Nové Noviny č. 28/0014. července 2000str. 4

Tělovýchova uvítá, když sportoviště převezmou do vlastnictví obce

Hořice, Lázně Bělohrad, Jičín - Stav mnohých sportovišť v některých městech si i přes průběžnou údržbu v krátké době vyžádá značné investice do rozsáhlých oprav budov a dalších zařízení. Radnice se ovšem zdráhají investovat velké částky do cizího majetku.

I to je jeden ze zásadních důvodů, proč například radní v Hořicích opakovaně nabídli tamní tělovýchovné jednotě, že jejich nemovitosti převezmou do vlastnictví města. Součástí této nabídky je i garance, že pětadvaceti sportovním oddílům zabezpečí bezproblémové užívání sportovišť.

"O této nabídce jsme se zástupci TJ Jiskra a posléze i TJ Start jednali několikrát, naše návrhy však doposud odmítali. Na druhou stranu chodí na město, abychom jim i nad rámec schváleného rozpočtu poskytli peníze na nutné opravy. Město si ale ze zákona nemůže dovolit investovat do majetku, který mu nepatří, proto bychom chtěli tento stav změnit. Tok peněz by byl transparentní, a druhá strana by měla o starost méně, protože bychom plně zajistili opravy a provozní náklady sportovišť," řekl NN hořický starosta Ladislav Vrba.

Právě k takové dohodě dospěla před více než rokem radnice v Jičíně s Tělovýchovnou jednotou, od níž město převzalo letní stadión, který provozuje prostřednictvím Technických služeb spolu se sportovním areálem, Aqua centrem a zimním stadionem. "Jsem přesvědčen a dosavadní praxe to potvrzuje, že to bylo správné rozhodnutí. I lidé, kteří byli odpůrci tohoto řešení, musí uznat, že se stav letního stadionu výrazně zlepšil," prohlásil Josef Letošník, vedoucí městských sportovišť v Jičíně. "Město se snaží dávat peníze do všech zařízení, některé požadavky však nelze splnit jednorázově," doplnil Letošník.

Spokojenost se současným stavem v Jičíně vyslovil i tajemník okresního výboru ČSTV Václav Nidrdle. "Uvítal bych, kdyby se stejně jako v Jičíně i v dalších obcích podařilo podobným způsobem situaci vyřešit. Určitě je to jedna z možností, jak zlepšit kvalitu sportovišť, protože samotné oddíly nemají dostatek peněz na nákladné opravy a v některých případech ani na údržbu. Jejich jedinou náplní by mělo být provozování samotné sportovní činnosti," poznamenal Nidrdle.

Také v Lázních Bělohradě se město snaží najít způsob, jak zajistit další fungování místní sokolovny, jejímž vlastníkem je Česká obec sokolská, která objekt pronajímá TJ, které se už ovšem nedostávají prostředky ani na provoz. Tento stav je podle bělohradského starosty Pavla Šubra dlouhodobě neudržitelný. "Požádali jsme ČOS, která tady nemá členskou základnu, aby budovu bezúplatně převedla na Tělovýchovnou jednotu. Tento návrh byl odmítnut. Jediným východiskem by bylo, kdyby některý z místních oddílů TJ přešel pod ČOS, s tím ale zase žádný z nich nesouhlasí," líčí patovou situaci Šubr. K variantě, že by sokolovnu převzalo město do svého majetku, se radnice zatím nepřiklání, protože sportovcům v Bělohradě slouží jiné haly.

Napjatá situace je také v Nové Pace, kde se radní nejsou schopni dohodnout na metodice, podle které by přidělovali peníze z městského rozpočtu jednotlivým sportovním organizacím. Správci zimního stadionu dokonce varují, že pokud jim nebudou peníze uvolněny v požadované výši, budou ohrožena nadcházející sezona. Mimo to zde už delší dobu mezi fotbalisty a atlety probíhá boj o letní stadion, který z větší části patří České obci sokolské.

