Logo NN

Nové Noviny č. 30/0028. července 2000str. 1

Provizorní nástupiště pro cestující

Minulý týden zahájili pracovníci Správy dopravních cest Hradec Králové úpravu nákladového nádraží v Jičíně, kde budou cestující ČD odbavování po dobu rekonstrukcí kolejišť a výhybek v prostoru osobního nádraží.

FOTO: jn

Jičín - Po dobu nejméně tří týdnů, počínaje 7. srpnem, bude provoz železničního nádraží v Jičíně organizačně poznamenán opravou kolejových svršků a výhybek. Cestující musí počítat s přesunem některých vlaků z osobního na nákladové nádraží, kde se minulý týden začalo s budováním provizorního nástupiště.

"Spoje od Turnova a Hradce Králové zůstanou beze změn, cestující ve směru Jičín - Nymburk a zpět budou dočasně odbavování v prostoru nákladového nádraží. Náročnější bude situace koncem srpna, kdy se začne s opravami výhybek, protože v tomto asi třídenním období se do nákladového nádraží přesune prakticky veškerá doprava," popisuje chystaná opatření náměstek přednosty ŽST Jičín. Jak dále uvedl, odjezd a příjezd vlaků se bude i během srpna řídit podle platného jízdního řádu, zároveň však nevyloučil případná několikaminutová zpoždění spojů v důsledku upraveného režimu odbavování.

Obnova kolejiště v prostoru osobního nádraží má být ukončena na přelomu srpna a září ještě před zahájením provozu školních vlaků. Kromě drážní Správy dopravních cest Hradec Králové bude část prací provádět dodavatelsky soukromá firma.

Zřízením několik desítek metrů dlouhého perónu na nákladovém nádraží ušetří České dráhy nemalé výdaje, jinak by totiž musely zajistit dopravu osob autobusy. Podle vedoucích pracovníků ŽST Jičín nebude omezena ani nákladní přeprava. "Operativně ji budeme řídit tak, aby mohla běžet souběžně s osobní," poznamenal dopravní náměstek. Dodal, že zájem o přepravu materiálu po kolejích za první dvě čtvrtletí proti loňsku mírně vzrostl. Největším zákazníkem ČD v této oblasti je dlouhodobě společnost Sklopísek Střeleč - Eximos.

(jn)


Nemyčeves: jubilejní výstava mečíků

Nemyčeves - Ve dnech 12. - 13. srpna se v místní sokolovně bude konat jubilejní 30. ročník výstavy mečíků. Pořadatelé z Českého zahrádkářského svazu vědomi si této výjimečné události rozšířili tradiční program i o různé vystavovatelské doplňky. Kromě přehlídky krásných květů proběhne soutěž vystavovatelů o nejkrásnější bílý mečík a o nejlepší expozici a objeví se tu rovněž samostatná expozice jiřin. V sobotu bude program obohacen o ukázky řemesel, ukázky práce sokolníků a vyhrávat bude k poslechu hudba. Netradičním doplňkem výstavy bude expozice nazvaná "Ze života našich předků", která představí sbírkové předměty z Okresního muzea a galerie v Jičíně. Po celou dobu bude také probíhat prodej nejrůznějších potřeb pro zahrádkáře a zahradnických výpěstků. Výstava bude otevřena v pátek a v sobotu od 8 do 18 hodin.

(red)


Pod širým nebem promítají tři desetiletí

Boháňka - S dekou pod paží se po lesní cestě trousí skupinka mladých lidí, aby se po chvíli usadila do některé z řady dřevěných lavic zbudovaných v přírodním amfiteátru uprostřed lesa poblíž malé obce Boháňka. Právě sem se týden co týden po celé léto vydávají pěšky, na kole, ale i autem příznivci filmového plátna.

Boháňka, malá víska na samém okraji jičínského okresu, je posledním místem v regionu, kde ještě udržují kdysi slavnou tradici letních kin, kterých je dnes v tuzemsku v porovnání s minulými léty jako šafránu. Narozdíl od kamenných kin lákají diváky svou romantikou, tedy pokud jim nevadí, že jim právě začne kapat voda za krk. Těm nejvěrnějším ovšem ani trocha deště nevadí.

