkoumání daňového rozhodnutí mohou na finanční úřady podat i občané. "Od daně byly osvobozeny jen byty, garáže a ateliéry, pozemků nebo rodinných domků se to netýká," upozornil ředitel FÚ Hořice František Šolc. Dodal, že tamní berní úřad zatím obdržel pět žádostí: od města Hořice, obce Ostroměř a tří fyzických osob. Podle Šolce budou peníze po přezkoumání občanům posílány složenkou. Ani Finanční úřad v Jičíně dosud nezaznamenal nápor žadatelů, dosud eviduje pět případů.

(jn)


Výstavba má do obce přilákat nové obyvatele

Dolní Lochov - Jedna z nejmenších obcí na okrese má na přelomu nového tisíciletí výrazné problémy s úbytkem obyvatel. Loni dokonce Dolnolochovští uspořádali menší oslavu na počest novorozeněte, které se tu narodilo po dlouhých devíti letech. Tato možná poněkud humorná historka však odráží skutečný stav, kdy téměř 50 % obyvatel je důchodového věku a obec se početně stále zmenšuje. Přitom ještě na počátku století žilo v Dolním Lochově přes 150 obyvatel, dnes jich zbývá pouhých 53. I to je důvod, proč se v obci rozhodli podniknout kroky k odvrácení tohoto nepříznivého trendu.

Obecní zastupitelstvo chce především přilákat nové obyvatele, kteří by se v obci trvale usadili, s čímž souvisí rovněž otázka zajištění vhodných parcel pro stavbu rodinných domků. Základním opatřením pro realizaci tohoto záměru se proto stalo vypracování územního plánu, ve kterém byla vyčleněna oblast určená pro bytovou výstavbu. "Samotná obec sice není vlastníkem těchto pozemků, nicméně s majiteli jsme dohodnuti o jejich využití pro stavební účely," podotkl starosta Dolního Lochova František Obitko. V současné době obec nabízí 17 stavebních parcel a jejich atraktivitu zvyšuje postupným zaváděním inženýrských sítí. "V obci nyní dokončujeme kanalizaci a v brzké době počítáme s výstavbou vodovodu, který by zajistil rozvod kvalitní vody pro všechny obyvatele. Počítá se samozřejmě i se zaváděním těchto sítí k nabízeným parcelám," upřesnil Obitko.

Podle starosty je důvodů pro optimistické vidění budoucnosti více: "Vždyť obec se nachází na krásném a klidném místě skrytém před dopravním ruchem, blízko turistických tras i známých památek jako je Loreta, Svatá Anna, ovšem daleko to odtud není ani do Prachovských skal. Na druhé straně je tu dobrá dopravní dostupnost ve směru na Jičín a na Mladou Boleslav. Ceny stavebních pozemků jsou přitom ve srovnání s většími městy velice nízké." Pro zvýšení přitažlivosti regionu se v Dolním Lochově rozhodli i pro rozmnožení počtu kulturních akcí, které pořádají ve spolupráci s okolními obcemi.

(pe)


TROSKY OŽILY SVOU HISTORIÍ Na gotický hrad Trosky, postavený v 70.-80. letech 14. století Čeňkem z Vartenberka, se minulý týden sjelo podívat až na osm tisíc návštěvníků. Od 19. do 23. července zde totiž skupina historického šermu Espadon zajistila pro všechny příchozí bohatý program. Mimo historického šermu zde bylo možno zhlédnout i vystoupení taneční skupiny Regii Caroli Regis, která předvedla dvorské tance právě z období gotiky a renesance a v sobotu se s irskými tanci předvedla skupina Coisceim. Návštěvníci se ještě mohli seznámit s výcvikem dravých ptáků, zúčastnit se několika soutěží, ale navštívit i tržiště, kde se mimo prodeje různé keramiky, historických zbraní, šperků a dalších ručně zhotovených předmětů, předváděla stará řemesla, ale každý zde měl například možnost ochutnat i pravou medovinu. Na fotografii předvádí Roman Tocháček výcvik největší žijící sovy v ČR, Výra velkého.

FOTO: max


Slavná škola české animace

V jičínském Okresním muzeu a galerii se v těchto dnech koná výstava Krátký film dětem.

FOTO: jn

Jičín - Příležitost vidět pohromadě tolik známých postaviček z populárních animovaných filmů pro děti a dospělé se běžnému smrtelníkovi hned tak nenaskytne, už proto stojí za to, navštívit současnou výstavu Krátký film dětem v galerii okresního muzea.