(jn)


krátce

NOVÁ PAKA: Rekonstrukce před dokončením

Jak nám sdělil vedoucí investičního odboru Městského úřadu v Nové Pace Zdeněk Kovařík, rekonstrukci bývalé ubytovny SSaZ na 25 malometrážních bytů s příslušenstvím provádí místní firma Obis dle projektu Milana Birtuse v termínech přesně podle původního harmonogramu. Znamená to, že celá přestavba by měla být připravena na kolaudaci do 15. srpna.

Z pětadvaceti bytů čeká na své budoucí obyvatele dvacet garsonek 1+1 a pět bytů 1+2. V současné době je již všude instalováno kuchyňské zařízení, položeno linoleum, vymalováno. Kompletují se elektrické rozvody, pokládá se linoleum na schodišti a dodělává se hrubá stavba trafostanice. Zbývá ještě dodělat zemní úpravy a VČE musí zajistit propojení trafostanice. "Každé pondělí od 9 do 10 hodin jsou zde kontrolní dny a budoucí nájemníci mají možnost si své budoucí byty prohlédnout", doplnil Zdeněk Kovařík.

(ur)

HOŘICE: Chirurgická ambulance v novém

Město Hořice po nákladných a několik měsíců trvajících stavebních úpravách v pátek 21. července oficiálně zpřístupní rekonstruované části městské nemocnice. Znovuotevřeny budou prostory chirurgické ambulance, Rychlé lékařské pomoci a Lékařské služby první pomoci. Tato oddělení jsou nyní nově soustředěna do jednoho nemocničního pavilónu.

(jn)

JIČÍN: Taneční párty na plovárně

Dvě letní taneční párty s maxidiskotékou moderátora Českého rozhlasu Zdeňka Vranovského pro vás připravili nájemci jičínského koupaliště Kníže. Kvalitní ozvučení, pestré světelné efekty a dobrá zábava jsou u diskoték Zdeňka Vranovského samozřejmostí. Navíc se můžete těšit na zajímavé soutěže o hodnotné ceny. Žhavé novinky letní taneční scény si nenechte ujít 21. července a 25. srpna. Obě páteční diskotéky začínají ve 21 hodin.

(red)

NOVÁ PAKA: Vzdělávací akce stomatologů

Za účasti více než osmi desítek zubních lékařů z celé republiky se ve dnech 30. června až 2. července konaly v Nové Pace v prostorách bývalého kulturního střediska Velvety (nyní firma Militký) Novopacké stomatologické dny. Na této vzdělávací akci vystoupili přední odborníci z oborů protetiky, implantologie, parodontologie a dětského lékařství. Přednášky byly zaměřeny na každodenní práci praktických zubních lékařů. Akce se účastnily i firmy nabízející stomatologické materiály a techniku. Druhá část vzdělávací akce se v Nové Pace uskuteční na konci prázdnin ve dnech 25. až 27. srpna.

Václav Franc

JIČÍN: Rozpočet s jinými pravidly

Už dnes začínají okresní úřady připravovat skladbu svých financí na příští rok. Rozpočet těchto institucí přitom od příštího roku dozná podstatných změn, v souvislosti s reformou veřejné správy přenechají okresy část svých daňových příjmů budoucím krajským sídlům. Přestože kraje budou mít vlastní rozpočet, do něhož poplynou výnosy z některých daní, způsob financování těchto nových celků není stále jasný. "Okresní úřady se stanou rozpočtovou organizací ministerstva financí, které bude krýt jejich potřeby včetně jimi řízených organizací," uvedl vedoucí kanceláře přednosty OkÚ Jičín Jan Jiřička. Dodal, že do konce měsíce předloží jičínský okresní úřad návrh svých požadavků ministerstvu, které pak stanoví konkrétní objem peněz.

(jn)

JIČÍN: Další silvestrovské přípravy

Letošní Silvestr má být opět výjimečný. Vedení města stejně jako v loňském roce nabízí lidem, kteří mají zájem přispět svými nápady k oslavě konce milénia, aby se obrátili na odbor kultury. Konkrétní představu, jakou podobu by měly poslední silvestrovské oslavy ve 20. století mít, a v jakém duchu by se měly odvíjet, zatím jičínská radnice nemá.

