Nové Noviny č. 28/0014. července 2000str. 5

Do konce roku ukončí spolupráci s JRT

Jičín - Patrně už jen tištěnou formou bude napříště město informovat obyvatele Jičína. Radní se totiž rozhodli rozvázat spolupráci s Jičínskou regionální televizí, a jako důvod uvedli nespokojenost s úrovní jejího vysílání.

Posledních několik let se na kabelovém vysílání JRT objevuje pravidelný informační servis města, přičemž v rámci vysílacího schématu mělo k dispozici dvě a půl minuty týdně. Radnice, která si platí tento reklamní čas v ceně 300 tisíc korun ročně, vypoví smlouvu nejpozději do konce roku, NN to potvrdil radní Petr Volf.

Kritika stávajícího formátu JRT podle jeho slov sílí už delší dobu. "Nejsme spokojeni s obsahem a kvalitou vysílání," konstatuje zástupce starosty Vlastislav Matucha. Město, jak řekl, se rozhodne využít ušetřených tři sta tisíc korun jiným způsobem, pravděpodobně rozšíří počet vydání neperiodické informační tiskoviny Jičínský občasník, který distribuuje zdarma do schránek na území Jičína.

Ukončení dosavadní spolupráce podle majitele JRT Luďka Vondrouše se na dalším fungování soukromého elektronického média nijak významně neodrazí. Na dotaz NN připustil, že příjem od města se na celkových tržbách za reklamu podílel v loňském roce z jedné čtvrtiny. "Překvapuje mě však, že se informaci o ukončení smluvního vztahu dozvídám nejprve nepřímo od sdělovacích prostředků. Oficiálně mi to nikdo z městského úřadu nesdělil. Stejně tak výhrady k vysílání. Kdokoliv z rady mi mohl říct, co se jim v městem placeném bloku nelíbí. Příležitostí bylo několik, ale nikdo se mnou nic nekonzultoval," reaguje Vondrouš. V této souvislosti naopak dodal, že město podmínky smlouvy dlouhodobě neplnilo. "Například podklady k výrobě pořadů jsme často dostávali až na poslední chvíli," ohradil se Vondrouš.

Město z podnětu radního Volfa přišlo už v loňském roce s návrhem na jinou formu spolupráce. "Nabízeli jsme vytvoření rady, v níž by byli zastoupeni lidé i z oblastí kulturního, společenského a sportovního života, kteří by navrhovali zajímavé náměty na reportáže. Nikdy jsem ale neřekl, že by se město bálo kritiky, s cenzurou to nemělo nic společného. Za současné situace nepovažujeme 300 tisíc korun za adekvátně využitých," poznamenal Volf.

Proti těmto kritikám se Vondrouš tvrdě ohradil. Zdůraznil, že radní nemají do vysílání soukromé televize co mluvit.

(jn)


Klíšťata přenášejí lymeskou boreliózu

Jičín - V letošní sezoně se v Čechách mimořádně daří klíšťatům. Pro člověka se tak v některých oblastech značně zvýšila pravděpodobnost, že po přisátí klíštěte dojde k přenosu jedné ze dvou obávaných nemocí, tedy klíšťové meningoencefalitidy či lymeské boreliózy. Jičínsko patří v tomto ohledu k okresům, kde je třeba obávat se zejména lymeské boreliózy, naopak výskyt encefalitidy je v regionu minimální.

Údaje o nakažení klíšťovou meningoencefalitidou a lymeskou boreliózou shromažďuje na regionální úrovni každá Okresní hygienická stanice (OHS). "Na našem pracovišti evidujeme všechny případy, kdy bylo prokázáno onemocnění způsobené infikovanými klíšťaty. Současně se snažíme zjistit, ve které oblasti k přenosu infekce došlo, i když to samozřejmě ne vždy lze říci s absolutní jistotou," uvedl MUDr. František Ulman z OHS v Jičíně.

Klíšťová meningoencefalitida se podle vyjádření MUDr. Ulmana objevuje na Jičínsku pouze sporadicky. "V jičínském okrese jsme v posledních letech zaregistrovali maximálně jeden případ ročně, kdy došlo k nakažení člověka klíšťovou meningoencefalitidou. Tento stav vychází ze skutečnosti, že nejsme endemickou oblastí. Navíc se zjistilo, že nakažení lidé si toto onemocnění s největší pravděpodobností přivezli z jiných oblastí. Výsledné riziko nakažení klíšťovou meningoencefalitidou je tedy na okrese Jičín opravdu minimální".

Nízký výskyt klíšťové meningoencefalitidy zaznamenávají i v okolních okresech a obecně nízká úroveň tohoto onemocnění platí pro celé východní Čechy. Naopak největším ohniskem nákazy je v České republice oblast jižních Čech, kde se ročně infikují desítky osob. Zvýšené riziko nákazy hrozí i na Plzeňsku, v severních Čechách, v Praze a na severní Moravě.