Kuťáci neboli povedení všeumělové z večerníčkového seriálu A je to!, Robinson Crusoe, Švejk a řada dalších několika generacím důvěrně známých hrdinů loutkových a kreslených filmů se v těchto prázdninových dnech představuje v Jičíně. I tak ovšem vystavené exponáty tvoří jen zlomek z bohatého archivu Krátkého filmu Praha, nad nímž se jeden čas v důsledku ne příliš šťastného způsobu privatizace a následné hrozby konkurzu stahovala mračna.

Snad ani není třeba připomínat osobnosti, které tvořily pod hlavičkou Bratři v triku a Studia Jiřího Trnky. Během více než půl století trvající existence si obě animátorská pracoviště svými díly získala srdce diváků daleko za hranicemi země původu. U odborníků si zručnost a fantazie českých výtvarníků a režisérů vydobyla světové renomé, potvrzené množstvím cen získaných na prestižních filmových přehlídkách. Loga obou studií a stejně tak i Krátkého filmu lze přirovnat k příslovečnému rodinnému stříbru tuzemské kinematografie.

Loutky vystavené v jičínské galerii si i bez animace, hudby a slov udržují své neopakovatelné kouzlo, v myslích malých i velkých návštěvníků ožívají a u těch starších jistě evokují vzpomínku na dětství. Teprve při pohledu z bezprostřední blízkosti na statické ukázky z filmových scén si může divák plně vychutnat jejich dokonalé řemeslné zpracování do nejmenších detailů. Tak, jak to nabízejí například ukázky z animovaného snímku Osudy dobrého vojáka Švejka, reprezentované výjevy z budějovického nádraží a štábního vagónu, pod kterými je autorsky podepsán Jiří Trnka. Klasik tohoto žánru, v němž se ideálně snoubil cit pro výtvarno s osobitým filmařským viděním.

Příchozí mohou zhlédnout scény z filmů Medvěd Břetislava Pojara, Rakvičkárna Jana Švankmajera nebo Dobrodružství Robinsona Crusoe v provedení Adolfa Borna. Slavné i méně známé loutky a obrázky z dílny Vladimíra Jiránka, Jiřího Brdečky, Zdeňka Milera, Zdeňka Smetany, Pavla Koutského, Michaely Pavlátové a dalších výtvarníků budou v zámecké galerii vystaveny do září.

(jn)


Šikolovu vilu využijí junáci

Jičín - Šikolovu vilu na Čeřovce by po dobu minimálně dalších patnácti let měli mít v pronájmu junáci. Městská rada na posledním svém zasedání totiž rozhodla s organizací Junák uzavřít smlouvu o budoucí nájemní smlouvě na celý objekt a nájemné by přitom mělo být hrazeno formou investic do oprav budovy.

Jičínské středisko Junáka v současné době sestává z 8 oddílů mládeže a 1 oddílu oldskautů a celkem se jedná o 152 dětí. Oddíly skauta již dnes část Šikolovy vily využívají, jde však prozatím pouze o jedno patro a jsou nuceni využívat například i prostory v objektu bývalé hvězdárny. Protože se počítá s přemístěním Okresní pedagogicko - psychologické poradny, která také sídlí v Šikolově vile, naskýtá se junákům možnost soustředit celou svou činnost střediska do jednoho místa a prostory hvězdárny uvolnit pro potřeby jejího využití k původnímu účelu.

Pro město je výhodné s Junákem smlouvu uzavřít i vzhledem k ochotě junáků investovat do střediska vlastní finanční prostředky. "Jsme rádi, že se našel někdo, kdo po městu nechce opět jenom peníze. Již na první rok může Junák přispět 182 tisíci korun, a pokud vím, na další rok by uvolněná částka mohla být daleko vyšší," prohlásil místostarosta Miloslav Šebík. Jičínské středisko Junáka přitom městu nabídlo minimálně 50procentní podíl na nákladech souvisejících s rekonstrukcí objektu a vyklizení prostor hvězdárny ihned po potvrzení způsobilosti objektu na Čeřovce pro bezpečnou činnost dětí v celém rozsahu budovy. Objekt Šikolovy vily by mohl být využit také jako základna pro jiné dětské organizace, které by při svém pobytu v Jičíně a Českém ráji měly možnost v objektu přespat, ale počítá se i s využitím prostor pro mládež bydlící v přilehlé lokalitě.

Dlouhodobá smlouva o pronájmu objektu by měla být uzavřena s jasným závazkem vrácení investic Junáka v případě, že od ní Městský úřad odstoupí, nebo nebude-li obnovena. Pouze při splnění těchto podmínek může Ústřední rada Junáka přidělit na projekt finanční prostředky nutné na investice a provoz objektu.

(max)


Nové Noviny