V Boháňce nad letním kinem, které přes prázdniny promítá dvakrát, někdy i třikrát do týdne, drží ochrannou ruku místní obecní úřad. "Nebýt starosty a ostatních zastupitelů, tak tu už dávno není. Pokud by měl letní kino provozovat soukromník, tak by z toho byl asi moc špatný, těžko by si na sebe vydělalo. Obec se ho ale snaží zachovat, je to tady jediná takříkajíc stálá kultura. A navíc má velkou tradici, bylo by škoda ji ukončit," konstatuje Petr Jirka, který se zajištěním chodu kina pod širým nebem pomáhá své ženě.

"Když je hezky, na projekce chodí lidé z nejbližšího okolí, chalupáři, ale také k nám jezdí diváci například z osm kilometrů vzdálených Hořic a dokonce i z Jičína. Jednou přijeli na kole a spali tady pod širákem a až na druhý den se vraceli domů. Hodně lidí přijde třeba i z blízkého Vřešťova, kde jsou v kempu ubytováni turisté," nestěžuje si.

Přesto připouští, že průměrná návštěvnost v posledních letech - několik desítek diváků na představení - je spíš už jen nostalgickou vzpomínkou na dvě předchozí desetiletí, kdy se pro velký zájem muselo promítat třeba i dvakrát za noc. Bohužel letošní sezónu deštivé večery poznamenaly. "Předpokládám, že návštěvnost proti loňsku bude zhruba poloviční, třeba se ale počasí ještě umoudří," doufá Jirka. Ten se sem před pětadvaceti lety přistěhoval z Hradce. Pamatuje doby, kdy býval oplocený areál tak zaplněn, že se ani nedalo projít vstupní brankou. "Až z toho šel strach, aby se něco nestalo, zvlášť když k tomu ještě došlo k výpadku proudu."

Vyprodáno v posledních dekádě zde měli na Troškovy veselohry krátce po "listopadu". Ale například vloni přišlo na Hřebejkovy Pelíšky bezmála 450 diváků. Rekord však drží Poklad na Stříbrném jezeře z poloviny osmdesátých let, tehdy se do amfiteátru vtěsnalo přes tisíc lidí.

(jn)


Dolní Lochov slaví 615 let

Dolní Lochov - U příležitosti 615 let, které uplynuly od založení obce Dolní Lochov, se již tuto sobotu po mnohaleté přestávce uskuteční znovuvzkříšená Lochovská pouť. V obci se rozhodli připomenout si tímto způsobem první zmínku o Dolním Lochově, jehož existence je doložena latinským zápisem v Soudní knize města Jičína a datovaná rokem 1385. Dalším cílem organizátorů je navázat na tradici pouťových slavností, které tu probíhaly každý rok, ale v období komunismu postupně vymizely. Starosta Dolního Lochova František Obitko považuje pouť i za vynikající příležitost pro popovídání si o společných problémech občanů a cestu ke vzájemnému poznání, proto jsou všichni hosté srdečně zváni.

Pouťový program bude zahájen u kapličky na Svaté Anně, kde od 10 hodin proběhne mše svatá, kterou bude sloužit P. David Bouma. Z kopečku se poté slavnost přesune do Dolního Lochova. Na návsi od 13 hodin proběhne celá řada akcí zejména pro děti, jako například různé hry, dětská estráda nebo diskotéka. Pro všechny přítomné pak zahraje místní country skupina a přítomní si budou moci vyzkoušet jízdu na koni či usednout do kočáru taženém koňmi na krátkou projížďku po okolí. Večer je pak na letním parketu přichystána zábava pro dospělé. K poslechu a tanci zahrají Velebovi a samozřejmě nebude chybět klasické občerstvení.