Ve srovnání s klíšťovou meningoencefalitidou jsou případy výskytu lymeské boreliózy mnohem častější. Podle údajů z roku 1999 se na okrese Jičín objevilo 17 případů boreliózy, ovšem v předchozím období tu bylo zaznamenáno i přes 40 onemocnění ročně. "Obecně se tvrdí, že v posledních letech onemocnění lymeskou boreliózou narůstá. Případ Jičínska tento trend však nepotvrzuje."

Na otázku, která z obou nemocí je pro člověka nebezpečnější, neexistuje podle MUDr. Ulmana jednoznačná odpověď: "Klíšťová meningoencefalitida je onemocnění virové, a proto jej nelze léčit antibiotiky. V tomto případě je však možné chránit se očkováním. Naproti tomu lymeská borelióza se dá úspěšně léčit antibiotiky, ale zase není k dispozici potřebná očkovací látka. Obě onemocnění jsou ale natolik vážná, že podceňování přisátého klíštěte není na místě. Proto je dobré při pobytu v přírodě používat repelenty a nosit vhodné oblečení."

(pe)


Příznaky nakažení klíštětem

Při nakažení klíšťaty je velice důležité včas podchytit počáteční stadia vývoje u obou onemocnění. Proto přinášíme alespoň několik základních informací, které mohou pomoci při identifikaci onemocnění způsobených přisátím klíštěte. V případě zjištění některých symptomů, které by mohly poukazovat na tato dvě onemocnění, raději neprodleně kontaktujte svého lékaře.

Klíšťová encefalitida neboli klíšťový zánět mozku je onemocnění virového původu. První stadium začíná 2 - 28 dní po přisátí klíštěte a jeho průběh je podobný chřipce. Pokud onemocnění přejde do druhého stádia, jeho průběh bývá podstatně závažnější. Viry klíšťové encefalitidy totiž mohou proniknout do centrální nervové soustavy, kde poškozují nervové buňky. Dostavují se silné bolesti hlavy, zvracení, vysoké horečky, poruchy vědomí. V některých případech dochází i k trvalým následkům jako jsou obrny, chronické bolesti hlavy, poruchy soustředění, snížená výkonnost aj. Proti klíšťové encefalitidě však existuje účinná obrana v podobě očkování.

Lymeská borelióza je oproti předchozímu případu onemocnění bakteriálního původu. Typickým příznakem prvního stádia onemocnění je červená skvrna, která se objevuje v místě přisátí klíštěte a později se kruhovitě zvětšuje. Onemocnění mohou doprovázet příznaky podobné chřipce. V další fázi onemocnění se po několika týdnech mohou vyskytnout postižení nervového, kardiovaskulárního a kloubního systému. Očkování proti lymeské borelióze zatím neexistuje, ale toto onemocnění lze léčit antibiotiky. Před lymeskou boreliózou však je možné ochránit psy, pro které již byla potřebná vakcína vyvinuta.

(red)


Léky se mají vracet

Jičínsko - Neupotřebené léky by se měly zpět vracet do lékáren, protože jednak mohou vážně poškodit životní prostředí a pokud se dostanou do nepovolaných rukou, mohou způsobit i vážné ublížení na zdraví. Podle dotazů jednotlivým lékárnám působícím na našem okrese jsme zjistili, že zpětné vracení nepoužitých léků, přestože ještě nefunguje jak by mělo, rok od roku roste a situace se postupně vylepšuje. "Lidi se už pomalu naučili nepoužité léky vracet, většinou nám jich přinesou více najednou. Myslím si, že občané začínají být ukáznění a vše začíná fungovat tak, jak by mělo," odpověděl na dotaz NN vedoucí na Tylově náměstí Zdeněk Turčín. Obdobnou zkušenost mají i v Lázních Bělohradě, kde si dle majitelky lékárny U České koruny Jany Roušarové občané postupně na vracení zvykají. "Někdy mě překvapí, co toho lidi doma mají. Převážně u starších občanů se často vyskytuje panická hrůza, co budou dělat, pokud najednou dojdou. Proto se snaží mít v lécích, a nejen v nich, stálou zásobu. Hodně z léčiv se nám právě i proto vrací až po úmrtí," vysvětlila Roušarová.

Vybrané léky se v jednotlivých lékárnách skladují v předem určených kontejnerech, které jsou po naplnění odváženy a likvidovány specializovanými firmami k tomu určenými. Například v lékárně Gaia v Nové Pace takto zlikvidují za rok zhruba 20 kilo prošlých léků. "Jsem přesvědčena o tom, že bychom jich zlikvidovali ještě více. Těžko se dá odhadnout, kolik léků přijde jen tak nazmar. Největším problémem bude asi to, že spousta lidí a převážně těch starších o tom, že by se léčiva neměla odhazovat například do koše, ani neví," konstatovala odborná zástupkyně lékárny Miloslava Kovářová.

