Nové Noviny č. 29/0021. července 2000str. 4

krátce

JIČÍN: Pěší zóna bez výjimky

Výhrady obchodníků k nové vyhlášce o provozu na pěší zóně v Jičíně radní chápou, na současném stavu však zatím nic měnit nehodlají. A to ani udílením případných výjimek pro vjezd zásobovacích vozidel k některým obchodům. Doba, po kterou je nová vyhláška v platnosti, je krátká na to, aby radnice z prvních připomínek mohla vyvodit nějaké zásadní stanovisko, jak sdělil starosta Jičína Jiří Liška. "Po městské policii budeme chtít, aby ve větší míře používala zdravý rozum. Pokud bude pro vjezd vozidla i v době absolutního zákazu objektivní důvod, mohou situaci sami na místě posoudit. V žádném případě nechceme nikomu ohrozit podnikání," prohlásil Liška.

(jn)

LIBUŇ: Opraví střechu střediska

Sto dvacet tisíc korun uvolnila obec na opravu střechy objektu zdravotního střediska v Libuni. V budově se kromě ordinací praktického a dětského lékaře nachází také místní knihovna. Obměna střešní krytiny by měla být provedena v průběhu několika následujících dnů.

(jn)

MILOVICE: Cestáři položí nový koberec

Kromě opravy starého mostu ve Vitiněvsi se v letošním roce na komunikacích okresu uskuteční maximálně ještě dvě větší cestářské akce. Ředitel Správy a údržby silnic Jičín Zdeněk Pavlíček předpokládá, že bude obnoven povrch hlavního tahu na Hradec Králové, v úseku od Milovic až na hranice jičínského okresu. "Zatím se hovoří také o rekonstrukci vozovky mezi Lázněmi Bělohrad a Chotčí, kde se pod asfaltovým povrchem rozpadají panely," poznamenal Pavlíček. Připustil, že cestáři stále nevědí, zda budou mít peníze na údržbu v druhé polovině roku. Se současnými prostředky mohou hospodařit nanejvýš do konce prázdnin, poté by museli svou činnost z nedostatku financí zastavit. SÚS zatím obdržela příslib na posílení svého rozpočtu o 23 miliónů korun, částku v této výši však Pavlíček nepovažuje za reálnou.

(jn)

HOŘICE: Víkend je pro veřejnost

Po dnešním slavnostním otevření nově zrekonstruované části Městské nemocnice Hořice, kdy budou znovuotevřeny prostory chirurgické ambulance, RLP a LSPP, si změny v tomto zdravotnickém zařízení bude mít možnost prohlédnout i široká veřejnost. Přístup do těchto prostor bude umožněn po oba nadcházející víkendové dny. A to v sobotu i v neděli vždy od 13 hodin do 16.30 při zachování běžného provozu.

(jn)

SBĚŘ: Obec čeká stavba vodovodu

Ve Sběři se v současné době chystají na výstavbu vodovodního řadu, přičemž vlastní práce by mohly být zahájeny již na podzim. Nyní se pouze čeká na úplné dokončení a schválení projektové dokumentace. Podle slov starosty obce Vladislava Fialy je hlavním důvodem pro tuto nákladnou investici nedostatečná kvalita místních zdrojů vody. Při rozborech vody z obecních studní totiž vyšlo najevo, že obsah nedovolených látek překračuje limity, které jsou stanoveny pro pitnou vodu. Prakticky ze stejných zdrojů přitom čerpá vodu celá obec. Teprve po dokončení vodovodního řadu bude obec napojena na vodovodní síť, která zajistí přívod kvalitní vody.

Z letošního rozpočtu byly vyčleněny také prostředky na opravy komunikací a v brzké době se připravuje oprava místního kostela. Nedávno byl rovněž zrestaurován pomník operní zpěvačky Blažkové, která se ve Sběři narodila. Do budoucna se počítá také se zahájením plynofikace obce, která si podle současných odhadů vyžádá investici ve výši 10 milionů korun.

(pe)


TANEČNÍ PÁRTY S MAXIDISKOTÉKOU

Zdeňka Vranovského

21. července od 21.00 hod. na jičínském koupališti Kníže


BĚLOHRADSKÝ ZÁMEK OŽIL DÁVNOU MINULOSTÍ Prázdniny jsou již sice v plném proudu, přesto však pracovníci ve Středním odborném učilišti Lázně Bělohrad rádi vzpomínají na netradiční závěr školního roku.