(jn)

LIBÁŇ: Sto tisíc vložili do sálu

Přes sto tisíc korun uvolnilo město na opravu kulturního sálu, který se nachází v objektu letos nově pronajaté restaurace Radnice na libáňském náměstí. "Sál zůstává nadále v majetku města, zájemcům ho pronajímáme na pořádání kulturních a společenských akcí. Na tom nechceme nic měnit, byli bychom jinak vázáni na termíny případného majitele. Sál z pohledu města plní především společenský přínos, ekonomické hledisko není rozhodující," řekl starosta Libáně Jan Šesták. V minulých týdnech byl v prostoru sálu upraven například vstup jeviště či atiky galérky a zrenovovány parkety.

(jn)

JIČÍN: Objekt po Mototechně na prodej

Dům na Lidickém náměstí, v jehož přízemí sídlil dříve obchod Mototechny, je na prodej. Město, které je vlastníkem nemovitosti, vypsalo nabídkové řízení. "Minimální cena je stanovena na 1,25 miliónu korun," sdělil tajemník radnice Peter Bareš. Město jako jednu z podmínek vůči budoucímu vlastníkovi požaduje, aby případná rekonstrukce objektu byla zahájena nejpozději do jednoho roku od uzavření smlouvy. O dům projevil v nedávné době zájem Školský úřad Jičín, který stále hledá vhodné prostory pro pedagogicko - psychologickou poradnu, doposud sídlící v Šikolově vile na Čeřovce. Z uzavření nájemní smlouvy mezi městem a školským úřadem nakonec sešlo.

(jn)

NOVÁ PAKA: Radní projednávali prodej pozemků

V pondělí se na své schůzi sešli novopačtí radní. Hlavní projednávaným tématem se stala otázka městských pozemků, jejichž prodej nakonec rada schválila. Po letní přestávce se příští zasedání novopacké městské rady uskuteční až 21. srpna.

(ur)


Zastavárny jsou vlastně malými bankami

Jičín, Sobotka - Tristní ekonomická situace dohání některé občany ve větším množství půjčovat si peníze v zastavárnách. Rovněž na okrese Jičín působí několik menších zařízení tohoto typu. Zájem o jejich služby se sice v poslední době nijak dramaticky nezvýšil, přesto klientů neubývá. Dokonce se stává, že někteří z nich si přichází pro peníze, aniž by mohli cokoliv cenného nabídnout.

Ze zkušeností ostatních zastaváren, zejména ve velkých městech, vyplývá jednoznačně zvýšená poptávka po zastavárenských službách. Tento trend však již zcela neplatí například na Jičínsku. Přestože i tady působí několik podniků podobného zaměření, ve většině z nich se se zvýšenou poptávkou nesetkali, zájem o zastavárny tu však je. Ústy jednoho z majitelů zastavárny, který si nepřál být jmenován, se zájem o tyto služby zvyšuje adekvátně se zhoršující se ekonomickou situací. Zastavárny totiž v jistém smyslu suplují banky. V mnohém jsou však flexibilnější. Hlavně jsou ale ochotny půjčovat malé částky, i na krátkou dobu. Zastaveným předmětem se pak může stát prakticky jakákoliv věc odpovídající hodnoty.

Princip, na kterém fungují zastavárny, je přitom zcela jednoduchý. Za poskytnutí finanční půjčky je nutné zastavit předmět či nemovitost v odpovídající výši. Člověk po zaplacení může zastavenou věc získat zpět, samozřejmě po přičtení dohodnutého úroku. Pokud si doličnou věc nevyzvedne v předepsané lhůtě, propadá do vlastnictví zastavárny, která se ji obratem snaží prodat.

Specifické vysvětlení pro stagnaci poptávky vysvětlil Jiří Boček, majitel zastavárny v Sobotce: " Před šesti lety, když jsem s tímto podnikáním začínal, jsme byli jedinou zastavárnou v širokém okolí. Dnes, kdy se konkurence rozšířila i do okolních větších měst, se počet klientů logicky snížil. Při oceňování zboží jsem se zpočátku někdy zmýlil a přisoudil jsem předmětu větší hodnotu, než ve skutečnosti měl. Nyní se proto zaměřuji na předměty, které lze snadno vyzkoušet."