(max)


Možnost podání projektů protidrogové prevence

Jičínsko - V rámci podpory programu protidrogové prevence je možno v současné době podávat na Meziresortní protidrogovou komisi a na Ministerstvo školství a tělovýchovy projekty týkající se podpory prevence před užíváním drog. Komplexní programy určené na Meziresortní protidrogovou komisi mohou předkládat prostřednictvím okresní protidrogové komise a protidrogového koordinátora Martina Kracíka, který předkladatelům poskytne i metodickou pomoc při zpracování, státní instituce, městské a obecní úřady, občanská sdružení, ale i fyzické osoby. Projekty určené pro Ministerstvo školství a tělovýchovy však mohou předkládat pouze občanská sdružení, přičemž by vše mělo být zpracováno do konce září.

Protože východní Čechy jsou stabilně v rámci České republiky postiženy drogovou závislostí nejméně, největší naději na úspěch budou mít programy tzv. primární prevence. Primární prevencí se především rozumí práce s dosud nezasaženou populací, která ještě do kontaktu s drogou nepřišla. "Bude rozhodně zájem například o vrstevnické programy, které by měly vést k výchově zdravého životního stylu, posilování sebevědomí a na řešení konfliktů uvnitř jednotlivých komunit, což je určeno právě pro děti a mládež od nejnižších věkových skupin. Tyto projekty by měly podchytit děti, kteří jsou nějakým způsobem handicapované, nikam nechodí a neobstojí v dětském kolektivu. Právě na tyto skupiny, které by mohly snadno v budoucnu po droze sáhnout, se musíme zaměřit," konstatuje Kracík.

Pokud některý z navržených programů obstojí, bude možno na projekt čerpat finanční zdroje buď přímo od Ministerstva školství a tělovýchovy, nebo od Meziresortní protidrogové komise. Minulý rok se například v Jičíně uvažovalo o zřízení nízkoprahového centra, které mělo být určeno již pro ty, co s drogou do styku přišli. Loňský návrh však nakonec nebyl schválen. "Ukazuje se, že tato nízkoprahová centra jsou v malých městech neefektivní, a především proto loňský projekt neprošel. Domnívám se, že daleko lepší by bylo například na velkých okresních sídlištích, jako na Novém Městě v Jičíně, zřídit centra, která by se mohla spíše nazývat kluby. Ty by mohly být zaměřeny na práci s dětmi, kteří nemají ve volném čase co dělat. Je pravdou, že ve městě existují zařízení, jako jičínský K-klub, kam děti mohou ve volných chvílích chodit, ale ne všechny rodiče, a nejčastěji právě z problémových sociálních skupin, jsou ochotni svým dětem nějaký kroužek zaplatit. Proto by tyto kluby měly být přístupné všem zdarma, bez jakýchkoliv rozdílů a dalších omezení," přemítá protidrogový koordinátor Kracík.

Dle dalších slov Martina Kracíka se dá velice těžko odhadnout přesnější počet drogově závislých na okrese Jičín. Problémem je totiž nedostatek informací. Okresní protidrogová komise se musí spoléhat pouze na údaje z místní Okresní hygienické stanice a na informace z nejbližších kontaktních center. "Víme, že například kontaktní centrum pro drogově závislé v Hradci Králové navštěvuje asi 50 lidí z Jičínska. Tyto údaje jsou však opravdu nedostačující. Podle informací, které máme, patří mezi nejohroženější lokality Hořicko, Bělohradsko, Novopacko a samozřejmě město Jičín. Koncem roku získáme více poznatků z právě vyhodnocovaného sociologického průzkumu, který probíhal na vybraných středních školách. Ještě zajímavější údaje by mělo přinést monitorování drogové scény Jičína a jeho okolí, které provede hradecké kontaktní centrum Relax na základě objednávky okresního a městského úřadu v Jičíně," dodal Martin Kracík.

(max)


Minulý pátek došlo k přemístění květinového stánku z pěší zóny na Husově třídě v Jičíně do nově vydlážděného prostoru před restaurací Řáholec. S majitelkou květinového stánku město v dubnu ukončilo smlouvu o pronájmu městských pozemků na pěší zóně. Důvodem bylo nevhodné umístění tohoto objektu, na které mnohokrát poukazovali místní občané. Přesun stánku byl uskutečněn na vlastní náklady majitelky, která nyní čeká na kolaudaci objektu.

FOTO: pe


Nové Noviny