Ponořili se do dávných časů a prošli historií bělohradského panství a propluli tak několika staletími. V dobových kostýmech tak prožívali v krátkých příbězích a pověstech společně s historickými postavami Bělohradska jejich radosti a trápení. V tak trochu pohádkovém pojetí díky čarodějnici Morganě umožnili setkání postavám historickým, které měly co do činění s bělohradským panstvím. Sešel se tu tak vladyka Jak Škopek z Bílých Otradovic s Vilémem Lamboyem s Dessenauru, Kryštof Harant z Polžic a Bezdružic s postavami Valdštejnů a Schaffgotschů až po zakladatelku zdejších lázní pruskou hraběnku Annu z Assenburgu a posledního majitele zámku, hraběte Merveldta. Bez práce však nezůstalo ani rameno spravedlnosti - biřic a kat.

Slunečné počasí přálo, a tak se panstvo prošlo zámeckým parkem a jako vyvrcholení tohoto nezapomenutelného dne byla vyjížďka kočárem a průvod zámecké družiny po panství a městečku Lázně Bělohrad. Všichni přítomní se pobavili a měli možnost strávit několik hodin v minulosti zámku, který jinak po celý rok pracovníci učiliště obývají společně se žáky SOU, ovšem v úplně jiné podobě. Tato nevšední událost tak dala popud ke vzniku "Zámecké historické skupiny BĚLOHRAD".

Irena Horáčková, FOTO: Kamil Vávra


Odborná praxe v rozpočtových organizacích

Jičínsko - Na základě usnesení vlády ČR z 3. dubna tohoto roku mohou úřady práce umožňovat od 1. července odbornou praxi absolventů škol a kvalifikaci mladistvých i v rozpočtových a příspěvkových organizacích prostřednictvím zaměstnavatelů působících na trhu práce. Zaměstnavateli, s nímž úřad práce dohodu o zřízení tohoto společensky účelného pracovního místa uzavře, bude kromě dotace na mzdové náklady poskytován měsíční příspěvek do výše 150 Kč na zabezpečení odborné praxe absolventa vysoké školy a příspěvek do výše 250 Kč u absolventa střední či základní školy.

Přestože je již červenec téměř u konce, například na Jičínsku doposud nebyl touto formou zaměstnán ani jediný absolvent. Největším zádrhelem je totiž to, že rozpočtové a příspěvkové organizace se nemohou přímo dohodnout s místními úřady práce a absolventa zaměstnat. Z jedné rozpočtové organizace totiž dle platných zákonů nemůže jít příspěvek do jiné. Rozhodnutí vlády tedy prozatím pouze silně zaznělo ve všech sdělovacích prostředcích, výsledek však zatím vyzněl do prázdna. Ministerstvo financí totiž odmítlo udělit i v tomto případě jakoukoliv výjimku a víceméně zablokovalo rozhodnutí vlády. "Myslím si, že nápad ministerstva práce a sociálních věcí byl smysluplný, protože na zaměstnanost mladých lidí je třeba se opravdu soustředit, ale zvolila se nevhodná metoda. Máme velkou obavu, že se nenajde zprostředkovatel, pro kterého by bylo za současných podmínek zajímavé absolventy za účelem jejich 'zapůjčování' přijímat," míní ředitelka ÚP v Jičíně Zuzana Lišková.

Zájem ze strany rozpočtových a příspěvkových organizací se přitom již objevil. "Již se na nás obrátilo přibližně 7 organizací, nemůžeme jim však vyhovět. Zatím je v tomto rozhodnutí příliš mnoho nejasností," reagovala na náš dotaz vedoucí oddělení poradenství ÚP Eva Sutnerová.

I po vyřešení všech těchto administrativních záležitostí zůstává otázkou, kolik zájemců by se našlo přímo ze strany absolventů. Mzdové ohodnocení absolventů se totiž může pohybovat přibližně ve výši minimálních mzdových tarifů.

(max)


Zaměstnanost absolventů

Jičínsko - Nezaměstnanost mládeže je jedním z největších problémů současné společnosti. Podle statistických ukazatelů pokud čerstvý absolvent školy nenastoupí v co možná nejkratší době do zaměstnání, stává se z něj často dlouhodobě nezaměstnaný. Proto je aktivní politika zaměstnanosti zaměřena především na absolventy škol, kteří nemají praxi a velice často s hledáním zaměstnání mají potíže.