Velkým problémem při tomto druhu podnikání, je nevyhnutelně i otázka kradeného zboží. "Velice často se totiž stává, že lidé u nás chtějí udat něco, co jinde ukradli," líčí své zkušenosti Boček, ovšem s podobným problémem se potýkají i ostatní podnikatelé v tomto oboru. Podle nich je nejjistější vyhnout se rizikovým předmětům, jako je kolo. V případě krádeže je totiž zastavárna prvním místem, kde policie hledá ukradený předmět. Pokud se kradená věc v zastavárně skutečně najde, může se podnikatel rozloučit se svými penězi i s doličným předmětem.

(pe)


Nevěřte tomu, koho neznáte

V několika posledních týdnech evidují policisté v okrese Jičín zvýšený nárůst trestné činnosti podvodníků, kteří obchodují s různým nádobím, příbory či jiným zbožím. Nejčastěji si tito "obchodníci" vybírají starší lidi v důchodovém věku a buď se jim snaží namluvit, že vyhráli v loterii a oni jim vezou šek na výhru, případně různé zboží. Za to požadují úhradu za cestu a doručení výhry.

Při tom ve skutečnosti jim nabídnou zpravidla i jiné zboží, zejména nádobí nebo různý zdravotní materiál. Jeden z nich předvádí zboží a druhý využívá nepozornosti kupujícího, vniká do domu a snaží se zde odcizit peníze.

Dále bylo zjištěno několik případů, kde se neznámí lidé cestující zpravidla osobními vozidly snaží nakontaktovat starší občany. K tomu používají vymyšlené a zcela nepravdivé vyprávění o tom, že potřebují půjčit peníze v různě vysokých, zpravidla několikatisícových, částkách a to pod smyšlenou legendou vyrovnání škody z dopravní nehody, odtažení vozidla, ručení za náklad a podobně. Zpravidla v takovém případě i nabídnou jako protihodnotu za půjčku tzv. kvalitní zboží, někdy i uložené v kufříku, pro které si údajně během několika hodin přijedou a peníze vrátí.

Dosud bylo podvedeno několik starších spoluobčanů, u kterých se podvodníkům podařilo vyvolat soucit a pocit nutnosti těmto "postiženým" pomoci. Pochopitelně se dosud nikdo z výtečníků neobjevil a peníze nevrátil. Dobrosrdečným občanům tak přibyla jen další trpká zkušenost.

Proto Policie ČR opětovně varuje. Nevpouštějte do obydlí cizí neznámé lidi, ať již přijdou s jakoukoliv legendou, řádně zamykejte, zejména domky na venkově, a nespoléhejte se na to, že jste na dvoře za domem. V žádném případě nepůjčujte lidem, které dobře neznáte, žádné finanční obnosy.

V případě, že se s podobnými osobami setkáte, neprodleně informujte Policii ČR na lince 158.

kpt. Jiří Valter, OŘP Jičín


Zvýšený zájem o nové doklady

Nová Paka - Od 1. července letošního roku patří agenda vydávání občanských průkazů a cestovních dokladů do pravomoci okresního úřadu. Žádosti mohou občané podávat na obecních nebo městských úřadech pověřených vedením matrik. Takovou možnost mají samozřejmě i novopačtí občané. Podle Jaroslavy Plecháčové, zastupující vedoucí oddělení vnitřních věcí MěÚ v Nové Pace, je v současné době o vydávání uvedených dokumentů velký zájem. Dokonce se před kanceláří vytvářejí fronty žadatelů. Ti musí vyplnit jedno až dvoustránkové tiskopisy, čímž se celá agenda zdržuje. Městský úřad tiskopisy žadatelů spolu s fotografiemi zasílá na okresní úřad. Přibližně za čtrnáct dnů si může každý žadatel již nové doklady opět na novopackém MěÚ vyzvednout. Pro pracovníky novopackého městského úřadu je tato práce nová, a proto věří v pochopení a ohleduplnost žadatelů při zpracování žádosti o nové doklady.

(ur)


Nové Noviny