(pe)


IVAN HLINKA V PODŮLŠÍ Tak zaplněnou hospodu Na Jívě v Podůlší, jako minulý pátek, kdy do místního sálu zavítal hokejový trenér Ivan Hlinka společně s hercem Národního divadla Josefem Vinklářem, pamatuje starosta Podůlší Zdeněk Žalský, když tu naposledy besedoval motocyklový závodník František Šťastný. Ivan Hlinka, který jako trenér přivedl českou reprezentaci k zlaté medaili na olympijském turnaji století v Naganu, byl před pár týdny oficiálně potvrzen ve funkci hlavního kouče zámořského celku Pittsburgh Penguins. Právě na téma nejprestižnější ligy světa a její konfrontace s evropským hokejem směřovaly dotazy přítomných nejčastěji. O zprostředkování besedy s Hlinkou požádali místní Josefa Vinkláře, když se dozvěděli, že k němu přijede na chalupu.

FOTO: jn


Názory na uzavření Aqua centra

Jičín - Uzavření Aqua centra od 1. července až do 6. srpna znamenalo pro mnoho Jičínských, ale i turistů přijíždějících do Jičína nepříjemné překvapení. Období července, kdy téměř po celý měsíc bylo ne zrovna vydařené letní počasí, spíše naopak, znamenalo pro mnohé provozovatele koupališť v celé České republice veliké finanční ztráty a podnikatelům v tomto oboru mnohdy hrozilo i uzavření koupališť, jejichž provoz byl po tuto dobu vysoce ztrátový.

Právě i z těchto důvodů se začal mezi veřejností objevovat názor, že k uzavření jičínského Aqua centra nemuselo dojít, tedy alespoň ne na tak dlouhou dobu. "Nemyslím si, že uzavřít bazén bylo zrovna nejlepší řešení. Denně vidíme, jak sem přijede kolem deseti aut, případně i celý autobus a pak tito návštěvníci někdy smutně, jindy řádně rozezleni odjíždějí. Rozhodně chybí informovanost veřejnosti, protože každý ví, že je tu Aqua centrum, ale nikdo by nemohl předpokládat, že bude na tak dlouhou dobu uzavřeno," podělil se o svůj názor nájemce hotelu Start Richard Toman. Jak dále sdělil, uzavření bazénu na provoz hotelu mělo i další negativní vlivy. "Pobyty do hotelu musíme sjednávat v dostatečném předstihu. Přesný termín uzavření bazénu jsme se dozvěděli až koncem května, a to již na nás bylo příliš pozdě. Nyní máme v hotelu například 14 denní dětské tábory Poláků s osmdesáti dětmi, kterým jsme samozřejmě bazén slíbili, to jsme však ještě netušili, že bude uzavřen. Proto je nyní musíme vozit až do Liberce, kde je bazén, tak jak je zvykem v celé civilizované Evropě, otevřen po celý rok," posteskl si Toman.

Podle názoru vedení radnice v Jičíně není situace tak jednoduchá a musí se brát ohled především to, že bazén byl otevřen za velmi napjatých podmínek. Jak nám sdělil místostarosta Miloslav Šebík, bazén byl v poslední fázi velice rychle dokončen a nyní je doba, kdy bylo třeba vzniklé nedostatky odstranit. "Také my bychom rádi viděli bazén otevřený po celý rok. Chtěli jsme, aby se vše stihlo do námi předpokládaného největšího návalu, za který považujeme začátek školního roku," objasnil svůj názor na uzavření Aqua centra Šebík.

Vedoucí hospodářského střediska firmy BAK Josef Myška je o potřebě odstávky také přesvědčen. "Myslím si, že to dlouhá doba není, protože za provozu se bazén vyčistit nedá a každoroční údržbu potřebuje. Tato nezbytná údržba podle mého osobního přesvědčení zabere minimálně měsíc. Navíc se letos dokončují práce, na které v loňském roce již nebyly peníze. Problémem je, že se v červenci zrovna nešťastně otočilo počasí, s čímž nikdo nemohl počítat. Uzavření bazénu přitom bylo již naplánováno minimálně čtyři měsíce dopředu," prohlásil Myška.

(max)


Nové Noviny