Absolventem se přitom rozumí i občan, jehož celková doba zaměstnání v pracovním nebo obdobném poměru nedosáhla po úspěšném ukončení studia dvou let. Jednou z forem této aktivní politiky zaměstnanosti jsou příspěvky, které může úřad práce budoucím zaměstnavatelům vytvářejícím absolventská místa přispívat. Finanční dotace je zaměstnavatelům poskytována na dobu 6-12 měsíců dle náročnosti odborné praxe a výše příspěvku se řídí kvalifikací absolventa. U vyučenců je tento příspěvek 4 tisíce korun, u maturantů 5 tisíc korun a u vysokoškoláků 6 tisíc korun měsíčně.

V letošním roce vychází ze škol na jičínském okrese 623 nových absolventů, z nichž má 375 trvalé bydliště na našem okrese. Právě tito absolventi spadají pod Úřad práce v Jičíně. Jak upřesnila vedoucí oddělení poradenství jičínského ÚP Eva Sutnerová, vyučených absolventů s trvalým bydlištěm na jičínském okrese je 171, maturantů středních škol 140 a s nástavbou 50 absolventů. Ze studentů vyšších odborných škol, kterých bude 53, jich pouze 9 má trvalé bydliště na Jičínsku. "Počítáme s tím, že jako každý rok se nejvíce absolventů na náš úřad práce přihlásí koncem srpna a začátkem září. Většinou se nejprve absolventi snaží práci najít sami, mnozí z nich si ještě naposledy chtějí udělat prázdniny a teprve ti zbylí se u nás zaregistrují. Jsem přesvědčena o tom, že naše práce má smysl, protože například v letošním roce jsme již vytvořili 33 absolventských míst a v loňském roce jich bylo celkem 97. A je určitě dobře, že dotyční práci za naší spolupráce již nalezli, než aby stále zůstávali jako nezaměstnaní v naší evidenci," dodala Sutnerová.

(max)


Dobrovolníkům patří velký dík

Jičínsko - K největším občanským sdružením republikově patří Český svaz tělovýchovy, protože čítá kolem 1,25 milionů registrovaných členů. Na našem okrese Okresní výbor svazu tělovýchovy reprezentuje na 89 tělovýchovných jednot s členskou základnou převyšující 11 tisíc sportovců. O další podrobnosti ze života tohoto tělovýchovného svazu jsme požádali okresního tajemníka OVČSTV Václava Nidrleho.

Jak hodnotíte současný stav uvnitř tělovýchovné jednoty?

Situace rozhodně není jednoduchá, protože stále máme poměrně velký nedostatek financí. Máme přitom na starosti mnoho nemovitého majetku, který musíme udržovat a spravovat, a tyto prostředky bychom přitom potřebovali ponechat sportovcům, aby se hlavně sportovalo. Jinak jsem přesvědčen, že s členskou základnou, která je opravdu velmi velká, můžeme být naprosto spokojeni.

Můžete nám sdělit, z jakých zdrojů probíhá vaše financování?

Protože ČSTV je největší akcionář Sazky, a to 69procentní, máme nejvyšší příjmy právě z této činnosti. V roce 2000 se například rozdělovalo na 550 mil. korun, kde na náš okres připadlo celkem 1.824.000 korun. Na první pohled se to může zdát hodně, ale tato částka pokrývá pouze kolem 15 procent našich nutných potřeb. Další příjmy jsou ještě ze státních zdrojů, kde jsme na tento rok získali 481.000 korun. Z toho důvodu si jednotlivé organizace musí zajistit příjmy především ze svých vlastních zdrojů, jako z členských příspěvků, od sponzorů, ale i z podnikatelské činnosti.

A co váš nemovitý majetek?

Jak jsem už řekl, máme ho hodně. V současnosti je oceněn na 65 milionů a jedná se především o různá hřiště a budovy s tím související. Často jde o objekty staré 40 až 50 let. Jenom údržba těchto zařízení je pro nás velice vyčerpávající. Chci však vyzdvihnout například město Jičín, kde se zhruba před rokem náš majetek převedl na město. My jsme si tím velice oddychli a jsme naprosto za toto rozhodnutí a pomoc města vděčni. Chtěli bychom tímto způsobem řešit naše problémy i v dalších místech. O všech těchto našich představách jsem měl nedávno možnost informovat starosty osobně na posledním červnovém setkání starostů okresu Jičín, kde jsem mohl vystoupit a veřejně prezentovat současnou situaci uvnitř OVČSTV.

Na který sport na naší okresní úrovni jste obzvláště pyšný?

