Nové Noviny č. 29/0021. července 2000str. 3

Hořická nemocnice otevřela zrenovované prostory

Hořická nemocnice dnes otevřela zrekonstruované prostory. Výrazných změn doznala také čekárna a prostor vstupu.

FOTO: jn

Hořice - Sedm miliónů korun stála dosavadní rekonstrukce jedné z budov v areálu hořické nemocnice. Dnes odpoledne budou znovuotevřeny prostory chirurgické ambulance, rychlé lékařské pomoci a lékařské služby první pomoci. O současné situaci v tomto zdravotnickém zařízení jsme hovořili s Ladislavem Dytrychem, ředitelem Městské nemocnice Hořice, která má charakter léčebny dlouhodobě nemocných.

Při pohledu na samotný areál nemocnice není patrné, že by se něco změnilo...

Za poslední rok došlo k velké změně. Ostatně každý, kdo sem přijde, ať už jako pacient nebo návštěvník, bude mít možnost srovnání. Původní stav interiéru máme zdokumentovaný také prostřednictvím fotografií, které bychom chtěli dát veřejnosti k dispozici, aby měla představu, jak to tu dřív vypadalo. Domnívám se, že se za relativně malý finanční obnos podařilo udělat velký kus práce. Některé úpravy se ještě dokončují, z těchto důvodů také hořické zastupitelstvo přistoupilo k navýšení letošních výdajů na nemocnici o jeden milión korun. Pochopitelně nejdůležitější budou reakce samotných pacientů, nechtěli jsme, aby na ně hned při vstupu padl stísněný pocit z neutěšeného prostředí.

V čem spatřujete hlavní přínos?

Především v celkovém zkulturnění prostředí. Před rokem se začalo s rekonstrukcí sociálních zařízení v lůžkové části nejstarší budovy nemocnice. Sprchy a záchody už dispozičně nevyhovovaly nově pořízeným pomůckám, které ošetřovatelkám pomáhají s přepravou imobilních pacientů. Zakoupili jsme sprchovací lůžko, pojízdnou židli, dva dezinfektory. Usnadnila se tak práce sester a ostatního personálu, ale také se zvýšil komfort pacientů. Zásadní a bezpodmínečná však byla rekonstrukce rozvodů, které byly v katastrofálním stavu. Nyní máme jistotu, že když dojde k nějaké havárii, nebude nutné evakuovat osm desítek pacientů do zdravotnického zařízení v jiném městě.

Bude se v obnově nemocnice pokračovat?

Příští rok bychom chtěli zahájit další etapu. Kromě stoupaček bude potřeba zrekonstruovat hygienické zázemí i na druhém oddělení léčebny, aby personál i pacienti měli srovnatelné podmínky. I v následujících letech nás čekají nutné výdaje, například oprava střechy, fasády, výměna oken, bylo by dobré do odpovídajícího stavu uvést také park v areálu nemocnice. To vše je možné jen díky vstřícnému postoji zastupitelů, kteří odsouhlasili, že pro tyto potřeby uvolní každý rok z rozpočtu dva milióny korun. Tyto peníze nebudou směřovány do provozu nemocnice, ale na zhodnocení městského majetku.

Mohl byste vyčíslit, na kolik korun modernizace a opravy zatím přišly?

Řádově sem bylo nainvestováno zhruba sedm miliónů korun, z toho je dva a půl miliónu státní dotace a 750 tisíc korun příspěvek od Okresního úřadu v Hradci Králové. V této sumě je už započítán také nákup nových pomůcek a dalšího nezbytného vybavení. Tím, že se některé činnosti nově soustředily do jedné části, jsme opustili jeden pavilón, tudíž očekáváme provozní úspory. Mohli bychom říct, že zde máme jakési pseudoemergency, zjednodušenou obdobu toho, co můžeme vidět v amerických seriálech z lékařského prostředí. Pohotovostní služba (RLP, LSPP), chirurgická ambulance, která je v provozu čtyřiadvacet hodin denně a rentgen, který je rovněž nepřetržitě dostupný, jsou nyní soustředěny na jedné ploše. K tomu je k dispozici zmodernizovaný zákrokový sálek, což byl vůbec předpoklad toho, abychom tady mohli provádět drobné chirurgické výkony. Sálek bude zřejmě nabídnut k využití i soukromým lékařům z regionu Hořic a okolí.

Řada hořických občanů se jistě dodnes nesmířila s tím, že lůžka akutní péče byla přetransformována na následnou péči a že zdejší zařízení už není plnohodnotnou nemocnicí. V jejich očích se snížila dostupnost lékařské péče.