Myslím si, že se nedá vynechat žádná tělovýchovná jednota. Pyšni musíme být na všechny, protože za každým oddílem stojí velký kus práce nejen sportovců samých, ale především jejich trenérů a dobrovolníků, kteří jsou ochotni něco udělat, především pro naši mládež, zadarmo a ve svém volném čase. Jsem přesvědčen, že všem těmto dobrovolníkům, kterých jsou na okrese stovky, patří velký dík. Je pravdou, že ale všichni musíme být hrdi například na jičínskou házenou, orientační běžce, nebo i judo, protože zde patříme rozhodně mezi republikové špičky. A dnes hlavně tyto organizace reprezentují a šíří slávu našemu okresu po celé republice. Právě i proto mě často mrzí, že na sport se mnohdy zapomíná, a byl bych rád, kdyby na nás především městské a obecní úřady pamatovaly častěji. Je však také pravdou, že v poslední době například v Jičíně do sportu šly opravdu velké investice. Můžeme mimo jiné uvést nesmírné náklady na výstavbu bazénu, opravy a údržbu sportovišť. Chápu, že například i na zastřešení zimního stadionu, po kterém veřejnost tak volá, musíme chvíli počkat, protože městská kasa není bezedná.

(max)


Deštivé Banjo Jamboree

V sobotu odpoledne vystoupili na kopidlenském festivalu také Křupani z Českých Budějovic.

FOTO: pe

Kopidlno - Přestože počasí letošnímu ročníku bluegrassového festivalu nebylo příliš nakloněno, sešla se v areálu Autoklubu více než tisícovka příznivců, kterým nevadil déšť ani chlad. Ti, kdo se rozhodli strávit zde celý víkend, se ale rozhodně nenudili. Nabitý program odstartovaly již v pátek kapely Bluestation, 50 - Fingers, Country Coctail, Dřevěná tráva, Spruce Pine z Holandska či Blueland ze Slovenska. Večerním vyvrcholením festivalu na kopidlenském pódiu pak bylo vystoupení kapely Cop, Lusatian Grass, New River Train (Rakousko) nebo The Log. V sobotu se po dešťové přeháňce o pokračování festivalu postarali již tradičně místní Větráci a poté již následoval dlouhý maraton vystoupení dalších kapel, mezi kterými nechyběli například Poutníci, Vabank Unit, Relief, Funy Felows, Blugrass Comeback, Louvat Brothers aj. Představila se tu také americko - holandská kapela Judy & Rens, jejíž spoluzakladatel pochází z Nashvillu v USA, která je pro všechny milovníky country téměř kultovním místem.

V rámci 28. ročníku bluegrassového festivalu byla udělena rovněž ocenění pro nejlepší muzikanty z rodiny bluegrassu. Podle výsledků Bluegrassové asociace České republiky byl jako nejlepší kapela vyhlášen Reliéf, za objev roku porotci zvolili Lusatian Grass, jako nejlepší zpěvák byl oceněn Petr Vacek a následovala ještě řada dalších ocenění.

Po skončení hlavního programu se samozřejmě ještě nešlo spát, a jak je tu dobrým zvykem, muzikanti se přemístili ke stánkům, kde se až do rána "jammovalo". Jak se ukázalo, ani nepřízeň počasí nedokázala pokazit dobrý dojem z celé akce, který podpořili svým dílem i zde přítomní organizátoři.

(pe)


Nezaměstnanost mírně klesla

Jičínsko - Opětovný pokles míry nezaměstnanosti zaznamenal v měsíci červnu Úřad práce v Jičíně. Celková míra nezaměstnanosti totiž činila 6,1 procenta, což znamenalo 2340 uchazečů o práci, z nichž bylo 1324 žen. Oproti měsíci květnu to byl mírný pokles o 21 lidí. Úřad práce dále registroval 442 volných pracovních míst, vyřazeno z evidence bylo 133 lidí. Nezaměstnanost nejvíce stoupla u absolventů, jejichž počet se zvýšil o 24 uchazečů.

Okres Jičín tak s touto mírou nezaměstnanosti patří na 20. místo ze 76 okresů, kde je nejmenší míra nezaměstnanosti. Průměr za celou Českou republiku v červnu činil 8,7 procent, přičemž nejvíce nezaměstnaných bylo na okrese Most (21%) a nejméně na okrese Praha západ (2,8%). Jičínský okres tak z okolních okresů, vyjma mladoboleslavského, má nejnižší nezaměstnanost a potvrdilo se, že vstup nových investorů na Jičínsko neznamenal nárůst pracovních míst pouze v nově vzniklých podnicích, ale zaměstnanost stoupla i v dalších službách, které s činností těchto firem souvisí, jako například ostraha objektů a podobně.

Nejvyšší a stálý zájem však i nadále trvá o řemesla jako kuchaře, truhláře, šičky, švadleny, ale poptávka je například i po strojařích.

(max)


Nové Noviny