Stále je vžitý laický názor, že je pro záchranu života pacienta důležitá blízkost nemocnice. Rozhodující je čas, za jak dlouho se lékař k pacientovi dostane, vůz rychlé pomoci je pojízdnou jednotkou intenzivní péče, při transportu není problém, protože základní životní funkce mohou být okamžitě stabilizovány. Osobně si myslím, že léčebna dlouhodobě nemocných je správná cesta, protože není možné, abychom v Hořicích udrželi diagnostické pracoviště na odpovídající úrovni. Kolik pacientů by se například dostavilo na vyšetření přístrojem CTI, který stojí deset miliónů korun? Ultrazvuk za tři milióny korun je za pět let morálně zastaralý, a pokud na něm nebude dostatečný počet výkonů, tak ho nikdo nezaplatí. Lepší je mít erudované pracoviště se špičkovým vybavením, k tomu však musí být dostatečná spádová oblast. V Hořicích je možné zajistit například infuzi a základní monitoring, což jsou standardní věci. Pokud si to stav pacienta vyžádá, lze jej převést na specializované pracoviště vyššího typu. Maximálně se také zkracuje doba hospitalizace na nemocničním lůžku, pacient už několik dnů po výkonu odchází do domácího ošetření.

Jiří Němeček


Rock bude v Jezuitské koleji opět v srpnu

Jičín - Jezuitská kolej toho má ve své historii už zažitého hodně, v pátek 18. srpna od 19 hodin se její nádvoří rozezní hudbou, koneckonců tak jako již letos poněkolikáté. Nebude se jednat o zpěvy jezuitů ani o pochod sovětské dechovky, ale o rockový koncert, který by měl zpestřit druhou polovinu prázdnin. A kdo že nám to tentokrát rozrezonuje ouška? Jako první by měli své kytary nažhavit Jičínští Poslední šance pro fazole, kteří již mají mezi domácím publikem vybudovanou svou pověst. Druhá kapela je dnes již legendární Bratrstvo kočičí pracky, původně tvořená čtyřmi bratry. O tomto seskupení snad toto: vítězství v soutěži Rock East Bohemia 95, hudební originalita, vynikající hráčské výkony, zejména bubenický styl, nad kterým zůstává rozum stát. Jako další zahrají Los Bastardos svůj funkyrockjazzpunktechnohardcoreový nášup. Jako třešničkou na dortu budou potom Sattelite Cannibal. Pokud si někdo vzpomíná na první českou rapovou partičku Piráti 44 z konce 80-tých let, pak vězte, že Sattelite Cannibal oprášily jejich písně a hrají je s nasazením sobě vlastním. Všichni fanoušci Beastie boys a Hip Hopu vůbec, by rozhodně neměli chybět. Již tak dost šťavnatý večer obohatí svými produkty Ovoce a Zelenina Fruco Esentierovi z Jičína. Zbývá jen popřát dobré počasí a dobrou náladu.

(mh)


Fronty před inspektorátem

Jičín - Podobně jako každé léto přichází na Dopravní inspektorát řada řidičů, aby si dala do pořádku všechny náležitosti související s cestou do zahraničí. Jedná se především o vyřízení mezinárodních řidičských průkazů, které mohou uchránit motoristy před nepříjemnostmi při jednání se zahraničními policisty. Právě z těchto důvodů se zejména v dopoledních hodinách tvoří před Dopravním inspektorátem v Jičíně větší fronty.

"Určitý nárůst počtu žadatelů o mezinárodní řidičské průkazy jsme v posledních týdnech zaregistrovali. Tento stav se však nijak výrazně neliší od minulých let, kdy hlavně před dovolenými dochází řidiči na Dopravní inspektorát častěji," sdělil tiskový mluvčí Policie kpt. Jiří Valter. Podle mezinárodních úmluv sice většina států uznává národní řidičský průkaz vydaný v České republice, přesto se raději doporučuje nechat si vyhotovit mezinárodní verzi. Motorista se tak může vyvarovat neočekávaných nepříjemností, které mohou vyplynout z individuálního přístupu některých zahraničních policistů. Mezinárodní řidičský průkaz však neplatí na území státu jejich vydání, což znamená, že při jízdě po území České republiky je nutné mít s sebou vždy ještě český řidičský průkaz.

Mezinárodní řidičské průkazy vydávají příslušné dopravní inspektoráty podle místa trvalého bydliště na základě předložení občanského a řidičského průkazu, vyplněné žádosti a fotografie. Vyhotovení je prováděno na počkání za poplatek 50 Kč. Rovněž by řidiči před cestou do zahraničí neměli zapomenout vylepit na své vozidlo mezinárodní poznávací značku (CZ) a zajistit si tzv. zelenou kartu, která je dokladem o pojištění vozidla.

Zvýšenou pozornost by všichni řidiči měli věnovat také odlišnostem v pravidlech silničního provozu jednotlivých zemí. "Například ve Švýcarsku hrozí za překročení povolené rychlosti v obci pokuta ve výši až 40 tisíc švýcarských franků, ve Francii až 20 tisíc francouzských franků," upozorňuje Valter. Při prokazování dopravního přestupku pak zahraniční policisté v některých případech nemusí dokládat fotografii ani videozáznam. "Tehdy je lepší raději s policistou nediskutovat a zaplatit stanovenou pokutu."

(pe)


Nové Noviny